Jubaea chilensis в Родопската Яка край Асеновград

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 285 times
Been thanked: 725 times

Jubaea chilensis в Родопската Яка край Асеновград

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 фев 2012, 23:39

Презимуването на Юбеята тази зима беше най-голямата изненада за мен.

Двете растения са засадени от три години, тази зима им беше третата. Досега ползвах светещия маркуч от първата година, но тази година той успя да покрие по-малко от половината растение, просто са пораснали и стария маркуч се оказа недостатъчен. Реших, че е време да ги пробвам и ги оставих така. Колегите и жена ми ме обявиха за луд, че така лесно жертвам двете скъпи палми, които на всичко отгоре са и бавнорастящи.
Зимата, както знаете, се оказа люта. През цялото време обаче ми правеше впечатление, че листата, които бях оставил над найлона, си стоят зелени.

Ето снимка на една от палмите, правена по време на най-големия студ. Отзад се вижда маслината Каламон (Каламата). Един месец по-рано ни се родиха малки кученца и от тях снегът е изпотъпкан така. Маркучът е навит така, че да не покрие листата, целта беше да тествам палмите, без да ги убия. Де да знам, че такъв студ ще дойде ... <crazy2>
Изображение

А така бяха завити Бутиите. Маркучът е по-нарядко, но винаги така ги завивам. Тук е снимана едната от тях. Зад нея, маркирана със стрелка се вижда една от Вашингтониите, която само е опакована с найлон, без никакъв светещ маркуч. Вдясно са цитрусите, покрити с найлон и сняг. А пътеката в средата е всъщност 3 метров път, но е покрит със сняг. За Бутия и Вашингтония филифера ще пусна отделни теми.
Изображение

А тази снимка на листата е правена на 15 февруари 2012 г., т.е. след големите студове.
Изображение

Ето за сравнение как изглеждат листата на Бутиите:
Изображение

А следващите три снимки са от 25 февруари 2012, Юбеите вече са открити и единствената разлика с есента е, че сега са малко по-смачкани. <he-he>
Изображение

В по-едър план:
Изображение

Трябва да кажа, че тези палми досега винаги са изглеждали така напролет. А след тази зима едва ли ще имам други палми, които ще бъдат в този вид, нито Бутия, нито Финикови могат да се мерят с Jubaea chilensis!

Тази част от градината сега се изгражда и освен двете Юбеи, има малко други опитни неща. Не бих я показал в този вид, но прецених, че заради темата за тези палми си струва излагацията.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 101 times
Been thanked: 108 times

Re: Презимуване на Jubaea в Родопската Яка, зима 2011/2012

Непрочетено мнение от plamen » 29 фев 2012, 01:00

Браво Киро <bravo2> Радват окото Юбеите <rock>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 фев 2012, 11:40

А ето и още малки пресни снимки, направих ги преди 10 минути.

Изображение

Изображение

А тази снимка дава представа за размера на палмите.
Изображение

Тук трупа сняг, все едно е Коледа ... <crazy2> Време е за пролет вече, май само баба Марта не е разбрала! <teaching>

ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 29 фев 2012, 11:46

Във Видин е 9 градуса и грее слънце : )))

Но тоя сняг ти дава възможност за страхотни ПР снимки за палмите, както си и сторил- хем, доколкото преценявам, е достатъчно топло при вас, за да няма страшно)
И спокойно, до довечера трябва да спре, а утре ще е спомен.

Потребителски аватар
ilia
Любител на южните растения
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5

Непрочетено мнение от ilia » 01 мар 2012, 10:15

Страшни са Юбеите <thumbsup> <thumbsup> <thumbsup> !
Аз имам една, която е голяма колкото минералната вода на последната снимка. Ако не греша е на три години, това ще и е четвърто лято, а още няма същински лист. Мислех да я засадя, като порасне малко, но след този репортаж, още през април отива в градината.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 13 мар 2012, 09:54

Киро, поради отличните перспективи, бая ми минава през главата дали да не засадя и Юбеята в земята тоя уикенд.
Справка: 20-22 поне ще бъде през деня в пункта, сигурни минимуми над 4-5 градуса. 'Зема да действам, а? Смятам да си взема и 2-3 дни отпуск да ползвам почти лятното време да отметна и малко резитба, че ще тръгне мощно сокодвижение, предвид установяването на среднодневните далеч над 10 градуса(биологичния минимум на Винифера). Като нищо до 25 число на месеца може и коронки да видя на някои сортове и особено подложки(стига да не са измръзнали първите <he-he> )

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 май 2012, 22:06

След чудесните резултати от последната зима, вече съм засадил 3 нови Юбеи, от размера като на Иво. Приготвил съм още три броя. Намерих място обаче за още две палми, така че ще добавя и тях и ще станат общо 8 средни и двете големи. (И без друго почти никой не купува толкова скъпи "финикови палми" от разсадника, поне да жертвам някоя за каузата!)
Ще сложа и няколко дребосъчета, които съм произвел от семена през последните 15 години. Омръзна ми да ги гледам в саксии, ще ги засадя някъде с надеждата, че най-накрая ще ускорят растежа си.

