Отопление на палми от подземни мазета и шахти

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times

Re: Отопление на палми от подземни мазета и шахти

Непрочетено мнение от perperikon » 17 яну 2018, 00:05

Нещо не е стабилна разликата между външните минимуми и тези в цилиндъра. Снощи разликата е била не повече от 4*С, което е под очакванията ми. Явно преминаващия поток топъл въздух през тръбите е слаб и недостатъчен да компенсира голямата топлообменна повърхност на цилиндрите. Сега се сетих да изчисля външната повърхност на най-големия цилиндър - оказа се неочаквано голяма = 3 м2(h-1,80м. х 1,70м. обиколка). Следващи коригиращи стъпки в експериментаа ще са :
1.Намаляване с 1/3 топлообменящата външна повърхност на цилиндъра чрез намаляване на диаметъра му.
2.Добавяне на още един слой изолационна обвивка.
3.Увеличаване на протичащия въздух чрез увеличаване размера на вентилационни отвор на цилиндъра.
4.Поставяне вентилационния отвор на покрива на цилиндъра, да не би страничните вятрове да пречат на вентилацията.

P.S. Дано има още едни —6-8*С за да видим каква разлика ще даде коригираната система. Още по-добре —14*С, но това за наш късмет ще се случи чак следващата зима. Експеримента и докладите по него ще продължат!
С едно вентилаторче в началото на тръбата вероятно ще си постигна температурните цели. Ще изпробвам. Целта на експеримента обаче си остава първоначалната - без електричество.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 яну 2018, 02:55

До сега аз бях единствен тук, който чакаше студ за експериментите. <he-he> Сега има и още един луд.

Стъпките ти са правилни. Но както и сам беше казал, при по-ниска външна температура, ще се получи по-мощен възходящ поток. Просто няма зима тази година.
Също така, при по-висока външна температура, делтата (разликата) с вътре в цилиндъра ще намалява, по лесно обясними причини. А колкото е по-студено навън, толкова по-голяма разлика ще постигаш вътре. За да поддържаш разликата като еднаква стойност, ще трябва да загряваш въздуха. По същата логика, при много високи външни температури, можеш дори да охлаждаш цилиндрите с този въздух, защото той ще е по-студен.
Иначе казано (за да не се обърка някой от сложното ми обяснение горе), за да имаш еднаква стойност на повишение на вътрешната температура, ще трябва да имаш и еднаква разлика между външната температура и тази в избата. Колкото са по-близки тези две стойности, толкова по-малко повишение ще отчиташ. А през лятото би отчитал понижение.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Сиор
Любител на южните растения
Регистриран: 16 яну 2016, 13:36
Район: Бургас
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Сиор » 17 яну 2018, 07:18

От уважение към усилията на колегите пак да ги предупредя, че опасността от такива ниски (тъкмо от -8 до -14) т гони 80% в периода 23-30 януари и може и да има възможност да си проведат експериментите още тази година. Третата десетдневка ще е поднормена 90% на 100%....февруари засега изглежда в нормата, т.е. ни топъл, ни студен, но също го посрещаме с леко поднормени темп....

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от h2o » 17 яну 2018, 08:12

С риск да съм малко досаден ,вече може би за четвърти път ще спомена за същия експеримент проведен от един ентусиаст в Германия .Даже по-голям обем и по-голяма палма отопляваше от Перперикон. Но там две ПВЦ тръби излизат от избата и две влизат при палмата .Едната тръба в долния край ,а другата в горния .Вентилаторче за баня в едната тръба нагнетява въздугха от избата .
Така един и същ въздух циркулира от избата ,отива в цилиндъра с палмата ,а от там по -другата тръба се връща пак в избата .
Разбирам ,че Перперикон иска без ток да мине цялата работа ! Аз с интерес следя експериментите му.Дано КПД да е достатъчен без нагнетяващо вентилаторче .

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 17 яну 2018, 09:45

Wetterzentrale не дават по-ниски от —4-5*С в Тракия за следващите 15 дни. Тази зима не са се дънили в прогнозите си, смятам че ще продължат в същия дух.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 17 яну 2018, 13:53

Kiril Donov написа:До сега аз бях единствен тук, който чакаше студ за експериментите. <he-he> Сега има и още един луд.

