Отопление на палми от подземни мазета и шахти

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times

Отопление на палми от подземни мазета и шахти

Непрочетено мнение от perperikon » 31 мар 2017, 18:08

Ще послушам Киро да отделя експеримента си в нов раздел за да се намира лесно и да не спамим в теми с други заглавия. Обяснявам теоретичната обосновка на проекта си отново. Този път ще бъда още по-аналитичен и убедителен, защото виждам, че трудно се разбива предварително фиксирано схващане, дори у високоинтелигентни и мислещи хора, да не говорим за останалите.

И такаа... Земята под краката ни притежава огромна маса и огромно количество топлина,която засега не сме успели да използваме ефективно за отопление на този половин м3 въздух,в който зимуват нашите палми. Факт.
Кои са критичните фактори които препятстват това да се случва при стандартна зимна пасивна защита?
Първи фактор - малката площ топлоотдаваща земна повърхност намираща се под найлона,която не успява да компенсира топлозагубата през защитното покритие.
Втори фактор - голяма площ и топлопроводимост на защитното покритие водещи до по-големи топлозагуби отколкото може подлежащата земя да компенсира. Ако се опитаме да разширим отопляващата основа на защитавания обем, неминуемо увеличаваме и топлогубещата повърхност на покритието, което може дори да влоши резултата. А какво ще кажете, ако подсигурите на палмата топлоотдаващия капацитет на десетки или стотици м2 земна повърхност гарантирано надвишаващ топлозагубите? Откъде ще намерим толкова топлотдаваща площ? В заглавието пише - от мазета, шахти, кладенци. Как топлината ще стигне да палмата? С тръба влизаща под найлона.

Чакайте още много постове с пояснения и отговори по темата.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Отопление на палми от подземни мазета и шахти

Непрочетено мнение от chicholyubo » 31 мар 2017, 18:39

Според мен тази кауза е свирена. Но за всеки случай ще я следя. Дано пък се окажа в заблуда.

ПС: Няма да е лошо и малко снимков материал.

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 01 апр 2017, 00:22

Разбрах, че преди много време Delsizov е експериментирал неуспешно нещо подобно в Ихтиман,но не можах да намеря нито текст нито снимков материал за това. Според мен обективните дадености и вариантите за изпълнение са толкова разнообразни, че не е редно да се правят изводи от един единствен опит. Да не говорим, че абсолютните минимуми(напр.2017) в различните локации на България варират драматично - от -10 в Куклен, Ивайловград и Морето до около -20-25 в някои места като Кнежа,Плевен,Русе,Ихтиман,Кюстендил и др. Ако нещо не е оцеляло в Ихтиман, това не означава, че не може да стане другаде. Снимки ще има от есента нататък - засега само садя палми в близост до подземни помещения(обеми), от които мога лесно да им пусна тръба с топъл въздух. Есента когато слагам тръбите ще качвам снимки, сега няма какво да показвам.Дотук съм заложил 3 палми, утре ще станат 5 , дай боже да станат 10 бр. ,за да е по-достоверен експеримента. Добре щеше да е още 10 човека заложат по една палма в същия експеримент, но преполагам, че повечето ще чакат готов резултат. Част от палмите ми ще са в градска среда, където иначе е абсурд да размотаваш опасни жици и лампички. Евентуално успешния резултат ще даде втори шанс за някои общини, които веднъж неуспешно опитаха да се палмеризират. Егоистично ще е само ние да си пием мохитото под палмата в собствения двор, а на съгражданите ни да им падат борови шишарки по главите.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 94 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 апр 2017, 08:24

perperikon написа:... Евентуално успешния резултат ще даде втори шанс за някои общини, които веднъж неуспешно опитаха да се палмеризират. ...

Аз съм скептичен, но не относно резултата от експеримента, а за това, че малко хора ще се заемат с такова сложно нещо. Далеч по-лесно е да навиеш светещия маркуч и да стегнеш найлона. Общината в Пловдив се надъхаха и вече доста години се справят успешно, като палмите стават все по-огромни и по-внушителни. При добро желание се оказва, че винаги може да се намери ток, дори и по възловите кръстовища - от осветлението, от светофарите и т.н.
Ето защо, виждам приложение на този тип защита единствено в малки селски и вилни обекти, където наличието на електрозахранване през зимата не е гарантирано, а собствениците не са там.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 01 апр 2017, 13:51

Е, пловдивска община са си късметлии с този Палмцентър на една ръка разстояние. Няма как да не прихванат от палмовъдството при това масово садене на палми и натрупан опит в региона. Дай боже утре и в други градове.

