Българска таблица за студоустойчивост на палмите

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 98 times

Българска таблица за студоустойчивост на палмите

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 фев 2016, 22:16

Тази статия е собственост на "Ботаническа градина - Пловдив" ЕООД. Уебсайт - http://www.palmi.bg
Може да се копира свободно, но само с изричното цитиране на автора и източника и поставяне на линк към оригиналната статия.
Автор: Кирил Донов, дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и субтропично земеделие

Bulgarian Palm Hardiness Table

В България екстремните минимуми почти в 100% от случаите са продължителни, поне за 5-15 дни, като най-често температурите и през деня остават под нулата. Заедно със слабото слънце по нашите географски ширини и сухият въздух при арктически нахлувания, тези условия ни различават от другите райони с подобен климат, където хората правят опити за отглеждане на палми. Затова е необходимо да определим студоустойчивостта при нашите условия.

Нека не бързаме да пълним темата с данни, които не са коректни! Приемат се само измерени температури на територията на България, в непосредствена близост до растенията, стандартно или не съвсем. Температура, измерена в другия край на града или през няколко улици, не върши никаква работа.

Температурите важат само за големи растения, над 1,5 метра височина! Малките бебета-палмички не са предмет на тази тема!

Класацията за студоустойчивост на палмите, отглеждани на открито в опитното поле в Асеновград , към днешна дата изглежда така:

1. Trachycarpus 'Bulgaria', Rhapidophyllum hystrix
При -12 градуса нямат абсолютно никакви поражения. При -15 градуса имат леки повреди само по върховете на листата или дупчици.

2. Trachycarpus 'Nainital', Sabal minor 'McCurtain'
При -12 градуса нямат абсолютно никакви поражения. При -15 градуса имат частични повреди по листата, понякога и повреда в средните неотворени листа.

3. Trachycarpus fortunei, Sabal minor var. Louisiana, Jubaea chilensis
При -12 градуса имат едва забележими засъхвания по върховете на листата. Една от десет палми Jubaea е с измъкнато копие. При -15 градуса имат 20-50% повреди по листата. При по-ниски температури е необходимо отопление.

4. Trachycarpus wagnerianus
При -12 градуса някои растения са непокътнати, а други имат леки повреди по върховете на листата. Две от седем палми Tr. wagnerianus са с повредени средни листа, които вероятно ще се измъкнат. При -15 градуса оцеляват, но с различни повреди, затова е добре да се защитават поне стъблата им. При по-ниски температури е необходимо отопление.

5. Chamaerops humilis var. cerifera
При -12 градуса има повреди на средните 3-4 листа, но без измъкване. При -15 градуса може да се измъкнат върховете, а понякога може и да настъпи пълно измръзване на надземната част, след което следва възстановяване от издънки.

6. Chamaerops humilis, Butia capitata, Brahea armata
При -10 градуса измръзват 20-50% от листата. При по-ниски температури е необходимо отопление.
При -12 градуса измръзват 80-98% от листата и листната повърхност. Под -12 градуса следва пълно измръзване на растенията, като Chamaerops humilis ще се възстанови от издънки.

7. Washingtonia filifera
При -10 градуса измръзват до 100% от листата. При по-ниски температури е необходимо отопление. При -12 градуса настъпва пълно измръзване.

8. Chamaerops humilis 'Vulcano', Brahea edulis, Chamaedorea microspadix, Chamaedorea radicalis
При -8 градуса се наблюдават частични повреди по листата. При -10 градуса може да измръзне над 50% от листната повърхност. При по-ниски температури е необходимо отопление. При -12 градуса измръзват листата. При -15 градуса измръзват целите растения, но Chamaerops humilis и двата вида Chamaedorea се възстановяват от издънки.
Забележка: Ако Chamaedorea radicalis е от т.нар. дървовидна форма, не образува издънки.

9. Washingtonia robusta, Phoenix canariensis, Phoenix dactilyfera
При -6 градуса измръзват напълно всички листа. Винаги е необходимо отопление. При -8 градуса измръзват целите растения.

10. Syagrus romanzoffiana
При -4 до -5 градуса измръзват листата. Винаги е необходимо отопление. При -6 до -7 градуса измръзват целите растения.

11. Bismarckia nobilis
При -3 градуса измръзват листата. Винаги е необходимо отопление. При -4 до -5 градуса измръзват целите растения.

