Книги за палми и южни растения

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.

Каква книга предпочитате?

1. Предпочитам една масивна, пълна с информация и авторски материали книга, която да обхваща всички интересни растения.
2
8%
2. Предпочитам качествени отделни книги за всяка група растения (палми, цитруси, маслини и т.н.), които да включват максимален обем информация и снимки.
22
92%
3. Предпочитам малки евтини книжки, без много снимков материал, само със синтезирана практическа информация.
0
Няма гласове
4. Не бих си купил/а книга, в интернет има достатъчно информация.
0
Няма гласове

Общо гласове: 24

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Книги за палми и южни растения

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 май 2018, 01:16

Здравейте!

Както вече споменах, пиша книга, в която искам да изложа опита си с южните растения от над 30 години. Тази книга няма да излезе много скоро, защото съм убеден, че за някои от видовете има още какъв опит да натрупам, преди да го опиша в книга. Целта ми е да оставя нещо след себе си, да дам целия си опит на хората, които след мен ще вървят по моите стъпки. В тази книга няма да има нищо преписвано от интернет, а конкретна информация за видовете от моите опити и много неща, които до сега не съм споменавал дори тук. Ще има доста просторни научни обосновки на всеки аспект, за да може книгата да се превърне в нещо като основно четиво за всеки, който се интересува от тази материя - любители, ученици, студенти и преподаватели. Искам да дам не само информация, но и да образовам читателите в сложната материя на растителната физиология. Обяснено максимално достъпно, разбира се. През годините съм натрупал и архив с над 200 хиляди снимки (близо 4 терабайта), от които ще избирам за изданието. Ще включа и различни авторски схеми, рисунки и диаграми.

Вероятно една такава книга няма как да остане непроменена и актуална завинаги. Още докато аз мога да пиша, най-вероятно ще издавам преработени и допълнени издания, които ще отразяват новостите, натрупани междувременно. Но искам още първото издание да е нещо, каквото няма издавано в България до сега. Иначе няма смисъл да го правя. Понеже книгата би се посрещнала с интерес и по света, дори се замислям и за издание на английски, стига да не ме домързи да го преведа.

В тази връзка се налага да ви попитам за предпочитания формат на книгата/книгите. Аз имам собствено виждане по въпроса, но книгата не е за мен, а за читателите, затова е важно да чуя и други мнения.
Цялата информация, събрана в една голяма книга, ще я направи много голяма и тежка, а цената ѝ ще е доста висока. Отделни книги за всяка група растения ще позволят по-обширна информация, събрана тематично на едно място, като всеки ще може да си купи книга за това, което го интересува.

Благодаря на всички за гласуването в анкетата най-горе в началото на темата!
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
BatJony (07 май 2018, 03:00) • veso (07 май 2018, 11:32)
Rating: 33.33%

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Книги за палми и южни растения

Непрочетено мнение от zack » 07 май 2018, 11:56

Аз се колебая между отговори 1 и 2, та и на двата варианта ще се зарадвам. Ще чакаме, Киро!

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 9 times
Been thanked: 28 times

Непрочетено мнение от perperikon » 07 май 2018, 12:40

Лични разсъждения: Гласувах за точка 2, но с известни условности. По-атрактивно като название и особено като съдържание би ми се струвало "Практическо ръководство за ....." . Названието книга(учебник) предполага наличието на излишна информация, нерезбираема или ненужна за стартиращите и повечето практикуващи любители на южни растения. Образно казано - не е нужно да хвърляме някой в дълбокия океан на знанията, ако той смята да нагази само до колене. Може да го уплашим с обема на "книгата" и цената на цветните картинки в нея! Масовия купувач се интересува повече от решаване на практически казуси, отколкото теоретични знания. Надявам се,че от важните проблеми обсъждани във форума ще се екстрахират готови и проверени съвети за поведение на български терен - подходящи растения, райони, почви, садене, поливане, торене, зимна защита и др. Без това книгата няма да има практически смисъл, лично за мен. За онези(1%), които обичат ... и имат капацитета да се задълбочават в теорията може да се напише и дебел учебник. Не се съмнявам, че Киро има знанията да го напише!
Успех!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 май 2018, 15:55

Идеята е не просто да давам съвети, а да обясня нещата в дълбочина. Когато човек е наясно с причините за всяко нещо, тогава ще взима по-правилни решения.
За тези, които имат нужда от няколко съвета набързо, има форуми и сайтове в интернет. Но много хора от нашата област (колеги с разсадници, студенти и преподаватели), включително и в Щатите, не познават теоретичните основи и така взимат грешни решения или просто са научили с годините кое е правилно, но не са нясно защо е така. Или по-лошо - мислят си, че са наясно. Аз виждам смисъл само от такова издание, като разбира се не смятам да задълбавам в сложни органични формули по биохимия, например.

