Канарска финикова палма - Phoenix canariensis

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Канарска финикова палма - Phoenix canariensis

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 сеп 2010, 13:05

http://ivonekitov.glog.bg/_files/5160847.jpg

Много съм любопитен относно това завъртане на листата на около 90 градуса по собствената им ос, което ясно се вижда и на тая неособено качествена снимка(снимана е срещу слънцето): Дали се дължи на неосеверяването на палмичката при засаждането И(посоката, в която се е развивала в саксийката да не съвпад а стая при засаждането на постоянно място) или на някаква друга причина? Бих се радвал и на всякаква информация относно студоустойчивостта конкретно на тоя вид: става дума за закупена оттук през пролетта канарска палмичка. Да я "опаковам" ли веднага след банана и да и туря маркуча или може да понесе едни минус 5-6 до средата на декември?

По-ясна снимка

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 96 times

Re: Канарска палма

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 сеп 2010, 16:43

Здравейте,

аз не виждам нищо необичайно при тази палма. Такова извиване на листата е често срещано.
Мисля, че е по-добре палмата да не понася температури, по-ниски от -4 градуса. Иначе започва едно загиване на тъканта вътре в листните дръжки. То не се забелязва веднага и човек си мисли, че няма проблеми даже и след -8 градуса. Но късно напролет тези листа внезапно се пречупват сами и тогава ни остава само да ги отрежем.
Също така под -6 градуса има опасност от повреда на централната пъпка на канарската финикова палма, особено малка, като тази от снимката.
Поздрави

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 сеп 2010, 16:59

О, значи няма да си правя никакви експерименти, още повече, че пред очите ми се превръща в красавица:)
Зазимявам я с първата вълна заедно с банана!:)
Благодаря за бързия отговор.

Потребителски аватар
ilia
Любител на южните растения
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ilia » 11 окт 2010, 19:34

Здравейте, имам един въпрос. Пролетта засадих в градината една малка Phoenix canariensis с намерението да я отоплявам зимата. Мястото е от северната страна на къщата, лятото е много горещо (добре и се отрази), така я разположих, че зимата ще е в сянка постоянно, също така и в ранна пролет, след това към април или началото на май предполагам слънцето ще почне да я огрява. Тогава си мислех, че щом ще я отопляваям това няма да е проблем, но впоследствие, почнах да се ровя из разни други чужди форуми, чета че е много важно корените да са мулчирани добре, за да не измръзнат и те, а в сенчестите места почвата си е постоянно замръзнала зимата, мисля си дали ако пролетта не е огрявана добре от слънцето ще има по-малък растеж? И сега се колебая дали да я извадя? Не знам как се отразява трансплантацията на Phoenix canariensis, четох че при някой палми, като сабал минор, нямало голямо значение с колко корени ще се извади, защото те умирали и започвали нови от стъблото, а при Вашингтонията например (ако не се лъжа тук и канарската е важно да се извади с повече корени, защото от корена започва нов), тя не е голяма и мисля че няма да е трудно, но дали e нужно, така хубаво започна да расте?
Ето и снимки:
http://ilia87.snimka.bg/flowers/gradina ... 6.20976122
Очаквам вашите съвети.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 окт 2010, 01:24

Ще направите голяма грешка, ако я извадите в този сезон. Щом е расла добре - оставете си я там. Явно, че и мястото ви устройва, щом сте го избрали.
Корените ако се отрежат сега, палмата толкова ще се стресира, че може да не се оправи с години. Дори при оптимално пресаждане финиковата палма обикновено губи един сезон.
Топлете си я зимата със светещ маркуч и вероятно няма да има проблеми. Не я претопляйте, около нулата е достатъчно или 2-3 градуса по-ниска температура. Ако можете, винаги е добре да мулчирате на 1 м от палмата, но не очаквам проблеми и без мулч. Спазвайте всички подробности при зазимяването.

Потребителски аватар
ilia
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5

Непрочетено мнение от ilia » 13 окт 2010, 17:03

Благодаря, така ще направя!

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 17 окт 2010, 11:59

В доста сайтове определят Phoenix Theoprasti,като по-студоустойчив от Phoenix Canariensis.Питам се,дали найстина е така,или е само "търговски" трик.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 окт 2010, 19:20

Всички тези спекулации относно студоустойчивостта на Phoenix theophrastii се базират на факта, че има доста по-северен произход.
Честно казано, и аз недоумявам, как канарската финикова палма е толкова стдоустойчива, все пак на Канарските острови растат кокосови и бутилкови палми. А те както знаем са гаранция за чист тропичен климат, защото изискванията им към топлината са безкомпромисни. Но никога не съм бил на Канарските острови и нямам представа от местообитанията на палмите там.
Но съм посещавал местообитания на палмите хамеропс в Испания и Италия. Също така съм ходил няколко пъти до най-северното естествено находище на Phoenix theophrastii край Golkoy, в Турция. Там зимите са доста меки, по закътаните дворове се срещат дори и фикуси, с доста дебели стъбла (Ficus elastica). Температурите твърде рядко падат под нулата, най-много до -1 или -2 градуса.
Всичките ми опити досега с Phoenix theophrastii или Phoenix dactylifera са били неуспешни. Преди години имахме много малки палмички от Phoenix theophrastii от Golkoy в Турция, но след като се убедихме, че нямат потенциал без отопление - ги изхвърлихме на боклука.
В последните години се оказа, че Washingtonia filifera (но само тези с чисти гени) при условията на Асеновград издържат само с опаковка от найлон. Оставени без никаква защита те оцеляват при нормални зими, но загиват при студена зима. Само един стегнат найлон явно дава значителна разлика - пази от вятър и при слънце запарва, като повишава дневните температури. Така се доближаваме повече до континенталния субтропик.
Тази зима ще направя експеримент с Phoenix dactylifera при същите условия. Имам големи растения от тях и ако има резултат ( а зимата синоптиците обещават да бъде мразовита), ще опитам и с Phoenix theophrastii, просто в момента нямам от тях. Също ще се опитам тази зима да направя опит и с канарската палма.