Като съдя по скоростта, с която растат двете големи през последните 3 години, откакто съм ги засадил в земята, мога уверено да кажа, че при такъв размер и с добро гледане, растат със скоростта на канарската финикова палма! Това откъдето и да го погледнеш, си е добра новина! Искат се някакви си двайсетина години търпение и после става интересно!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 авг 2012, 23:23

plamen написа: ... а и не съм сигурен как ще реагира Юбеята на песъчливата почва ...

Ами ето как се справя в Родопската Яка - това е същата палма, която е опакована на зимните снимки, по-нагоре в темата.
Само да уточня, че котешката фигура е в размер 1:1 с истинска котка. Снимките са от тази сутрин.

Изображение
Изображение
Изображение

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 авг 2012, 00:26

От моята по-песъчлива - здраве му кажи. Засега изглежда като да се справя доста добре. Т.е. не бих се притеснявал конкретно за това. <he-he>
Вероятно в ония каменисти хълмове в хабитата на тая велика палма почвата не е точно песъчлива, но е добре дренирана, неособено богата винаги и в никой случай не непременно тлъста и плодородна.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 101 times
Been thanked: 108 times

Непрочетено мнение от plamen » 16 авг 2012, 00:38

Бря-х-х-х,как растат пущините <bravo> Бавно растяла,Юбеята,а.... <cheers>

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 авг 2012, 08:36

Страшна красота!! Оо, напролет си взимам поне още една!) Стига да има, иначе ще направя една екскурзия до Италия :)
Кефи ме как си издава връзката с благородната си братовчедка - Царицата Нуцифера. Роднинската връзка няма как да се сбърка, гледайки листата. А най-странното е, като се опитам да си представя каква постепенна промяна в условията е разделила предшествениците им, за да имат такава чудовищна разлика в студоустойчивостта и въобще изискванията към условията.
Ейвалла, обаче! Аз вече съм решил - ще жертвам едната асма, за да засадя още една Юбея.
А малките юбейки, които поникнат до пролетта, ще насадя в редица по южния, най-слънчев периметър на двора, ще им пусна една линия за поливане, като впоследствие, с растежа им, ще разреждам.
Ех, защо не прочетох оная статия за Трахикарпусите не през 2008, а десетина години по-рано! : ) Сега щях да чакам орехчета след 15-ина години!))
Киро, орехчетата на нашите палми могат да пръкнат някоя ПОНЕ 6б-устойчива Юбея след време. :)

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 авг 2012, 08:38

Котето е жес-то-ко!! <thumbsup>
Давам задача на жената и децата да търсят подобно : )

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 авг 2012, 22:33

Разрових се и намерих тази снимка от края на месец юли 2009 г.
Честно да си призная, едва сега осъзнах, тези две Юбеи колко са пораснали. Аз подозирах, защото светещия маркуч от първата година, на третата година вече едва стигаше да покрие само стъблото и листните дръжки. Но сега разбирам, че стъблото се е поне удвоило по обиколка, а целите палми са поне три пъти по-големи. В момента са високи над 1,8 м, а тогава са били около 1,6 м със саксията!
На път съм да изрека голяма ерес ... но очевидно Юбеята никак не расте бавно! Това изглежда е трик на производителите, за да могат да оправдаят високата им цена <he-he> . Засял съм много семена, ще видим дали е така ...

Все не ми стига време, но скоро ще пиша и за Бутиите ми. Сега само да кажа, че Бутията от снимката в момента е много, много по-голяма и с висящи гроздове с почти узрели орехчета.

Изображение

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 авг 2012, 22:40

Само ме е яд, че не живеем по 200 години за да видим итродукцията на правнучетата им в 6б :) . После съм съгласен да ида в ада, без туй не вярвам в тия ялови богчета <thumbsup>
Аз също ще заложа още 200 орехчета след месец :)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 авг 2012, 22:47

Аз съм на 40 и въпреки досегашния песимизъм, вече смятам, че имам всички шансове да видя собствените ми палми с поне 2 метра стъбло и отрупани с орехи. Дори смятам, че това ще стане докато все още мога да се катеря и да ги бера ... <he-he> Затова и садя нови, тази година добавих 5, но след тази снимка веднага намерих място за още 4 нови, които тези дни ще засадя.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Различни форми на Jubaea chilensis (Forms of Jubaea)
    от Kiril Donov » 14 дек 2012, 23:08 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    30 Отговори
    6942 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    07 сеп 2019, 22:58
  • New post Поникване на Jubaea chilensis (Jubaea seeds germination)
    от perperikon » 08 дек 2017, 09:48 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    50 Отговори
    8307 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    15 окт 2019, 14:12
  • New post Brahea armata в Родопската Яка край Пловдив
    от Kiril Donov » 04 мар 2019, 16:24 » в Брахея (Brahea)
    0 Отговори
    1002 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 мар 2019, 16:24
  • New post Чичовата Jubaea chilensis
    от chicholyubo » 02 май 2013, 09:15 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    6 Отговори
    2333 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    01 окт 2013, 08:13
  • New post Юбея, Jubaea chilensis в Ивайловград
    от zack » 16 яну 2013, 13:32 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    18 Отговори
    6008 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    05 дек 2019, 20:57
  • New post Jubaea chilensis в Скопие, Македония
    от Martin » 09 авг 2016, 03:42 » в Юбея (Jubaea chilensis)
    23 Отговори
    4904 Преглеждания
    Последно мнение от Martin
    10 авг 2016, 22:07

Върни се в “Юбея (Jubaea chilensis)”