Не бързам. Ако искам книгите ми да останат след мен, трябва да ги напиша както трябва. Това няма да е издание, правено набързо и само за пари, каквито излизат много в днешно време. От книги като моята не се печели, даже най-вероятно аз ще трябва да платя за издаването, като става въпрос за десетки хиляди. Един приятел, Мирослав Енев, който е най-опитният специалист по Азалии и Рододендрони в България, наскоро издаде уникален труд на тази тема. Плати доста над 20 хил. лева за подготовката и издаването, а от книгата вероятно ще спечелят само разпространителите, защото работят на твърд процент. Просто на него науката му е в душата и парите не го интересуват.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от traiko » 07 май 2018, 21:27

Аз предпочитам една масивна книга.Поради простата причина,че по същият начин
всичко което ще е описано в отделните книги,ще е описано и в общата.За това,че например днес ми е нужна книга за маслините,утре ще трябва да търся и за цитруси,или за някое друго растение за което ми потрябва.Така,че ако всичко е описано в една обща съм за номер 1.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 07 май 2018, 21:41

Киро,пожелавам ти успех,независимо какъв формат за книгата ще избереш.
Аз бих направил едно издание например,само с екзотични и субтропични растения,които могат да виреят в България без защита.
These users thanked the author plamen for the post (total 2):
ПетърD (07 май 2018, 22:09) • gos (07 май 2018, 23:30)
Rating: 33.33%

Потребителски аватар
gos
Любител на южните растения
Регистриран: 19 авг 2013, 20:41
Район: Варна
Надморска височина (m): 78
Минимум последна зима (°C): -15°C
Любимо растение: Цитруси , Маслини...
Has thanked: 41 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от gos » 07 май 2018, 23:50

Поддържам мнението на plamen . Иначе мисля ,че отделните книги са по-добър вариант от гледна точка на това ,че примерно има много фенове на цитрусите ,но пък палмите или маслините не ги интересуват и обратно. Искам да кажа,че процента на хората ,които биха отглеждали и се интересуват от повече видове екзотични или субтропични растения не е толкова голям (изключвам форума), много повече са хората ,които проявяват интерес към отделните видове. От друга страна ,ако пък е в един формат и си я вземат примерно заради цитрусите възможно е , като я прочетат да се запалят по други видове . Желая успех !

п.п.
Първо писах и после гласувах,както и очаквах тук предпочитанието е за отделни книги, което е нормално за членовете на форума .

"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 май 2018, 01:55

plamen написа:
07 май 2018, 21:41
Аз бих направил едно издание например,само с екзотични и субтропични растения,които могат да виреят в България без защита.
А ако изданието е голяма тухла с над 500 страници? Опасявам се, че имам много какво да напиша след Серафимови, без да ги повтарям. Една голяма книга май ще е доста обемиста и тежка, следователно и по-трудна за четене.

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Монов » 08 май 2018, 20:09

Аз гласувах за отделни книги първо са по удобни за четене и нещата ако са разделини на палми цитроси нещо кото поредица първо ще си купя това което ме интересува но със сигурност ще си купа цялата поредица.
These users thanked the author Монов for the post:
BatJony (09 май 2018, 02:51)
Rating: 16.67%

penoff
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от penoff » 09 май 2018, 11:36

Аз също гласувах за вариант „отделни книги за всяка група растения“. Водещото ми съображение – всеки читател ще предпочете книжката, посветена на интересуващата го тематика. Голямото и обобщено издание би могло да дистанцира читателя не само с обема, към част от който той няма да се проявява интерес (очаква, че читателят ще се ръководи предимно от потребността му от практически съвети), но и от цената, която допускам, че би била по-висока при вариант една масивна голяма книга („защо да платя тази цена, която покрива и ненужното за мен съдържание“). Моля да бъда извинен за елементарното обяснение, но съм убеден, че в тези линии ще се разгърнат потребителските мотиви на не малка част от хората, срещайки се с голямото обобщено издание. Няма да се залъгваме, но по-малка ще бъде частта на онези, които ще посегнат към същото голямо издание, водени предимно или само от любознателност и професионализъм. Макар да проявявам интерес към палмите, от любознателност и пристрастност към книгата (а в конкретния случай и почит към автора), аз лично бих взел и голямо издание, въпреки че не съм професионалист и нямам никакъв опит в която и да било от областите, на които то ще е посветено. Иначе, убеден съм, че при всеки от двата варианта (аз ги редуцирам до първия и втория въпрос от анкетата), на читателя ще бъде поднесено ценно и полезно знание. Надявам се това да е водещият мотив на всеки, който решава да си закупи предстоящото четиво. Успех и вдъхновение на Кирил Донов – читателите Ви очакват.
These users thanked the author penoff for the post:
achovd (10 юни 2018, 01:42)
Rating: 16.67%

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Книги / Филми за растения
    42 Отговори
    9422 Преглеждания
    Последно мнение от forumolubec 1978