Отопление на тропически палми, засадени на открито

Отопление на тропически палми, засадени на открито

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Авг 2016, 12:59

През миналата зима направих интересен експеримент. Оказа се, че палма Бисмаркия си расте до началото на истинските студове и не се притеснява от студена почва. Растението беше чудесно, но авариите с тока по време на големите студове, приключиха безславно експеримента.

Сега умувам за алтернативно отопление. Имам засадена много по-голяма Бисмаркия. Смятам отново да я отоплявам със светещи маркучи, но този път мисля да я захраня и към парното. Навремето пуснах тръби от парното към градината, точно с идеята да отоплявам растения. Смятам, че парното ще е основното отопление, а когато то изключи, при нужда ще се включва отоплението на ток. Когато има авария и няма ток, ще гледам парното задължително да работи. Целта е да не се получават интервали без отопление, когато температурата навън е отрицателна.

Сега се чудя, как точно да навия тръбите около самата палма. Ето тук се надявам да помогнете с идеи. Трябва да навия някаква тръба, по която ще тече вода с температура 80-90 градуса. За да не стане проблем, ще навия тръби само по стъблото, а под тях ще положа изолация, за да не се свари палмата. Другият вариант е да сложа някакъв трипътен вентил, стига да му измисля място. Така проблемът с високата температура на водата ще отпадне.

Въпросът обаче е, какви тръби да ползвам? Стандартните с алуминиева вложка, които са на кангал, на този етап са единственото ми решение. Но заедно с Бисмаркията ще трябва да отоплявам и две Феникс Робелени, а те са малки и тези тръби няма да могат да се навият около тях. Някой по-опитен дали ще предложи нещо по-добро?
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Re: Отопление на тропически палми, засадени на открито

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 08 Авг 2016, 13:20

Киро, аз на твое място бих помислил дали примерно това(има и по-евтини бензинови, разбира се) не е по-елегентно решение.

Код: Избери целия код
http://goo.gl/9Sp7y1
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 08 Авг 2016, 13:22

Код: Избери целия код
http://generator-agregat.pazaruvaj.com/?orderby=1

Просто идея. Аз май ще се насоча точно към нея.
Всичко зависи от мощността - аз гледам и си правя сметката да не минава 1-1.5 киловата (говоря за отоплителни кръгове на всички палми, рабптещи едновременно!, в отделен остров, без бойлери или климатици на къщата).
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Авг 2016, 22:05

Иво, генератори имам два, един Хонда на 2 кВ и един голям дизелов 5 кВ, който има табло и за автоматично включване. Автоматичното включване обаче все още не съм го направил, защото разпределението на токовете из къщата беше разхвърляно по трите фази, а генераторът е монофазен.
За щастие, тази пролет сътворих поредния пожар вкъщи, като този път основното табло изгоря напълно. Преди боядисването, първо трябваше да подменя спешно таблото, защото бяхме останали без ток. След опит да го свърши професионалист, от който ми стана зле, накрая отделих време и се хванах да си го направя сам. Преправих цялото електрическо разпределение в къщата така, че пак ползвам трите фази, но при нужда без проблем ще се включва генераторът и ще захранва къщата, съответно и отоплението на палмите.

Отплеснах се от темата, а всъщност исках да кажа, че с генераторите не е толкова просто. Малкият трябва да го включвам ръчно, а токът най-често спира посред нощ. Големият сега ще го пусна на автоматично управление, но това си е двигател - акумулатора може да падне, горивото да свърши или просто може да не запали. Значи пак трябва да следя всичко и да не спя. Обаче парното изкарва поне 6-8 часа на максимална мощност дори и в най-студеното време. Това означава, че даже и да спре токът, ще си спя спокойно, защото ще знам, че парното работи.

