Бутилкова палма - Hyophorbe lagenicaulis

Бутилкова палма - Hyophorbe lagenicaulis

UNREAD_POSTот roxette88 » 23 Апр 2012, 11:22

Това бебче е новата ми придобивка ,цял ден седи на слънчево място да свикне със външните условия а,вечер се пребира обратно в къщи и така до като се стопли за постоянно
Изображение
Аватар
roxette88
Градинар (Gardener)

Mясто: кв."Кючук Париж" гр.Пловдив
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Палми :)
Любим климат: Субтропичен

Re: Бутилкова палма - Hyophorbe lagenicaulis

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Апр 2012, 08:23

Ордонез написа:При мен са на вън от 10 март ...

Да, Жоре, имаш късмет, че тази година пролетта е топла и дойде от раз. Иначе друго щеше да пишеш сега ... <crazy2>

Докато твоята се е чудела как да оцелее, моята в хола отвори едно цяло листо за това време. <he-he>
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот miroslav_raykov » 04 Авг 2012, 01:56

Моята бутилчица, която имам от месец, вече изкарва ново листо <thumbsup>
miroslav_raykov
Градинар (Gardener)

Re: Бутилкова палма - Hyophorbe Lagenicaulis

UNREAD_POSTот miroslav_raykov » 30 Яну 2013, 18:51

Като гледам освен мен,админа и roxette88 никой друг не пише в тази тема!Явно почти никой няма тази палма.Roxette88 твоята палма как се развива?Моята лятото изкара два листа и трети който остана само на копие и от есента не се е разтворил.Надявам се лятото отново да тръгне <cheers2>
miroslav_raykov
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот roxette88 » 30 Яну 2013, 20:31

Миро моята бутилка <he-he> е ок,някъде ноември 2012 извади едно листо,ама не много хубаво по обясними причини(зимно време е все пак),а с днешна дата гледам се е посъбудила от зимния сън и е започнала да вади нов лист <thumbsup>.Доста е харесвам тази тропическа''кукла'' и гледам да не и липсва нищо в домашни условия,само където не съм е вкарал да се изкъпе под душа,това по принцип го правя предимно лятото!За съжаление нямам с какво да е снимам,за да ви е покажа нагледно.Не се притеснявай за твоята,ще започне да се развива,само гледай да се грижиш за палмата както си му е реда <wine> <cheers>
Аватар
roxette88
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот miroslav_raykov » 30 Яну 2013, 20:33

Единственото което и липсва на моята е директна слънчева светлина!Дано това не се окаже фатално <head in the wall>
miroslav_raykov
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот roxette88 » 30 Яну 2013, 20:43

До колкото знам ,все още като малка,палмата не бива да ''вижда'' жаркото лятно слънце,вече когато стане по-възрастно растение може.Естествено привикването към UV лъчите става постепенно <cheers2>
Аватар
roxette88
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 31 Яну 2013, 01:23

Като е малко растението, по-лесно понася липсата на слънце. Но пък на слънце ще стане по-дебела бутилката. Та изборът си е твой. Аз моите ги държа на южния прозорец, до стъклото.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот rrh_80 » 10 Фев 2013, 16:31

Кире, когато купувах палмичката ми казаха че е наторена с бавно действащ тор.Може ли вече да се тори и какъв тор ще ми препоръчаш?.http://rrh80.snimka.bg/other/cvetya.730198.29662455
Последна промяна rrh_80 на 10 Фев 2013, 17:54, променена общо 1 път
rrh_80
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Фев 2013, 17:35

Сигурно може. Последно ползвахме четиримесечен тор, значи отдавна трябва да са празни гранулките.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот chicholyubo » 14 Фев 2013, 22:23

Моята бутилка ;

Изображение

Имам я благодарение на един импулсивен подарък от мой "френд".
Гледам си я като писано яйце. НАЙ любимата ми палма.
Беше малко с неугледен вид. Но при мен е от миналото лято и взе да се свестява.
Последна промяна chicholyubo на 16 Фев 2013, 09:12, променена общо 1 път
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -11.8 на 25 Яну 2018
Любимо растение: Cocos nucifera
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 16 Фев 2013, 03:02

Като стана въпрос за "писани яйца", ето ви нагледен пример за ефекта на Палм Бустър (Palm Booster) <die laughing> <die laughing> <die laughing>

Всъщност, надявам се да схванете шегата ми, защото това не е реклама за балъци. Като агроном с дългогодишен опит с палмите, винаги съм казвал, че няма магически торове. Никога не съм ползвал Палм Бустър и нямам намерение. Ползвал съм много други прехвалени Бустъри. Истината е, че хората си мечтаят да видят растението си като на снимките от тропиците и все си мислят, че има нещо, което може да свърши работата бързо и вместо тях. Получава се също като с рекламите на препаратите за диети или препаратите за правене на мускули от ТВ рекламите.
За "магическите" торове мога да обясня повече, но не в тази тема.

