Други екзотични и средиземноморски

За различни южни и екзотични видове, които се ползват с декоративна цел, без палмите и цитрусите.

Други екзотични и средиземноморски

UNREAD_POSTот plamen » 28 Ное 2010, 16:03

Позволявам си да отворя нова тема с по-обща насоченост.

http://gustavson.snimka.bg/flowers/20-o ... 7.21582770
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a

Re: Други екзотични и средиземноморски

UNREAD_POSTот igor » 28 Ное 2010, 16:30

Какво българска зима Магнолия Grandiflora? Аз съм в града, тя отговаря, но все още редки
igor

UNREAD_POSTот plamen » 28 Ное 2010, 17:26

Magnolia grandiflora вирее успешно в Южна България.Среща се и на някои места в Северна България-например Плевен,Балчик.
http://gustavson.snimka.bg/flowers/trah ... 3.17920065
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот Shagrath » 10 Дек 2010, 19:25

Обръщам се към г-н Донов с важно питане. Дали да зазимявам пинията си - купена е от разсадника на Донов. Висока е около 140 - 150 см, засадена е на открито и ветровито място в село в югоизточна България ( северозападен сакар ). Презимувала е миналата зима, без поражения. Тогава я бях увил с един тънък найлон ( само короната , но не плътно ), само за най - големите студове, и на следващото ми отиване там, се оказа че от вятъра найлона се е разкъсал и практически е без всякаква защита. В момента изглежда ето така:
Изображение
Прогнозите са за много ниски температури, а това ме притеснява.
Shagrath
Градинар (Gardener)

Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 11 Дек 2010, 12:52

Пинията е чудесна, има си колче, за да не я пречупи снега - аз нищо друго не бих правил! Тя наистина издържа много на студ.
Не подреждай книгите, чети ги! (Don't arrange the books, read them!)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Mясто: Асеновград (без инверсии!), Assenovgrad
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална темп.(°C): -15 since 1995
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 20 Яну 2011, 18:10

Как да си захвана магнолия? Пробвах със семка, но ми се ще и с разници да опитам. Някой може ли да ми разясни как става :?:
Аватар
ivo.tr
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

UNREAD_POSTот исака » 21 Яну 2011, 13:50

Здравей колега. Предполагам че може. Правил опит еднократно, като аз лично не успях, но може би не бях оцелил сезона. Дадоха ми клончета, от които направих резници, но беше през зимата може би януари, или декември. Държах ги в кабинета на топло. Успоредно с тях бях сложил и резници от лавровишня. При лавровишнята окорених няколко, но далеч не всички. От тогава не съм се пробвал. Досега съм правил многократно с лимони и дафиново(лаврово) дърво и съм се справял сравнително добре, които раздадох на приятели и роднини. Дори бях сял един на параклиса в центъра на Марково, но нечия ръка на "върл любител", не се посвени да го отскубне от такова място като храма, за да си го носи у дома. Както и да е. Времето в което залагам резници е началото на април и до края на септември са готови. Правя го в бутилки от минерална вода, които срязвам напречно наполовина. Пълня долната с пръст. В нея набучквам резниците и покривам с другата за капак. Резниците са миналогодишни летораси с дължина 20-25 см., като в горната част съм им оставил две-три листа с отстранена 2/3 част от листната петура, за да не губи резника много влага. Резника го забивам на дълбочина 2/3 от дължината на стъблото. Въпреки, че аз не съм успял, това не означава, че не е възможно и че ти не ще успееш. Навремето имах една книжка за бонзаите. В нея пишеше, че с резници могат да се размножават, дори и иглолистни като борове и и елхи. Така че дерзай и успех.
Аватар
исака
Градинар (Gardener)

Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

UNREAD_POSTот Shagrath » 21 Яну 2011, 15:35

Ето тук е описано как става номера с вкореняване на резник на магнолия грандифлора:

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 8F#p117403

Успех в начинанието!
Shagrath
Градинар (Gardener)

Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

UNREAD_POSTот исака » 21 Яну 2011, 16:26

Доста хитро! Тука сигурно и киви може да се окорени.
Аватар
исака
Градинар (Gardener)

Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 22 Яну 2011, 11:17

Това с вечнозелената магнолия нито е просто, нито е лесно. В смисъл, може и като онзи човек - в аквариума, но аз съм правил такива растения и резултатът е, че развиват изключително слаба коренова система и растежът им е толкова слаб, че и след пет години прирастът не е нищо особено.
Иначе има няколко ключови елемента, без които няма никакъв смисъл да опитвате с такива резници. Първо - силен вкоренител, индолил-маслена киселина. Нафтил-оцетната е слаба за тях. Второ - задължително се прави срез в основата, от основата към върха, в продължение на 1-1,5 см резника се цепи леко през средата. Трето - без отопление на почвената зона няма да стане. Трябва почвената зона да е 24-26 градуса, а въздуха около листата - до 20 градуса.
Това е теорията, практиката и аз не я знам, досега не съм постигал особени резултати. Но знам, че е възможно, защото съм виждал (и продавахме) страхотно развити растения от резник, с такива корени, каквито няма нито едно семенно растение.
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, MSc Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 23 Яну 2011, 20:55

Тези вкоренители в агроаптеките ли ги продават? Искам да пробвам с резници защото семената не са ми покълнали, а тези на албицията покълнаха развиха се и после взеха че изсъхнаха. Защо така се получава къде греша.
Аватар
ivo.tr
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 26 Фев 2011, 01:32

Малките семеначета често са податливи на гъбни инфекции. Най-сигурният начин за борба е като сеем семената през пролетта, за да се развиват на топло и слънчево. Природата си знае работата.

Вкоренител не съм срещал скоро, трябва да потърсите.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Бобсъна » 26 Фев 2011, 10:03

От българските вкренители оцеля само този на Екофол:

Изображение

Цена тази година-от 5 до 7 лв!!
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот plamen » 24 Мар 2011, 19:57

На мен ми приличат ,така отдалеч,на Аризонски кипариси(Cupressus arizonica).Eй го моя,как се извисява гордо над Храбрино.... :mrgreen:
http://gustavson.snimka.bg/flowers/20-o ... 7.21112867
Висок е към 10 метра.
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот Бобсъна » 24 Мар 2011, 21:03

Леле,как ти се играе.....Лично на мен този стил ми звучи малко кичозно....ама дет викат руснаците:"На вкус и цвет,друзей нет"!!
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

Следваща

Назад към Южни и екзотични декоративни видове (Subtropical and exotic ornamental plants)