Семена за палми

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
Потребителски аватар
miroslavpetkov
Страстен любител на екстремни занимания
Регистриран: 18 сеп 2012, 10:48
Любимо растение: Ensete Maurelli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Семена за палми

Непрочетено мнение от miroslavpetkov » 14 апр 2014, 22:08

Бях за риба в Турция но хванах това <he-he>
Изображение
Изображение
Ако някой иска да свирка <he-he>
За съфорумци безплатно изпращам по Еконт

Потребителски аватар
Sun4e
Любител на южните растения
Регистриран: 09 апр 2014, 11:47
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Sun4e » 15 апр 2014, 07:18

Може ли за мен няколко семчици?

<please>

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."- Алберт Айнщайн.
sun4e@gbg.bg

Потребителски аватар
miroslavpetkov

Непрочетено мнение от miroslavpetkov » 15 апр 2014, 09:59

Може дай адрес <yes>
За тези които не искат да си пишат адреса могат да ми се обадят или да пратят sms адреса 0898/786474 Миро

Потребителски аватар
Sun4e

Непрочетено мнение от Sun4e » 15 апр 2014, 10:04

Веднага

<cheers> <cheers> <thumbsup>
Последна промяна от Sun4e на 12 май 2014, 16:02, променено общо 2 пъти.

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."- Алберт Айнщайн.
sun4e@gbg.bg

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 апр 2014, 12:23

Аз, не за да се заям, а да внеса малко прагматическа нотка на разсъждения по темата.
Първо, два неоспорими факта:
1. Турските пами със сигурност в общия случай са по-слабостудоустойчиви от БГ-тата(Пловдивски, Кирилови, черноморски).
2. Кирил доскоро предлагаше на почти символична цена (сравнима с куриерските разноски, които ще платите за тези) семена от доказано автентични и най-устойчиви Бг гени.

Аз също се изкушавам да си взема от тези, но при положение, че едно - имам две дузини 1 и 2-годишни от Кирови семки, както и десетина, половината в ОГ, 3-4 годишни Бг Трахита, озаптявам тази си импулсивност.
Защо?
Защото след 8, 10 или 11 години, да сме живи и здрави, когато тия палми започнат да цъфтят и плододават, те НЯМА да имат най-студоустойчивия възможен ген, а вервайте ми, дори след 10 меки зими, дай Боже, неминуемо ще удари седмица или две нещо, подобно на февруари 2012.
И тогава - чао. Или в най-добрия случай ще има: 'Как да направя разтвора на син камък, за да го сипя в дупката на извадените копия???".
Говорим за гранични обстановки, в които 1-2-3 градуса, които БГ със сигурност притежават в повече, ще бъдат разликата между това да се простите с гледана 10 години красива палма или да продължите да и се радвате и занапред и да подарявате семена от възможно най-силния ген.
Разликата между двата избора е 5 или 8 стотинки за семка(с включен транспорт), които бихте дали за българска такава. Защото - без да се сърдите на вестоносеца, ако не всички, то 99 на сто от палмите, които сега засаждате от турските семки, след 10 години най-вероятно ще са мъртви/измръзнали, ако са в ОГ - освен, ако не сте в Яката или по Южното Черноморие. Е, ако си ги гледате в саксии - няма проблем:)

Ненапразно, с мъка на сърце се отказах от идеята да засадя втора "дружка" на по-голямото ми Трахи с италиански(небългарски) ген - просто поколението им след 2-3 години няма да е същото като на чистите Бг.
А и аз наистина съм "Форпост" - в мен няма, и в близките десетина години няма да има друг източник на прашец за опрашване.

Моля горното да не се счита за заяждане или дори "даване на акъл", а само "некои съображения", както казваше бай Тошо :) <he-he>

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Абсолютна минимална t° (°C): -
Любимо растение: Банан
Любим климат: Тропичен

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 15 апр 2014, 13:05

+1 за Иво
Аз отдавна съм приключил с експериментите с различни от българския ген, трахита.
По мое скромно мнение - Бг трахикарпусите не само, че са най-харди, но и са най-красиви.

