Палми Trachycarpus 'Bulgaria' в продажба

Re: Палми Trachycarpus 'Bulgaria' в продажба

UNREAD_POSTот achovd » 05 Сеп 2017, 20:37

Не е несериозно, но е постижимо при много кратко достигане на тези температури. За справка -18 е бил минимумът през 2012г. на центъра на Пловдив, а музейните палми имат дори останали съвсем малка част живи участъци по някои листа. Иво също има оцелели палми при подобни температури. Но в Северна България -18 могат да убият палма, която да издържи на по-ниски температури в Южна България поради редица причини.
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот perperikon » 05 Сеп 2017, 20:39

Ясно е, че изкоренен и презасаден ТрахиBG трябва да се защитава първите 1-2 зими и в добрите локации, а в Разград докрая на живота му според някои. Ако не вярваме на подадената от Киро студоустойчивост(-21) за продаваните от Палмцентъра да му предложим да я свали. Маниак, колко предлагаш да пише че издържа ТрахиBG, след като -18(20) ти се струват несериозни претенции?
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот todorpetrov » 05 Сеп 2017, 23:09

Аз голям Трахикарпус не бих оставил без защита, ако не е близо до голяма сграда при температура по-ниска от -16 градуса. Дори и да оцелее не искам да си правя такива експерименти. Мисля обаче, че с добре изпълнена пасивна защита би оцелял почти навсякъде в България (фибран и т.н.)
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот maniak » 05 Сеп 2017, 23:59

Първо на тепето, където са музейните палми -18 малко трудно да е било, по скоро -15. Второ аз лично не смятам да пробвам, дали ще издържи на -18, -20. И трето не ми се спори, защото няма смисъл, аз лично нямам намерение да си уморявам палмата на -18, а който иска нека я остави пък може и да оцелее! Ама не на -18 щото колата на някой толкова показвала или китайския термометър оставен без защита навън.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот achovd » 06 Сеп 2017, 00:39

При теб и -15 са в състояние да я убият. Това е така, защото студът се задържа по-дълго и максимумите през деня са по-ниски. Затова го написах, за да е ясно.
Аватар
achovd

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 18 Сеп 2017, 11:24

Репортаж за моя Метър-и-половина стъблен Трахи от Киро.
Засаждането му стана след големи премеждия в началото на лятото.
Наложи се да поокастря не, но да отмия с вода, с идеята да не пострадат много корените, около една трета или две пети евентуално, малко под половината от доста голямата бала.
Към този стрес се добави и, предполагам по-сериозният от много, тотално различната почва на балата, досегашна за растението, глинеста, тежка и клееподобна и моята въздушна, лека, отцедлива песъчливо-льосова почва във Форпоста.
Беше ми ясно, че ще има дълъг период на посттравматичен стрес за растението, но се надявах да се оправи за месец-два.

Лятото, обаче, в пункта си беше обикновено, модерно, с ТУРБОжеги и никакви валежи, ако изключим два дъжда, които дори не успяха да събудят плевелите на фона на доминиращата суша.
Сложих отметки, за да видя кога ще започне растеж.
Палмата се поливаше ежедневно капково, здраво, за да бъде старата бала непрекъснато влажна,
Трите цветника, плодника или каквото се води, така и не поникнаха и изсъхнаха на растението.
Същевременно старите листа, дори поочупени при транспорта, запазиха зеления си, макар леко убит цвят и не изсъхнаха, затова и не съм ги рязал.
Към момента вече има акселериращ видимо растеж, демек е прескочила трапа,
Слаб растеж започна едва през август, а пълноценен такъв - през септември, с отслабването на жегите.
Дотук имам две нови разперени копия и още 2 растящи нови.
Разбира се, зимата ще и осигуря максимална защита, вкл. на листата, за да тръгне добре и рано напролет, а от следващата зима ще пазя само стъблото и евентуално, копията.

