Трахикарпус Такил, Trachycarpus takil

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 32 times

Трахикарпус Такил, Trachycarpus takil

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 11 ное 2014, 09:49

На този вид Трахикарпус се приписват уж най-голяма студоустойчивост. Темата я отварям не толкова, за да я обсъждаме, тъй като нямаме емпиричен натрупан опитен материал, а по-скоро за "прегледност", тъй като доколкото помня и Емо има такава палма, възможно е да има и на други места у нас.

При мен - със сигурност <he-he>
Семената, които получих от РПС преди година и половина(миналата пролет) очевидно не са били пресни. Основанията: тези от Кирилови палми-Трахита никнат за между 1.5 и до около 3 месеца на практика на 100 процента. Или почти.
От стотината Такилови семенца от споменатия източник ми поникнаха първоначално две(2). Едното се спомина благополучно, другото крета това лято засега, има 3 листа. Не е някаква атракция - тези от тукашни семена правят при мен първия си активен сезон между 3 и 6 листа.
Остатъците във вермикулит не даваха надежда да поникнат, а и стана май месец тази година, т.е бяха стояли над година във вермикулита, бяха започнали и леко да плесенясват с някакви кафяви фунги - грозна работа. Отписах ги, промих ги в гореща(да пари, но да не изгаря ръцете) вода и сапун, изплакнах добре и понеже ме беше жал да ги хвърлям, ги изхвърлих в легенчето на едната ми 5-годишна синя слива, която не се полива капково, но сравнително редовно с маркуч. Там има птича тор и компост. Окопах ги малко и забравих за тях.
Характерно, лятото са поумували и поникнаха септември-октомври.

Видът им е доста различим от този на Кириловите бебета - листата им са някак по-фини и една идея по-тънички. Малко са нагъсто, но следващата година няма да ги пипам, а ако реша да разсаждам, ще е чак след една година. За разлика от Юбейките, тук шансовете им оценявам по-високо. Може би има към дузина и половина, ще ги снимам за протокола другата седмица.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Re: Трахикарпус Такил, Trachycarpus takil

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 юли 2015, 09:37

Според Надежда Имханицкая, (Пальмы, 1985) Трахикарпус Такил - цитирам: "расте до 3200 метра надморска височина в Хималаите, където снегът се задържа от ноември до април".
Тази фраза съм я прочел още през далечната 1985 г., когато покойният професор Борис Китанов беше така добър, временно да ми предостави новата книга на Надежда Имханицкая. Аз тогава бях още ученик и толкова се впечатлих, че има такива палми, че вероятно цитираните думи са това, което начерта моя път в живота и ме накара да се посветя на отглеждането на палми в България.

30 години по-късно, в моята градина вече расте Trachycarpus takil. Приложените снимки са от 29 декември 2014 г. Това е най-големият ми Такил. Тази пролет цъфна и се оказа женски. Кръстосах го с Trachycarpus 'Bulgaria' и сега има няколко грозда с хибридни семена.

Трахикарпус Такил показва отлична студоустойчивост при условията на Асеновград. Издържа на студ поне колкото българските палми Трахикарпус. Расте много бавно през първите години, но след оформяне на стъблото, започва да расте много бързо.

Ето най-големият ми Трахикарпус Такил. Произходът му е от семена от Хималаите или поне така твърдяха Мартин Гибънс и Тобиас Спанер (РПС). Семената съм ги сял през 1999 г. След бавния растеж в първите години, в последните 5-6 години палмата се удвоява всяко лято.

Снимка на цялото растение и на стъблото, в по-едър план:

Изображение Изображение

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 01 юли 2015, 10:03

Емо Делсизов не е писал много отдавна, а доколкото помня и той има немалък Такил(все пак е доста по-малък от твоя май...).

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 юли 2015, 10:32

Горе-долу толкова е голям и неговият. Не помня кога му го дадох, но е при него поне от 10 години.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 01 юли 2015, 10:37

Предполагам, смяташ да размножаваш хибридното поколение? Според мен подобна кръстоска между близки братовчеди има отлични шансове да произведе добри отклонения в правилната посока в поколението. Като хардинес и (относителна) бързина на растежа?

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от achovd » 01 юли 2015, 12:06

От темата "Трахикарпус България" , 15 януари 2013г. :

Kiril Donov написа:Trachycarpus takil расте много, много, много по-бавно, но издържа почти също толкова на студ, колкото и българските палми.

И сега:

Kiril Donov написа:Трахикарпус Такил показва отлична студоустойчивост при условията на Асеновград. Издържа на студ поне колкото българските палми Трахикарпус.

