Как презимуваха вашите палми през зимата на 2009/2010 ?

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 118 times

Re: Как презимуваха вашите палми през зимата на 2009/2010 ?

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 ное 2010, 21:04

Igor,
ответ по болгарском или по английском язике? По руский все понимаю, но к сожалению писать я не могу. Вьi можно писать здесь по руский.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

igor
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от igor » 29 ное 2010, 21:09

можете на любом языке писать. По болгарски я тоже все понимаю,но писать самому мне тяжело. Спасибо ;)

Shagrath
Любител на южните растения
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159

Непрочетено мнение от Shagrath » 30 ное 2010, 22:39

Понякога ползването на "Гугъл преводач" не е изобщо добра идея ).

Потребителски аватар
ivo.tr
Регистриран: 06 яну 2011, 10:04
Район:

Непрочетено мнение от ivo.tr » 06 яну 2011, 10:20

Банана съм го завил с найлони и стари завивки. Върху всичко това съм сложил бутилка от минерална вода, а почвата съм покрил със слама, отгоре пръст и пак слама дано оцелее. На пролет ще пиша пак за резултата. Малките trachycarpusa съм покрил само с бутилки от мин вода. Имам и една палма от Италия също навън покрита като trachycarpusa.

Потребителски аватар
исака
Регистриран: 06 яну 2011, 19:21
Район:
Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

Непрочетено мнение от исака » 06 яну 2011, 21:24

Знам че късно се включвам. Някои хора ме познават от други форуми. Аз съм онзи от Марково. На мен ми умря хамеропса след три зими мъка със загуба на 100% от листата всеки път, но тази 2010 изгни. На нейно място засадох трахи, което се чудех къде да дяна защото саксията му беше тясна. Но си мисля да пробвам на ново. Просто като ги гледам как си растат в Сочи, се скъсвам от завист.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 яну 2011, 08:03

Аз имам два Хамеропса в Г.Воден от 2001 г. Досега през различните зими са губили между 0 и 100% от листата, като 100% са губили два пъти, първият път загубиха и основните стъбла, които бяха станали доста големи (2005/2006 г.). След това се възстановиха от издънките и сега те са доста големи вече. Миналата зима пак загубиха всички листа, но се възстановиха напълно.
Трахикарпусите в Марково си издържат дори без никаква защита, особено ако се засадят от малки.

Потребителски аватар
исака
Район:
Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

Непрочетено мнение от исака » 07 яну 2011, 11:56

Понеже много ми се ще пак да си гледам хамеропс, ще се пробвам тази година още веднъж. Имам стъклени конструкции подобни на аквариуми една от които мисля да използвам отново. Та Ви моля г-н Донов да ми отговорите, имам ли шанс да го опазя цял целеничък, без да използвам допънително отопление. Защото след като загуби листата си имаше много жалък вид и не се възстановяваваше напълно, докато накрая умря заедно с издънките. И друго. Използвах ги преди да покривам палмичките, като бяха малки, но ги слагах не директно върху почвата, а на летвички на два - три сантиметра от земята с презумпцията да се осъществява вентилация, да не се запарва растението и да не изгние. Как мислите така ли е необходимо да се прави или директно да слагам аквариума отгоре и да поставя още пръст около стените му. А колкото до трахитата имам една жертва в Марково и две в Пловдив на работното ми място, които бяха живи докато им правих предпазваща конструкция.

Потребителски аватар
исака
Район:

Непрочетено мнение от исака » 07 яну 2011, 16:46

Благодаря Ви г-н Донов. Разбрах логиката Ви. Предположението ми за запарване дойте от факта, че след две зими на измръзване и загуба на 100% от листата на хамеропса и на 80% на един трахикарпус, реших да ги покрия с конструкциите и те всеха че умряха и двата. Та се чудех дали проблема идва от това че не съм им оставил пространство за въздухобмен с околната среда или от факта, че те вече бяха с доста поражения и поради това устойчивостта им е сведена до минимум. Живея близо до ресторант-градина Марково. Направи ми впечатление че през топлите дни на зимата, повдигат полиетилена на конструкциите на финиковите палми и цикасите с логиката да се проветряват. Друго което ме караше да мисля така е, че нощно време при липса на фотосинтеза, дали не пада ниско нивото на кислород. Предполагам при тези ниски температури интензивността на обмяна е много малка и от там и потреблението на кислород е ниско, така че и тази логика не е издържана. Просто се чудех каква може да е причината да умрат. Поздрави!

