Пвреден растежен връх при палми Трахикарпус

naskoooo4
Регистриран: 05 дек 2011, 11:28
Район:
Been thanked: 0

Re: Пвреден растежен връх при палми Трахикарпус

Непрочетено мнение от naskoooo4 » 29 ное 2015, 17:27

Преди десетина години на една от палмите ми (около 20 годишна) измръзна върха и така от хирургическата ми намеса резултата беше нулев. Не се появи никакъв връх, извадих я. Миналата година през декември започнах да зазимявам палмите ( два броя). По-високата я зазимих и когато отидах на малката (засадена февруари 1984 г.) се на клони в ръцете ми държеше се на 5-6 коренчета. Всички корени беха изядени от белите червеи на Майските бръмбари. Белите червеи са голяма напаст.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 29 ное 2015, 21:39

Би ли дал снимки ако може и информация какви температури са преживели тези палми, смокините мръзнали ли са при вас, с какъв произход са трахикарпусите ти, къде са засадени и т.н.?Ако не се лъжа съм виждал профила ти в цветарския форум и гледаш палми в село близо до Пловдив, инверсионно ако правилно си спомням.
Иначе поздравления, 30 годишни палми не се срещат често у нас :)

naskoooo4
Регистриран: 05 дек 2011, 11:28
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от naskoooo4 » 10 дек 2015, 20:28

Ачо, семената за палмите ги взех някога от палмите от двора на музея на революционното движение. Да селото се намира на 12 км западно от Пловдив. В моя двор смокините замръзват но в 3 съседни двора - не, зависи от разположението. Палмите ги завивам, тези дни трябва да я защитя от студовете.Снимки не мога да кача, защото файла е голям.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 14 апр 2016, 07:40

ИзображениеИзображениеИзображениеЕто тези неприятни факти установих тези дни на най големите ми трахита,на горнита снимки е това в града,което не е видяло повече от минус 12, и на последната снимка е Италиянеца на вилата .изкарало зимата на минус 13,8 градуса.Започват да ми се въртят някакви глупости в главата и почвам да расъждавам на глас,къде е проблемът,дали никаквата температура през зимата за трахикарпуси,или последвалото затопляне,от което в последствие се развиха здравите централни копия,до някаква степен и едни дебели слани с температура от минус 3,не им видяха сметката в края на краищата.Значи малки трахита им няма нищо почти,или леко поопърлени от студа,а най големите,изкарали най много зими се скапаха ей така в средата на април месец.Аз редовно си ги наблюдавам и до скоро си бяха като кукли,и разтваряха абсолютно свежи и зрдави копия,незная ,но може да се разсъждава на тази тема.Спомням си в някакви предни постове Иван от Гроздйово,беше казал че е добре да се защитават когато са малки защото са като малките деца, и после като заякнат няма проблеми.Миналата година при него бяха големи проблеми,отидоха му големи трахита.Нищо лично,просто се опитвам да търся проблема,как на минус 12 ще се скапе най голямото ми Трахи ,което е изкарало 7,8 зими без абсолютно никакви повреди още от бебенце е в земята и е изкарало голичко и прословутата зима 2011,2012 година.Има някаква мистерия с тези Трахита,и поканвам заинтересованите форумци за диалог ,повече мнения,по голяма вероятност да стигнем до някаква истина.Аз специално от догодина ще почвам да правя пасивна защита на моите Трахита,и голямо внимание ще обръщам ,на късните пролетни слани,да им мяткам по един найлон в тези моменти.Поздрави от Карлово и да не се отчайваме а смело напред. <wine>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 14 апр 2016, 09:07

Райчо,при мен също младите Трахита загубиха копията тази зима.Изключение правят само съвсем малките семенаци,които вероятно са биле под снега.Трите големи Трахикарпуса са перфектни,обаче.Колкото са по-големи,са по-издръжливи.

