Чилийска винена палма, Юбея, Jubaea chilensis

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 56 times
Been thanked: 82 times

Re: Чилийска винена палма, Юбея, Jubaea chilensis

Непрочетено мнение от perperikon » 10 окт 2018, 22:28

Според мен юбеята тръгна да се оправя - копието макар и по-бледозелено е свежо и расте(3-4см). Няма нищо съхнещо. Няма нови покафенели участъци никъде. Кое помогна най-много - слънце, поливки или фунгицид така и няма да разбера. Вероятно и трите!

edi
Любител на южните растения
Регистриран: 14 апр 2014, 15:09
Район: 41,4/23,2
Надморска височина (m): 158
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -13,8 от 2017 г.
Минимум последна зима (°C): -8,5 зона 8б
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от edi » 02 мар 2019, 22:06

Кире, закъсалата юбея, която ми подари преди 2 години вече е излекувана и от днес е в земята. В саксията когато беше ми каза 2 супени лъжици зелен камък са напълно достатъчни, сега посадена в земята колко да сложа? Почвата, не е варовита.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 02 мар 2019, 22:38

Пусни една начална снимка, за да следим развитието на юбея в петрички климат. Аз мисля, че това е мястото в България за садене на юбеени гори. <sun>
Всяка юбея в България е ценност, но твоята още повече, че я върна от ония свят. Поздравления! <thumbup>

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 86 times
Been thanked: 114 times

Непрочетено мнение от zack » 02 мар 2019, 23:53

perperikon написа:
02 мар 2019, 22:38
Аз мисля, че това е мястото в България за садене на юбеени гори.
Понякога като ти чета мненията и се питам, дали не живееш в някой въображаем палмов свят. Чак пък гори от Юбея.........
Туй е като в ония виц "Ами смали малко рибата, иначе ще ги избия всичките" <hmmm> Айде да сме реалисти, а, че някой новобранец ако ти чете мненията и яко ще се обърка!

P.S. Ако не друго, но нито имаме толкова средства, нито толкова години, да видим гори от Юбея! Да не говорим, че ще измръзнат.......
Последна промяна от zack на 03 мар 2019, 10:06, променено общо 1 път.

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 03 мар 2019, 09:03

Би трябвало да съм изненадан от горния пост, но не съм - обичайните заподозрени. Думите ми не трябва да се тълкуват в буквалния смисъл. Казах му, че СИ МИСЛЯ, че има най доброто място за отглеждане на Юбея. Ако се окаже така, защо човека да не си мечтае за гори. Всеки палмовъд е малко(много) идеалист и се нуждае и от подкрепа и от признание. Аз му ги давам искрено! <thumbup>
P. S. Аз също СИ МЕЧТАЯ за юбеени гори в Старозагорско, .... затова имам 8 големи Юбеи(+малки), а не само една. Някои изкараха вече 3 зими почти без защита! Дори и горите ми да не се случат, мечтите са красиво нещо! Мечтата не може е да се дефинира и осмисли от компютърен чип, защото това е емоция, затова да бъдем хора!
Все пак СМЯТАМ, че Петричко е по-добро място за юбеени гори от Старозагорско. Вие как мислите? :-))))))))))))
<sun> <tropical>

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 03 мар 2019, 10:00

Фантазиите могат да намерят място в други теми, не в основните такива!

Кой ще ги посади, кога ще порастнат, как ще оцелеят, как пък някой няма да ги продаде преди това и т.н...
Дори не искам да питам... Гори от Юбея... <hmmm> Приказки от 1001 нощ!