Да разбирам ли, че става въпрос за увеличение на издръжливостта, която е нормална за всяка палма с нарастването и? Иначе палмата на Емил също ли е женска, защото ако не е <bananas>
При всички положения ще бъде интересно да наблюдаваме и този вид, жалко, че толкова бавно расте.... Аз бих пробвал кръстоската с удоволствие :)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 юли 2015, 14:36

Въпрос на жонглиране с думите. Фактите показват обаче, че при условията на Асеновград и двата вида Трахикарпус не могат да изпитат достатъчно студена зима, за да имат истински поражения. Всичко, което съм видял като по-сериозни повреди са били 2 пъти светъл отпечатък по най-новите листа, като този на Райчо от другата тема.
Веднъж един малък Такил ми умря и може би затова съм написал, че издържа "почти колкото" българските палми. Но освен този случай, за който може да е виновна случайността, нямам други впечатления, Такил да е имал поражения от зимите.

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 01 юли 2015, 14:52

Да отбележа и за потребителите, които може да се зарибили и да гледат места из нета, където се продават такили.Работата е много съмнителна и въобще не се знае какво ще ви продадат - в повечето случаи ще ви пробутат чист фортуней, найнитал или нещо друго.Единственото (според мен) сигурно място е това, откъдето Киро ги е купил. Мартин Гибънс и Тобиас Спанер са може би единствените (поправете ме ако греша), които са изучили вида в естествената му среда и успешно го различават от останалите видове.Така че имайте едно наум, като видите нещо от сорта на такил, който издържа до -29 с произход Полша (имаше една такава обява навремето).

Ovar
Любител на южните растения
Регистриран: 13 дек 2013, 13:57
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Ovar » 10 юли 2015, 02:43

Kiril Donov написа:Според Надежда Имханицкая, (Пальмы, 1985) Трахикарпус Такил - цитирам: "расте до 3200 метра надморска височина в Хималаите, където снегът се задържа от ноември до април".
Тази фраза съм я прочел още през далечната 1985 г., когато покойният професор Борис Китанов беше така добър, временно да ми предостави новата книга на Надежда Имханицкая. Аз тогава бях още ученик и толкова се впечатлих, че има такива палми, че вероятно цитираните думи са това, което начерта моя път в живота и ме накара да се посветя на отглеждането на палми в България.

30 години по-късно, в моята градина вече расте Trachycarpus takil. Приложените снимки са от 29 декември 2014 г. Това е най-големият ми Такил. Тази пролет цъфна и се оказа женски. Кръстосах го с Trachycarpus 'Bulgaria' и сега има няколко грозда с хибридни семена.

Трахикарпус Такил показва отлична студоустойчивост при условията на Асеновград. Издържа на студ поне колкото българските палми Трахикарпус. Расте много бавно през първите години, но след оформяне на стъблото, започва да расте много бързо.

Ето най-големият ми Трахикарпус Такил. Произходът му е от семена от Хималаите или поне така твърдяха Мартин Гибънс и Тобиас Спанер (РПС). Семената съм ги сял през 1999 г. След бавния растеж в първите години, в последните 5-6 години палмата се удвоява всяко лято.

Снимка на цялото растение и на стъблото, в по-едър план:

Изображение Изображение

This is not Tr. takil. In year 1999 seeds not available. There was confusion with Tr. fortunei "Nanital". Many growers and dealers, so today has reversed kinds of palms. True and pure palm takil were to put on the market until 2008.
Takil is very easy to recognize that it have not had since long fibers. Here we describe the difference, it is entirely up to the bottom of the page http://tropik.cz/cms.php?id_cms=225

From my own experience I can confirm that Tr. "Nainital" grows very slowly <cheers2> .

Winter minimum/ Snow max
2010/11: -16,3°C - 30 cm
2011/12: -20,3°C - 13 cm
2012/13: -11,6°C - 24 cm
2013/14: -9,1°C - 9 cm
2014/15: -13,9°C - 9 cm
2015/16: -16,2°C - 9 cm
2016/17: -17,7°C - 21 cm
Mrchojedy, 450 m.n.m, Czech republic

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 юли 2015, 05:24

I don't know ... back in those times Martin Gibbons and Tobias Spanner claimed to be the first who brought these seeds to Europe from their original habitats. The seeds came from Tobias Spanner (rarepalmseeds). He sold huge quantities of these seeds claiming, that they are the genuine species.

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 10 юли 2015, 09:02

Type in google "takil spanner Gibbons" without the quotes and the first result will be a pdf.If you read it you will understand that these two guys had problems in the past with identifying takil.Then they stydied it and now they know it better than anybody else (probably).So I think Kiril's seeds may be a product of misidentifying the species and probably Ovar is right.But anyway, the palm from the picture is interesting and is not fortunei <cheers> Maybe Spanner and Gibbons will help to identify it if Kiril message them :)

In 1990 when Wilko Karmelk of Holland and
one of us (M.G.) set off on the first of many
trips investigating Trachycarpus, we did not
know that the mystery we were about to
uncover would not be finally solved until 15
years later.....

