Как презимуваха вашите палми през зимата на 2009/2010 ?

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Как презимуваха вашите палми през зимата на 2009/2010 ?

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 май 2010, 17:28

Здравейте,

ще се радвам да споделите вашият опит с палмите БЕЗ ЗАЩИТА през изминалата зима.
Аз провеждам опитите си край Асеновград и мога да кажа, че тази зима беше много ценна за моите експерименти. Например окончателно се убедих, че има не само един студоустойчив сорт маслини, които издържат на всяка зима на склонови терени в южна България. Същевременно, най-студоустойчивият същински цитрус, Юзу, вече като голямо дръвче напълно измръзна тази зима, макар почти да не е имал повреди досега, вече повече от 8 години. Частично се запази само citrange, който обаче твърде много прилича на трилистния портокал (Poncirus trifoliata) и не очаквам да се наложи като ценно декоративно дърво.

От палмите, на практика недокоснати от зимата са около 100 големи палми от Trachycarpus 'Bulgaria' и две големи Trachycarpus 'Plovdiv', всички отгледани от семе на това място. Trachycarpus wagnerianus, три големи дървета и десетина по-малки, преживяха зимата с доста поражения по листата. Освен измръзвания, имат и доста пречупени листа от дебелия сняг.
Почти перфектно изкара една малка палма Trithrinax campestris. През цялата зима разчиствах снега над нея, за да може да усети студа с пълна сила. Иначе под снега разликата е значителна.
Chamaerops humilis, Chamaerops humilis var. cerifera, Chamaerops humilis volcano - общо 17 растения, много зле, сега се възстановяват от издънки. Само две малки палми от обикновения Chamaerops humilis са почти перфектни и ще трябва да ги изпитаме по-добре, за да се види дали са различни с нещо наистина.
Eucalyptus gunnii, твърдят, че е издържлив - може би, но не на студ! Умира още до Нова година.
Макар и с известна защита, мисля, че тук е мястото да спомена, че за поредна година Washingtonia filifera презимуваха само с найлонова опаковка и без никакво отопление! Толкова съм убеден в студоустойчивостта на този вид, че миналата седмица засадихме 2 декара с малки палми за производство, в земята на открито, без оранжерия и без отопление през зимата.
Видовете, които са зимували с отопление и защита не представляват интерес за тази статия, тъй като ако са зазимени както трябва, няма нищо специално в това, че са презимували.
Само да допълня, че студовете тази зима си бяха дълготрайни както и навсякъде другаде. Най ниската температура беше -14 градуса по Целзий, на два пъти имаше между 50 и 60 см сняг, както и по-слаби валежи на няколко пъти.

P.S.
Да добавя, че прехвалената палма Мазари, Nannorhops ritchiana (силно сребриста форма), измръзна още до Нова година. На практика при нас, за разлика от морето, тази зима дойде към края на януари, преди това почти нямахме под нулата. Тази палмичка беше засадена на мястото на друга - Sabal palmetto, която не издържа предишната зима. Тъй като и двата вида твърде много ги харесвам, мисля да ги пробвам с отопление.
Перфектно презимуваха Sabal minor и Sabal minor var. Louisiana, всички от доста години.
Юбея, Jubaea chilensis, от 5-6 години в земята, обикновено я покривам с един счупен аквариум и оцелява перфектно. Тази зима обаче, счупените места по аквариума бяха толкова огромни, че палмата на практика зимува почти без защита. Загуби около половината си листа.
Chamaedorea microspadix и Chamaedorea radicalis, по няколко стари растения и от двата вида, навън от поне 7-8 години. Тази зима ги забравих без защита. От първият вид загинаха всички, от втория останаха живи половината, но с измръзнали листа.
Cycas revoluta - имам ги навън от 10 години. Винаги ги покривам с найлон (те растат с цитруси и други, но това е повод за друга тема) и обикновено са непокътнати. Тази година за единия, който е на края на редицата, не ми стигна найлона и остана отворен напълно от едната страна, все едно е навън. Измръзнаха му листата, но сега вади як сноп от нови листа, предполагам поне 20 броя. До другите явно студа е проникнал по-слабо и следващият в редицата имаше малко опърлено, докато най-вътрешния е непокътнат.
Цикасите и цитрусите растат до една каменна подпорна стена, през зимата само слагам дървени ритловици и ги покривам с найлон, като правоъгълен триъгълник, погледнато от страни. Наклона се старая да не е супер стръмен, за да се задържа снега върху найлона за изолация. Вътре без никакво отопление през предишната зима не падна под -3 градуса, тази не съм мерил, но щом ми оцеля 1 от три бугенвилии, значи едва ли е било под -2 или -3. Имам всякакви видове цитруси (стената е дълга към 20 метра) и всички напролет изглеждаха, сякаш са изкарали зимата на екватора ... с плодове, цветове и всичко както трябва да бъде.
Вероятно някой ще попита дали нямам бутия? Имам две големи растения, Butia capitata. Те винаги издържат като Washingtonia filifera, само опаковка с найлон, но растат много по-бавно и ако загубят листата си им трябва повече от един сезон, за да си възстановят короната. Без найлон умират в студена зима. Затова ги отоплявам със светещ маркуч и изглеждат чудесно.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Betur
Любител на южните растения
Регистриран: 27 апр 2010, 12:38
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Как презимуваха вашите палми през зимата на 2009/2010 ?

