Палми на открито в България

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.

Палми на открито в България

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Апр 2011, 08:55

Палмите, които могат да растат на открито в България (с каква защита, зависи от мястото) са отдавна известни. Ние не сме на екватора, за да имаме нови видове постоянно. Новото се изразява в по-добри цени и повече размери. Утре например идват чудесни Юбеи на отлична цена, доколкото може да бъде отлична за Юбея. Във вчерашния камион дойдоха и хубави Бутии на финикови цени.
До 2-3 дни ще ги качим на сайта - http://www.palmi.bg
Няма нищо по-прекрасно от лятото!
Нищо чудно, че най-много растения и животни има там, където е вечно лято.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипл. инж.агр., магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Местоположение: зона 7b/8a - Асеновград, надморска височина - 395 метра, (без инверсии!)

Re: Rhapidophyllum hystrix

UNREAD_POSTот Betur » 09 Апр 2011, 17:40

Днес бях във хотел лагуна биич,Созопол и съм впечатлен от озеленяването,знам,че заслугата е на Палм Ценъра-а.Само на едната вашингтония отпред ми се стори,че върха и е изсъхнал.Отзад във нещо като парник видях 2 палми,със сребристи листа,посадени в земята,но не успях да се сетя какви са?Поздравления пак за добрата работа.Рекалмирайте се малко пред управата в Бургас,поне на някой централни градини да видим нещо екзотично,а не 200 трахикарпуса в саксии,защото така излиза по изгодно на някой хора,наема за цяло лято е колкото една палма.
Betur
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 09 Апр 2011, 17:54

"видях 2 палми,със сребристи листа,посадени в земята"-да не са Брахея Армата?
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Апр 2011, 18:35

Сребристите палми са Butia capitata, там се развиват наистина добре.

А за въпроса на Betur, няма нужда да се рекламираме, всички ни знаят. Но само община Приморско навремето купуваше от нас, защото тогавашният кмет инж.Димитров никога не е поискал от нас рушвет, само искаше много гаранции ... не че другите кметове са поискали нещо, просто нямат интерес да купуват от нас и не ни търсят. А кметът на Приморско беше натоварил човек от общината да търси най-добрите предложения за южни растения и избраха да работят с нас, сами ни потърсиха (точно така стана и с "Албена"). За съжаление той беше противник на зимната защита и след 7-8 години не останаха много от растенията.
Иначе когато работим директно с частните собственици, договарянето е лесно. Частника търси най-добра цена и гаранции, получи ли ги - готово.

С риск да оспамя темата, само ще кажа, че от опитите в Приморско останаха единствените палми Washingtonia filifera в България, които растат без зимна защита. Преди 3 години се наложи да се преместят и аз ги наплаших, че докато се прихванат може да измръзнат, та бяха почнали да ги завиват с малко найлон, но те са толкова големи вече, че всяко завиване е доста трудно. Тук не става въпрос за палмите в Китен, които не наши и вече умряха до една.

Тези дни вятъра е страховит. не успях да снимам нищо днес, падат преди да успея да снимам. Като утихне ще кача на сайта ни снимки на новите неща, също и на игловите палмички. Утре сутрин пристига следващия камион.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипл. инж.агр., магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Местоположение: зона 7b/8a - Асеновград, надморска височина - 395 метра, (без инверсии!)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 09 Апр 2011, 18:51

Да разбирам ли че Бутията расте в Приморско без защита?Че нали скоро бучнахме една в Резово,та се чудим дали да и правим наесен защита!!
Последна промяна Бобсъна на 24 Апр 2012, 18:35, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот ники » 09 Апр 2011, 20:11

С риск да оспамя темата, само ще кажа, че от опитите в Приморско останаха единствените палми Washingtonia filifera в България, които растат без зимна защита. Преди 3 години се наложи да се преместят и аз ги наплаших, че докато се прихванат може да измръзнат, та бяха почнали да ги завиват с малко найлон, но те са толкова големи вече, че всяко завиване е доста трудно.