Изображение

Да се върнем на темата за Бутилковите палми. Chicholyubo, твоята палма, а също и двете палми на снимката - малката и голямата, са от едни и същи семена от една палма, които съм засял през март 2009 година. Малките палми се отглеждат в разсадника, където не получават сериозни грижи, най-вече защото всяко следващо пресаждане ще увеличи сегашната им цена от 24 лева и ще ги направи непродаваеми.
Голямата палма е просто една от многото. Оставих я за моята колекция. Тази е палмичката, която все още стои на снимката в сайта. Така изглеждаше в края на 2009 година.
Изображение

Тази палмичка прекарва всяка зима на южния прозорец в хола, където расте все едно е лято. Подхранвам я редовно с минерални торове. Поливам я редовно. Както се изразява Chicholyubo, гледам я като "писано яйце". Всичко, което иска едно растение е нормалните за него, жизнени условия. Ако му ги осигурим - растежът е забележителен. Ако не му ги осигурим - никакви торове не могат да помогнат. Сами виждате резултата, когато само малко съм се постарал. Ето и последният лист, изкаран тази зима.

Изображение

А това е стъблото. Много се надявам тази година да започне характерното надебеляване в основата и образуване на бутилката.
Върху почвата се виждат жълтите топченца на тора, който ползвам. Това е най-обикновен израелски Осмокот-Мултикот, който ползват всички най-големи разсадници в Италия. Съдържа макро и микро-елементи с удължено освобождаване. Ние си внасяме няколко вида, с освобождаване за 4 месеца, 6 месеца и 8 месеца, но има и за 12 месеца. Слагам веднъж и повече с нищо не торя.

Изображение

Снимките са правени вчера. Растенията не стоят на това място. Сложени са там само за снимката, за да не се сливат с останалите растения до прозорците.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот chicholyubo » 16 Фев 2013, 10:08

Kiril Donov написа:Всъщност, надявам се да схванете шегата ми.

Напълно разбирам шегата ти <cheers2>
Имах съмнения че таз бутилка има нещо общо с теб <he-he>
Нямам от този прословут Палм Бустър и не съм ползвал от него. Макар че имам мерак да го тествам.
Но съм изключително много впечатлен от големината на твоят екземпляри. <bravo2>
Съгласен съм с теб че без минералните торовете които споменаваш слънчевата светлина от южният ти прозорец и редовното поливане нямаше така да изглежда. Но си и мисля че има още нещо което я е накарало да изглежда доста по добре от да речем моята. Все пак говорим за бавно растящ вид. Предлагам има значение и съдържанието на почвата в която се пресажда както и кога и през колко време ?
Може ли да споделиш с нас ?

Kiril Donov написа:За "магическите" торове мога да обясня повече, но не в тази тема.

Не е лошо да има такава тема. Доста хора се интересуват от компетентни мнения на специалисти. <hat off>
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -11.8 на 25 Яну 2018
Любимо растение: Cocos nucifera
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот rrh_80 » 16 Фев 2013, 10:11

КРАСОТА!!!!! <bravo> <bravo> <bravo> <bravo> <bravo>
rrh_80
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 16 Фев 2013, 10:50

Първите години растеше в 100% чиста почва, която си събирам около хижа Марциганица в Родопите. Забележете, говоря за почва, не за горска листовка. Тази почва я събирам от къртичините по поляните.
От миналата пролет я пресадих в тази саксия и добавих само торф. Не знам дали торфът има нещо общо или просто и беше време да дръпне здраво, а и саксията допринесе много. Правя си опити с Кокосовите палми, имам някои в торф и други, които са само в такава почва. Растат напълно еднакво, затова смятам, че по-голямата саксия им дава възможност да пуснат повече корени и да се възползват от хранителната база, която им създавам. Редовното торене помага много, но най-много помагат правилните условия - топлина и светлина.
Иска ми се да не са толкова дълги листните дръжки, затова тази година ще потърся в Италия тор с по-ниско съдържание на азот. Иначе цяло лято са навън и не мисля, че е от липса на светлина.
Аватар
Kiril Donov

Следваща

Назад към Тропически видове палми (Tropical palm species)