Малки Юбеи

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 57 times

Малки Юбеи

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 07 фев 2013, 11:30

Мисля, за прегледност е добре да има отделна тема, както при Трахитата. Ако шефа не е съгласен, може да ги съедини, предполагам.

Вчера погледнах пробилото връхче на ненавременния поник Ноемврийската Юбея. Изглежда покафеняло отгоре, но под почвата е все още свежо, млечнобяло. На съвсем леко дърпане не реагира, макар че това нищо не означава. Все пак, намалявам шансовете, по моя преценка да е оцеляло на под 15-20 на сто. Ще си покаже в края на март месец. Или ще тръгне, или не.

По темата още: Първият семенак, поникнал там(с тоя са два), октомври(онзи от снимката на фона на Бутията) загина. Показа видими признаци на спаружване, а сега му се издърпа листото, Проверката показа, че е загнил коренът: всъщност още при изкопаването ми се стори, че самото връхче на зародишния корен се е отчупило: това го е обрекло още на момента.

От горното следват някои неприятни изводи... Първият - доста перспективното засаждане "на разсад" на орехчетата на открито ще се окаже провал в перспектива заради трудното вадене в толкова млада възраст на младите палми. Възможни решения: да се оставят на място със лека зимна защита(ако трябва и отопление, няма да е проблем за толкова ниски млади растения, СТИГА да има резон. Т.е - от 50-ина засадени да са поникнали поне десетина. В тоя случай, Кирил да ме поправи - на 2-3 година, когато вече са тръгнали достатъчно здрави допълнителни корени(не знам дали се водят адвективни както при лозата или някои едногодишни) и счупването на връзката с ореха не е проблем(или дори е отмряла сама) ВЕЧЕ ще могат да се разсадят. Не знам защо, но някак усещам, че подобно на Трахитата, които се отглеждат с приспособяване към зимата навън от най-ранна възраст, и при тия ще има ефект. Въпреки преплетените корени, смятам, че позаякнали 2-3 годишни ветерани ще понесат пресаждането, ПРЕДИ да са започнали сериозно да се конкурират за хранителна площ и светлина.
ВЪВ ВСЕКИ случай, ако презимувалият поник оцелее, НЯМА да го вадя поне 2 зими още - твърдо.
Убеден съм и, че има голям шанс от останалите наоколо 15-ина орехчета този вегетативен сезон да поникнат още.

Смятам да заложа пак поне петдесетина напролет по тоя начин.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 119 times

Re: Малки Юбеи

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 фев 2013, 13:52

При този бавен растеж на Юбеите, особено в най-ранна възраст, аз мисля, че е най-подходящо, да се отглеждат в саксии, докато пуснат нарязани листа. Тогава може да се садят в земята, с всички мерки за перфектно презимуване, за да може нищо да не пречи на растежа, докато станат достатъчно големи.

Навън Канарската финикова палма все пак има повреди след зимата. Листата и изглеждат някак не свежи, а средните най-нови 2 листа изсъхнаха. За сравнение, Юбеите, които са на далеч по-открити места, нямат никакви следи от зимата. Очевидно е, че този вид има много потенциал. Не знам защо, все пак произлиза от доста топъл климат. Но е уникална палма!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 07 фев 2013, 13:59

В хабитата им е имало някакво заледяване, но не е било чак толкова скоро. Евентуално тогава е станал някакъв подбор, който се е съхранил именно заради по-бавната смяна на поколенията на тия палми. И аз много разсъждавам откъде тая студоустойчивост, при положение, че реално дори Теофрастии виждат по-яки студове, макар също рядко.
За другото си прав, разбира се, Киро, но аз ще продължа и с тоя си екперимент, ОСОБЕНО, ако се окаже, че онова пробивниче, сантиметровото е оцеляло. А и аз наистина нямам мераци да въдя количества - правя го за експеримента. С големи палми е грехота, но малките затова ги сея.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 25 фев 2013, 16:47

Днес, 25 февруари, откривам сезона на малките Юбеи 2013.

Изображение

Точно умалено копие на кокоса от снимката на Киро в съответната тема. Жалко, че апаратът не може да фокусира толкова добре, но се виждат връхчето и коренчето : )) Гледах да не им разменя местата, като я засадих в дълбока 3-литрова саксия <he-he>

За протокола - това бе орехче, заедно със 7 други, първото от които беше пионерът, открит от мен на 1 август миналата година, който вече има 2 листа, второто - по-дълго от първото, с дължина 30-35 см. <wine> <cheers>

Изводът, пре-потвърден за ен-ти път: търпението му е и майката, и такото , и бабата при тоя вид! Някак си знам, че тая година ще имам поне десетина растения от миналогодишните семки(които сега започват да правят 12 месеца, но основните количества са ми април и май.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 25 фев 2013, 16:53

Въпросното орехче, впрочем, лежеше почти непокрито отгоре в дългата саксийка заедно с другите - проверих 1-2 от тях, няма засега.
Но имам смътен спомен, че въпросните 8 орехчета бяха от един италианец, а не белгийски и английски доставки. Много е вероятно да са били по-пресни. Вярно - от другите също имам по 1-2, но относителният процент е с порядък повече - 2 от 8 за 11 месеца в срв. с 4 от 200 прибл. за за 10-11 месеца. <teaching>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 фев 2013, 18:45

Аййде още едно орехче, както току-що се изрази жената "има разкритие" <he-he> <bravo>
Всъщност, то направо се е подало от саксийката(имам едни десетина саксийки със ситен торф с по 2 броя в тях), което значи, че е по-напред от това на снимката горе.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 119 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 фев 2013, 22:23