И ще обясня защо това са пълни фантасмагории:
- никога няма да има повече от няколко палми Юбея в Петрич, както няма в Гърция и т.н.
- никой няма да даде пари за скъпоструващи палми, да прави горички! То из Ломбардия няма, или по Ривиерата, та в Петрич???
- те от Трахикарпус не искат да правят никъде в България, ти вече от Юбея сътвори в Петрич;
- Най-вероятно ще загинат, дори и някой да ги посади при една по-студена зима, каквито неминуемо се появяват;
- и т.н.
- това, че аз, ти и още двама човека в България садим палми, където ни падне, не значи, че ще има гори от Юбея! И аз съм посадил малки палми Юбея за тестове сред природата, ама какво от това. След 100 години я някой ще ги гепи, я ще загинат, я нещо друго.

P.S. Реагирам така, защото някои твои мнения могат да объркат бъдещи ентусиасти!
Надявам се всички искаме, форумът да дава правилни насоки, не да бъде място за развиване на фантазии!
Като в темата за семената. Ние 7-8 години сме тествали, писали и т.н., ти се появяваш и правиш на пух и прах
с грешните си изводи и изказвания този труд. Ако търсиш подобна изява, напиши книга например <hmmm>

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 110 times
Been thanked: 261 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 03 мар 2019, 18:36

Като оставим настрана цената на палма Юбея и скоростта , с която расте този вид, все пак възможността за по-масово разпространение в по-топлите райони на страната, никак не е лишена от логика. Какъв студ може да убие една Юбея, след като моят абсолютен минимум за 25 години (поне) е едва -15°С, а по света има много Юбеи, преживели такива температури? И с какво е по-различно в Петрич, Ивайловград или Созопол?
Perperikon наистина прекалява с ентусиазма понякога, но тук не беше съвсем без основание написаното от него. Неотдавна той беше при мен и видя моята бъдеща гора от Юбеи. Видя и как зимуват двете ми големи палми. Има снимки от 2012 г. назад в темите, където се виждат зелени и свежи листата извън найлона след рекордно мразовитата зима. Всички знаем, какво става с листата на другите палми, когато са оставени извън найлона.
Ето така зимуват при мен (снимката е от днес):

Added in 11 minutes 43 seconds:
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
zack (03 мар 2019, 19:06)
Rating: 9.09%

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 03 мар 2019, 19:03

Киро, и при мен Юбея е преживявала без защита, но искам да видя някой да остави палмите си 5-6 годни поне без да ги защитава!
Не говоря за теб. Някой друг. Да ги остави за поне 5 години без защита, да видим истински пример как се развиват и т.н.
Не вярвам да има такъв смелчага! <wine>

И всички знаем, че в полето до Петрич е падало до -27,5°C. В бъдеще може да не става толкова, но и под -15 да падне, пак ще останат 0 живи палми Юбея!
Т.е. не вярвам някой да е толкова експериментаторски настроен, да жертва голямо количество юбеи, да доказва каквото и да било.

Вярно, фенове на палмите сме. Ама нека бъдем реалисти. Няма кой да жертва една от най-скъпите и бавнорастящи палми!
Помним преди година как студа се загнезди на Санданско-Петричкия регион! Тази година пак го направи, та нека сме реалисти!
Още по-интересно е, че винаги съм твърдял, че при теб климатът е по-добър. Може да се види в темите.
Там мястото е защитено с планини от всички страни, но точно поради този факт, това може да им изиграе и лоша шега!
Пак казвам - -27,5°C през 1963..

------------------------------

Не искам да се заяждам с Перперикон! Нито да му вредя на ентусиазма! Дори напротив - кефя му се много!!!!!!!
Просто понякога може да бъде реалист и да чете и старите мнения. Нищо повече. И аз като него, днес обикалях из Ивайловград,
рязах маслините на общината и т.н. По-малките естествено. Садя палми, маслини, зокуми и т.н. където ми падне.
Просто понякога не съм съгласен и не мога да си мълча. Но все пак, няма как да сме на едно мнение винаги!

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Минимум последна зима (°C): -21°С
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Монов » 03 мар 2019, 19:14

Зимата студа дойде от Юг при мен само на 250-300км. от Сандански преди 10г. беше -27°С тази зима -21°С. Просто студа се върти около нас въпрос на време...

