Sabal minor

Re: Sabal minor

UNREAD_POSTот maniak » 11 Ное 2017, 00:08

Ето го и моят. Доста бавно расте в земята, а в саксията ми расте доста по бързо, обратно на повечето палми, които имам.
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот achovd » 11 Ное 2017, 00:11

Значи не му стига водата. При мен се получи същото и за себе си съм сигурен, че е от липсата на достатъчно вода. Особено през жегите много зле им се отразява ако поливането не е обилно.
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот maniak » 11 Ное 2017, 00:26

achovd написа:Значи не му стига водата. При мен се получи същото и за себе си съм сигурен, че е от липсата на достатъчно вода. Особено през жегите много зле им се отразява ако поливането не е обилно.

Възможно е поливах го като ходя, а в саксията редовно.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот achovd » 11 Ное 2017, 00:30

Ако като ходиш означава един път на седмица, това е крайно недостатъчно! При мене поливах в Пловдив на тепето като ходя веднъж на две седмици и уж дядото поливал през останалото време и резултатът е втора година с изсъхнали листа от жегата и мъчещи се Сабали. Затова догодина ще ги местя от трън та на глог, я на село, я при баба ми във Видин живот и здраве.
Аватар
achovd

UNREAD_POSTот Gepata » 11 Ное 2017, 00:33

Абе бавно си расте и това е. Аз през 3-4 дена поливах обилно и пак е бавна палма
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот perperikon » 11 Ное 2017, 05:15

В Луизиана съм ги виждал в естествената им среда - буквално из блатата си растат заедно с крокодилите, при почти ежедневни летни дъждове и непоносимо влажен въздух. Уподобяване на естествената им среда е непостижимо в български условия въпреки усилията ни.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот achovd » 11 Ное 2017, 14:38

През 3-4 дни пак е слабо. Трябва ЯКО поливане сутрин и вечер.
Аватар
achovd

UNREAD_POSTот Shagrath » 11 Ное 2017, 17:19

Аз тази година засадих едно сабалче, и въпреки че мястото ми е със сравнително редки валежи, а аз мога да поливам само веднъж седмично, растението е свежо. Изборът на подходящо място е от решаващо значение в случая. Догодина ще засадя още един в северният край на обекта, до ограда, където се задържа повече влага. Щом на мястото вече втора година успешно расте бамбук без всякакви поливки, със сигурност ще става и за сабал.
Shagrath
Градинар (Gardener)

Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 11 Ное 2017, 20:56

Сабал е една от най-мистериозните палми.
Намерените останки от масово разпространени останки на ширината на Москва да речем, при това за времето почти в навечерието на Заледяванията, показват, че тези видове знаят и две, и двеста.
Т.е може да растат в блатата, но отличното им състояние в моя пясък и суша на село доказва, че това са много пластични палми, при това и изумителна студоустойчивост.
Да, растат бавно, но аз не съм губил Сабал от студ, а никога не съм ги защитавал през зимата.
Повтарям: никога не съм ги защитавал!
Всъщност, това подпъхване на стеблото под земята само по себе си, е изумително еволюционно откритие и едва ли е направено "от добро".
Сабалите за мен са едни малки Пепеляшки и аз тая голям респект към тези растения, едни от малкото оцелели в умерените и субтропични ширини членове на голямото им семейство...
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот mhronev » 16 Ное 2017, 09:29

<off topic>
И очевидно от сърцевината й се прави вкусна манджа (задушено). Ето ви един линк, но предупреждавам че не е за хора със слаби сърца. Предизвиквам Кирил да пробва тази рецепта
mhronev
Градинар (Gardener)

Mясто: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

UNREAD_POSTот Gepata » 16 Ное 2017, 11:11

Това е Сабал Палмето или нещо такова. Чувал съм че и от Хамеропс Хумилис са правили разни салати преди.
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот achovd » 16 Ное 2017, 13:35

Първо, това си е чиста варварщина. Второ, тоя пич ако просто си отвори един разсадник и продава всяка такава палма вместо да я сготви, ще дръпне доста напред с материала. Трето, не ми изглежда вкусно - сещате се защо - като видях как реже палмата и после ще ми приседне <bash>
Аватар
achovd

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 16 Ное 2017, 17:49

achovd написа:... тоя пич ако просто си отвори един разсадник и продава всяка такава палма вместо да я сготви, ще дръпне доста напред с материала. ...

И аз така си мислех, преди да дойда във Флорида.
Sabal palmetto е невероятен плевел тук. Расте навсякъде извън облагородените терени. Доколкото разбрах, никой не ги отглежда, всички насаждения се правят с диви палми, които са извадени от терени за застрояване. Тези палми, заедно със сребърната Serenoa repens са нещо като нашите драки, растат навсякъде в огромни количества.

Във Флорида всякакви видове палми никнат в хиляди бройки като плевели. Макар озеленителите да се стараят да режат цветовете, под всички палми има огромни количества семеначета. Никой не се впечатлява от унищожаването на хиляди палми всеки ден. Нещо нормално е, големи палми да се режат на парчета с резачка за дърва и да се изхвърлят, защото собственикът им има други планове.

Аз също имам няколко обекта, където се налага да унищожавам хиляди палмички. От време на време спасявам по някое особено хубаво семеначе, като го прибирам вкъщи. Често се налага да режа на парчета големи палми или Стрелиции. Нямате на идея, колко са тежки пресните стъбла!

Преди 2-3 седмици се наложи да нарежа голяма Кокосова палма, паднала след урагана в една къща на плажа. Нарязах стъблото на парчета по 60-70 см, но бяха толкова красиви, че не можах да ги изхвърля и ги прибрах в моята градина с надеждата да им измисля някакво приложение.
Върхът на палмата обаче си остана там, защото беше доста тежък. Като отида отново, ще го нарежа и ще пробвам на вкус сърцевината. Пробвал съм доста пъти сърцевина от други видове палми, нещо като царевица е на вкус. Хрупкава и вкусна е, на мен ми харесва.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Предишна

Назад към Сабал (Sabal)