Умира ли малката ми палма Кенция?

Умира ли малката ми палма Кенция?

UNREAD_POSTот shiva58 » 07 Апр 2011, 08:00

Имам тази палма от около година. Не зная точно как се казва, но забелязах че листата й почнаха да покафеняват, като че ли изсъхват. Отрязах няколко, но и тези които останаха и те започват по краищата да изсъхват. Купих й уред за измерване на влагата..............беше много влажна почвата, сега показва средно положение. Не зная мога ли да я спася? А толкова много я харесвам!
ИзображениеИзображение
shiva58

Re: Умира ли малката ми палма Кенция?

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Апр 2011, 10:44

Палмичката е Кенция (Howea forsteriana). В диво състояние се среща само на остров Лорд Хау (оттам и името - Хауея, но е станала популярна с грешното си име Кенция, както всъщност е объркана и палмата Арека, която всъщност е Хризалидокарпус). Този остров се намира насред Тихия океан, северно от Нова Зеландия. Там климатът е субтропичен, топъл и влажен, но никога горещ и сух. Затова не е чудно, че тази палма не понася силно слънце и суша. Кореновата и система е много слаба, защото при естествени условия влагата винаги е в изобилие и не и трябват силни корени (за разлика от пустинната финикова палма, чиито корени са мощни и дълги, като маркучи).

Стига да не задържа вода в чинийката, няма как влагата да и е много. Ако чинийката и е пълна с вода, това е лошо - изпразнете я и я изпразвайте след поливане. А поливането трябва да е нормално, винаги докато потече вода отдолу.
За съхненето може да има три проблема, свързани с водния баланс:
1. Поливате я твърде малко или твърде рядко (или и двете);
2. Държите я на силно директно слънце (тази палма не понася силното обедно директно слънце);
3. Държите я в обсега на въздушната струя на климатик.

По-малко вероятно ми се струва да е нападната от акари, тъй като не виждам признаци за това от снимките.
При всяко положение работата с влагомер може да ви подведе. Аз никога не съм ползвал такова нещо. Ползвам два вида влагомери, които са безплатни и далеч по-надеждни от всички други:
1. Пробвам повърхността на почвата в саксията с пръста си, ако я чувствам суха, значи е за поливане. Този е най-сигурният начин, но с времето човек свиква и стига до втория начин, който е по-бърз и по-лесен;
2. Влажната почва е по-тъмна от сухата. С времето човек се научава да определя дали е време за поливане само по цвета на почвата.

Тези два начина никога няма да ви подведат (особено първият), но те не се продават в магазините ... няма как да ви вземат пари за тях!
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот shiva58 » 07 Апр 2011, 15:39

Благодаря за бързия отговор. Проблема е там че тя е в саксия - кашпа , с дренажен механизъм вътре и аз не виждам какво става в саксията? Ето това е саксията Изображение
Мислех си че е засушена и затова купих този влагомер, който показва много влажна почва. Вече 10 дни не съм я поливала и пак показва средна степен. Не е подложена на силно слънце, напротив стаята ми е югозападна и пряка слънчева светлина има малко. Климатика обаче е над нея :!: И да си призная, торих я с течна тор , а някъде прочетох че не обича торенето.
Съдейки по новото заглавие на темата, моята палма умира. И какво мога да направя за нея ............ този въпрос ме тормози.

Има и още .................още една палма която е почти 13 си отива ............. да дам ли снимки и на нея?
shiva58

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Апр 2011, 23:11

Не знам от къде сте, но ако сте от Пловдив и ако прецените, че си струва, донесете я до разсадника. Аз ще съм там в петък, събота и неделя, ще разтоварваме камионите от Италия. Ще съм доста зает, но ще се постарая да я прегледам както трябва. В краен случай може да я оставите на стационарно лечение, до 15 септември е безплатно.

