Умира ми и още една палма............

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.

Умира ми и още една палма............

UNREAD_POSTот shiva58 » 07 Апр 2011, 16:16

След 13 годишно гледане , ми умира и тази палма, която не зная как се казва. Предоставям ви снимки , ако можете та ме посъвтвате какво да сторя за нея?
Изображение
Изображение
Изображение
shiva58

Re: Умира ми и още една палма............

UNREAD_POSTот исака » 07 Апр 2011, 18:42

Прости ми за прямия съвет, ама иди да си купиш нова! Хем ще е здрава, хем ще има по добър естетически вид. Тази може да се оправи, но няма да стане много бързо. Ти си знаеш най-добре, може да има сантиментална стойност за теб.
Аватар
исака
Градинар (Gardener)

Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

UNREAD_POSTот shiva58 » 07 Апр 2011, 21:32

Да, наистина нейната стойност е повече сантиментална за нас, та затова искам ако може да я спася :cry: Не зная как стана така, че от хубава палма се превърна в това ...............
shiva58

UNREAD_POSTот popov.dinko » 07 Апр 2011, 22:02

Всяко живо цвете си иска светлината, а палмата, която виждам е на наистина невзрачно място. Изкарай го растението на терасата да види слънчице или най-добре на градината. Добре ще е да се види какво е положението на почвата в корените и евентуално да се смени само тази част в която няма корени. И аз имах такава бледа и етиолирана и с много грижи й възвърнах великолепието й .
popov.dinko
Специалист овощар

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Апр 2011, 23:22

След конкретните съвети от хората преди мен, само ще добавя, че тази финикова палмичка ще се оправи за 2-3 сезона, ако се вади от сега до края на октомври навън, подхранва се на всеки 10-12 дни и се полива обилно. Ако после се върне стария режим на отглеждане, пак ще стане същата. На това място много по-добре би растяла Кенцията. Финиковата палма има огромни изисквания към светлината, за да изглежда в пълния си блясък.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот shiva58 » 08 Апр 2011, 07:29

Благодаря на всички, следвам съветите ви и днес първо ще й сменя пръста , а след това ще я сложа на балкона!
shiva58

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Апр 2011, 07:58

Ооопс, това съм го пропуснал. Дано да прочетете това преди да започнете.
Палмата е толкова зле, че най-вероятно няма да преживее смяната на почвата! Смятам, че корените и без това не са в добро състояние.
Извадете я навън, но не на директно слънце, засега. Подхранете я с минерален тор. Когато извади 1-2 нови листа, значи е пуснала и нови свежи корени. Тогава може да смените почвата, най-добре през юни! Но ако питате мен, изобщо не я сменяйте поне още една година!
Ако имате остъклена тераса, там е идеалното място, защото е по-топло. Ако е много слънчева, осигурете засенчване през първите два месеца.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот shiva58 » 08 Апр 2011, 11:06

Добре, няма да сменя почвата , но какъв минерален тор да купя? Имам обгорял естествен тор или ще трябва да купя нещо специално? Балкона ми е остъклен но не толкова осветен! Да си призная аз не съм й сменяла почвата отдавна и я поливах оскъдно защото виждах че не добре палмата, затова я сложих на такова място ( да не се вижда) Та какъв тор да й купя? Акоможе той да е подходящ и за другата палма ;)
shiva58

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Апр 2011, 15:04

Всеки минерален тор би ви свършил работа. Заедно с него, добавката на оборски тор винаги е много желателна. Лошото е, че няма как да внесете голямо количество от него без да сменяте почвата в саксията.
Тази палма независимо, че е пустинна, обича много вода. Както казват арабите, на финиковата палма главата и е в огъня, а краката - във водата. Лятото я поливайте обилно всеки ден, в най-големите жеги дори два пъти на ден.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот shiva58 » 08 Апр 2011, 16:30

http://www.compo-hobby.de/compo_complet ... 2_737.html
http://www.globol-online.com/%D0%A2%D0% ... page.tpl.h
тези двата ги имам в къщи
отивам да взема и естествения, който ще сложа върху почвата

Да уточня, че листата на палмата , които са сухи съм изрязала, махнах горния свободен слой от пръста и сложих оборски тор след което обилно полях и извадих палмата навън, на балкона. Само че чинийката продължава да се пълни с вода, изхвърли я много пъти и пак се пълни. Сега вече трябва да чакам да изкара ново листо?
shiva58

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 12 Апр 2011, 22:14

Много интересно съвпадение: точно пет минути преди да прочета това, се наслаждавах на една палма с подобна участ.
Когато, преди десетина години баща ми се върна от Либия, ми донесе оттам едни фурми (нищо особено - но сантиментална стойност!) засадих 2 или 3 и всички се хванаха. Две изсъхнаха, а третата, която изглеждаше ТОЧНО като Вашата (в апартамента), понеже се бе запътила към Вечните Торфени Полета на растенията, махнах с ръка, донесох на село(това - преди 2 години точно!) .
Засадих в един работен 10-литров съд, само смесих угнили джибри и моя почва на село(пясък 80 на сто) и мин. тор.
Оставих 2-3 месеца на полусянка, явно инстинктивно съм налучкал, после от средата на лятото- на най-горещото и целодневно слънце.
Утре, ако не забравя, ще Ви я снимам, истинско удоволствие е да се наблюдава- вече е истинска палмичка, с дебело 7-8 см стебло в основата и високо пак толкова. а измъчените листа на снимката вече ги няма - сменени са с хубави, здрави финикови такива, твърди, бодат до кръв! :) Макар само по 2-3 педи все още, вижда се как у нея се буди мощ и мислех да я садя на открито, но наистина искам да си я запазя и красива, освен жива и само ще я пресадя в по-голям съд, но след месец. А Вас съветвам - послушайте съветите по-горе и ще стане истинска красавица! Личен опит! :thumbs:
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Назад към Палми (Palms)