Потребителски аватар
ivo.tr
Район:

Непрочетено мнение от ivo.tr » 08 яну 2011, 10:35

Притеснява ме че така добре опаковани влажноста се покачва. Та мисълта ми е да не почнат да гният особено банана. Вие как мислите?

Потребителски аватар
исака
Район:

Непрочетено мнение от исака » 08 яну 2011, 11:21

Мисля че за банана проблем с влажността не би трябвало да има. Ако за някое растение е проблем, то трябва да е сукулент или някое виреещо при по сух климат.

Потребителски аватар
ivo.tr
Район:

Непрочетено мнение от ivo.tr » 08 яну 2011, 13:23

По-важно е да не замръзне ма тва ще стане ясно напролет.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 яну 2011, 15:06

Естествено, че ще загние - всяка МЪРТВА тъкан, при наличие на достатъчно влага и определен минимум на температурата започва да гние. Тъканта първо измръзва, после започва да гние. Това важи и за стъблата, и за листата. Всъщност няма запарване, просто листата измръзват, след което започват да гният заради влагата и топлината. А хората отварят напролет и се вайкат ... истината е, че ако бяха отваряли, щяха листата да измръзнат още повече!

Проветряването нищо не прави. Участъците от листата, които опират в найлона (или стъклото) така или иначе ще умрат. Останалите части на листата само могат се радват на по-високата температура, която има под конструкцията. Все пак ние завиваме вечнозелени растения. Тези растения използват всяка подходяща възможност за фотосинтеза, дори и през зимата. При топли слънчеви дни температурата под конструкцията може да достигне и подмине 30 градуса, при което имаме доста активна фотосинтеза и дори усилено образуване на нови листа при палмите. Често се случва и цъфтеж на палмите през януари, но това става само с отопление, иначе ниските нощни температури се явяват препятствие. Следователно единственото, което правим, като отваряме да проветряваме палмите е да ги охлаждаме и да ги лишаваме от фотосинтеза, която иначе би им дала по-бърз старт напролет. Разбира се, съвсем малка дупчица, която не може да ги охлади, би била много полезна за газовата обмяна. Но само ако ви се занимава, аз не го правя и нямам проблеми. Все пак газовете свободно се обменят и през почвата, стига да не е твърде уплътнена.

В Турция има един чудесен палмов център, намира се в градчето Köyceğiz, близо до Мармарис. Собственик е д-р Ragıp Esener, много културен и образован човек, лекар по професия. Градината е уникална и препоръчвам на всеки да я посети.
Веднъж го попитах защо всяка есен в градовете в Турция работниците от парковата подръжка изрязват палмите, като ги оставят само с няколко листа. Той без колебание веднага ми отговори: Защото са глупаци!
Всеки знае, че колкото повече подрязваш палмите, толкова по-бавно растат. Но някой е решил, че като ги подрязва по-често, понеже по-бързо вижда оформеното стъбло под листата, значи растат по-бързо. Много хора като гледат как палмите се подрязват от професионалистите по подръжката, започват и те така да режат своите, като мислят, че е правилно. Резултатът е, че една напълно погрешна практика се използва почти от всеки.