За пролетта са приготвени за засаждане в земята и тестване следните нови видове:
- Trachycarpus takil 'Kalamuni' - 12 бр. - без никаква защита;
- x Butiagrus Nabonnandii (Butia capitata x Syagrus romanzoffiana) - 2 бр. - с отопление със светещи маркучи;
- Parajubaea cocoides - 2 бр. - с отопление със светещи маркучи;
- Parajubaea torallyii var. torallyii - 3 бр. - с отопление със светещи маркучи;
- Syagrus romanzoffiana 'Santa Catherina' - 2 бр. - с отопление със светещи маркучи;
- Bismarckia nobilis - 3 бр. - с отопление със светещи маркучи;
- Phoenix roebelenii - 2 бр.- с отопление със светещи маркучи;
- Howea forsteriana - 1 бр. - с отопление със светещи маркучи;
- Archontophoenix alexandrae - 1 бр. - с отопление със светещи маркучи;
- Archontophoenix cunninghamiana 'Illawarra' - с отопление със светещи маркучи; (за сезон 2017)

Тази статия е собственост на "Ботаническа градина - Пловдив" ЕООД. Уебсайт - http://www.palmi.bg
Може да се копира свободно, но само с изричното цитиране на автора и източника и поставяне на линк към оригиналната статия.
Автор: Кирил Донов, дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и субтропично земеделие

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

edi
Любител на южните растения
Регистриран: 14 апр 2014, 15:09
Район: 41,4/23,2
Надморска височина (m): 158
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -13,8 от 2006 г.
Минимум последна зима (°C): -6,3 зона 9a
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Българска таблица за студоустойчивост на палмите

Непрочетено мнение от edi » 18 фев 2016, 09:40

В класацията липсва една от най-красивите и популярни палми - Канарската.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 фев 2016, 10:36

Грешката е моя, въведох ги вече. Благодаря!

Финикови палми имаме в опитното поле, даже мисля и една по-голяма Канарка да наместя някъде, стига да остане място напролет. Тези палми са много лесни за отглеждане в по-топлите и не много високи места в България (до към 750 м.н.в.), стига да се отопляват и защитата да бъде изпълнена както трябва.

Ето какво е сътворил някой малоумник, който е събрал разни думи от различни текстове, съединил ги е и е публикувал следното:
Развива се отлично в южна България и по Черноморието със защита. Расте бавно и затова защитата не е проблем. Този вид палми издържат и на по ниски температури , -10, -15 градуса. Колкото по стара е палмата и колкото по голяма дебелина има стъблото толкова повече издържа на студено, за да направите вашата палма с дебело стебло, не трябва да бързате да режете листата. Короната от листа наедрява всяка година и увеличава обема на стеблото и развива добри корени. След 15- 20 години когато диаметъра на стъблото на палмата е над 1 метър, може да издържи и на -30 градуса , без да е нужно зазимяване. ...

Това е пълен идиотизъм, без никакво съмнение. А още по-идиотското е, че това е продукт в зелено точка бг, който е публикуван сякаш от наше име, а за контакти стои линк към нашия разсадник. Държа да отбележа, че нямаме нищо общо с написаното.

Код: Избери всички

https://zeleno.bg/bg/products/421-phoenix-canariensis-kanarska-finikova-palma.html

edi
Регистриран: 14 апр 2014, 15:09
Район: 41,4/23,2
Надморска височина (m): 158
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -13,8 от 2006 г.
Минимум последна зима (°C): -6,3 зона 9a
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от edi » 18 фев 2016, 12:09

7 и 8 не трябва ли да си сменят местата? Канарската мислех, че е по студоустойчива от робуста. Зимата 14/15 в Аспровалта падна до -6.8 градуса. Канарските нямаха никакви поражения, а дори филиферите имаха леки повреди, от което направих извод, че канарските издържат до -7 без поражения. Цикасите също нямаха поражения по-листата и студоустойчивостта е може би еднаква с канарските.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 фев 2016, 18:50

edi написа:7 и 8 не трябва ли да си сменят местата? Канарската ... в Аспровалта ... издържат до -7 без поражения. ...

Затова таблицата е българска, защото не е като в Аспровалта. А и такъв е моят опит. Всеки може да сподели и своя. Също и ти, Еди, макар Петрич климатично да се доближава доста повече до Северна Гърция, отколкото всеки друг извънморски район в България.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 18 фев 2016, 20:08

Категорично и за мен робустата е по-издръжлива. Може да издържи под - 10 за кратко без да умре, за разлика от канарката, за която - 8 са възмного.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 фев 2016, 23:54

achovd написа:Категорично и за мен робустата е по-издръжлива. Може да издържи под - 10 за кратко без да умре, за разлика от канарката, за която - 8 са възмного.

Извинявай, но това просто не е вярно и от написаното от теб разбирам, че не познаваш добре и двата вида! Нито на юг, нито в България. Видял съм много примери, с малки и големи растения и Робуста винаги издържа по-малко. Може понякога и да са равни, при опити с малки растения, но Робуста никога не е по-издържлива от Канарската Финикова палма.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 19 фев 2016, 06:54

Че нямам опит с Робуста, нямам. Написах го, защото някой от форума беше написал за Робуста, издържала миналата зима без защита в Созопол, също така и тази на бар Де Ниро, която си излезна перфектна, без да им е работило отоплението. А за Канарската съм виждал няколко, при които - 8 са терминални, загива цялото растение. Явно грешни впечатления, ще го запомня.