Палмата ви закъсва, но е все още жива. Лошото е, че този вид палми са сред най-бавно растящите и колкото по-зле става, толкова по-трудно ще се оправи. Но без да съм видял корените и листата отблизо, не бих могъл да дам сигурна диагноза, няма как да стане дистанционно. А ако нямате диагноза, не може да вземете мерки за лечението, които да са със сигурен ефект.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот shiva58 » 08 Апр 2011, 07:31

За съжаление съм от Варна.............. :cry:
shiva58

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Апр 2011, 08:12

Тогава да ви кажа, че тези саксии са направени да убиват растенията! Защото са измислени от някой дизайнер, а не от агроном. За съжаление много хора ги харесват и купуват.
За тази палма ви предлагам първо да и смените почвата, много внимателно, без да наранявате корените. Старата почва вероятно е силно засолена заради липсата на оттичане на поливната вода.
Разбира се, сменете и саксията. Вземете си нормална саксия с подложка. Важно е да изхвърляте водата от подложката (аз у дома го правя само през лятото, когато саксиите ми са навън), защото тя съдържа отпадъчни вещества от корените на растението и от поливната вода.
За нищо на света не вадете тази палма навън, тя не понася слънце и ще изгори. Моите Кенции са закалени на малко повече слънце, защото са на открито цяло лято, а през зимата са в нещо като оранжерия, т.е. пак почти на открито. И пак изгарят от силното обедно слънце, ако не ги засенчвам.
Подхранвайте през две седмици.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот ентусиаст » 30 Яну 2013, 01:08

Темата е стара и аз от палми не разбирам, ама искам да се изкажа за 'саксията', може и да е полезно. Това на снимката е кашпа и служи за декорация. Саксията, задължително с чиния, се слага в кашпата!!! Ако е по-ниска се донамества с подложен материал-парче от фибран, например, върши прекрасна работа. Друг важен момент е, преди да сложим пръст и растение вътре, да наредим един ред от дребни камъчета ( фракция ми е трудно да посоча, но да са към два-три сантиметра). Това е дренажчето. После посипваме пръст от двора, леко се дообогатява с купена смеска ( това, ако съда е голям ) и се слага растението с всичката налична почва, в която е било донесено от магазина. Така няма да си похабите инвестицията в хубава кашпа и ще имате здраво стайно растение. И последно, винаги отваряйте всички перфорирани от производителя дупки на саксията, че често са запушени. Просто, гледайте.
Дано тая хубава палмичка да е жива и здрава, а пък аз ще отворя една нова за препоръки за стайни палми.
" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ
Аватар
ентусиаст
Градинар (Gardener)

Mясто: Храбрино, 368,4 м н.в.
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот penoff » 03 Дек 2016, 18:48

Код: Избери целия код
https://www.flickr.com/photos/144662543@N05/shares/72h224

За няколко седмици листата на кенцията ми придобиха този вид. След леко покафяване, изсъхнаха. Свързвам го с преместването й на по-близо до прозореца, защото до тогава си растеше нормално - беше в същата стая, но на по-заден план и получаваше сянка от другите екземлпяри. Сега я върнах обратно, изрязах изсъхналите листа, с изключение на последното, което също съхне. Надеждата ми е в излизащото копие, което има признак на живот!!! Какво мога да направя, за да предотвратя леталния изход?
penoff
Градинар (Gardener)

Mясто: Pleven

UNREAD_POSTот perperikon » 03 Дек 2016, 21:18

Наскоро така ми засъхна по същия начин една канарка в саксия, но почти съм сигурен защо. Преторих я. Според мен - поливай известно време обилно само с дъждовна вода, освен ако не кажат нещо друго капацитетите. Аз не съм.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24(?)
Минимум в посл. зима (°C): —8,7
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 03 Дек 2016, 23:52

Ако не е зверски засушавана палмата, повредите приличат на слънчево изгаряне.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот penoff » 10 Дек 2016, 19:10

Със свито от мъка сърце, изрязах всичките листа, които се хербаризираха. Остана само копието, което си беше изкарало, но и за него не съм оптимист - върхът му е леко омекнал и позагубил от зеления си цвят. Не била засушавана, но беше на директно слънце за около два месеца - тогава я преместих от глупост, за да има свободен достъп до една врата на секцията, палмата си беше с тъмнозелени листа, които след започнаха постепенно да стават по светло зелени, и накрая с петната и пораженията от снимките, публикувани по-горе. Какво може да се направи от тук насетне, или вече всички усилия са закъснеи и трябва да викам попа за последно причастие...
penoff
Градинар (Gardener)

Mясто: Pleven

Назад към Тропически видове палми (Tropical palm species)