Аз съм третия, с насаждението на Трахикарпусови семки на село. Обаче за разлика от вас съм търпелив, чакам си, защото знам, че студът ще дойде,а не ми е притрябвал тази година :)
<icecream>
Още повече, че самият експеримент ще отнеме години за да се докаже като успешен или провален, докато на Перперикон му е нужна само едноседмична качествена зима.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 яну 2018, 16:46

h2o написа:... Разбирам ,че Перперикон иска без ток да мине цялата работа ! ...

Да, това му е най-ценното на целия експеримент.
Идеята с двете тръби никак не е лоша. Дори си мисля, че трябва да се получи и без вентилаторно нагнетяване, поне при мен този принцип работеше в оранжерията миналата зима. Но трябва да има достатъчно височина на кутиите, за да се получи. А каква височина е "достатъчна", това не се наемам да кажа.
Също така, за да се получи, трябва да се изолира много добре избата. Студен въздух трябва да влиза вътре само от кутиите, иначе циркулацията може да не работи по естествен път и ще трябва вентилатор.

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Монов » 18 яну 2018, 09:42

Ето време за тест, вятъра, и пак ще кажа че при тебе най-важния момент е тяга изолацията е да задържаш топлината а на тебе ти трябва дебит изолацията не ти играе роля. И точно тази вятър може да ти обърне посоката на въздуха от вън на вътре и ако е студено вън палмите заминават. Защото разликата е много малка вън вътре и буквално се създава леко течение което много лесно си мени посоката, за това аз съм за винтелаторче или другия вариант е на върха на палмите търба 10см. и да сложиш от онези въртящи се топки които ги слагат по комините съжалявам но никога не съм си задавал въпроса как се казват а и не ми се рови в нета. Те създават постоянно течение, и другото което се сещам е че при този вятър ако мазето не е затворено добре и има течения само за няколко минути тези 8-9гр. на които разчиташ отиват по дяволите
И задължително втори вариант за отопление при непредвидени ситуации.

Коментирам за една тръба.

Потребителски аватар
Монов

Непрочетено мнение от Монов » 18 яну 2018, 10:02

А варианта две тръби втората да връща изстиналия въздух пак в избата да се ЗАГРЕЕ и да отиде да отдаде топлината или излиза малко топлия въздух които имаш в избата и връщаш студен в мазето което трябва да има достатъчен потенциал да загрява студения въздух много добра изолация на палмите и някаква тяга която да върши тази работа малко винтелаторче при нужда според мене е по-добрата идея.

Само да не влезнеш някоя сутрин в мазето и компотите из попукани <thumbup>

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 18 яну 2018, 16:54

Радвам се, че експериментът ми Ви вълнува и давате мнения и съвети. Моите виждания за усъвършенстване на системата са ми по-теоретично подковани и няма да мога да пробвам повечето от чуждите съвети които получавам. Добре ще е следващата зима повече хора да приложат своите виждания в собствен експеримент. Ще се радвам техния експеримент да излезе по-успешен от моя и да взема не акъл, а доказана идея.
Коментарам последните постове:
1.“Винтелаторче” не смятам да слагам, а търся система, която да си е самодостатъчна.
2. Въртящите ламаринени топки на комини и отдушници не движат никакъв въздух, а въздухът ги движи тях. Те по-скоро забавят движението му. Смисълът на поставянето им е друг.
3. Неудачно северно(СИ,СЗ) странично позициониране на отдушника наистина може да вкара през него външен студен вятър. През един южно разположен отдушник обаче може да влезе само топъл южен вятър, а всеки студен Северен, СИ,СЗ ще засилва правилната вентилация по едни физични закони, които или вече ги знаете или никога няма да разберете.