Непрочетено мнение от Betur » 26 май 2010, 18:51

Темата не е само за палми,нали?Миналата пролет засадих една маслина на двора,доста на завет.Тази зима всички клонки измръзнаха,но стъблото остана живо,защото го бях затрупал със сняг.В момента пуска издънки от стъблото.Дръвчето беше около 1,2м.В Бургас палмите дори и без защита имат минимални поражения.Като цяло,след обиколката ми по южното черноморие-В Созопол,Поморие,Ахтопол,с малки изключения,докато в Приморско всички трахикарпуси пред общината и главната улица бяха измръзнали,в Китен също бяха зле.В Китен имаше доста големи вашингтонии пред един хотел и по информация от местен,никога не са били защитавани,а са засадени от няколко години,е,тази година бяха измъзнали.Явно хората са решили,че трахикарпусите нямат нужда от зимна защита и не ги защитават,дори и в студените зими.Дано такава да не видим скоро :D

Shagrath
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159

Непрочетено мнение от Shagrath » 26 май 2010, 20:23

Здравейте съфорумци! От моите растения няма да включвам тези, които бяха със зимна защита. Такива са: маслина ( купена от К.Донов), четири малки трахита ( също от там ), нар ( малко растение - от палм център), дафинов лист, и други, за които ще пиша когато поотраснат и презимуват поне една година. Тези, които успешно презимуваха без защита, въпреки че също са все още малки растения, са : пиния, каменен дъб, магнолия грандифлора. Мислех си, че пинията няма да преживее ниските температури, но се оказа множо жилава. Листата и след големите студове някак си жълтееха. Сега расте с пълна сила. Каммения дъб е засаден на северозападно изложение, и имаше поражения по листата. Сега обаче расте много добре. Растенията се намират в южна България - северозападните склонове на Сакар планина.
P.S.
А ето и списък с по - топлолюбивите растения, които вече съм засадил:
Pinus pinea; Trachycarpus fortunei; QUERCUS ILEX; Punica granatum; Photinia fraseri Red robin; Laurus nobilis; Camelia japonica; Cupressus sempervirens;
olea - petroelia; Callistemon laevis; Lagerstroemia indica ; магнолия грандифолия; Arbutus Unedo; Cedrus libani; Албиция; Prunus laurocerasus; Eriobotrya japonica;
Cryptomeria japonica;

Надявам се успешно да се адаптират. Ще пробвам и с други растения, само да имам път към Асеновград )
Последна промяна от Shagrath на 11 юни 2010, 21:55, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 27 май 2010, 14:31

Здравейте всички,
Ето равносметката от моя "обект " Храбрино.
Първо да спомена безпроблемните растения.А именно : Кипарис "тотем",Араукария Араукана,Viburnum tinus,Aucuba,Лагерстремий,Салвий,Розмарини,Лавандули,различни Юки (Bright eage,color gard,Y.Gloriosa variegata) и най -вече първа и успешна зима за YUcca Rostrata.
Trachycarpus -2 броя (италиянски) 1.80 , 080 -чисто стебло,изсъхнали краища на младите листа.Нямат повреди в центъра,развиват се мощно в момента.Тr.Wagnerianus(5-6 години)-90% измръзнали листа,централното полузагнило ,не се отделя при дърпане.Третирах с препарат,развива се успешно.Тr.Campestris-втора година неуспешен опит.Растенията загинаха тотално.Chamaerops зелен-2 броя ,втора зима-напълно измръзнали.Chamaerops Cerifera-2 броя,втора зима-90% загуба на листата,единия загуби и централното стебло.В момента се развиват,ще ги бъде.
Маслина-80% загуба на листа,клоните са здрави.Японска мушмула-20% повреди по листата.Дафин- 80% изсъхнали листа,клоните са здрави,въстановява се мощно.
Тази пролен засадих Арбутус,Юбея,Sabal X Texensis (Brazoria) и......Тр."България",разбира се.

p.s.Минималната температура на моя "обект" е била - 12 с.тази зима.

