Подготовка за зима 2011/12. Защити и техники за защита.

Всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Подготовка за зима 2011/12. Защити и техники за защита.

Мнение от ivo_nekitov » 09 окт 2011, 21:32

Предлагам за прегледност да отворим отделна такава тема.
Лично аз съм толкова надъхан да дам отпор на идващата зима и да защитя всичките си растения, на всяка цена, че на моменти се усещам леко вманиачен.
АКо мине опасността от слана следващата седмица, ще започна с Ориноко-то и Басджовците, а ако се наложи, ще пътувам още идния петък.
Засега съм поръчал още един Продиджи -35- +35 термостат и смятам защитата на Могъщия Ориноко(3.30 до върха на последното копие миналата семица) да е съвсем автономна, с отделен термостат и поне 3-ешелонна защита: вътрешна със слама и отопление с маркуч, външна с мулч и втори слой полиетилен и трета под формата на палатка-нещо като вигвам, ще решавам на място, но ТРЯБА да съхраня п-стема на растението, всичко по-малко от това ще считам за личен провал.
Все още се чудя дали да сложа от северната страна термоотражателно фолио за топлинните лъчи, излъчвани от почвата и слънцето към нея, когато го има.
Ще сложа и снимков материал, когато започна.

ivo_nekitov

Re: Подготовка за зима 2011/12. Защити и техники за защита.

Мнение от ivo_nekitov » 11 окт 2011, 13:21

Въпрос към Кирил:
Големият ми банан, е дебел около 25+ см в основата, а височината, която ще топля, мисля да е малко над два метра. Ще ми стигне ли някой от маркучите по 6 м. които имам или да купя нов, с дължина 10 м за по-гъсти навивки? Ако трябва, да сметна дължината въз основа на параметър от 10 см между навивките на серпентината? Смятам да забия 3 летви отстрани(или 4? - на кое да заложа: по-малкото енергия за затопляне на обема при 3 или по-големият резерв от топлинен капацитет при 4) на 30-35 см разстояние една от друга, за да не нараня грудката, която под земята е набъбнала доста) и да вържа на 1-2 см от самото стебло без да го докосва, за самите летви, със свински опашки или някаква мека тел, отоплителният маркуч.Удачно ли е да натъпча вътрешността на така получения паралелепипед със слама и листа или да оставя въздушна изолация? След като увия с найлон тая конструкция, ще залепя плътно отвън стиропорени 5 см-плоскости, оставяйки само отгоре отвор(10-15 см дали стигат?) за проветряване. По-късно, при падане на Т под 6-7 градуса(АКО паднат Пръсвам се от смях луд фен ), ще направя и третия ешелон на защитата - найлонов мини-вигвам над цялата тая конструкция и допълнителен мулч от 25-30 см слама около подземната част вътре в него.
Иначе, днес се сдобих с втория Продиджи-термостат от минус 30 до 30 градуса, тъй като предполагам, палменият ще си остане на по-ниска температура - около нулата.
Последни(засега) въпроси: 4-5 градуса удачна настройка ли е за включване на термостата? О, и още един: Радиотермометъра, който ще окача на самото псевдостебло, за да имам в реално време температурата около него, на каква височина е най-добре, мисля да е на метър над земята...?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 265 times
Been thanked: 790 times

Мнение от Kiril Donov » 11 окт 2011, 18:29

Бананите се топлят като палми, няма проблеми с тях и не заслужават вниманието, което им отделяш. Старите стъбла през следващата година са приемливи, но след две години се израждат, Най-хубави догодина биха били средните по размер сегашни стъбла.
А термометъра няма значение къде е, вътре няма много въздушна циркулация и е горе-долу еднаква температурата.
Ако ще слагаш маркуч, не ти трябва нищо друго. Нали затова го ползваме този начин, за да е по-лесно. Направо се ужасявам от толкова много завиване ...