In its streets and outside several
prominent buildings such as the boat club we
found many Trachycarpus — which at the time
we assumed to be T. fortunei ....

At one time we felt we had made a mistake
in assuming the street trees in Naini Tal to be
T. fortunei. Why should they be T. fortunei we
reasoned, when T. takil grows (or at least grew)
in the wild just a few miles distant?....

Later we went back to the town
of Naini Tal and realized that we had been
correct the first time in identifying the street
trees there as T. fortunei

Ovar
Регистриран: 13 дек 2013, 13:57
Район:

Непрочетено мнение от Ovar » 11 юли 2015, 00:52

Kiril Donov написа:I don't know ... back in those times Martin Gibbons and Tobias Spanner claimed to be the first who brought these seeds to Europe from their original habitats. The seeds came from Tobias Spanner (rarepalmseeds). He sold huge quantities of these seeds claiming, that they are the genuine species.

Yes, they sold a few years, until many years later it was discovered, that this is a different species <bravo2> .

All plants from these seeds, are Tr. fortunei 'Nainital ". And I think, is your case. The best distinguishing feature, the fibers. Tr. takil, in any case not long thread. Your palms are long fibers as Tr. fortunei, but if they are, the selection of seeds from 1999, this is the first import Tr. fortunei 'Nanital " <that's it> .

Right Takile in Europe, in the Netherlands and have "only" 80 cm. Others offered palm but other stores are Tr. fortunei 'Nanital "... but they do not know it yet, will probably be surprised <406> .

Get luck!

Winter minimum/ Snow max
2010/11: -16,3°C - 30 cm
2011/12: -20,3°C - 13 cm
2012/13: -11,6°C - 24 cm
2013/14: -9,1°C - 9 cm
2014/15: -13,9°C - 9 cm
2015/16: -16,2°C - 9 cm
2016/17: -17,7°C - 21 cm
Mrchojedy, 450 m.n.m, Czech republic

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 26 юли 2015, 15:23

Код: Избери всички

http://www.growingontheedge.net/viewtopic.php?f=2&t=4552

Тук има много снимки на истински такили, правени са от Alexander в естествения хабитат на палмите. Може да ги разгледате, ясно се вижда разликата.
Първо, окосмяването на такил е като прилепнало боди в сравнение с дебел кожух при фортунея.Ясно се вижа особено при растежната точка как фибрите са много по-малко и си личи как дръжките са захванати за стъблото, докато при фортуней това не се вижда от козината.Също така листата винаги са прави, с по-бледозелен цвят, отдолу са по-светли подобно на тринцепс, имат и налеп, за разлика от фортуней.Пускам и няколко снимки, които на мен ми направиха впечатление.

Изображение

Ето и пример за т.н. SFH trait:

Изображение

Изображение

Тук ясно се вижда разликата във фибрите и много по-лесно може да се различи от фортуней - като се загледате в този участък:

Изображение

<bananas> <thumbup>

janci
Регистриран: 27 юли 2012, 19:20
Район:

Непрочетено мнение от janci » 01 авг 2015, 13:22

Takil Bageshwar
Изображение

Потребителски аватар
achovd

Непрочетено мнение от achovd » 31 авг 2015, 13:15

Няколко видеа с истински такили :) На последното се вижда изкривеното стъбло в основата, може би това е характерно за вида <hmmm>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Трахикарпус, Trachycarpus fortunei
    от bobkis » 01 сеп 2010, 15:36 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    1790 Отговори
    119636 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    22 сеп 2018, 09:55
  • New post Трахикарпус Вагнерианус, Trachycarpus wagnerianus
    от ilia » 14 мар 2011, 13:08 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    78 Отговори
    11290 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    20 юли 2018, 12:32
  • New post Trachycarpus princeps, Царски трахикарпус
    от achovd » 16 яну 2014, 17:25 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    10 Отговори
    2083 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    12 авг 2015, 08:56
  • New post Trachycarpus Nainital
    от ivo_nekitov » 23 юли 2012, 19:35 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    11 Отговори
    2307 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    11 дек 2017, 05:03
  • New post Trachycarpus fortunei var. Tesan
    от Gepata » 04 мар 2017, 23:37 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    1 Отговори
    609 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    04 мар 2017, 23:47
  • New post Windmill palms (Trachycarpus fortunei)
    от Ovar » 13 дек 2013, 15:05 » в Internationaler Abschnitt / International Section
    41 Отговори
    6201 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    13 окт 2016, 06:48

Върни се в “Трахикарпус (Trachycarpus)”