Да разбираме ли,че тези вашингтонии са прекарали няколко бг-зими без никаква защита? И ако мога да попитам как изглеждат тези палми сега?

да разбирам ли че Бутията расте в Приморско без защита?

Според мен:

Без защита в България расте Трахикарпус България.

Донякъде може да живеят ( кои по-добре, кои по-зле ) други видове трахита, иглена палма, сабал минор и някои негови кръстоски, хамеропс..може би и т.н. мазери палма (не знам до колко имаме опит с нея в БГ...ако сме засадили една палма и тя не е олцеляла през зимата, това все още не означава, че 100% не става според мен де..) Така че ако си засадим някоя от тези палми, тя може и да живее ..може и да умре...може и да крета на границата между живота и смъртта..т.е жива, но прилича на парцал..

Може би ще открием след време и някоя друга палма, която да може да живее без защита в БГ....
ники
Градинар (Gardener)

Местоположение: Ст. Загора (7b) - кипариси, нарове, албиции, смокини, райски ябълки, дафинов лист...

UNREAD_POSTот Krasi » 09 Апр 2011, 23:36

Ордонез написа:Идваш в Куклен , питаш къде живее Наско Белчев и отиваш пред тях и виждаш на двора огромна Вашингтония отгледана от семеначе бе з никаква защита никога. Ми над 4 метра е в момента може и повече.

Интересно :). Зимата остават ли и листа или повечето загиват?
Krasi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Betur » 09 Апр 2011, 23:38

Можем ли да видим снимки на тези вашингтонии освен ако не са измръзнали след миналогодишната зима,когато и трахикарпусите бяха останли без листа,но се възстановиха(аз не вярвах,че ще стане).В Приморско какво е било засадено,че за 7-8 години е измръзнало.Имаше едни маслини пред общината,но са измръзнали явно,защото има само някакъв вид бор в момента.Иначе,в Китен в хотела с вашингтониите и трахикарпусите бяха измрзънали,а по другите имаше значителни щети.Малко по- на юг,нямаше такива поражения,както и в Созопол.Нещо локално е паднала темерпературата или е имало друго явление като леден дъжд може би.Днес видях в Созопол една маслина и лавър,високи колкото къщите във стария град,даже двете лаврови дървета бяха и по високи.Лавъра измръзва при под -14,това значи ли,че не е падало под това дълги години,стъблото беше изключително масивно.Не успях да снимам,имаше хора по двора,а и не мога да кача снимки от телефона.БТВ,палмите във лагуна бииш,финиковите пускаха цвят.
Betur

Re: Палми на открито в България

UNREAD_POSTот roxette88 » 10 Апр 2011, 19:48

Здравейте г-н Донов! Няколко пъти съм идвал в Вашият разсадник и колкото пъти съм там, просто онемявам! Навлизам в свят, далеч от злоба, завист, простотия и омраза..., свят какъвто е растителният! Вижте какво прочетох специално за моята ливистонка, която си купих от Вас днес и въпреки, че ми казахте Вашето мнение, желанието ми за австралийката в ОГ е голямо! " Видовете Livistona australis, Livistona decipiens, Livistona chinensis и Livistona saribus понасят без увреждания дори лек мраз. Това ги прави особено подходящи за отглеждане в контейнери при европейския климат", но изхождайки и от думите Ви все още съм пред дилема. За сега засадих само филиферата. Страхотна е!
Аватар
roxette88

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Апр 2011, 19:53

Ами пуснете снимки, щом вече е засадена филиферата. Да видим как стои на българска земя!
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот roxette88 » 12 Апр 2011, 20:02