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 11 окт 2011, 19:56

Хм, мерси))
Значи засега само сламата и маркуча: )
Термометърът ще покаже останалото.
Иначе ... може да не съм се изразил много ясно: Целта ми е да опазя самия вид, защото освен един 20-сантиметров отрок в саксия в София в момента, тоя банан НЯМА други доказано жизнеспособни издънки към момента. Засаденият през август все още не дава признаци на живот, по-точно на растеж, а това ме притеснява, стои си така. А октомврийската издънка все още е в кофа с вода. Издънките му са близки до главното п-стебло и нямат корени или имат едва 1-2 без смукателни власинки. Затова съм толкова решен да го запазя. А ако оцелее, надявам се да цъфне догодина, иначе не бих хвърлял толкова ресурс, достатъчни ще са ми самите естетически качества на растението - хармонична, симетрична, кичеста корона и невероятен растеж. Банани ще ям от Велутина със сигурност, ако не от него, да сме живи и здрави.
Благодаря пак за приземяващия съвет.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 12 окт 2011, 09:10

С малките палмички ще сторя така:
Едната Бутия ще топля, а втората ще защитя пасивно по начина, даден в оня линк с арматурната мрежа с найлон отвътре и слама в периметъра. Мисля да сложа на 180-250 градуса от северната страна на кръга топлоотражетелно фолио. Тук не мисля, че ще имам проблем, заради все още малкия размер на палмичките(40-50 см обща височина и десетина см стъбло.)

Оцелялата миналата зима ветеранка-канарска, както и другата и посестрима, която взех от разсадника тази пролет, вероятно ще се отопляват, с цел да запазя самите листа без поражения, иначе при неособено свирепа зима, каквато смятам, че ни очаква, определено може да се мине и с пасивна защита, но вероятно на цената на някои поражения по листата.

За Вашингтонията разбира се, въпросът не стои ; )
А цитрусите определено ще прибера в саксии зимата, защото са все още малки и това ми се вижда по-лесен за изпълнение вариант. До пролетта ще мисля как да ги аранжирам в двора догодина и да си останат там вече.
С половината дузина малки трахита в земята едва ли ще има проблеми - малко слама и пръст отгоре.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 12 окт 2011, 09:24

За да запазиш ризомата в перфектно състояние, достатъчно е да отрежеш стъблата ниско и да покриеш земята с един лист Fibran (но не стиропор!), може и да е само 2 см дебелина, но повече е по-добре.
На разни обекти, където искат да им топлим бананите, не можеш да си представиш какви грозотии стават за 2-3 години. Най-хубави са стъблата на 1-2 години, оттам нататък - под ножа.
А нали знаеш, че плодовете на МУЗА БАЗЙО не стават за ядене? Само да те предупредя, в случай че не знаеш. С риск да те разочаровам, но защо не изтичаш до най-близкия магазин да си купиш някакви хубави банани? Защото и от велутината толкова ще ядеш, колкото и от базйо-то. Ние от най-качествените плодни сортове в оранжерията едвам успяваме да изкараме плодове, наполовина на тези от магазина, а ти от декоративни сортове искаш да береш плодове на открито! Иска си екваториалното слънце, безкрайното лято и жегата.
За съжаление бананите в България са само декоративни и това си е факт.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 12 окт 2011, 09:52

Знам за Basjoo-то, разбира се. А за Велутината ще видим :)) Може да съм леко вманиачен по бананите като растения, но тъп или наивен не съм - ясно е, че няма да правим бананови плантации.))
Не е въпроса в яденето, а да стигнат до плододаване(Велутината). Иначе за фибран-а, ще послушам съвета ти. Мислех да ползвам стиропор, но ще го направя с фибран Това е!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 12 окт 2011, 18:19

Не знам как прозвуча, както го написах, но ако усещаш намек за наивност, всъщност докато пишех не си представях теб, а няколко други хора, които ми се обаждат понякога с интересни въпроси.
Чували са за студоустойчивите банани, имали били свободно парче земя и като гледат цените на бананите по магазините, желаят хората да си купят разсад и да си направят плантация.
Понеже много хора четат тук, понякога пиша така, че да достигне до повече от тях.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 12 окт 2011, 22:32

