Холандска Кокосова палма от магазина

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 9 times
Been thanked: 28 times

Re: Холандска Кокосова палма от магазина

Непрочетено мнение от perperikon » 28 окт 2018, 11:49

Kiril Donov написа:
28 окт 2018, 08:25
Огледах отново температурите в последния месец. Имаше някои по-студени дни, но с тези невероятни антициклони тази година и с тези невероятни максимуми почти всеки ден, може да се окаже и че още има шанс да бъде спасена палмата. Трябва обаче да я извадиш веднага, щом средните температури слязат до 15 градуса.
И аз така си мисля - докато корените са на топло и са живи, има шанс за палмата. Вчера отново шербетувах кокоса+щипка амониева селитра+K2SO4+MgSO4. Сложих малко по-голям найлон на земята.
В крайна сметка всеки организъм има способност да тренира и активизира постепенно адаптационни способности към умерени и кратки неблагоприятни условия. Мога да ви дам безброй примери от растителния и животинския свят. Това не означава, можем да тренираме кокос да оцелява в български условия, но ни дава обяснение защо други видове палми успяват постепенно да се тренират да оцеляват в България с минимална помощ от наша страна.
Стига някой свръхамбициозен треньор да не ги убие. :-)

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 08 ное 2018, 22:27

Експериментът неочаквано за всички стигна до следващия етап - изкопаване от земята и отглеждане на закрито, в саксия. Изкопах я днес не заради температурите, палмата така или иначе от 45 дни живее при средна дневна температура 10-15*С, колкото заради силно намаляващото слънцегреене. Слънцето(и заради облаци) вече не може да осигури нито качествена фотосинтеза, нито да загрява достатъчно земята под полиетилена около палмата. Температурата при дълбоките корени днес беше 16,9*С. Аз очаквах повече корени встрани, но по-големите бяха вертикални. Палмата вече е в къщи, в саксия ~15 литра. Оставих само листата от тази година и то със съкратени върхове. Палмата изглежа жива. Ще ви информирам дали и как се развива.,,
Изображение

Added in 19 hours 59 minutes 1 second:
Жива ли е палмата - "that is the question" ? Да приключим веднага - жива е! Вчера, след като я нахлузих в саксията и я донесох в къщи се сетих да ударя една обща хоризонтална черта върху копието и съседно листо. Това е моят начин. Надявах се след няколко дни да видя как чертата на копието се издига спрямо тази върху листото. Не се наложи да чакам дни - за 20 часа разминаването на чертите стана видимо, ръст ~7мм. Бях приел, че кокоса почти е спрял да расте през последните 10 дни, при минимуми 6-10*С и максимуми 15-20*С. Ежедневния ръст трудно се мереше(1-2мм). Радвам се, че веднага реагира на новата си топла локация със 7мм, което означава - жива палма. Засега ще е на южна остъклена тераса, която ще се отваря към жилищната част при захлаждане. Днес удари 40*С на терасата по обед. При добро слънце и жега очаквам и скоростно вкореняване. Вчера й изрязах 85% от корените за да влезе в саксията, както и 30% от листната повърхност. Изводите ще ги дискутираме друг път. <sun> опаа, трябва да залязвам. :-)
Изображение

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Монов » 09 ное 2018, 21:50

Да бъда обективен не очаквах тази палма да оцелее аз имам 4 кокосови палми с оранжевата всичките са покълнили от орех при мен оранжевата съм закупил от Киро с 1см. кълн и знам че 25-27гр. се чустват прекрасно. И винаги съм гледал да не ги излагам на температури под 15гр. И мисля че от една палма не бива да се правят изводи че кокосовите палми издържат на 6-10гр.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 13 ное 2018, 09:19

За 4 дни в саксия 4 см ръст на копието - разликата във височина между хоризонталните линии върху копието и лявото листо. Снимката е от вчера.
Изображение
Оставих само 3-те нови листа от Май досега + копието, което след 2-3 седмици ще се разтвори като 4-то листо. Старите парникови листа ги изрязах, защото бяха силно повредени от слънцето. Сега кокоса е много по-красив. През пролетта ще го забия отново в земята и ще тръгне с летящ старт - с 4 здрави, устойчиви на слънце листа. За колко ли нови листа да си мечтая? Догодина наистина ще се случват чудеса! <rock>
Току виж, кокосов орех ми падне върху главата докато си прекопавам доматите, .... след някоя година. Вече се оглеждам за добра каска! <smile134>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Кокосова палма от орехи от магазина (Cocos nucifera L.)
    769 Отговори
    60287 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    26 сеп 2018, 14:33
  • New post Кокосова палма, Cocos nucifera
    345 Отговори
    36570 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    28 яну 2018, 00:59
  • 1 Отговори
    582 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    11 фев 2015, 21:50
  • New post Оранжева Кокосова палма - Cocos nucifera 'Malayan Dwarf'
    223 Отговори
    21098 Преглеждания
    Последно мнение от tisho
    02 окт 2018, 08:46
  • New post Хавайска палма, Вулканична палма (Brighamia insignis)
    4 Отговори
    1336 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    06 яну 2018, 12:20
  • New post Разпознаване на палма
    от petuncho » 28 фев 2013, 19:04 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    11 Отговори
    2472 Преглеждания
    Последно мнение от El_Canastero
    13 апр 2015, 11:29

Върни се в “Тропически видове палми (Tropical palm species)”