За мен е важно да няма нито минута без отопление при тропическите палми. Електричеството си е лесна работа, но друго си е да имам още една застраховка, а единственото друго нещо, което имам готово е парното.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 08 Авг 2016, 22:13

За "професионалистите" няма да коментирам повече - знаеш моето мнение.
Някакъв, с купена тапия и вече е "професионалист". Твоят опит се опитва да те научи на това, в което аз съм убеден от десетилетия-две. Но ти още вярваш в някакви хартийки и легенди.
Пишманпрофитата са НЕГРАМОТНИ в основните физични закони, намахани, със самочувстие и ПЪЛНИ НУЛИ.

Иначе, аз като (освен другото) математик, обожавам да сведа задача до вече решена/решени.

Т.е, щом така или инак съм на обекта, не е кой знае какъв проблем да пропусна един сън, за да осигуря аварийно включване (ръчно!) на генератора към падналия кръг отопление.
разчитам на автоматика в общия случай, но при авария не е проблем да нагазя в калта/снега и да сваля шалтера, включа разклонителя и дори навържа кабелите ръчно:)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Бобсъна » 13 Авг 2016, 19:15

Ами бялата тръба((Pex-al-pex) се навива лесно на ръка с използване на външни или вътрешни пружини. Евтина е-от 80 ст/метър...Не се налагат използване на специални инструменти....Може да се сложи термовентил и термоглава с изнесен осезател...Трябва да има обезвъздушаване в най горна точка...

Другия варианте са гъвкавите неръждавейкови тръби:

https://www.youtube.com/watch?v=4txGZ1Dls3s

По скъпо е доста със тях обаче...Трябва и приспособление за челосване..
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Авг 2016, 23:30

Значи в общи линии идеята е осъществима. Благодаря! <bananas>
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 16 Авг 2016, 08:57

Киро, каква, в най-общи рамки, трябва да бъде почвената т-ра около корените на Нуцифера? Имам предвид в най-общи граници, не конкретни стойности, естествено!
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 17 Авг 2016, 09:21

Иво, по принцип трябва да е поне +20 градуса. Но в някои райони, къде тези палми стават големи и оцеляват, макар и без да плододават (Мадейра, Азорски о-ви, Канарски о-ви, Хонконг), температурата на почвата със сигурност слиза до 12-15 градуса, поне.
Въпросът е, дали по-високата въздушна температура (и в резултат - по-усилената фотосинтеза през зимата) ще успее да компенсира по-ниската почвена? И дали топлата денем оранжерия, ще успява да загрява достатъчно почвата? Това предстои да разберем още тази зима.

Със сигурност мога да кажа обаче, че Кокосови палми не могат да издържат дори и до Нова Година по начина, който коментираме в тази тема и по който ще се мъча да отглеждам Бисмаркия.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 17 Авг 2016, 10:57

При това положение, двегодишната ми холандска метла(обикновена зелена Нуцифера) ще я броим не опитна мишка, а направо необходима жертва за целите на експеримента.
На Полосата(ще наричам така за удобство една 2-2.5 метрова широка ивица, дълга около 5-6 метра) до пътеката която обкантва от изток пристройката ми и над която ще има поликарбонат, а самата тя - с още 1 или 2 защити, имам 6-7 банана(Айс Крийм, Мона Лиза етц) а имаше и един Гран Нейн, който умря(вероятно изгризан от бръмбар в основата, защото като че ли не ми стигна ултраразтвора на Нуреле Д, когато ги полях всички). Той беше в най-северната част на Полосата и на негово място с цел чист експеримент ще вкарам изолация от изток и север(обикновен Фибран). От запад(пристройката, с отопление) и от юг се предполага, че няма нужда. Във всеки случай ще видим докога ще издаяни.
Подозирам, че това ще е проблемът, тъй като около стеблото и листата, обща височина малко на 150 см, смятам, че ще създам със запас необходимите 17-20 градуса в най-студените периоди.
Дори 10 на сто да е вероятността да оцелее, струва си да опитам, още повече, че Влади ми обеща оранжевееща заместничка:)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Назад към Тропически видове палми (Tropical palm species)