Trachycarpus 'Plovdiv' - легендарните музейни палми

Re: Trachycarpus 'Plovdiv' - легендарните музейни палми

UNREAD_POSTот achovd » 04 Окт 2017, 16:58

Пловдивските палми пред Дома на Младоженеца са живи, въпреки че са били запалени:

Изображение

Изображение

Зимата ги защитават пасивно с найлони, макар че няма никаква нужда от това. <icecream>
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот Gepata » 04 Окт 2017, 17:20

Аз и за това се отказах извън двора ми да садя разни неща. Само чупят и никой не пази <shooting>
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот achovd » 29 Ное 2017, 16:06

tisho написа:Ангеле, смяташ ли,че Тр. Пловдив е по-стуоустойчив от Бг? Питам защото знам,че имаш много наблюдения върху тази разновидност...

Отговарям ви тук, за да е по темата. Започвам с въпроса на Тишо - имам известни наблюдения, но не съм сигурен. Смятам, че е много вероятно Трахикарпус Пловдив да е по-студоустойчив от България! Наблюденията ми са базирани на малък брой семеначета. Затова направих, благодарение на Киро, тестово насаждение с 3 сорта Трахикарпуси в с. Арчар. Целта е да видим дали наистина има съществена разлика между Пловдив и България.
Досега съревнованията между двата сорта са следните - пред блока във Видин имах 4 Пловдивски и много Български семеначета. Разделени на 2 групи от двете му страни - със СИ и СЗ изложение. Първото място явно е много неподходящо - всички палмички умряха. Едната Пловдивска я откраднаха, но другата умря последна от групата като надживя няколко български семеначета (около 5). От другата страна имам само една пловдивска, започнала да формира стъбло - засега геройски издържа, но с оформянето на стъбълцето започнаха и мъките през зимата. Всички други са семенаци, като са над 100 - и от двата сорта. Снежната покривка ги пази добре и ми е трудно да преценя кой сорт издържа повече.
По-интересно е на тепето - там имам 1 българска и 2 пловдивски, първата с една педя стъбло, а музейните с 5-10см. Те се представят значително по-добре - просто са железни, нямат почти никакви поражения, но са на различни места в двора, като мястото на българската е по-отворено и е на насип и затова не съм сигурен дали разликата е само в студоустойчивостта или в самия микроклимат. Но пък и разликите в пораженията са съществени в полза на Пловдивските. Също така наблюдавам разлика в издръжливостта между самите български палмички, докато пловдивските са винаги на едно и също състояние. Тази зима видях и българската палма на Ivo.tr до мола в Смирненски, имаше поражения по листата, докато пловдивските по центъра бяха по-добре.
Както виждате след това малко отекчително обяснение за семеначета, няма как да съм сигурен дали изводите ми са верни и затова искам да помоля всеки от вас да помогне и да направи и той такова съревнование. Може да се окаже, че най-студоустойчивият Трахикарпус ни е бил под носа доста дълго време.

popov.dinko написа:Става дума на Трахитата западно над главната, близо до античния стадион, нали! Тези палми ги наблюдавам от 1979 год. Дали са по-студоустойчиви от Бг, трудно е да се отговори. Виждал съм преди години малки поникнали от накапали семена, но на следващата пролет ги намирам измръзнали. Възможно е от зимите тогава, бяха си истински зими. Сега, обаче трябва да се пробва, при същите условия като Бг.
Но Трахикарпус България са по-хубави, оперени, по-ярко зелени и вече са с доказани качества.

За същите палми става въпрос. В музея всички поникнали семеначета се вадят и подаряват. Колкото до външния вид - съгласен съм, че България има по-стегнат и Вагнерианоподобен вид и това може да се харесва повече на хората. Но за доказаните качества не съм съгласен - Пловдивските палми са може би първите у нас, т.е. и двата сорта са се доказали, а не само единия.
Затова напролет ще подарявам на приятели по няколко броя от единия и от другия вид, с цел да видим как стоят нещата на възможно най-много локации. Тази моя теория е споделена и със самия Киро, с Иво Некитов, с Гепата и още хора поотделно, но засега само Гепата тества и от двата вида. Но при него също са семенаци и е рано за заключения. Ще се радвам още хора да помогнат и да разберем истината <icecream>
Аватар
achovd

UNREAD_POSTот Gepata » 29 Ное 2017, 21:35

За сега от тези семенаци дето ми дади само едно умря но защото явно не успя да се вкорени. Едно върви добре а другите стана ги премествам вече два пъти и си стоят дребни.
Аватар
Gepata

UNREAD_POSTот edi » 30 Ное 2017, 11:33

achovd тези семена които ми даде миналата есен, каза че са старички и нито едно не покълна. Пробвах на топло и влажно, пробвах и директно в земята - нищо не излезе. Ако имаш сега излишни пресни семена, мога и аз да пробвам, въпреки че при мен експеримент с голям студ не вярвам да се случи.
edi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот achovd » 30 Ное 2017, 15:22

Тогава вземи пресни семена от Киро, той ще пусне нова партида заедно със семената на Трахикарпус България. Твоите в земята може и да поникне някое напролет.
Аватар
achovd

UNREAD_POSTот Gepata » 01 Дек 2017, 19:43

Трахикарпус Пловдив

Изображение

Тази ще му е трета зима навън
Аватар
Gepata

UNREAD_POSTот achovd » 31 Дек 2017, 21:44

Пловдивски (музейни) палми ще посрещат 4-та си година на тепето, както винаги в добро настроение по средата на зимата.

Изображение
Аватар
achovd

Предишна

Назад към Трахикарпус (Trachycarpus)