Зимна защита на палмите

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Зазимяване на палмите

Непрочетено мнение от Kolibar » 02 дек 2013, 14:20

Предлагам, които е отгледал повече палми и други средиземноморски растения в ОГ от Иван в условията на Североизточна България (па макар и близо до морето) той да го учи дали могат да се каляват палми или не. Ще кажа само това и предлагам да приключим с този спор защото пак се превръща в спам.

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от plamen » 02 дек 2013, 14:23

Колибар,момче симпатично,тук си приказваме,не си изнасяме лекции.....

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София

Непрочетено мнение от marmozana » 02 дек 2013, 14:39

plamen написа:
иван написа:Пламене понякога едни -2 градуса под минимума за дадена палма (или друго растение), могат да бъдат спасяващи и от супер голямо значение. -2, -3 градуса могат да се постигнат спокойно с едно климатизиране или адптиране както искате така го наричайте, стига да е поетапно.

Това,което искам да кажа Иване е,че няма как една палма,която е програмирана от природата да измръзва на -10 градуса,да я "закалиш" да издържа -12....иначе и двамата казваме едно и също <cheers2>

Пламка <wine> не съм съгласна с теб. Каляват се, разбира се до някаква степен.
Живия пример е вашингтонийката, която подарих пролетта на чичето.
Наборче е на моята, разликата между двете е, че тази на Любчо не е виждала истинска зима. Зимувала е в неотопляемо помещение, където минуси не е имало.
Моята миналата година изкара с пасивна защита, доста сериозна, но пасивна. Със сигурност е падало под 0 в укритието и.
Тази година на Любчо палмето от смешните минуси които е преживяло имаше поражения по листата, моята никакви! Специално я огледах и сега, като я увивах, нито едно петънце нямаше. А е имало сериозни минуси и при нея, доде си веяхме д-тата по морето <he-he> За мен извода е очеваден.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 02 дек 2013, 15:48

Драга Юле <wine> ,
Радвам се,че за теб извода е очевиден,но за мен не е.Щеше да ми е очевиден,ако и двете палми се намираха при еднакви условия,една до друга.А дори и тогава нямаше да ми е много очевиден,защото какво пречи да имат минимални разлики в генетичния код.
Обаче не съм чул до сега,някой да е "закалил",Вашингтония така,че да изкара -15.....както и да я мъчиш,-14 (с тотално измръзване на листата) е минимума.

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Монов » 02 дек 2013, 20:17

Разбира се че могат да се каляват растенията това се нарича адаптивност, или приспособяване на организмите към различните изменения на околна среда. Та нали ако не е тази адаптивност ние да не съществуваме. Е не може да искаме от една палма да я боднем на северния полюс и да чакаме да се адаптира няма как да стане но има палми според мене който биха се развивали в нашите ширини. Това си е мое мнение.

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 02 дек 2013, 21:04

Да го формулираме така: "Т. нар. "закаляване"(постепенно излагане на засилващ се студ БЕЗ да се преминава терминалната граница(!!!) помага на растението да достигне плавно максималната си, за своя вид, студоустойчивост."

ivo_nekitov

Понеже има опасност да се разводнят нещата,си позволих да постна горния цитат на колегата Некитов.
Аз съм съгласен.
Може ли да се постигне по-голяма студоустойчивост от максималната за растението чрез процедурата "закаляване"?
Според мен не.
Е те това е накратко.
Наздраве компанията <wine>

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от h2o » 02 дек 2013, 21:06

Относно моето мнение и съвет към Ванко ,те са дружески и с уважение .Ние с Иван се познаваме и уважавам начинанието му.Колибар редно е да се представите във форума ,за да знаем поне малко за вас.Дипломиран агроном съм по растителна защита и агрохимия ,така че съвета ми не е лишен от логика.От 15 години имам палми в открития грунт ,например канарката ми е вече до върха на листата 4,25м.Така ,че мога да си позволя да дам съвет и идеи за експеримент на Иван ,разбира се ненатрапчиви и приятелски.posting.php?mode=reply&f=2&t=351#