Живот и здраве напролет ще научите как са презимували палмичките. Успея ли в Асеновград, ще опитам и в разсадника, въпреки, че за там съм песимист.

n1ks0n
Регистриран: 18 окт 2010, 11:57
Район: с. Малко Кадиево
Надморска височина (m): 160
USDA zone: 6a
Минимум последна зима (°C): -24.1

Непрочетено мнение от n1ks0n » 18 окт 2010, 12:02

Бих искал да ви попитам кога ще си завивате палмите ? И термостата(датчика) вътре при палмата ли го завивате, за да може да отчита т-та вътре и като загрее да спира и после пак да пуска или ? Аз мисля да завивам последната неделя на Октомври или да видя как ще е времето за Ноември и ако е добре... първата или втората седмица на ноември. И ако може да кажете кокретно марка за термостат или някой ако знае къде да го търся в Стара Загора ?

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 окт 2010, 12:48

Аз се сдобих с такъв:
Най-отдолу на страницата, Продиджи, италиански, от -30 до +30.
До края на октомври не се налага да се завива: в четвъртък над страната ще мине студен фронт, но ще бъде пред много бързо ратсящ зад него гребен на високо налягане и почти няма да вали, само ще духа доста. Едва след това(от петък заран насетне) температурите, при това предимно по високите полета ще слязат до минус 2, минус 3(-4 по Трънско, ако стихне вятъра).
Понеже аз при мен не очаквам Т под минус 1, нула, засега няма да ги пипам, нека се каляват. Приготвил съм в пълна готовност 2 маркуча: за стеблото на банана и за Канарската палма, но и двете преди да имам ясни индикации за минус3,4, няма да увивам. След 3-4 дни със студени утрини, но над 10-12 през деня и слънце, отново ни чакат по-високи сутрешни температури. Мнението ми е, че до края на октомври не се налага зазимяване, още повече, че при цял ден слънце и 13-15 градуса, особено на юг, под найлона ще стане неприятно топло, но всеки решава за себе си.
Относно Трахикарпуса - и дума не може да става, декември по някое време, при сигурни индикации за минус 8-9(не искам да допускам НИКАКВИ повреди по листата, както споменах в другата тема)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 окт 2010, 18:18

Обикновено палмите се завиват след средата на ноември, на юг и по морето към края на ноември. Не, че не сме завивали и по-късно - с 2 или 3 седмици, но това са средните срокове. При по-ранно завиване, както каза ivo_nekitov, има опасност от повреди от слънцето, то все още може да бъде доста силно. Най-сигурно е да се следи прогнозата за времето поне седмица напред и да се реагира навреме.
Естествено, термостатът трябва да е под найлона, от северната страна. Иначе при повишаване на температурата вътре, няма да изключва, което води до прегряване и до излишен разход на ток.

Betur
Регистриран: 27 апр 2010, 12:38
Район:

Непрочетено мнение от Betur » 28 ное 2010, 16:47

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 76&page=93 .Случайно тези палми да имат нещо общо с Палм центъра? :roll: Засадени са току що.

Betur
Район:

Непрочетено мнение от Betur » 29 ное 2010, 17:29

Става въпрос за Бургас :) :) Г-н Донов току що писа със съседната тема на явно не иска да ми отговори. :) :D

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 ное 2010, 20:56

Просто нямах време, сега мога да отговоря.

Тези палми не са от нас. Изглеждат големи и скъпи. Ще ги наблюдавам с интерес. Ако ги опазят, ще стоят много добре на това място.

Ще се радвам, ако ни държите в течение, за зимна защита, състояние напролет и т.н.

Betur
Район:

Непрочетено мнение от Betur » 29 ное 2010, 21:15

А вида на вашингтонията какъв е-робуста или фифлера.Дано да ги опазят,но ако не се занимава професионалист с тях... :?

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Phoenix loureiroi, Планиниска Финикова палма
    от Kenar_UK » 04 мар 2016, 22:21 » в Феникс (Phoenix)
    4 Отговори
    1255 Преглеждания
    Последно мнение от Kenar_UK
    23 май 2016, 22:04
  • New post Финикова палма - Phoenix dactylifera - костилки от фурми
    от Борис » 23 юни 2013, 11:59 » в Феникс (Phoenix)
    81 Отговори
    17289 Преглеждания
    Последно мнение от Феодор Кономаев
    12 сеп 2018, 17:51
  • New post Финикова палма, Phoenix dactylifera (Date Palm)
    от Krasi » 27 апр 2011, 16:58 » в Феникс (Phoenix)
    78 Отговори
    16001 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 окт 2018, 20:43
  • New post Phoenix canariensis без защита в Родопската Яка
    от Kiril Donov » 26 яну 2014, 14:37 » в Феникс (Phoenix)
    28 Отговори
    5831 Преглеждания
    Последно мнение от исака
    30 мар 2016, 19:16
  • New post Phoenix canariensis в нашата Ботаническа градина
    26 Отговори
    10376 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 ное 2017, 04:56
  • New post Въпрос за Финикова палма
    от nickname » 27 мар 2016, 23:00 » в Феникс (Phoenix)
    4 Отговори
    1302 Преглеждания
    Последно мнение от mygardenflower
    21 яну 2017, 22:27

Върни се в “Феникс (Phoenix)”