Палми - обща

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Палми - обща

Непрочетено мнение от h2o » 22 мар 2017, 22:12

Здравейте ! Пак напомням ,беше споменато някъде в началото на форума,че един немец използваше
този метод успешно.Беше онагледено даже подробно.Само че в началото на тръбата беше монтирано вентилаторче за баня.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от perperikon » 22 мар 2017, 22:32

Kenar_UK, подценяваш ме и разсъждаваш за другите според собствения си капацитет. Смяташ, че никой нищо по-добро не може да измисли, защото винаги по-умни хора от нас вече са го измислили. Аз обаче съм едно ниво по-високо и си измислям нещата в живота или надграждам измисленото от другите за да го приспособя за собствените нужди. ..Но ти едва ли ще ме разбереш, поради факта, че първото което ти идва наум е че копирам чужди идеи. Дано този манталитет да си го прихванал в Англия, а не си го носиш от по принцип. И аз съм българин и ще ми е обидно какво ражда нашата земя. Ползвам свободно английски, не ползвам Google translate и не съм прочел нито един страничен ред по темата преди да я развия, ... и ще продължа да я развивам творчески. Догодина през пролетта ще я отворя, като от отделна тема с практическите резултати.
А ти наблегни на самоанализа! Избягвай да принизяваш другите, приписвайки им собствените си разбирания за живота! Не те съветвам да ми отговаряш на този пост!

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от zack » 22 мар 2017, 23:35

иван написа:Я покажете растенията си първо, да видим какво имате, че тогава търсете от къде изгрявало слънцето, честно и за двамата не можах да открия тема за градините ви или какво притежавате. <teaching>

Ванка, писах аз едно мнение днес, ама отиде, че само слушам наставнически простотии от тоя потребител по-горе, а дори една снимка не е пуснал до ден днешен!
Писал съм и преди, след разни изстъпления из метео темите, ама модераторите ми трият мненията <head in the wall>
Да си призная, тия двойни стандарти тук почват да ми писват - години наред пиша, споделям, качвам снимки - идва някакъв трол, спами,
казвам, че не съм съгласен и ми трият коментарите и нищо <head in the wall> Ами това си е жив толитаризъм в най-чиста форма. И тролът си остава да спами.
Аз се опитвам години наред, да нямам нито една изгубена снимка/линк към снимка публикувана тук, да се опитвам да допринасям за форум,
да го популяризирам и накрая, моите мнения се трият без никакво обяснение, да не се нацупят, видиш ли, тролчетата? Ами обидно ми е!!!

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 22 мар 2017, 23:41

h2o, погледнах сега началото на темата - има някакъв полски вариант, с 2 тръби, активно нагряване и вентилиране на въздуха и огромна палатка за палмата, в която може да живее и човек. Явно в Полша това е нужно. Аз мисля за максимално опростен, но ефективен български вариант. Догодина през пролетта ще опиша варианта и резултатите.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 65 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 23 мар 2017, 07:25

Не знам кого визирате като "трол", но и двамата, за които стана въпрос са хора, на които лично съм продавал растения, т.е. имат градини и растения.
Според мен дискутираните идеи са интересни и моля повече да не ги коментирате в тази тема, а вместо това отворете нова!

Въпреки големите слова, едва ли някой се съмнява, че идеята на Perperikon, дори да е работеща, няма как да придобие голяма популярност. По лесно обясними причини. И въпреки това, тази идея показва още един начин на зимна защита, който за някои ситуации може да се окаже доста полезен. След като някой има желание да пробва, нека не го обезкуражаваме.
Ще припомня, че някои хора и до днес твърдят, че палми по нашите земи не могат да растат. Но друго твърдят гледките пред прозорците ми...

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие

Непрочетено мнение от h2o » 23 мар 2017, 19:47

perperikon мисля ,че не беше поляк .Не беше и палатка ,а дъсчена конструкция с размери 70см. на 70см. и към три висока и от мазе нагнетяваше въздух с едно вентилаторче ,но без активен подгрев.Тръбата беше изолирана и заровена в земята .
И относно спора ти от вчера . Ние тук сме да релаксираме и споделяме . Нали знаеш ,че написаното не знаеш с каква интонация е казано .Може да не е назидателно ! Тук много малко хора се познаваме лично и понякога реагираме остро на друго мнение ,като не знаем капацитета на събеседника.За това са полезни срещите организирани от форума.От първата среща още се носят легенди за вината на някой съфорумци.Те си знаят .))) Аз бях там ядох пих и си веселих.)))

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: botanical-garden-margarita-botanicheska-grad
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от иван » 23 мар 2017, 19:55

h2o написа:perperikon мисля ,че не беше поляк .Не беше и палатка ,а дъсчена конструкция с размери 70см. на 70см. и към три висока и от мазе нагнетяваше въздух с едно вентилаторче ,но без активен подгрев.Тръбата беше изолирана и заровена в земята .
И относно спора ти от вчера . Ние тук сме да релаксираме и споделяме . Нали знаеш ,че написаното не знаеш с каква интонация е казано .Може да не е назидателно ! Тук много малко хора се познаваме лично и понякога реагираме остро на друго мнение ,като не знаем капацитета на събеседника.За това са полезни срещите организирани от форума.От първата среща още се носят легенди за вината на някой съфорумци.Те си знаят .)))

+1
Вземи да слезеш до Гроздьово това лято, да видиш градината със съвсем нов облик и много по разширена от предния път <tropical>

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Потребителски аватар
h2o

Непрочетено мнение от h2o » 23 мар 2017, 20:05

Непременно Ванка !