Shagrath
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

Непрочетено мнение от Shagrath » 07 юли 2010, 09:41

Е, хайде, време е малко да се поразмърда темата! Няма ли и други манияци на тема "субтропични растения и имат ли те почва у нас"? Обещавам съвсем скоро да постна снимки от моите насаждения )))

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 13 юли 2010, 10:47

Имам един въпрос относно Маслината.Вече е ясно,че оживя миналата зима,но нещо друго ме притеснява.Четох,че кореновата система е много обширна и агресивна.Развивала се до 8 метра от ствола.Маслината измествала дори Пинията.В Гърция имало специялен закон за отстоянията за садене на Маслина и т.н.Моето място е малко ,и логично, Маслината е близо до доста други видове,които са също доста ценни за мен.Какво да правя,да я местя ли?Въпроса ми е най-вече към К.Донов......

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Re: Корени на маслината

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 юли 2010, 12:37

Маслината наистина образува доста мощна коренова система. При това има известни различия при корените на растение, произведено от семе (респ. присадено върху семеначе) и растение, произведено от резник. Семенните растения имат склонност към образуване на един или повече дълбоки и мощни централни корени. Резниковите растения имат по-плитка коренова система, разположена в по-горните почвени слоеве, но разпространена на по-голяма площ. Ето защо резниковите растения по-трудно понасят суша (не, че имат проблеми!), но по-добре реагират на поливки и торене.
Маслината трудно би могла да навреди на съседно растение. Единственият начин това да стане е ако разстоянието е по-малко от 3 метра. Но това няма да стане днес. Маслината образува подземно разширяване на стъблото, което може да достигне 3 метра в диаметър при растение на 100-150 годишна възраст. Над 200 годишна възраст разширяването може да подмине и 4 метра.
Всеки от нас, засаждайки маслина, трябва да помни, че това дърво може да "пречи" на някой сто или двеста години след като нас вече ни няма. Маслината е в активно плододаване поне до 400 годишна възраст, а най-често живее повече от хиляда години. Студоустойчивите сортове си живеят съвсем спокойно в много райони в южна България. Много хора засаждат маслина с надеждата, че ще оцелее поне за няколко години, но днес има немалко възрастни дървета по южното Черноморие, в Ивайловград, около Пловдив и Асеновград и разбира се - от Кресна до Петрич и Сандански. Някои от тези дървета се вижда, че на са засадени на подходящо място, но когато засаждаш малка маслинка е трудно да си представиш голямото дърво.
Моето мнение е, че маслината трябва да отстои поне на 3 метра от други растения или стена, но отстояние от поне 5 метра е препоръчително. Ако разстоянието е под 3 метра, може да възникнат проблеми след 50-150 години, а понякога и по-рано.

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 15 юли 2010, 23:25

M-да-а-а....я камилата,я камиларя.Благодаря за компетентния отговор!Значи, ще оставя нещата както са си.След 100-тина години може да се наложи да преместя една подпорна стена....ама нищо,тогава ще му мисля. ;)

il1ana

Непрочетено мнение от il1ana » 07 авг 2010, 20:53

Здравейте!
Имам нужда от помощ за трахикарпуса ми.Растението е 8-9 годишно,засадено навън,на 5-6 км.от морето.Миналата зима беше завито с найлон,но тук температурите са паднали до -28.
Всички листа бяха измръзнали,но май месец пораснаха нови листа.
Проблемът обаче е ,че в момента палмата гние отвътре.Тръгват нови листа,но не порастват.
Благодаря!