Г-н Донов мога ли да си пресадя австралийската ливистона сега, т.е. преди видимо да се е аклиматизирала у дома, защото знам, че не е добре да им се сменя саксията без период на адаптация? Когато бях в разсадника не видях дали имате кокосови палмички, а имам желание да си закупя от тази по издръжливата, оранжевата форма, за която споменавате в сайта! Честно казано не съм особен фен на холандските растения и цветя!
Аватар
roxette88

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 12 Апр 2011, 22:50

Няма никакъв проблем за пресаждането.
А кокосови палми засега нямаме за продан. Само ще занеса една от моята колекция да я видят хората в разсадника.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Betur » 12 Апр 2011, 23:53

Ще видим ли снимки на тези вашингтонии във Приморско или поне кординати? :P
Betur

UNREAD_POSTот roxette88 » 23 Апр 2011, 18:03

Някой имали инфо за "Raevenea rivularis",защото е видях съвсем случайно в един цветарски магазин и останах доста изненадан от това,че се продава точно този вид палма?!?От толкова години сам обикалял по тези обекти,но не сам е срещал.Тази равенея,която видях бе малко "клъощава"и недоразвита и за това не си я закупих,пък знам,че е от типа много тропически и се въздържах!Иначе цената беше достъпна,25лв.Някакви съвети?
Аватар
roxette88

UNREAD_POSTот Бобсъна » 23 Апр 2011, 18:59

На открито ли ще я садиш?Че е 9а!! :)
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Апр 2011, 00:15

Равенеята в зона 10а остава без листа през зимата ... това си е истинска тропическа палма, с много нежни листа и бавно растяща. Продавахме ги евтино преди 5 години, но не се купуваха много и накрая ги изхвърлихме последните ... при минус 1 листата им стават на петна.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот roxette88 » 24 Апр 2011, 10:26

Христос воскресе!Мисълта ми е такава,не да е засаждам в ОГ а,дали си заслужава човек да има такава палма.Благодарна ли е относно растежа!
Аватар
roxette88

UNREAD_POSTот ники » 24 Апр 2011, 11:14

След освобождението е имало стремеж да бъде създаден "южен" облик на българските паркове. Много характерен за всички паркове е бил студоустойчивия банан, който са поставяли издигнат в средата на градинките а, около него са садили юки. Така са били озеленявани градинките в София, Варна ,Ямбол, Пловдив..виждал съм много стари сними. Общо взето са изглеждали ето така:
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Това е била Борисовата година в началото на миналия век
Понякога мястото на банана е заемала някоя по- голяма юка.
Явно са правени и опити с палми, ето едно доказателство - снимка от борисовата градина около 1920:

Изображение

Който знае какви са палмите да казва, на мен ми приличат на огромни сабал минор. Или са хамеропси? Не се виждат много ясно на снимките, но определено това може би е един от първите опити за отглеждане палми на открито в БГ.
След като идва комунизма тези стремежи са изоставени и градинките придобиват характерния си и до сега "северен" облик.
Последна промяна ники на 24 Апр 2011, 11:26, променена общо 1 път
ники
Градинар (Gardener)

Местоположение: Ст. Загора (7b) - кипариси, нарове, албиции, смокини, райски ябълки, дафинов лист...

UNREAD_POSTот ники » 24 Апр 2011, 11:22

roxette88 написа:Христос воскресе!Мисълта ми е такава,не да е засаждам в ОГ а,дали си заслужава човек да има такава палма.Благодарна ли е относно растежа!