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от traiko » 02 дек 2013, 22:43

Тази година засадих два Трахикарпуса,единият е Trachycarpus wagnerianus .
Мислих да ги оставя без защита,но днес Милен ме разубеди нещо.
За всеки случай ще подготвя четири кутии,ако видя голям зор да им ги сложа набързо.
Ще съм готов и за една малка маслина, и един олеандър.Да не ме е жал после,но
твърдо съм решил до -10 да не предприемам мерки. <cheers2>

niko
Регистриран: 30 яну 2011, 21:46
Надморска височина (m): 120

Непрочетено мнение от niko » 03 дек 2013, 00:15

Монов написа:Аз какво направих взех че издъних дъното на един чувал е го нахлузих върху финика след което го напълних с талаш и го завързах и увих с найлон за да несе намокри талаша, пък пролетта ще покаже.

Това вече е изпробвано миналата зима от мен
Опита беше сполучлив ,но аз защитавах банан при палмата ти трябва да се получи тя все пак е по студоустойчива.

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 03 дек 2013, 10:11

Уважаеми h2o, редовните членове във форума ме познават доста добре, все пак не съм тук от миналата седмица. Второ аз съм склонен да се доверя на дългогодишния опит на Иван с палмите в ОГ, и трето от личен опит знам, че чрез закалка или както още го наричат тук- адаптация, осъществена чрез излагане на растението няколко зими под ред на температури близки до терминалните за вида му, то в него се развиват такива качества, които му позволяват да оцелее и при температури малко по-ниски от терминалната за същия вид.
Както е казал народа- не питай старило, а питай патило!

С това прекратявам участието си в тази дискусия, тъй като пределно точно и ясно съм си изразил мнението и всичко след това би било спам. Благодаря.

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 дек 2013, 16:27

Предвид факта, че има над 40-50 на сто вероятност в средата на другата седмица да се получи възврат на студа от Североизток(въпреки, че не е "истински" сибирски студ, едни минус 7-9 във височина в АЦ поле могат да станат много опасни. Липсата на сняг в моя пункт(80 на сто сигурна до вторник) донякъде смекчава нещата, но понеже на по-големичкия Трахи 2 зими проверка без защита му стигат, смятам да го защитя и него.
Т.е всичко влиза под охрана и отбрана, а ако се отвори мек период около/след Коледа, конкретно него ще развия.
Утре пътувам рано и завивам всичко.

palmboy
Регистриран: 25 окт 2012, 18:43
Район:

Непрочетено мнение от palmboy » 03 дек 2013, 19:29

Иво я кажи до колко градуса мога спокойно да ги оставям без минимална защита за калявка?!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 дек 2013, 19:48

palmboy написа:Иво я кажи до колко градуса мога спокойно да ги оставям без минимална защита за калявка?!

Аааа, това може да каже Киро или друг по-опитен от мен. <hat off> А решението в крайна сметка е на собственика им(на палмите). Аз си решавам за моите, но не бих посмял да давам акъл. Студът се разсъхва, сняг в по-голямата част от низините няма да има почти хич, но аз все пак бих зазимил всичко, освен ЕВЕНТУАЛНО Трахитата. На юг ще сте още по-добре.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 112 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 дек 2013, 23:16

Изтървал съм хубавата дискусия, която в никой случай не е спам!
Тъкмо си мислех да представя H2O, но накрая той сам се представи.
С две думи, аз заставам зад всяка негова дума. А подчертавам всяка дума на Пламен! Точно такова е и моето мнение.

Ако смесваме понятия като адаптация, закаляване, приспособяване и т.н., единствено се оплитаме, без да стигнем до обобщени изводи. А истината е само една. Всяко растение си има определена екстремно минимална температура, под която не може да оцелее. Конкретната стойност няма значение, защото тя силно варира според условията в конкретния период. Зависи от влажността, вятъра, от продължителността, от условията (слънце, облачност). Зависи много и от закалеността на растението. Ако е получило есенно азотно торене, много ясно, че ще закъса през зимата.
Чрез каляване, адаптация или както искате го наречете, може да се достигне единствено предела на възможностите на вида. Без тях, растението би загинало много по-рано. Адаптиране е необходимо не само към студа, но и към слънцето, сушата, жегата и т.н.