Не, по-скоро и аз го вкарах с идея да остане за протокола: на мен също ми се налага да се усмихвам учтиво и да се опитвам да се направя на възхитен от "остроумието" на поредния дебил, който ме пита на село "кога ще ядем банани" хи-хи
Все пак - пак за протокола, аз розови банани(Велутина) ЩЕ имам Яко! рокаджия
Дето се вика - времето ще покаже : ))
А иначе Оринокото, ако не цъфне догодина, следващата зима просто ще пазя с много по-малко разходи 40-50 см от основата п-стъблата с цел получаване на по-високи растения следващото лято. Но да видя и как ще се представят другите видове, защото започвам да се притеснявам - за 3 седмици изкараха по-2-3 нови уголемяващи се листа(всяко между 50 на сто и двойно по-голямо от предното - типично за това страхотно растение!) в саксиите, при тоя намаляващ ден и с все по-малко слънце заради облаците.
Наистина не съм си помислил че визираш мен в тоя аспект, от '98-а съм в НЕТ-а и преценявам правилно 95 на сто от хората от пръв постинг Това е!
Освен в метеофорумите и в моите, съм и тук, защото има какво да науча. Но! Това не означава, че приемам безкритично всичко: всяка информация е ценна само смляна през собствения опит - убеден съм в това.

Строго по темата... ще се ходи тая събота, това е ясно: хем ще калибрирам в полеви условия малко над нулата термостата, хем ще направя първоначална рекогносцировка на защитите на Басджо и Ориноко, както и преценка на същата за по-кекавите към студ палми като първоначална идея.
В момента в София е топло, 15 градуса в моя квартал, но още утре ще започне студената адвекция, първоначално по-слабо, но към края на седмицата студените простотии за жалост остават, както и опасността от слана :(
Поздрави и хубава вечер!

исака

Мнение от исака » 29 окт 2011, 18:52

Здравейте! Въпрос имам към Кирил, а и всички останали. Имам цветни чували и днес опаковах с един от тях стъблото на Японския банан. Пасна идеално! Въпроса ми е задължително ли е найлона с който опаковам да е прозрачен има ли опасност за растението, да пострада от липсата на слънчеви лъчи през зимния период. Ще ми се по подобен начин да опаковам и бутията. Та се чудя тоя "габровски" подход, дали няма да ме лиши напролет от растенията. Поздрави!

Потребителски аватар
ilia
Любител на южните растения
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5

Мнение от ilia » 29 окт 2011, 20:05

Аз миналата година защитих по подобен начин, Phoenix dactylifera. Нямаше светлина цяла зима, половината листа измръзнаха, беше си студено, но другата половина си остана зелена пролетта. Завивал съм и олеандри по този начин.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 30 окт 2011, 01:00

Прозрачният найлон пропуска слънцето, значи топли повече.

исака

Мнение от исака » 30 окт 2011, 10:00

Благодаря! Ще имам едно наум.

ivo.tr

Мнение от ivo.tr » 30 окт 2011, 11:23

Aми черното като поглъща светлинат, няма ли да топли повече, неселучайно боядисват старите съдовете за слънчева вода в черно. Друг въпрос е дали е подходящо за всички растенията. Аз миналата зима бях с безцветни найлони.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 31 окт 2011, 17:17

ivo.tr написа:... не случайно боядисват старите съдовете за слънчева вода в черно ...

Ние нали искаме да топлим въздуха и растителните тъкани зад найлона, не ни е нужно да нагряваме найлона. Ако той е черен, ще се нагрява той, но зад него ефекта ще е прекалено слаб. При прозрачен найлон се нагрява всичко зад него, а найлона си е без особена промяна.

Не знам дали го описах достатъчно ясно, но ако искаш може и да пробваш с черен плътен найлон. Само кажи какво ще завиваш, за да ти приготвим едно растение за подмяна напролет ... със сигурност ще ти потрябва ... Пръсвам се от смях

Отговори