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 апр 2014, 14:04

Oliver Queen написа:+1 за Иво
Аз отдавна съм приключил с експериментите с различни от българския ген, трахита.
По мое скромно мнение - Бг трахикарпусите не само, че са най-харди, но и са най-красиви.

Явно хората неизбежно трябва да минат през това. Аз само се опитвам да им спестя бъдещи разочарования. Това е като да засееш маркова хибридна царевица и някаква "от нивата на баба". За двете полагаш еднакви грижи(а в случая с палмите - ВРЕМЕ, немалко като продължителност). Но с хубавите гени получаваш 5-10 пъти по-висок добив :)
За външния вид съм съгласен с теб.
Допреди година се чудех защо в много англоезични сайтове пише, че "ако сте на ветровито място" по-добре Вагнер, защото обикновените трахита не го обичали, разпарцалявали им се листата, което наистина е тъжна гледка(нишо общо с бананите, за които това е "нормално").
Е да, но моето голямо Бг Трахи няма проблем въпреки често свирепия западен вятър за по 2-3 дни - заради по-твърдата петура и по-малки листа.
Сега, не отричам, че и другите не са лоши, с наполовина пречупените листни сегменти - и това има своя чар, но на мен по-ми харесва компактното и здраво растение.

Между другото в момента това ми е най-красивата палма - с никакви(НИКАКВИ!) поражения от зимата: всички огънати от снега сегменти по чудодеен начин са се изправили и оформят изглеждащи в отлично здраве ветрила, като вече започвам и броенето на нови копия.
Любопитното е, че понеслото в млада неразтворена възраст февруарските ледени дни копие, изглеждало по-бледо и с огъваши се сегменти в началото на март, в момента се е разгърнало в безупречно ветрило+ 3 едновременно растящи нови копия - най-сигурният признак за отлично чувстващо се растение.
Най-добре изглеждащата палма в двора, а на голямата Бутия и Вашингтонията ще им трябват между месец-месец и половина и два, за да влязат в конкуренция по естетическия показател с нея ;)
Просто Трахитата са си класика за нашата зима и е наистина неразбираемо за мен да се лишаваме от вече положения труд на други хора преди нас, при това на практика наготово.
Но всеки прави своя избор сам, а ние само може да го посъветваме добронамерено ;)

Потребителски аватар
miroslavpetkov

Непрочетено мнение от miroslavpetkov » 15 апр 2014, 20:26

Дияна утре ти пускам семената можеш да махнеш адреса <cheers2>

Потребителски аватар
Sun4e

Непрочетено мнение от Sun4e » 15 апр 2014, 20:49

miroslavpetkov написа:Дияна утре ти пускам семената можеш да махнеш адреса <cheers2>

<cheers>
Няма от кой да се крия спокойно
Благодаря ти
<love>

sun4e@gbg.bg

Потребителски аватар
miroslavpetkov

Непрочетено мнение от miroslavpetkov » 15 апр 2014, 22:10

Най накрая един като мен <thumbsup> Май само аз и ти в този форум си пишем телефоните и не ни пука <he-he>
Забравих да кажа пускам семената на всички които ми пратиха sms <cheers>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 апр 2014, 22:25

miroslavpetkov написа:Най накрая един като мен <thumbsup> Май само аз и ти в този форум си пишем телефоните и не ни пука <he-he>
.....