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 18 апр 2016, 23:21

reimbrant написа:Нищо лично,просто се опитвам да търся проблема,как на минус 12 ще се скапе най голямото ми Трахи ,което е изкарало 7,8 зими без абсолютно никакви повреди още от бебенце е в земята и е изкарало голичко и прословутата зима 2011,2012 година.Има някаква мистерия с тези Трахита,и поканвам заинтересованите форумци за диалог ,повече мнения,по голяма вероятност да стигнем до някаква истина.Аз специално от догодина ще почвам да правя пасивна защита на моите Трахита,и голямо внимание ще обръщам ,на късните пролетни слани,да им мяткам по един найлон в тези моменти.

Казваш, че ти се е скапало най-голямото трахи, но какво точно му се е скапало? Има едно извадено копие, което ще възстанови и толкова. Аз лично не бих защитавал трахита, при положение, че са се доказали през зимата на 11/12 и микроклиматът ти е хубав. Само ще ги изнежиш и ще си гарантираш работа по завиването всяка година. Още повече, че това са трахикарпуси, те си обичат свободата, а и изглеждат много приятно и галещо окото на фона на зимата отвън. А особено безсмислено ми се струва това начинание за боеца, който за пръв път показва някакви повреди, поне според думите ти.
От друга страна, най-важният фактор при решаване на въпроса дали да защитаваш е, дали това ще те направи по-спокоен за растенията? Ако не можеш да спиш и ги мислим като собстввени деца, изборът е ясен или поне за мен. Аз нямам такива притеснения и не ги завивам по никакъв начин, дори и мулч не им слагам, за да е всичко натурално. Обаче като си представя, че съм толкова притеснен от едно извадено копие, почти сигурно бих прибегнал до защита.
Колкото до причините за повредите, съмнявам се някакви си -3 да са виновни. Просто се случва от време на време и най-железното растение да загуби по едно копие <bomb>

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 19 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 18 апр 2016, 23:35

Аз си мисля за момент с едни минус 3,когато са тръгнали нещата да се развиват и едни нежни и млади нови листа,дали не закъсват точно в такива моменти.Това са ми били разсъжденията.Дали не си остискват зимните студове,и едни ненормални затопляния продължителни януарски и февруарски да излъжат нещата и едни по сериозни слани да правят повредите после.,незнам,но от догодина поне при късните слани,ще правя някакви покривания ,за да пробвам .

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 19 апр 2016, 12:09

Аз лично не вярвам сланата да е проблем за трахикарпусите. Ако е било +30 градуса и падне до -12 примерно, тогава ще е проблем, но едно такова слабо минаване под нулата ме съмнява да притеснява коравите палмови воини - трахикарпусите.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 19 апр 2016, 12:30

При мен измръзнаха копията на двата трахикарпуса и Хамеропса(въпреки пасивната защита)!!Но бързо избиха нови:

Изображение

Изображение

<cheers2> <cheers2>

Изображение

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Цъфтеж на палми Трахикарпус
    от karaibryama » 12 юни 2014, 14:17 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    5 Отговори
    1210 Преглеждания
    Последно мнение от karaibryama
    16 юни 2014, 14:38
  • New post Вариегатен трахикарпус
    от achovd » 28 авг 2014, 11:58 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    0 Отговори
    673 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    28 авг 2014, 11:58
  • New post Семена на Трахикарпус
    от zack » 08 сеп 2010, 12:49 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    171 Отговори
    18723 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    09 ное 2018, 19:41
  • New post Пресаждане на голям Трахикарпус
    от sky_guitar » 05 яну 2014, 14:52 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    29 Отговори
    5336 Преглеждания
    14 мар 2017, 22:40
  • New post Трахикарпус, Trachycarpus fortunei
    от bobkis » 01 сеп 2010, 15:36 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    1792 Отговори
    129305 Преглеждания
    Последно мнение от pachetooo
    03 окт 2018, 23:33
  • New post Покажете най-красивият трахикарпус според вас
    от achovd » 30 яну 2014, 01:28 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    6 Отговори
    1551 Преглеждания
    03 окт 2014, 00:35

Върни се в “Трахикарпус (Trachycarpus)”