Потребителски аватар
dragodream
Регистриран: 22 окт 2014, 15:06
Район: Карлово
Надморска височина (m): 480
Любим климат: колкото може по-топло
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от dragodream » 19 фев 2016, 10:35

Аз написах за Робустата в Созопол. Но палмата не е без защита а без отопление. Иначе и тази зима си е така увита в найлон без отопление.Но това не мисля , че може да изненада някой защото Созопол не е Пловдив. И в момента има доста палми завити само с найлон без отопление.Да уточня само че Канарките завити така си заминават , а Вашингтониите презимуват без да твърдя че знам дали са Робусти или Филифери.
ЗА ДА СЪМ КОРЕКТЕН ЩЕ КАЖА ЧЕ НА ПРОЛЕТ ПАЛМИТЕ СА ТРАГИЧНИ. ГОВОРЯ ЗА ПАЛМИ БЕ ОТОПЛЕНИЕ.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 фев 2016, 11:21

dragodream написа:Аз написах за Робустата в Созопол. ... а Вашингтониите презимуват без да твърдя че знам дали са Робусти или Филифери. ...

Щом не знаеш, нека не спамим тук. Иаче и в Асеновград зимуват така, но аз знам какво расте в земята.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 фев 2016, 12:54

Само личен опит без свободни философски разсъждения относно палми, които не са наши(на разсъждаващия) и за които няма как да знаем в какъв ТОЧНО микроклимат растат, както и дали и как са защитавани:
-Робуста(или хибрид, но Киро засега я определя като Робуста): преди година и два месеца със сигурност издържа една нощ минус 11 при мен. После се оправи и сега си е жива.
-Канарка: задължително е аут след минус 8 или, ако е малка, тръгва да се възстановява от сърцевината - все едно, на втората година заминава.
При това растежната точка на Вашингтонията вече е на около метър-метър и 20 см над земята, а Канарките ми никога не са успявали да я издигнат на повече от 10 см.
И дума не може да става за сравнение.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 9 times

Непрочетено мнение от traiko » 19 фев 2016, 18:52

Ако може и аз да си кажа мнението,за моята Канарка и Вашингтонията.
И двете бяха завити само с найлон. Вашингтонията изкара втора зима,докато на
Канарката и беше първа зима.Предполагам,че сигурно и не беше се вкоренила много добре,но както и да е.Искам да кажа,че и двете при -8.3 са почти без поражения освен леко прегаряне на външните листа които са се опирали в найлона.Миналата година Вашингтонията изкара също без поражения мисля,че при -8.8 <wine>

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера

Непрочетено мнение от h2o » 19 фев 2016, 19:53

При мен мин/мак термометър,който се намира под найлона долепен до листата на канарката ,е отчел минус 8.И маркуч имам навит ,но релето беше нагласено на -6*.Листата на пролет бяха без поражения,но това миналата зима.А тази зима ,без да искам съм дръпнал кабела на отоплението и една вечер са биле на -10* ,само с найлон завити.Не съм ги отвил още ,но ми се струват дали фира - листата.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Потребителски аватар
dragodream
Регистриран: 22 окт 2014, 15:06
Район: Карлово
Надморска височина (m): 480
Любим климат: колкото може по-топло
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от dragodream » 19 фев 2016, 19:56

Kiril Donov написа:
dragodream написа:Аз написах за Робустата в Созопол. ... а Вашингтониите презимуват без да твърдя че знам дали са Робусти или Филифери. ...

Щом не знаеш, нека не спамим тук. Иаче и в Асеновград зимуват така, но аз знам какво расте в земята.

Зная за моите. На комшията са две Робусти и около 6-7 Канарки. Те зимуват само с найлон . В Созопол има много Вашингтонии зимуващи само с найлон без отопление. За тези чуждите казвам че не знам какви са Робусти или Филифери.Тука има хора от Созопол нека те да споделят . Сигурен съм ,че знаят къде се намират най големите палми в града.
И не спамя а споделям.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 фев 2016, 23:35

dragodream написа:... И не спамя а споделям.

Да, извинявай! Тръгна някаква дискусия вече и твоят коментар се оказа съвсем на място.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Българска класация за студоустойчивост на Nerium oleander
    от Kiril Donov » 13 юни 2016, 19:53 » в Олеандър, Nerium oleander
    0 Отговори
    1331 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    13 юни 2016, 19:53
  • New post Студоустойчивост на палмите при български условия
    от ники » 30 апр 2011, 15:23 » в Палми (Palms)
    41 Отговори
    11449 Преглеждания
    Последно мнение от edi
    18 фев 2016, 09:56
  • New post Студоустойчивост на палмите според чужди източници
    от achovd » 02 ное 2016, 11:39 » в Палми (Palms)
    3 Отговори
    1325 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    23 май 2017, 21:21
  • New post Студоустойчивост на маслините
    от zack » 30 мар 2016, 11:59 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    28 Отговори
    7174 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    11 ное 2018, 21:08
  • New post Студоустойчивост на различните банани
    от Kiril Donov » 04 юни 2013, 22:50 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    34 Отговори
    8539 Преглеждания
    Последно мнение от h2o
    25 май 2016, 22:29
  • New post Студоустойчивост на Цитрусовите подложки
    от иван » 23 мар 2015, 10:44 » в Цитрусови (Citrus)
    0 Отговори
    1049 Преглеждания
    Последно мнение от иван
    23 мар 2015, 10:44

Върни се в “Палми (Palms)”