Подготовка за зима 2011/12. Защити и техники за защита.

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.

Re: Подготовка за зима 2011/12. Защити и техники за защита.

UNREAD_POSTот bobkis » 30 Яну 2012, 10:37

Тази нощ на един опакован с маркуч хамеропс, му е изгорял горния един метър. Сега се отоплява само долната половина на растението. Сутринта го позавих допълнително с едно платнище. Температурата на двора в Казанлък е била -10.8. Така както е опакован да му завия ли един маркуч и малко найлон и да го включвам нощно време през тая седмица? Точно в най-големия студ изгоря! <freeze>
bobkis
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 31 Яну 2012, 10:31

Взех да се притеснявам за японската мушмула и албицията. Мушмулата е защитена с шише и е под снега, както и една малка магнолия, ама за албицията ме е много страх и някак си и се е счупил върхът, но поне ще се разклони ако се събуди. Дали да я увия за следващата седмица или това беше минимума на температурите които очакваме?
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 31 Яну 2012, 10:48

Бобкис, колко ти е голям Хамеропса? На мен поради някаква причина след Нова година не ми грее Басджо-то, но съм го отписал(като стебло, долу няма как да ми ума нещо, поне на 20-30 см височина ще оцелее). Решил съм догодина всяко от големите растения да е с независим кръг, от кабела до термотата(с маркуч) като за големите и вече красиви палми като Бутията, ще предвидя и резервна защита, защото ако при тая седмица под минус 10 спре тока - не ми се мисли. Айде бананите - здраве да е, за 3 седмици ще наваксат един липсващ метър псевдостебло... Ама големи палми... А твоя Хамеропс ще оцелее, мисля, спокойно. Само количеството измръзнали листа е под въпрос. В краен случай ще избие отдолу - при мен вече имам такава случка с един на терасата в София - сега е жив и здрав на село.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот maniak » 31 Яну 2012, 18:13

ivo.tr, албицията сигурно няма да замръзне дори и да е малка, но все пак много зависи в коя част на Пловдив живееш. Ако е по центъра добре, ама ако е по към края лошо! При около -16 минимална миналата зима на центъра на Разград една баба беше завила 2 малки албиции само с найлон и пролетта бяха живи и здрави.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот ivo.tr » 31 Яну 2012, 19:15

До нас имам поне 5-10 албиции и не са мръзнали фатално, дават ги до минус 20-24 градуса. Иначе купих я миналата пролет беше 1 метрър пръчка без листа.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот maniak » 31 Яну 2012, 23:52

Ордонез написа:Аз до сега не съм чул на някой да му измръзнала албицията, ама може па знае ли човек ?? Щом в Перник си растат, коемнтара е...

Тънките клонки на албицията започват да замръзват при около -17, това е тествано от мен. При около -20 вече мръзнат и по дебели клонки, а при -25 може да се простиш с цялото дърво! В центъра на Разград албициите мръзнат редовно, но само по-тънките клони. В покрайнините на града една албицийка малка бях посадил и за 4 зими ми замръзна 2-пъти до линията на снега. Последното и замръзване до долу бе 2010г., а стъблото бе около 5 см. диаметър. Общо взето, има голямо значение колко е голямо дървото. Забелязвам много голяма разлика в темп. на замръзване на най-тънките клонки и на по-дебелите както споменах, но ако е съвсем малко дръвче темп. под -17 ще го убие, ако по-големичко само най-тънките клонки може да замръзнат при темп. междъ -17 и -20, което не е проблем, защото сухото се реже и се възстановява бързо. Вече при стойности от -25 и по-малко забрави за дървото. <freeze> Друго много важно съм забелязъл, че мръзнат много по-лесно ако са на течение, а на завет понасят без да мръзнат по-ниски темп.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот ivo.tr » 01 Фев 2012, 10:43

Времето ще покаже. Иначе има ли начин да се разбере дали е измръзнало или трябва да се чака напролет и ако не се събуди е замръзвало?
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот maniak » 01 Фев 2012, 11:40

ivo.tr написа:Времето ще покаже. Иначе има ли начин да се разбере дали е измръзнало или трябва да се чака напролет и ако не се събуди е замръзвало?

Тънките клонки, ако са замръзнали кората си променя цвета и става жълтеникаво-кафява.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 01 Фев 2012, 15:40

Аз с любопитство чакам пролетта и за да видя дали и какяи поражение ще има по албицията на комшията - голямо, 8-10 годишно дърво, досега без никакви поражения предни години. Но -20 е било и при него, на 50 метра срещу мен е.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo.tr » 02 Фев 2012, 17:04

Банана с пасивна защита го отписвам вече също и дактилиферата. Ще видим трахитата как са като се стопи снега, но преди това бяха свежи дори и тези с 2-3 листа. Интерсно ми е магнолията дали ще се справи все пак е семенак на няколко месеца и мушмулата. Добре че има сняг да ги пази.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот maniak » 02 Фев 2012, 19:04

Имах същата лавровишна и на село при темп. около -15 по-младите листа започваха да мръзнат(ставаха по-жълти) и на пролет все режех и през 2010г. удари -24 в двора и направо замина цялата заедно с дебелите клони замръзна <head in the wall> <moderator> <shooting>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Betur » 16 Фев 2012, 20:31

Предвид сравнително високите температури,които се очакват до 25-ти дали е възможно да навреди на маслината,която е защитена.Чудя се какво да направя...
Betur
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 16 Фев 2012, 23:04

Всички опасни студове отминаха, маслината може да се развие без проблем.
Аз ще изчакам с палмите, защото искам да ги затопля под найлона, за да започнат по-ранно развитие. А даже се чудя дали да не си завия сега трахикарпусите пред къщата ми, защото доста помръзнаха тази зима и жена ми каза, че са станали като метли. Ако ги опаковам с найлон, ще започнат развитие поне месец по-рано.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 16 Фев 2012, 23:12

Мисля, че втората половина на следващата седмица, с минимуми даже в София не по-ниски от минус 3, 4 най-много, ще могат да се транспортират палми. В понеделник ще има 99 % яснота за сряда-четвъртък, но мисля - това е.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот h2o » 11 Ное 2012, 21:26

Аз около стъблото на палмите слагам обръч от фазер и го засипвам с дъбови стърготини навлажнени с разтвор на амониева силитра /за ферментация и отделяне на температура/ и така до края на стъблото.Така ако спре тока никога не измръзва поне стъблото,а заминават само листата.Разбира се слагам отгоре и найлон от върха на листата до земята .Това го правя от 10г. и нямам проблем с презимуването за сега.Вярно , трудоемко е но сигурно.
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур
Аватар
h2o
Дипломиран инженер-агроном

Mясто: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -18*С 2010г.
Любимо растение: вашингтония филифера

Предишна

Назад към Палми (Palms)