И моят опит, а и биологическата наука доказват, че след достигане на генетично определения температурен минимум, растението не може да оцелее. И никакво закаляване на може да промени този факт! Но тези екстремни минимални температури варират всяка зима и затова хората, които нямат достатъчна теоретична подготовка, лесно биха си извадили погрешни изводи.
Все пак, с възрастта се наблюдава известно закаляване и повишаване на студоустойчивостта при много видове растения, включително и палми. И ако при двусемеделните растения действително можем да отчетем някакво закаляване, то при едносемеделните растения или тревите, каквито са и палмите, строежът на тъканите обуславя пълната невъзможност за допълнително повишаване на студоустойчивостта. С възрастта палмите стават по-устойчиви, защото натрупват по-голяма листна маса (и съответно по-голяма фотосинтетична повърхност), стъблата им стават по-дебели и т.н.
Закалката при палмите може да е само сезонна. Т.е растението да е добре изпечено на слънце, да е приключило активния си растеж (тревите и палмите винаги растат, т.е. при тях няма покой!), по възможност да е засушено навреме. От такова добре вкоренено и подготвено растение, с добре развита листна маса, можем да очакваме достигане на пълния му потенциал за студоустойчивост. Само толкова! Нито градус повече.

Но понеже палмите се размножават със семена, между тях, така да се каже, няма две със две еднакви. Растенията от едни и същи семена варират силно по външни белези, а се наблюдават и различия в адаптичността им към неблагоприятните условия. Това е още една причина, да си вадим погрешни изводи.

А по отношение на красивата Бутия на Иван ... за съжаление гените за красота и за студоустойчивост не са скачени. "По-различна" може точно толкова да означава и по-малко студоустойчива.
Днес огледах за последно 7-те Юбеи, които засадих за експерименти през 2012 г. Една от тях е видимо най-красива, с невероятно красива корона. Тя сякаш е пораснала най-много това лято. Но при по-внимателен оглед се оказа, че след миналата зима, точно тази красавица е имала най-много поражения. Снимах всички и ще ви ги покажа другата седмица.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

miroslav_raykov
Регистриран: 07 юли 2012, 02:31
Район:

Непрочетено мнение от miroslav_raykov » 06 дек 2013, 01:07

Киро нещо по моя въпрос? <that's it>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Зимна защита 2014/15
    от TRex » 06 окт 2014, 09:32 » в Зимна защита (winter protection)
    6 Отговори
    1220 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    03 дек 2014, 21:53
  • New post Проект - Зимна Защита
    от Speed_kmg » 25 фев 2015, 20:20 » в Палми (Palms)
    8 Отговори
    2331 Преглеждания
    Последно мнение от Speed_kmg
    26 фев 2015, 11:06
  • New post Премахване на зимна защита 2018
    от perperikon » 28 яну 2018, 20:27 » в Палми (Palms)
    65 Отговори
    5344 Преглеждания
    Последно мнение от dragodream
    08 мар 2018, 10:12
  • New post Премахване на зимна защита - 2017
    от perperikon » 03 фев 2017, 17:34 » в Палми (Palms)
    38 Отговори
    8294 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    02 апр 2017, 07:25
  • New post Премахване на зимна защита 2015
    от bobiborisov » 21 фев 2015, 23:08 » в Палми (Palms)
    13 Отговори
    3229 Преглеждания
    Последно мнение от bobiborisov
    23 мар 2015, 20:56
  • New post Методи и материали за зимна защита
    от maniak » 11 ное 2014, 20:14 » в Зимна защита (winter protection)
    27 Отговори
    1660 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    19 ное 2014, 10:03

Върни се в “Палми (Palms)”