Betur
Регистриран: 27 апр 2010, 12:38
Район:

Непрочетено мнение от Betur » 11 авг 2010, 14:55

Дълбоко се съмнявам температурата да е паднала до -28

Adorno
Регистриран: 30 авг 2010, 13:33
Район:

Непрочетено мнение от Adorno » 30 авг 2010, 14:09

Здравейте любители на екзотичната ботаника по нашите ширини и от мен! :) И аз като вас завъждам какви ли не чудати видове в малкото дворче на баба ми в Пазарджик. Къщата се намира в границите на града и въпреки че сме в Тракийската низина и понякога имаме инверсии, в двора не може да стане по студено от -18 - 20 максимум или по американския критерий 6Б или 7А зона. По-голямата част от екзотичните растения съм ги купил, разбира се, от разсадника на г-н Донов. :) Ето и зимната равносметка:
трахикарпус - взех го зимата на 2007. Първата зима презимува в саксия, тази зима (2009-2010) го засадих отвън, като го покрих с 5 литрова бутилка от минерална вода (изрязана), без найлон или подгравящи лампи. Напролет нямаш никакви поражение, беше си зелен и кипрест. :D
вашингтония - и нея я купих от палм центъра. Служителят който ми я продаде обаче не можа да ми каже от кой вид е точно. Каза ми само, че расте бързо и трябва да я покрия през зимата. Покрих я добре, с много найлон и я окопах, но не сложих лампи. Палмичката обаче измръзна :( Листата й бяха окапали, а дънерчето изгнило. Имах обаче някакво чувство, че трябва да я остава и да не я хвърлям. Тази палма се оказа голям боец и в края на май искара нови листа, въпреки, че дънерчето й изглеждаше окайващо през април, когато я отвих. Втора обаче си беше измръзнала по-сериозно. Е, щетите не са големи, защото палмите бяха малки, но все пак е жалко да видиш такова красиво растение да загине.
маслина - имам две дръвчета, и двете са от бай Кольо от Петрич. :) Може би сте чували за него, той развъжда маслини в двора си от много години, даже неговите дават плод и като ходих последния път, ме черпи с маслини в саламура, собствено производство. Иначе според мен той си набавя фиданките от Северна Гърция. Маслините се оказа студоустойчиви! Тази зима беше много люта. И въпреки това и двете маслини имаха само измръзнли връхчета на листата. Зимното им "облекло" е увиване на стеблото то първите листа с вълнено чердже+найлон и трици, примесени с пръст в долнта част от средата на декември до средата на март. Кората я връзвам да е по-сплотена, но не й слагам найлон.
банани - започнах с тях през 2008 от един корен. Това лято положението излезе извън контрол и тия банани превзеха двора... почвам да се плаша вече :D Иначе първата зима (2008-2009) първото растение презимува, без да го режа до дъно! Да, цяло чудо. Стеблото му беше достигнало 2 м. През декември падна по-силна слана, преди това пазаше и листа. Аз го изрязах до около 1,60 м и цялото това стърчащо пънче завих с много слоеве вълнени дрехи, черджета, а бе чеиза на баба влезе в употреба :D и найлон отгоре, силно пристегнати. И о, чудо! В края на март 2009 го открих и в рамките на 1 час това нещо поникна с 5 см. Ако искате вярвайте... След това през септември роди и банани. Те, разбира се, не можаха да узреят, и през ноемри одрязах "клона". Този банан обаче загина, защото изпълни естествения си цикъл. Луковицата обаче е много сила и сега на мястото пак има двуметрови гинанти. През миналото лято първият банан даде много издънки, който аз разсадих и сега те дават свои издънки и скоро ще бутнат на баба къщата :D ...
лимон - лимонът ми е наследство от прадядо ми, донесъл го е като малка фиданка от Одринска Тракия, където са живели преди 1913 г. Той има сантиментална стойност за рода и с него не си правя експерименти. Прибирам го в стая без отопление през зимата. Колкото и да е странно станал е листопаден... Зиме му падат всичките листа, а напролет изкарват нови. Цъфти и дава около десетина кг плод годишно.
лавровишня - и нея имам от расадника. С нея нямам проблеми през зимата, но и тя стана огромна вече. :)
киви - пролет засадих едно киви, което беше три листенца... Сега вече достигна до желязното скеле на астмата. :) Само за 3 месеца. Не знам обаче какво е, т.е. мъжко или женско. Затова съм решил да купя и от още две разнополови кивита.
смокини - има над 5 в двора и последно измръзнаха частично през зимата на 2007, когато стана към -20'С. Интересното е, че имам два вида смокини - едната е по-ниска (2-2,5 м), дава огромни смокини и мръзне по-лесно. Другата е огромна, короната и стига 4 м, дава ситни черни смокини и не мръзне изобщо...