„мого сме така. Но с опита идва и знанието.
Преди години някакъв малоумник ми пусна телефона в сайт за педалски запознанства.
От това последваха две неща:
1. разбрах, че сред мъжете педалите са не 10 на сто, а поне една трета - хора, които никой не би заподозрял за такива - мазни, инак интелигентни чичковци, чиновници, уж нормални хора.
След като ми писна да ги псувам, започнах да разговарям с тях, с цел да разбера сайта. Разбрах. обадих се на админа - безнадеждна работа. Нямах време нито за съдебни разправии, нито за издирване на дебила:)
И последва 2:
Спрях да бъда толерантен. След около две дузини внимателни разговора и получаване на координатите на въпросните двустраннопроходими, завършвах разговора с: " Добре, Петрославе(сменено), имам ти телефона, знам къде си, знам, че си долен педераст, искаш ли да пусна в тоя и още няколко сайта обява с призание и лични данни, за да се намирате лесно с други педали и да не тормозите нормални пичове като мен"? Защото аз нямам нищо против тези, които ползват други мъже, кокошки, кози или ауспуси за удоволствия, но ме дразни адски фактът, че крият това.
С една дума, накрая забавлението беше повече мое. Но изгубените сумарно няколко десетки минути или 2-3 часа за тия 3-4 месеца са си изгубено време.
Та да, и аз бях отворен, но сега предпочитам да не си губя времето с неинтересни за мен люде.
Просто го имай предвид като вариант :)
А моя пример(съвсем реален!) е незлоблив майтап, в сравнение с това, която някоя "фенка" би могла да ти устрои. Вервай ми - пример от мой познат, женен, достопотен мъж, на която една "влюбема" сталкерка звъня по нощите в продължение на 5-6 месеца да се обяснява в любов. Смятай какво е било на жена му, колкото и не-ревнива да е.
Последна промяна от ivo_nekitov на 15 апр 2014, 22:29, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Sun4e

Непрочетено мнение от Sun4e » 15 апр 2014, 22:26

miroslavpetkov написа:Най накрая един като мен <thumbsup> Май само аз и ти в този форум си пишем телефоните и не ни пука <he-he>
Забравих да кажа пускам семената на всички които ми пратиха sms <cheers>

<thumbsup> <cheers>

sun4e@gbg.bg

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Абсолютна минимална t° (°C): -
Любимо растение: Банан
Любим климат: Тропичен

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 15 апр 2014, 23:17

<off topic> Иво, пак ме накара да се смея с глас! Жив и здрав да си! <cheers>

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от achovd » 16 апр 2014, 03:17

<off topic> Киро, може ли снимки на този екземпляр с 3 копия наведнъж? И по колко копия наведнъж може да изкара една палма?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 42 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 апр 2014, 09:01

Кой е този екземпляр с три копия, че не се сещам? Три нови листа - да, но три неотворени копия - това не е нормално и е признак за проблем. При палмите обикновено неотворените копия са само две, третото вече трябва да е току-що отворено.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Семена от туи
    9 Отговори
    2670 Преглеждания
    Последно мнение от Колев
    19 фев 2018, 21:28
  • New post Семена на Вашингтония
    от achovd » 28 мар 2014, 12:30 » в Вашингтония (Washingtonia)
    22 Отговори
    2542 Преглеждания
    Последно мнение от MaBePuK
    22 мар 2018, 15:35
  • New post Разпознаване на семена
    от chicholyubo » 13 мар 2013, 22:06 » в Палми (Palms)
    45 Отговори
    7655 Преглеждания
    Последно мнение от vladi
    14 юли 2017, 00:44
  • New post Семена на Трахикарпус
    от zack » 08 сеп 2010, 12:49 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    167 Отговори
    13919 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    02 окт 2017, 21:46
  • New post Семена от банани, Musa seeds
    от washington » 04 яну 2014, 16:48 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    30 Отговори
    4896 Преглеждания
    Последно мнение от swot
    03 мар 2018, 11:48
  • New post Съвети при засяване на палмови семена
    от тончита » 02 май 2014, 08:41 » в Вашингтония (Washingtonia)
    3 Отговори
    773 Преглеждания
    Последно мнение от тончита
    02 май 2014, 21:23

Върни се в “Палми (Palms)”