Епикур

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 23 мар 2017, 23:16

Проба - качване на снимки от перперикон

Код: Избери всички

http://s579.photobucket.com/user/molii_2009/library/

green_home

Непрочетено мнение от green_home » 24 мар 2017, 22:20

Палмите в Албания след зимата ,снимката е от Динита-турс

Изображение

Потребителски аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка
Регистриран: 09 юли 2013, 19:02
Район: Варна,Тополи
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -17.8
Минимум последна зима (°C): -14.8
Любимо растение: юка
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... d?ID=I1885
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от Gepata » 24 мар 2017, 22:23

Леле,ужас <head in the wall>

Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от achovd » 24 мар 2017, 23:53

Това са Робусти, очаквано е. Интересно е да видим още снимки от други традиционни 9ки след тази зима. А още по-интересно е да видим какво става с Вашингтониите в Приморско!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 25 мар 2017, 02:31

perperikon написа:Проба - качване на снимки от перперикон

Код: Избери всички

http://s579.photobucket.com/user/molii_2009/library/

Ааа...изобщо нямам претенции за компетентност по отношение на палмите. Ако бях компетентен щях да правя като всички други - да пускам кабели и да топля, проиграна ситуация със сравнително гарантирани резултати. Аз понеже не разбирам от палми си въобразявам, че има варианти да оцеляват и без електрическо отопление, а като им вкарам под найлона въздух от мазе(или шахта). Никой не го е пробвал, но някои вече знаят, че не може да стане. Аз си имам обосновано вътрешно убеждение,че това е възможно и практично решение. Кой крив - кой прав, ще се разбере другата пролет според практическия резултат. Дотогава приемам всякакво окуражаване от сорта на - "Браво пич, дано успееш ...." и никакви критики. Да ме извини някой, ако последното му е основно занимание и удоволствие в живота.

Delsizov
Пионер в отглеждането на палми при мразовити условия
Регистриран: 07 май 2011, 07:18
Район: Ихтиман
Надморска височина (m): 630
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална t° (°C): -26,5С 01.02.2012
Любимо растение: палми
Метеостанция: www.ihtiman-meteo.com

Непрочетено мнение от Delsizov » 25 мар 2017, 07:42

perperikon написа:Ааа...изобщо нямам претенции за компетентност по отношение на палмите. Ако бях компетентен щях да правя като всички други - да пускам кабели и да топля, проиграна ситуация със сравнително гарантирани резултати. Аз понеже не разбирам от палми си въобразявам, че има варианти да оцеляват и без електрическо отопление, а като им вкарам под найлона въздух от мазе(или шахта). Никой не го е пробвал, но някои вече знаят, че не може да стане. Аз си имам обосновано вътрешно убеждение,че това е възможно и практично решение. Кой крив - кой прав, ще се разбере другата пролет според практическия резултат. Дотогава приемам всякакво окуражаване от сорта на - "Браво пич, дано успееш ...." и никакви критики. Да ме извини някой, ако последното му е основно занимание и удоволствие в живота.

Аз съм го правил.
Ако прочетеш хубаво какво съм написал по назад ще разбереш, че като са малки става,но после ни то палмата е на топло нито мазето е мазе.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 25 мар 2017, 15:55

Delsizov, браво за смелостта да експериментираш. Прегледах цялата сегашна тема + Зимна защита на палмите+ други теми касаещи защита, но не открих нито един твой пост на тема зимна защита. Да не са те изтрили? Ако знаеш къде си писал, ще се радвам да прочета за твоя опит, да се поуча от грешките и да ги коригирам в моя проект. Нали казваш, че трябва да надграждаме опита на по-опитните палмовъди? Първото обаче, което трябваше да забележиш преди да коментираш потенциалния резултат от експеримента ми е, че разликата в абсолютните минимуми за мястото където ти си садил(Ихтиман?) и аз - Средногорски южен скат е около +10 градуса в моя полза. При тази разлика е почти сигурно, че резултата ще е различен от твоя. Не, че аз съм по-добър палмовъд. България е изключително разнообразна като климатични условия и от никой локален успех или неуспех не трябва да се вадят изводи за цялата страна. Смятам се за по-компетентен от всеки друг за това какво може да оцелее в моя двор и с каква защита. Това ми е достатъчно и за чужди дворове прогнози не бих си позволил да давам. Дай боже всекиму!
Благодаря на всички, които ме подкрепят и се надяват на положителен резултат от експеримента!
Още повече благодаря на тези които ми търсят кусури, като по този начин поддържаме темата във фокус,пропагандираме я и не изпада в забвение. Това е част от целта ми. Надявам се и други хора с неихтимански локации да експериментират нещо подобно.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Овощарство обща
    6 Отговори
    1153 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    22 апр 2016, 21:02
  • New post Смокини - обща
    от fenix » 13 апр 2018, 19:50 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    117 Отговори
    5856 Преглеждания
    Последно мнение от иван
    16 авг 2018, 19:51
  • New post Орхидеи - обща
    от marmozana » 22 май 2013, 11:11 » в Орхидеи (Orchidaceae)
    132 Отговори
    10289 Преглеждания
    Последно мнение от penoff
    31 дек 2017, 16:31
  • New post Градинарство - обща тема
    2 Отговори
    631 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    05 авг 2016, 08:22
  • New post Семена за палми
    от roxette88 » 15 мар 2012, 12:15 » в Палми (Palms)
    207 Отговори
    28479 Преглеждания
    Последно мнение от MaBePuK
    25 юли 2018, 00:40
  • New post Бонсаи - палми
    3 Отговори
    1219 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    02 яну 2014, 17:54

Върни се в “Палми (Palms)”