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 03 мар 2019, 19:24

Ето една снимка от днес. Зад нея се вижда Вашингтонията. Долните листа са кафяви, а горните и централните - зелени. Утре ще ги снимам.
Беше без защита тия дни <he-he>

Изображение

edi
Регистриран: 14 апр 2014, 15:09
Район: 41,4/23,2
Надморска височина (m): 158
Абсолютна минимална t° (°C): -13,8 от 2017 г.
Минимум последна зима (°C): -8,5 зона 8б
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от edi » 03 мар 2019, 20:33

Ето снимка
Изображение
Тъй като все още няма корени извън старата бала, предполагам трябва да сложа същото количество зелен камък.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 110 times
Been thanked: 261 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 03 мар 2019, 21:17

Еди, много добре си я възстановил. Сега може да продължиш със същата доза или без желязо изобщо. Ако не се преовлажнява, може и повече никога да не се появи хлороза, а следователно и да не се налага торене със желязо.

Противно на разбиранията, имам няколко палми Юбея (5 бр.) засадени в почти чист варовик. Поливат се малко с капково, като са засадени на това място от 3 години, а всъщност в последните две не са поливани. Растат и изглеждат перфектно, като са с тъмно зелени листа. Две големички палми Трахикарпус в редицата между тях, вече са хлорозирали здраво и сега започвам да ги спасявам. Искам да кажа, че Юбея не е толкова трудна на варовити терени, стига да не е постоянно влажна почвата. Едната от двете ми големи хвана хлороза, защото магнит-вентилът от капковото точно до нея се беше развалил и капеше цяло лято, докато накрая съкратих цялото напояване и ги оставих на сухо. Сега ще спасявам и нея, приготвил съм ѝ десетина килограма зелен камък за първото торене...
Сега се замислих, че вече две години големите ми Юбеи не са поливани изобщо. Това показва колко са сухоустойчиви, но и е знак, че не обичат твърде много вода. Не са като Кокосовите палми, които могат да растат в сух пясък, в река, в езеро, в заблатени терени или пък директно в морската вода.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 03 мар 2019, 22:58

Е, значи все пак може да има юбеени гори в България. Щото където може няколко юбеи да оцеляват без защита, защо да не може да се засади и гора. Само да се намери мераклия! Двора на Киро със сигурност не е единственото добро място където юбеите растат без защита. Хайде да не обезкуражаваме хората да докажат това на практика. Петрич-Сандански със сигурност е по-близо като климат до естествения хабитат на Юбея от Асеновградските баири - и като средна температура по месеци, и като валежи, и като слънцегреене. Една лоша сутрин в годината и то за няколко часа няма да подкопае сериозно предимствата на Петрич пред останалата част от страната. Да не забравяме - Петричко-Санданския регион е единствения в България, който е относително защитен от североизточните нахлувания. А те носят най-жестоките и продължителни мразове! <cold>
А това, че през 1963-та година в Сандански било студено, нас вече не ни касае. Това никога повече няма да се случи в нашия живот. Глобалното затопляне дойде - някой да не е чул! Кой знае кой, как, с какво и в коя дупка е мерил в тъмната 1963-та. Сигурно със сертифициран уред в метеоклетка - да бе, да. Дядо ми още ореше с волове по това време... и току поглеждаше цифровия температурен сензор на дръжката на ралото си. <smile134>
Да оставим миналите "ледникови периоди"! Например, в днешно време в най-ниските и най-високите точки на Ст. Загора се мерят разлики до 10°С в абсолютните минимуми. Знае ли някой къде точно са измерени тези -27 в Сандански - в ниското или в резиденцията на бай Тошо.
Та за какво беше цялото пънене на някои да се опровергават, че Петрич-Сандански е най-подходящото място за юбеени гори в България. Очевидно е, че е там! Без ниските части край Струма!
Хайде със здраве!
А Киро не биваше да трие предходния ми пост! С него не съм обиждал конкретно никого, освен ако някой не се е разпознал ..... по погрешка. Или Киро го е разпознал!?
Не е шега вица, че до българския казан в АДА няма пазачи. Имаме си вътре хора, които дърпат надолу хората, които искат да излязат.
<spider>