Ами това е от мен. За тази зима съм замислил още няколко експеримента и за целта ще трябва да мръдна до разсадника :)

Adorno
Регистриран: 30 авг 2010, 13:33
Район:

Непрочетено мнение от Adorno » 30 авг 2010, 14:11

А да щях да забравя! Някой ако знае как точно да изрежа маслината, така че най-после да цъфне, ще съм много благодарен. Четох в интернет разни сайтове от щатите и от Испания, ама друго си е да ти го каже някой с личен опит. :)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 04 сеп 2010, 00:05

Малко късно се включвам и аз, ама отпускарски сезон, какво да се прави ...

по проблема на il1ana, мисля, че Betur е прав, ако при тоя вятър на морето е паднало до минус 28, то от палмата нямаше да остане нищо ... но така или иначе тя е измръзнала. Аз не бих си губил времето с нея, ако не вади мощно нови листа веднага напролет, значи стъблото е сериозно измръзнало (под влакнестата обвивка) и тази палма няма шанс да живее дългосрочно.

Adorno, поздравления за интересните експерименти! Вашингтонията вероятно е била филифера, макар, че и робуста ако е много добре завита, би могла да оцелее.

Има наистина студоустойчиви сортове маслини. Те могат да станат дървета и да плододават в не малко райони на България. Ето защо, според мен, не си струва да ги защитаваме през зимата. Минал съм по тоя път, само за да ми измръзне дръвчето като по-голямо. Така губя години. Много по-добре е да мръзне още първата година, ако не се възстанови, продължавам опита с друг сорт. От близо стотина сорта вече, така останаха по-малко от 10, които живеят добре в Асеновград вече 8-9 години.
Маслината в млада възраст се реже само за оформяне на скелета на короната. Не плододава, защото измръзват цветните и пъпки. Няма нищо - така дървото не се товари и расте по-бързо. А като порасне, ще спрат да мръзнат и цветните пъпки.

Браво за бананите!

Shagrath

Непрочетено мнение от Shagrath » 09 сеп 2010, 21:33

Г-н Донов,
моля да ми препоръчате подходящ сорт за градината ми. Намира се в района на Сакар. Разбира се, ще купя растенията от Вас. Говорим за две маслинки.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Непрочетено мнение от zack » 10 сеп 2010, 10:24

И аз имам мерак да си взема някой друга маслина като минавам през Асеновград за палми
и да си я занеса в Ивайловград.

Между другото тая зима беше най-студената от поне 40 години в Ивайловград.
Не знам за минималната температура, но температурите бяха под нулата за доста дни!

Има една маслина, която е на около 40 години и за пръв път от тогава има
сериозни поражения! Поне така ми каза човека. Питах и за други -стари маслини.
И за тях същото :?
Забелязвам обаче, че има и такива маслини, които все едно е нямало зима, а са
по-млади :mrgreen: Някакъв по-студоустойчив сорт ще са.

Пускам ви снимки на една от маслините, която имаше най-много поражения, на един Трахикарпус
и на един банан, който беше завит доста добре. Има и други банани, трахикарпуси и маслини, но
на тях снимки друг път.

Само да уточня, че премръзналата маслина (вече е добре) и Трахикарпуса са на има няма 40-50 метра :mrgreen:
Както сами се досещате трахито не е било завивано/отоплявано или каквото и да е.
Отделно по моя преценка вятъра ги обдухва еднакво.

А и зад тази маслина отдясно се сивозеленее нещо - друга маслина която беше без никакви
поражения, но е друг сорт (маслините които дава са по-дребни)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Как презимуваха вашите палми 2010/11?
    от plamen » 21 мар 2011, 21:43 » в Палми (Palms)
    22 Отговори
    7442 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    26 апр 2011, 13:01
  • New post Как презимуваха палмите през сибирската зима на 2011/2012?
    от zack » 16 май 2012, 13:34 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    1546 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    16 май 2012, 13:34
  • New post Повреди от гризачи през зимата
    13 Отговори
    2992 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    28 фев 2018, 08:22
  • New post Слънцето като фактор през зимата
    5 Отговори
    1142 Преглеждания
    27 окт 2014, 17:15
  • New post Къщичка за защита на топлолюбиви растения през зимата
    от todorpetrov » 28 дек 2011, 15:50 » в Зимна защита (winter protection)
    36 Отговори
    3982 Преглеждания
    Последно мнение от Светльо
    18 окт 2013, 00:54
  • New post Вашите снимки във форума
    от Kiril Donov » 28 дек 2013, 11:37 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    26 Отговори
    5691 Преглеждания
    19 ное 2014, 01:40

Върни се в “Палми (Palms)”