А ти видя ли темата на форума? :shock: :shock:
ники
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 24 Апр 2011, 12:05

Хората ги мързи да отварят нова тема и плякат къде им падне......
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот roxette88 » 24 Апр 2011, 19:26

Няма смисъл да отварям нова тема само за един въпрос!!!
Аватар
roxette88

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 25 Апр 2011, 00:03

Не е така, винаги има смисъл. След твоя въпрос ще последват и други и става цяла дискусия. Ако първоначалното име на темата не е подходящо, аз мога по-късно да го сменя.
Идеята е ако някой нов посетител на форума търси информация, например дали може Равенея да расте на открито у нас, лесно да открие темата. Иначе трябва да изчете всички постове, докато открие малката информация, която има по въпроса.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот ники » 25 Апр 2011, 09:24

Изображение

Това са палми пред двореца Евксиноград вероятно по времето на Фердинанд. Според вас дали са засадени в земята? Изглеждат ми прекалено големи за да ги внасят и изнасят всяка зима. И ако наистина са на открито, как ли са ги зазимявали?
ники
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 25 Апр 2011, 11:45

" През 1893 г. е завършено паркоустрояването и е построена една от първите електроцентрали в България. Изградени са оранжерии за производство на цветя и за зимуване на палмите"

http://varnenche.com/index.php/bg/point_of_interest/31/Дворецът-Евксиноград.html
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот ники » 25 Апр 2011, 13:58

Ето още малко снимки от стари паркове и тяхното озеленяване...има и финикови палми, които според мен са в саксии, които са "замаскирали" като са ги поставили в предварително издълбани ями в земята. Зимата предполагам са ги прибирали. Но обърнете внимание, че финиците по парковете са доста по-малки от тези на снимката в Евксиноград.

Изображение
Изображение

Забележете и агавето на първата снимка...то не изглежда да е в саксия...дали е зимувало на открито?
ники
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 26 Апр 2011, 10:59

Ники, благодаря за информацията за преддеветосептемврийските паркове, тя е нова за мен, практически излиза, че парковете ни са загубили половин век за хубавите тропически(или с тропически вид) растения, заради комунистическите увлечения по скапани борчета и елички(които също са прекрасни растения, но за планините и Севера).
Админът, ако прецени да изтрие мнението ми, исках да отбележа ценната за мен нова информация.
Аватар
ivo_nekitov
Метеоролог на форума

UNREAD_POSTот ivo.tr » 28 Апр 2011, 17:16

Сори за отклонението, но може ли по някакъв начин Дървото на живота / Crassula ovata да оцелее навън? Мислих че е топлолябиво, но го видях посадено навън и ми стана интересно дали е зимувало навън?
Аватар
ivo.tr

UNREAD_POSTот Бобсъна » 28 Апр 2011, 17:59

Не!Красулата е 9а зона,а такава в БГ няма!!
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Бобсъна » 06 Май 2011, 13:00

Комшията изкара палмите за лятото:

Изображение
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот popov.dinko » 07 Май 2011, 22:32

Брей, че запален палмаджия е бил твоя комшия - толкова много палми ! По жегите как се полива всеки ден това чудо...
popov.dinko
Специалист овощар

UNREAD_POSTот исака » 14 Май 2011, 22:10

А някой да има повече информация за швейцареца Люсиен Шевалас. Знам че благодарение на него Цар Симеоновата градина в Пловдив е това, което е. Чел съм, че е направил паркове и палми и трахикарпуси покрай Марица.
Аватар
исака
Градинар (Gardener)

Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

UNREAD_POSTот roxette88 » 13 Ное 2011, 00:13

Интересно ми е в палм -центъра бяха засадили L.Australis ,L.Chinensis и още някой други видове палми,да ги изпробват в земята!Какъв ли разтеж са имали през лятото докато ги заземят,ако бат Киро не е решил да ги искара де?
Аватар
roxette88

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Ное 2011, 13:18

Почти никакъв растеж. Повечето нови палми попаднаха в зона, в която още не се полива и почти не помръднаха това лято. Но сега ще ги видим през зимата.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот naskoooo4 » 13 Дек 2011, 15:55

Помощ! Колеги, кажете от къде мога да си купя термостат (терморегулатор), подходящ за зимна защита на палмите?
naskoooo4

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Дек 2011, 21:41

Магазини за електроника, електро материали, Палм Център-Пловдив ...
Аватар
Kiril Donov

Следваща

Назад към Палми (Palms)