Студоустойчивост на палмите при български условия

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.

Студоустойчивост на палмите при български условия

UNREAD_POSTот ники » 30 Апр 2011, 15:23

Съществува ли някакво определение или списък за "студоустойчиви" палми...примрено палми които понасят застудявания до - 5 градуса за няколко дни са студоустойчиви или нещо такова? И има ли точна граница между тропически и студоустойчиви палми или има и такива които могат да минат и в двете графи?
ники
Градинар (Gardener)

Местоположение: Ст. Загора (7b) - кипариси, нарове, албиции, смокини, райски ябълки, дафинов лист...

Re: Таблица на студоустойчивите палми

UNREAD_POSTот Krasi » 30 Апр 2011, 16:50

Trithrinax прилича на нещо средно между вашингтония и трахикарпус, според мен. Ако някой гледа такова дръвче, може да сподели нещо за него, особено за това до колко държи на студ, ако е правил опити на ОГ :yes:
Krasi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 30 Апр 2011, 17:12

8b я дават....няма шанс в България без защита...
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Яну 2012, 15:31

Имам 2-3 сабала, но незнам кой вид са. Имат ли шанс да оцелее със защита навън? Растенията са малки на 1-во листо. Кога може да се познае точно кой вид са?
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот plamen » 10 Яну 2012, 15:54

Малко трудно ще се познае вида,на едно листо.Евентуално, с генетичен тест.... <cheers2>
И аз гледах една такава таблица за минималните,та си взех един Sabal x Texensis (-15).Миналата зима измръзнаха листата на 100% при -9,тази зима на -7,-8 вече са на 50% изпържени.Дали ще го бъде изобщо,не съм убеден.Мисълта ми е,да се гледа по-скоро ориентировъчно на такива информации....докато не тества някой на местна почва,всичко е сферата на добрите надежди....
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15 (2012)
Любим климат: +5/+35

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 10 Яну 2012, 16:29

+1, Пламене.

Аз също разчитам главно на емпиричния опит в такива гранични ситуации. На Киро или на теб няма защо да не се доверявам, ама като някой англичанин напише "харди то -18" <he-he> , предпочитам да го приема като работна хипотеза, задължително подлежаща на експериментална проверка : ))
Ето - пресния случай с моята Канарска от ноември, тази от Разсадника, последната: все още не мога да и се нарадвам. След като понесе без намек за поражение минус 6, а идентичната и Айша от Либия се изпържи до степен да чакам пролетта за да видим ще свирим ли " Вий жертва паднахте в неравна борба" <bravo>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Бобсъна » 10 Яну 2012, 17:07

"Имам 2-3 сабала, но незнам кой вид са. Имат ли шанс да оцелее със защита навън? "

Изображение

Че даже и плод има:

Изображение

За повече инфо:
г-н Донов, ПалмЦентър
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот plamen » 10 Яну 2012, 17:31

Иво,прав си,английските източници не са особено полезни,що се отнася до нашия регион.Просто климата е напълно различен.
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2012, 19:03

Благодаря на Бобсъна за качените снимки на нашия Sabal minor в разсадника.

Току що най-сетне обнових списъка с видовете растения в разсадника, който е актуален към 1 януари 2012 г. Там ще видите видовете палми, които имаме в наличност в момента.
Смея да твърдя, че освен Трахикарпус "България", Trachycarpus wagnerianus, Sabal minor, Chamaerops humilis и Washingtonia filifera, всички други палми категорично изискват отопление навсякъде в България. Butia capitata и Jubaea може и да издържат в някои по-меки зими, а в останалите вероятно ще оцелеят само с опаковка от найлон в Родопската яка, но поне в 2-5 от 10 зими ще загубят листата си на 100% (даже и под найлона!). После се възстановяват толкова бавно, а понякога - никога, че предвид цената на такива палми, по-добре е да се топлят с маркучи. Тяхната студоустойчивост е само допълнителен бонус, ако спре тока ...
Вашингтонията също зимува само с найлон, разбира се. Но тя се възстановява супер бързо и не е проблем, ако загубва листата си всяка зима. Но това важи само за Родопската яка, района на Сандански и може би още някои други топли микроклимати.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот plamen » 10 Яну 2012, 20:34

Да добавя,така за асортимент,към списъка на възможните за зимуване без защита палми-Тrachycarpus takil,Rhapidophyllum histrix.Е,с бавния си растеж,не са особено атрактивни,ама така "за протокола",както казва Иво Н.Нещо друго,което смятам да опитам е Trachycarpus princeps.Немски маниаци съобщават за обещаващи резултати с този вид....въпреки,че ....растежа е бавен.
П.С. КИРО,какво стана с Тритринакса,държи ли или се предаде?
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2012, 21:39

plamen написа:Да добавя ... Тrachycarpus takil, Rhapidophyllum histrix ...

Даа, тези двете ги забравих. Но както казваш, едва ли са толкова интересни, още повече като имам предвид нищожните ми резултати с тях за последните 10 години.
Тритринакса удържа геройски на студената зима преди две години, а се предаде на не много студената предишна зима. Замина напълно и завинаги.
Толкова ужасно боде отвсякъде, че не смятам и да пробвам отново. Може би дори се радвам, че се отървах. <he-he>
Е, все пак имам по-припечни и сухи места, където бих могъл да пробвам отново. Този, който вече загубих, растеше на място, което се засенчи твърде много от един Ligustrum japonica variegata и отделно живия плет от Viburnum tinus израстна бързо и на практика го остави без слънце през цялата зима. Следователно по метода на Серафимов не се получи, може би трябва да пробвам напролет на място, огряно от слънцето още рано сутрин, ей така - за идеята. Там вероятно няма да има проблеми, на същото място си зимуват няколко хамеропса от 3 зими. Това е един склон преди моя имот, засега е обществено място и мога да садя такива трънливи растения. Снега там се стопява в рамките на няколко дни, абсолютно винаги. Става въпрос за стръмен склон с южно изложение.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот plamen » 10 Яну 2012, 22:06

Жалко за Тритринакса.Ама наистина, яко боде пущината!Един американец се шегуваше,че не е никаква палма...да си ходи в отдел "кактуси" <he-he>
Иначе и аз изпратих 2 броя в небитието,имам още една в саксия....
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Яну 2012, 22:35

Aми семената ми ги даде една жена можеби от Испания. Бяха 50 но само 4 поникнаха, на външен вид семената приличаха на тези от снимката.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 10 Яну 2012, 23:41

Брахеята и Бутията в Резово са вече с лека пасивна защита.....както и огромния цикас ....да видим как ще презимуват.... <freeze> <freeze> <wine> <wine>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот plamen » 11 Яну 2012, 09:42

.Температурата за Serenoa repens (-7,7) е коректна.Точно на толкова ми измръзна тотално опитния екземпляр <no> Съответно се отказах от по-нататъшни опити.За Хамеропса дават -9,но моите впечатления са,че до -10 се държи достойно....после зависи.Имах 2 малки,които не преживяха зима 2009-2010(-12,-13).Същата зима обаче,успяха да преживеят 2 други екземпляра на Хамеропс Церифера(с 90% загуба на листа).Може би,по-големи екземпляри биха имали повече шансове....Не съм се отказал все още в тази насока.Толкова за сега,че ще бягам по задачи <cheers2>
Последна промяна plamen на 25 Окт 2013, 13:28, променена общо 1 път
Аватар
plamen

Следваща

Назад към Палми (Palms)