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 03 мар 2019, 23:26

perperikon написа:
03 мар 2019, 22:58
Не е шега вица, че до българския казан в АДА няма пазачи.
Имаме си вътре хора, които дърпат надолу хората, които искат да излязат.
Някой спира ли те за нещо? Сади Юбея до Юбея и ги остави без защита да станат гори! На никого не пречиш. Въпросът е да не подвеждаш други хора!
То не бяха тунели под земята да топлят палмите, то не беше чупене на семена от Юбея, да покълват бързо, то не бяха гори от палми. Дерзай <wine>

Ако искаш ползвай и геотермална енергия да топлиш горите от Юбея, все ми е едно! Може и за дърводобив да ги ползваш после........... <wine>

P.S. Във всички теми пишеш така, все едно този форум до момента не е съществувал и всичко започва с теб.
На моменти се чудя, за какво съм се хабил да пиша и снимам, че и да пазя снимки на хостинг, като явно няма да се чете......................
Дяволи, казани, прочее клишета.....

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: Ботаническа градина "Маргарита"
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17,9 (01.03.2018г.)
Минимум последна зима (°C): -11,1 (01.12.2018г)
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Has thanked: 1 time
Been thanked: 29 times

Непрочетено мнение от иван » 04 мар 2019, 00:39

Съгласен съм с последния пост на Zack! Тук Ви представям моите две юбеи! И двете зимуват само с пасивна защита по време на минусови температури (завити с парцалаци), щом се покачи над 0С градуса всичко се сваля многократно през цялата зима. Интерсна е по ниската която преди две зими, някой от помощниците ми в градината незнайно как е сложил погрешно табела на български трахикарпус и аз без да забележа това, предполагам че са прочели на табелата -18С и са я оставили без защита цяла зима. Спомням си на пролет беше останало само едно пънче пълно с разложената сърцевина и няколко зелени дръжки, не съм и допускал че нещо ще се случи от това. Тогава Киро ме снабди с другата по-голяма Юбея (на която са и поизрязали листата преди защитата), пропуснал съм да обясня, че това не се прави като при другите. Незнам точно как е оцеляло това дънерче, дори са се опитали да го срежат, но в края на лятото е дошло възкресението й! Сега имам две прекрасни палми (дали пък да не направя гора).

Изображение

Изображение

Изображение

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Юбея по света, Чилийска Винена Палма, Jubaea chilensis
    от Kiril Donov » 19 юни 2013, 23:43 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    16 Отговори
    3888 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    08 фев 2018, 06:22
  • New post Юбея, Jubaea chilensis в Ивайловград
    от zack » 16 яну 2013, 13:32 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    17 Отговори
    3696 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    28 яну 2019, 22:42
  • New post Поникване на Jubaea chilensis (Jubaea seeds germination)
    от perperikon » 08 дек 2017, 09:48 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    46 Отговори
    4228 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    10 ное 2018, 11:42
  • New post Различни форми на Jubaea chilensis (Forms of Jubaea)
    от Kiril Donov » 14 дек 2012, 23:08 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    28 Отговори
    3848 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    12 апр 2019, 14:06
  • New post Чичовата Jubaea chilensis
    от chicholyubo » 02 май 2013, 09:15 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    6 Отговори
    1577 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    01 окт 2013, 08:13
  • New post Jubaea chilensis в Скопие, Македония
    от Martin » 09 авг 2016, 03:42 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    23 Отговори
    3320 Преглеждания
    Последно мнение от Martin
    10 авг 2016, 22:07

Върни се в “Юбея (Jubaea chilensis)”