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Монов » 02 апр 2017, 11:54

Ще следя този вид отопление с интереси имам едн въпрос, специално топлината от шахтите, всеки е виждал каква пара се вдига зимата от тези шахти не мисля че е добра идея да се вкара тази влага при растението.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 апр 2017, 12:47

Парата не означава непременно влага. Тя се образува от разликата нежду външната и вътрешната температура.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 11 times

Непрочетено мнение от zack » 02 апр 2017, 13:10

Колкото по-ниска е температурата, толкова по-бързо въздухът се насища с водни пари.
Т.е. колкото по-студен е въздухът, толкова по-малко вода може да поеме, най-просто казано.
Има и едно нещо наречено точка на оросяване <wine> Гледаме я по метеостанциите постоянно.

Т.е. ако вкараш по-топъл въздух в по-студена оранжерия например, той ще започне да изстива и със сигурност ще отдаде част от водните пари, заради по-ниската температура и точката на насищане с водни пари.
Освен ако не вкарваш по-топъл сух въздух, но от мазе или шахта това няма как да стане! <wine>

Според мен това е лошо, като говорим за отопление на обекти при гранични температури, където може да имаме и отрицателни такива. Не за тропически оранжерии например!

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 02 апр 2017, 16:03

То затова му се вика експеримент, а не научен факт.Като дойде следващата зима ще разбера,а после и Вие.Теоретичните тревоги не са повод да не се опитват нови неща.Дето се вика и децата си ги правим с позитивни очаквания.Със същите очаквания бучим смело и палмите,като при последните можеш всяка година да си коригираш грешките.Давам си сметка че въздухът от шахта,мазе или кладенец е по-влажен, но заради постоянната циркулация считам,че не би трябвало да окаже негативно въздействие,а дай боже да е позитивно. Доколкото корените спят,влагата може да пази листата от изсъхване.И двата варианта засега са тревоги или надежди за нероден Петко.За мен възловия момент са температурите,т.е. да си осигуря онези 5-6 градуса топлина между тазгодишния ми минимум и границата(-9*С) за оцеляване на филифера и канарка.Най-вероятно ще постигна много повече,постъпващия въздух ще е от 10 до 0 градуса, не смятам,че може да падне под това.Ето пример-15 метровия ми кладенец и напълно отворен никога не е замръзвал независимо от минусите и тяхната продължителност.А ако го завия каква температура ще идва оттам, +5. Градусите ще са ми нужни само 20-30 дни зиме, през останалата част пасивната защита ще си е самодостатъчна.Ето снимки,на които в ъгъла зад канарката има шахта с бетонен капак.Тръбата ще се постави през есента,по земята ще стига и до филиферата.
Изображение
Изображение
Последна промяна от perperikon на 23 окт 2017, 11:02, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Монов » 02 апр 2017, 18:11

Аз съм далеч от мисълта да те убеждавам че няма да се получи, факт е че без отопление палмите няма как да презимуват факт е че от тези мазета и шахти има топлина която може да се използва, а какво ще се получи ще разберем догодина живот и здраве аз пак ще напиша приветствам хората които мислят и имат идеи та дори и несполучливи но дано се получат нещата ако наблизо има абонатна на топлофикация ехх мечта може и за тропици да помислиш не е шега сериозно го казвам.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 02 апр 2017, 23:23

Нямам нищо против всякаква опозиция и съмнения в моята идея от страна на напреднали или просто теоретизиращи в палмовъдството. Моля, само оттук нататък всеки опониращ пост да завършва с думите - "Ако това което правиш се окаже работещ метод, аз лично ще засадя 3 палми с подобна защита, в собствен или градски терен." Това ще е справедлива компенсация за консерватизма им. Моля Киро да изтрива всеки опониращ пост, ако не завършва с въпросното обещание... :-))). Ако се върна няколко поста назад, 5-6 човека вече трябва да имат готовност да купуват палми догодина. Ще се радвам тези "песимисти" да се увеличат до поне 20-30 бр. Хора, защо да ги садите догодина, като можете лично да изпробвате и Вие методиката още тази година . Ако за нещо от практическото изпълнение се двоумите, ще го обсъдим във форума, казусите са безброй. Имаме още 1-2 месеца за пролетно садене, въпреки че и декемврийска палма би оцеляла с подобна защита.
Последна промяна от perperikon на 23 окт 2017, 11:08, променено общо 1 път.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 23 окт 2017, 10:50

Изображение
Дойде време и за първите практически действия по приложение на моята идея. На снимката виждате тръба фи-110мм идваща от мазето(под прозорчето). Вижда се, че тръбата има и разклонение - освен Канарката, иззад чиито листа снимам, разклонението ще отива и до една В.филифера и Бр.армата. Принципът на действие на отоплението съм описал в по-горните постове. Допълнително съм изолирал тръбата с паркетна подложка срещу топлозагуби по пътя към палмите. Очаквайте снимки и на тръбното отопление на градските "принцеси" снимани в началото на темата.

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от h2o » 23 окт 2017, 12:22

perperikon ,мисля че с две тръби ще е по-ефективно и на едната вентилаторче.Активен пренос ще има .Вентилатора може да е свързан с термостат ,например под -4 да се включва.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 24 окт 2017, 00:43

Изображение
Ето второ разклонение след първото за да стигнат тръбите и до още две палми(армата и филифера).
Не съм си и помислял за двойни тръби, вентилатори и терморелета. Целта ми е да намеря едно просто, неангажиращо, евтино и сигурно решение за отопление на палми в места където има подходящи дадености(шахти и мазета). Засега имам само гола вътрешна увереност, а през Март 2018 ще дойде Видовден.
1. Просто е - няма механични или електрически части, които могат да се развалят ... или да им спрат тока.
2. Неангажиращо е - това е система движеща се по законите на физиката, без наше участие. По-лекия топъл въздъх от мазето винаги ще се стреми да излети нагоре и ние му даваме този шанс - през тръбата>>през найлона на палмата>>през горния малък отвор. Саморегулираща се система - колкото е по студено навън, толкова напора на топлия въздух да излезе нараства. Спарването в слънчеви дни става невъзможно.
3. Евтино е - тръбите са евтини и веднъж положени можете да ги ползвате десетки години. Моята калкулация - за 3 палми съм положил 15 метра тръби х 3,50 лв/лин.м. = 52,50 лв. Разклонения Y - 15 лв. Изолираща обвивка на тръбите - 7,50 лв. Общо = 75 лв./ за 3 палми, т.е. по 25лв. на палма. Хайде сега разделете 25лв за 20 год. = 1,25 лв. на палма на година. Ами, ако палмата е на 1 метър от мазето Ви = 5лв./20 год. = 25ст. на година. :-)
Аз искам да ми е лесно и евтино,..ако може. Ако не може,...чак тогава плащам. А Вие? :-))

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 окт 2017, 04:23

Не знам дали си решил да жертваш растенията и да ги прежалиш, ако не се получи? Аз бих сложил поне един дистанционен термометър вътре при палмите, за да знам какво се случва. И ако нещо не се получи, бих имал готовност с аварийна система за отопление.
Намирам идеята ти за новаторска и интересна, надявам се да се получи! <thumbup>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Отопление на палми със светещи маркучи
    16 Отговори
    3097 Преглеждания
    Последно мнение от dragodream
    19 ное 2016, 22:10
  • New post Отопление на тропически палми, засадени на открито
    9 Отговори
    1388 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    17 авг 2016, 10:57
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    11040 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    8525 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Отглеждане на цитруси на открито без отопление
    от Kiril Donov » 03 фев 2012, 00:50 » в Цитрусови (Citrus)
    164 Отговори
    38544 Преглеждания
    Последно мнение от h2o
    26 сеп 2018, 19:56
  • New post "Цитрусова градина 1",без отопление, Гроздьово
    от иван » 15 ное 2013, 16:40 » в Цитрусови (Citrus)
    92 Отговори
    13458 Преглеждания
    Последно мнение от иван
    15 окт 2018, 23:37

Върни се в “Палми (Palms)”