Днес и аз открих още едно при мен. Така стават две за ... една година. <he-he>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 06 мар 2013, 12:24

Имам разрешение на Кирил. Не знам дали някой ще реши, че "печеля", но честно казано не става дума за това - даже хич не ми се разделя с част от тия семена, но искам да зарибя повече мераклии с любов към тоя УНИКАЛЕН вид, затова: очаквам другата седмица да получа едно немалко количество семки Юбея. Ако някой иска, мога да му дам някакво минимално количество да си засее - не повече от 5-10-20 примерно и то само за няколко човека, НЕ СЪМ търговец и не планирам на тоя или близък етап да бъда! :) Цената е на колкото ми се връзват на мен - около 45 ст за бройка. Можеше да е и по-евтино(35 примерно) , но заради собствената си простотия и прибързаност станаха така. Уверявам ви, че не са ми излишни, за всяка от тях ще намеря място - при най-различни условия, просто искам в Бг да има повече от тия палми, а за целта трябва да се сади сега, за да има след десетки години, все едно дали ще ни има или не. Затова и го правя, а ако някой мисли друго - жив и здрав да е. <cheers2>
НО!! НЯМА да се занимавам с изпращане по поща и куриери, наистина нямам много излишно време за това. Ако някой иска, да се организира и да си ги вземе от София лично - на по бира или просто така. <cheers2>

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 06 мар 2013, 12:41

ivo_nekitov написа:Имам разрешение на Кирил. Не знам дали някой ще реши, че "печеля", но честно казано не става дума за това - даже хич не ми се разделя с част от тия семена, но искам да зарибя повече мераклии с любов към тоя УНИКАЛЕН вид, затова: очаквам другата седмица да получа едно немалко количество семки Юбея. Ако някой иска, мога да му дам някакво минимално количество да си засее - не повече от 5-10-20 примерно и то само за няколко човека, НЕ СЪМ търговец и не планирам на тоя или близък етап да бъда! :) Цената е на колкото ми се връзват на мен - около 45 ст за бройка. Можеше да е и по-евтино(35 примерно) , но заради собствената си простотия и прибързаност станаха така. Уверявам ви, че не са ми излишни, за всяка от тях ще намеря място - при най-различни условия, просто искам в Бг да има повече от тия палми, а за целта трябва да се сади сега, за да има след десетки години, все едно дали ще ни има или не. Затова и го правя, а ако някой мисли друго - жив и здрав да е. <cheers2>
НО!! НЯМА да се занимавам с изпращане по поща и куриери, наистина нямам много излишно време за това. Ако някой иска, да се организира и да си ги вземе от София лично - на по бира или просто така. <cheers2>

Аз съм мераклия <cheers> Бирата от мен, ако си навит само кажи къде да мина ?
Може и на скайпа ми да се разберем.

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 06 мар 2013, 13:58

Чичолюбо, ще пусна инфо тук, когато дойдат, но аз до вторник не съм в града, така че другата седмица, да сме живи и здрави. <wine>

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 06 мар 2013, 14:00

ivo_nekitov написа:Чичолюбо, ще пусна инфо тук, когато дойдат, но аз до вторник не съм в града, така че другата седмица, да сме живи и здрави. <wine>

Ясно <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 мар 2013, 13:04

Тъкмо се прибрах в офиса днес и дойдоха орехчетата <bravo2>

На тия, с котио говорих да дам по някое, предлагам следните варианти:
1.Всеки делничен ден по обед/ около обед до 2 часА в района на Хладилника - който има път и време
2. Към 19 утре или вдругиден(предпочитам четвъртък) в района на Бъкстон ИЛИ някъде по центъра - Петте кьошета например
3. Събота преди обяд ще мина към магазина на мармозана за някои неща(ако на еня и е удобно, не знам) - може да се видим там или да и ги оставя да предаде,ако някому е удобен този вариант. <cheers2>

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от marmozana » 12 мар 2013, 15:53

ivo_nekitov написа:Събота преди обяд ще мина към магазина на мармозана за някои неща

А тя знае ли? <die laughing>
Добре, че надникнах в тази тема, щото принципно в събота не работя, но живея наблизо и няма проблем да отскоча. Само трябва да се разберем към колко часа <cheers>

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 20 times
Been thanked: 35 times

Непрочетено мнение от zack » 12 мар 2013, 16:02

Иво, ето до тук я докараха моите мъници <cheers> Как ти се струват, като ги сравняваш с твоите?
Това с химикала беше покълнало орехчето на 31 октомври!

Изображение

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 мар 2013, 16:40

Мармозана, няма да те разкарвам само за това, другият вариант е, ако работиш до 19, ще смогна и делник вечер - аз приключвам в 18, но не знам за колко време ще смогна.
Много по-лесно е да се видим в центъра, накуп, ако Чичолюбо е съгласен - на по бира след раб. време. А за стъкълцата ще мина някой обед. <wine>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Повреди от студа на малки Трахикарпуси
    от gogy » 05 мар 2012, 16:47 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    57 Отговори
    8554 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    15 фев 2018, 19:37
  • New post Малки Трахикарпуси, Small Trachycarpus Palms
    от ivo_nekitov » 15 сеп 2010, 12:17 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    1023 Отговори
    65664 Преглеждания
    Последно мнение от ПетърD
    06 окт 2018, 14:21

Върни се в “Юбея (Jubaea chilensis)”