Потребителски аватар
ivo.tr
Район:

Непрочетено мнение от ivo.tr » 09 яну 2011, 11:05

Мерси за отговора. Сложил съм на бабнана преди найлона слама и се надявам да оцелее, а палмите са само с бутилки от минерална вода които са с капачки. Трахитата са добре, но другата палма от Италия не е добре, мисля че е някой вид вашингтония защото по края листата има конци. Явно и идва много студено, пък и не върви добре откакто е посадена листата все се чупят от вятъра и се е на едно прекършено листо. Колко годишни трябва да са тарахикарпусите за да се сеят навън. Защото имам бебета и се чудя тази или другата пролет да ги сея.

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 11 яну 2011, 21:32

Да ви разкажа и моята история за палмата Trachycarpus fortunei, която, сигурен съм e първата в цялата Кърджалийска област. Беше!
На възраст 3 години я забучих през пролетта 2000 година на слънчево място в двора. На открито растна на воля 10 години без много, много голяма защита. Имаше и години, когато просто слагах само един найлон отгоре, колкото да не влезе вода в младите задаващи се листа. Разбира се, листата измръзваха, но към края на май вече бързо се облича в нови листа и така спомена за тежката зима избледнява. И... / стича се сълзичка от очите ми/ през есента 2009 рекох този път да я завия хубаво като бебенце, за да има през пролетта хубави перести листа. Хубаво, ама зимата закъсня - дойде чак на 21 януари. До тогава слънце, топлина, топъл полъх от Бяло море всеки ден. Заваля студен сняг на 22 януари, вечерта се изясни и температурата заби на -21, на следващия ден -20, на последния ден -19. Само тези бяха най-студените дни, след това ново още по-ярко слънце, топлина, усмивки, птичетата любовно " стрикат" на поразия. Без да подозирам какво е станало.
Дойде пролетта с всичката си прелест, а от палмата ни звук, ни стон, а бяха зелени задаващите се зелени листа.
Докато един ден просто дръпнах леко най-младото листо и остана в ръката ми. Това беше краят!
Сега остана само стъблото - точно 1.5 метра високо и дебело 23 см в диаметър. Какви ли не грижи полагах,
черен оборски тор, дори по малко амониева, вода в изобилие. Дълго си мислех каква е причината за края, а преди години също имаше такива екстремни температури, но палмата стоически издържа. Та си мисля, да не би
дългата топла есен държа растението във вегетация и не се е подготвило за задаващия се голям студ.
Ако е така, защо тогава кивито, което отглеждам от 12 години издържа и ако щете вярвайте даде рекордните
75-80 кг. плод.

http://media.snimka.bg/8142/022540357.jpg?r=0
Последна промяна от popov.dinko на 27 фев 2011, 17:02, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от plamen » 11 яну 2011, 21:47

Жалко!Но мисля,че не трябва да се отказваш.Може би е трябвало да махнеш защитата през топлия период и да зазимиш непосредствено преди студовете.На твое място ,аз не бих използвал зимна защита.Може би само в екстремни случаи,под -15с.

"Няма нищо по-хубаво от топлата зима"- Дядо Мраз

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Как презимуваха вашите палми 2010/11?
    от plamen » 21 мар 2011, 21:43 » в Палми (Palms)
    22 Отговори
    7708 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    26 апр 2011, 13:01
  • New post Как презимуваха палмите през сибирската зима на 2011/2012?
    от zack » 16 май 2012, 13:34 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    1608 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    16 май 2012, 13:34
  • New post Повреди от гризачи през зимата
    13 Отговори
    3195 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    28 фев 2018, 08:22
  • New post Слънцето като фактор през зимата
    5 Отговори
    1270 Преглеждания
    27 окт 2014, 17:15
  • New post Къщичка за защита на топлолюбиви растения през зимата
    от todorpetrov » 28 дек 2011, 15:50 » в Зимна защита (winter protection)
    36 Отговори
    4271 Преглеждания
    Последно мнение от Светльо
    18 окт 2013, 00:54
  • New post Вашите снимки във форума
    от Kiril Donov » 28 дек 2013, 11:37 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    26 Отговори
    5983 Преглеждания
    19 ное 2014, 01:40

Върни се в “Палми (Palms)”