Потребителски аватар
Монов

Непрочетено мнение от Монов » 18 яну 2018, 18:33

Тези коминни шапки са точно за тази цел да създаде тяга да не връща дима обратно и да предпазва да не влизат разни пернати и т.н аз просто се опитвам да ти бъда полезен не давам акъл както и да е успех.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 05 фев 2018, 18:23

За съжаление топлата зима не позволи пълноценно разгръщане на експеримента при рискови температури, които всъщност ни интересуват. При селските палми обдухвани пасивно от мазето регистрирах разлики в обдухвания обем между 3 и 5-6*С спрямо външния въздух. Каква ще е разликата когато навън е —15*С ще разберем догодина, освен ако не се окаже, че глобалното затопляне напредва по-бързо отколкото го прогнозират.
При градската Канарка снимана в началото, на която щях да пускам въздух от съседната шахта изобщо не се наложи това да се прави. Изкара си перфектно с 10-12 дни пасивна защита(цилиндър обвит с найлон на мехурчета), въпреки че бяха й изрязали страничните корени при опит да я откраднат. Филиферата я откраднаха в късна есен, сега съм приготвил по-голяма за нейното място, която трудно ще вдигнат.
Все пак имам някои поуки от експеримента:
1. Цилиндрите които нахлузвам на палмите са с много голяма топлоотдаваща повърхност и диаметърът им трябва да се намали максимално. Ще се опитам да намаля обиколката от ок.170 см на ок. 100.
2.Един слой найлон на мехурчета не е достатъчен изолатор, трябват поне 2 слоя, още по-добре ако е фабричната комбинация мехурчета+паркетна подложка.
3. Вентилационния отвор на цилиндъра трябва да е поне 60-70 мм за да минава достатъчно въздух през него. Трябва да е разположен или отгоре(с шапка) или високо отстрани гледащ на юг.
Засега толкова, догодина още.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 05 мар 2018, 18:11

Очаквам добри окончателни резултати от експеримента! В последния момент(01.Март) зимата се "смили" и даде шанс да изпитам тръбното си отопление в истински зимни условия. Даде —14,0*С за 1 нощ и 1-2 ледени дни. Системата действаше в първоначалния вариант, набелязаните подобрения отложих за следващата зима . Към момента всичко изглежда живо - Канарка, Филифера и Армата. Има изсъхнали върхове на листа опирали в найлона, а може и да е от спарване. До 20-30 дни се надявам да мога да докладвам окончателното потвърждение за успеха. Белязал съм височината на копията и очаквам при задаващите се жеги или да тръгнат да растат или да изсъхнат. Ще пиша!
P.S. Очаквам окончателните резултати и от чиста пасивна защита(без тръби) на други канарка и филифера. Четири юбеи и бутия капитата бяха с нищожна защита, ако скъсан чувал или счупен бидон изобщо може да се нарече защита. И за тях ще пиша!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 мар 2018, 03:41

perperikon написа:... нищожна защита, ако скъсан чувал или счупен бидон изобщо може да се нарече защита. ...

Никак не е нищожна! Това си е съвсем истинска защита, особено ако ги е навалял и сняг отгоре.
Само с нахлупена черна работна саксия, с големи отвори по дъното отгоре и без сняг, веднъж пробвах не голяма Юбея на -18 градуса в разсадника и си издържа без никакви поражения. А стърчащите дръжки на саксията, не позволяваха да прилепне плътно към земята. Без нея щеше да умре със сигурност.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 18 май 2018, 13:02

Да отчетем крайните резултати за трите палми с тръбно отопление.
Брахея армата - без щети.
Вашингтония филифера - без щети.
Канарска финикова - оцеля. Листата от страната обдухвана от тръбата са почти запазени, а от другата страна повечето листа измръзнаха. Центъра е здрав и расте. Отдавам го на двойно по-голямата повърхност на нейния цилиндър.
Следващата зима цилиндрите ще бъдат с двоен слой комбиниран материал - найлон на мехурчета+паркетна подложка.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Отопление на палми със светещи маркучи
    16 Отговори
    3112 Преглеждания
    Последно мнение от dragodream
    19 ное 2016, 22:10
  • New post Отопление на тропически палми, засадени на открито
    9 Отговори
    1397 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    17 авг 2016, 10:57
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    11081 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    8574 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Отглеждане на цитруси на открито без отопление
    от Kiril Donov » 03 фев 2012, 00:50 » в Цитрусови (Citrus)
    164 Отговори
    38739 Преглеждания
    Последно мнение от h2o
    26 сеп 2018, 19:56
  • New post "Цитрусова градина 1",без отопление, Гроздьово
    от иван » 15 ное 2013, 16:40 » в Цитрусови (Citrus)
    92 Отговори
    13539 Преглеждания
    Последно мнение от иван
    15 окт 2018, 23:37

Върни се в “Палми (Palms)”