Любопитното е, че я засадих на около 2 метра от Бутията и през май месец помежду им имаше метър и нещо разстояние.
Бутията обаче дръпна доста на жегата, все пак е ветеран от 4 зими вече и от година на година е все по-добре. В момента двете образуват много симпатична мини-композиция, започвайки да притеглят и ландшафтен акцент в това пространство))
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот maniak » 20 Сеп 2017, 23:51

Моята палма от Киро вече пусна 4 цели нови листа, откакто е в земята 10-ти юли 2017г. <smile134> Забелязах как палмата расте много повече, когато нощите са топли, а там тези бяха много повече, отколкото в Гецово например! По-високите дневни максимални в ниското не помагат, изобщо палмата да расте, ако нощите са хладни и пада под 15 често! Да вярно,че там е на слънце, а в Гецово е на сенчесто, но на Островче палмата е с орязани корени засадена преди 2 месеца и 10 дни, а в Гецово добре вкоренена и израстнала там е пуснала 5 листа до сега за лятото! <453>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Gepata » 20 Сеп 2017, 23:57

Моята е изкарала 4-5 листа за сезона,макар да я пече половината ден. Ти поне ми знаеш температурите какви са...
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот achovd » 21 Сеп 2017, 00:37

Малко некоректно сравнение, според мен. В Гецово ти сам беше споменал, че не се полива особено често. По-скоро това е причината, както и това, че едната палма е драстично по-голяма от другата. Малко ще последвам стила на Перперикон, който разсъждава логично, за да компенсира липсва на опит - и смятам, че предвид произходът им, Трахикарпусите не се нуждаят от топли нощи. Интересно ми е, някой друг има ли наблюдения по въпроса? Още повече, нали растежът намалява при прекомерна жега?
Аватар
achovd

UNREAD_POSTот maniak » 21 Сеп 2017, 02:00

Всеки може да смята каквото иска при мен това е факт и съм далеч от мисълта, че трахикарпуса расте по-бързо при температури минимална +12, максимална +32 каквото е често в Гецово. Големия трахикарпус в Островче забави значително растежа, когато имаше хладни нощи с по 11-13 градуса минимални, а когато имах поредица от тропични от порядъка на +20, +23 растеше с часове мерил съм му копието с рулетка! И да аз смятам, че се нуждае от топли нощи както и всички останали палми! <dude>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 21 Сеп 2017, 02:57

achovd написа:... Трахикарпусите не се нуждаят от топли нощи. ...

Всъщност една от заблудите е именно произходът им. Може в естествената им среда да растат високо в планините, но там климатът пак е много, много по-топъл и от най-топлите места в България. Тук на 1200 метра си е чист високопланински климат, но в тропиците съм виждал дори големи Кокосови палми да оцеляват на такава височина, макар и проскубани и без плодове.

Също така, не бива да се подвеждаме и от факта, че Трахикарпус расте в много северни райони като Ирландия, Норвегия, Швеция, Аляска и т.н. Там растат наистина, със или без защита. Но по нашите и конкретно - по моите критерии едва оцеляват. Защото за мен сезонът с 12 листа е бил слаб, а на север хората се радват на 4-5 листа.

И накрая, аз също имам наблюдения, че високите нощни температури усилват растежа значително. Тежките жеги не са добри за тези палми, но топлите нощи буквално ги "взривяват". В разсадника, където инверсиите са редовни дори и през лятото, растежът е по-слаб, отколкото горе на баира. Но горе и максималните температури са с около 2 градуса по-ниски, т.е. жегите не са толкова страшни.

Трябва да е ясно, че тукашните палми нямат нищо общо с онези, които преди столетия са донесени от планините в Южна Азия. През цялото време от тогава се е провеждала гигантска селекция, за да стигнем днес до палми, които растат при много по-студени условия. Също както при орхидеите - съвременните хибриди са много по-лесни за отглеждане от дивите орхидеи от същите видове. Но и по-красиви, разбира се, селекцията работи в различни посоки.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот maniak » 24 Сеп 2017, 23:36

Щом и Киро потвърждава, аз опит с палми почти нямам, мога да споделям само това, което наблюдавам. Логично за мен е да растат по-бързо при по постоянни температури от порядъка на 20 до 30-32 градуса, когато имаме големи средноденонощни амплитуди растежа се забавя. Това става и при много други растения, дори спира при някой. Докато на обекта в с.Островче имам амплитуда от 12 до 15 градуса, най-често минимална 17-18, максимална 30, то в с.Гецово по същото време беше минимална 12,13, максимална 32,33. А когато бяха най-големите жеги, тогава трахито ми в Островче растеше най- бързо. Температурата варираше от около 20-23 минимални до 33-35 максимални. <sun>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот maniak » 29 Сеп 2017, 23:37

Ето една снимка на трахито от 06.09. <sun>
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Gepata » 30 Сеп 2017, 08:13

Лудогорския субтропик
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски