Холандска Кокосова палма от магазина

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Re: Коментари за времето в България през 2018 г.

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 окт 2018, 12:50

perperikon написа:
01 окт 2018, 16:22
... На какво се хващаш на бас като си толкова сигурен, че вече палмата вече е умряла...
Разликата е между стар и патил. Иво е патил достатъчно, поне откакто аз го познавам. И ако преди нямахме форуми и просто си убивахме растенията заради експерименти, сега имаме достатъчно натрупан опит на местна почва и го споделяме. Но ние явно твърде отдавна сме споделяли нашия опит и затова ти благодаря, че ти го правиш отново!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 окт 2018, 13:40

Перпериконе, въпросът е приключен :) Само дето ти още не го знаеш ;)

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times

Непрочетено мнение от perperikon » 02 окт 2018, 23:00

Вярвам Ви, че имате опит с умрял кокос в земята след няколко поредни дни със средна темп. под 18-20*C . Понеже вашия опит го нямаше описан във форума, затова заложих мой опит. Сега всички ще видят как същотото трябва да се случи и с моя кокос, т.е. трябва да умре. Оставен беше открит в земята почти седмица при следните температури - минимуми = 4,2»»4,1»»5,2»»8»»10»» 11... & максимуми 14÷20*С.
Имам въпроси нъм хората с опит, макар и неописан. Как и по какво ще разбера, че кокоса вече е безнадежно повреден при положение, че все още няма явни признаци, че загива?
1. Листа - изглеждат нормално, само малки части, които гледат директо към "студеното небе" имат едва доловима промяна в цвета. По-голямата им част, която гледа към центъра изглежда засега перфектно. Какво предстои да им се случи?
2.Копие - какво ще се случи с него? Ще изсъхне, ще се измъкне или просто ще спре да расте. Маркирал съм го след втората студена утрин и следя дали ще расте.
3.Опита Ви в близка до моята ситуация ли е - 135 дни вкореняване в BG почва, слънце и климат? Екстраполирането на опит от саксийни, парникови или отглеждани в тропиците растения няма да е съвсем валиден за моя кокос.
P. S. Ако спомените Ви не са достатъчно конкретни, спокойно - моите резултати ще са съвсем пресни и валидни за българските условия. Надявам се и малко по-оптимистични. :-))

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Монов » 04 окт 2018, 12:37

Сам каза че тази кокосова палма е обречена. Аз не виждам от този "експеримент" някакъв смисъл.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 04 окт 2018, 13:39

Естествено, че е безсмислен. Ако палмата по някакво стечение на обстоятелствата остане зелена за няколко дни повече или по-малко, това нищо не доказва, освен че в общността на най-големите любители на палмите, с лека ръка убиваме една кокосова принцеса без никакъв смисъл.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 04 окт 2018, 17:17

ivo_nekitov написа:
02 окт 2018, 13:40
Kiril Donov написа:
04 окт 2018, 13:39
Естествено, че е безсмислен. Ако палмата по някакво стечение на обстоятелствата остане зелена за няколко дни повече или по-малко, това нищо не доказва, освен че в общността на най-големите любители на палмите, с лека ръка убиваме една кокосова принцеса без никакъв смисъл.
Вярвам Ви, че Вашите кокоси са умрели дори при по-леки студове. Заради уважението ми към опита Ви допусках, че и с моя ще се случи така. Засега обаче това не се случва, а минаха 9-10 дни от първия от поредицата студени дни(4÷14*С). Дневните t* вече 4-5 дни са 20-23*С, + слънце, +вятър. Умрелите листа трябваше да почнат да съхнат, но не би. Няма никакви повреди, освен леки по върховете, което ми връща надеждата. Копието е свежарка.
Биологията на растенията не е математика и се влияе от безброй модифициращи фактори, чието влияние не можем да предвидим напълно. Аз си имам обясненията, защо моя кокос трябва да е по-издръжлив от типичното. Условията във Вашите(и световните) експерсперименти няма как да са били индентични с моите условия и подходи, т.е. възможно е и моите резултати да са различни от типичните. Връща се увереността ми, че кокоса е жив. Току виж изкара 4-то листо до края на Октомври, при добрите прогнози за следващите 10дни. Мин. 10-13*С & Мах. 20-23*С. За Вас богохулство, за мен истина. Позициите са ясни - кой Крив и кой Прав, още не. Аз не се притеснявам да се изложа, а Вие? Да не талибанстваме! Не остана - близо е края на месеца, истината също! :-))))))

perperikon

Re: Холандска Кокосова палма от магазина

Непрочетено мнение от perperikon » 05 окт 2018, 20:48

Прехвърлям малка дискусия за моя кокос, която тече в тема "Времето..."

" ivo_nekitov написа: ↑02 окт 2018, 13:40

Kiril Donov написа: ↑04 окт 2018, 13:39

perperikon написа: 04 окт 2018
Вярвам Ви, че Вашите кокоси са умрели дори при по-леки студове. Заради уважението ми към опита Ви допусках, че и с моя ще се случи така. Засега обаче това не се случва, а минаха 9-10 дни от първия от поредицата студени дни(4÷14*С). Дневните t* вече 4-5 дни са 20-23*С, + слънце, +вятър. Умрелите листа трябваше да почнат да съхнат, но не би. Няма никакви повреди, освен леки по върховете, което ми връща надеждата. Копието е свежарка.
Биологията на растенията не е математика и се влияе от безброй модифициращи фактори, чието влияние не можем да предвидим напълно. Аз си имам обясненията, защо моя кокос трябва да е по-издръжлив от типичното. Условията във Вашите(и световните) експерсперименти няма как да са били индентични с моите условия и подходи, т.е. възможно е и моите резултати да са различни от типичните. Връща се увереността ми, че кокоса е жив. Току виж изкара 4-то листо до края на Октомври, при добрите прогнози за следващите 10дни. Мин. 10-13*С & Мах. 20-23*С. За Вас богохулство, за мен истина. Позициите са ясни - кой Крив и кой Прав, още не. Аз не се притеснявам да се изложа, а Вие? Да не талибанстваме! Не остана - близо е края на месеца, истината също! :-)))))) "

05.Окт. Ето и една снимка от вчера, която ще помогне по-лесно да се смилат задаващите се факти. На снимката съм отбелязвал колко е расло копието на кокоса за последната седмица(след дветете студени сутрини) - от долната черна черта до горната, отбелязани върху дръжката на старо листо. Това са 5 см. растеж изцяло след студа и "измръзването". От вчера насам има още един сантиметър = 6см.. Белият лист съм сложил за контраст. В момента копието на "измръзналия" кокос е най-бързо растящото копие от всички палми в двора. За същия период копието на голяма Армата порасна с 1 см, а на голяма Филифера с 4-5см. Да считам ли, че така умира един кокос - като расте интензивно. :--)))
Признавам преди 4-5 дни сложих найлон на земята, да топли корените, но това е след като вече трябваше да е "измръзнал". Листата не са покривани никога, вероятно ще проявят някакви щети скоро. Очаквайте още снимки след още 1-2 седмици интензивен растеж. :-))
Изображение

luki2018
Регистриран: 08 окт 2018, 14:57
Район: В.Търново
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от luki2018 » 08 окт 2018, 15:04

А с моята какво се случва? Стои в източна стая,температурата е 20градуса,поливам когато изсъхне пръста...

Изображение

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 11 times

Непрочетено мнение от zack » 08 окт 2018, 15:28

Честно казано, измъчването на растение, нито е полезно, нито доказва каквото и да било. И да оцелее, и да не оцелее, това няма никаква стойност.
Ама никаква. Какво като е оцеляла 10 дни повече в земята, или е загинала? Каква е ползата? Може би аз не я виждам, но нека тогава някой даде отговор?

P.S. Звучи ми като "Имахме едно време магаре. Точно го научихме да не яде и то умря"............... <hmmm>
Последна промяна от zack на 08 окт 2018, 16:28, променено общо 1 път.
These users thanked the author zack for the post:
mygardenflower (08 окт 2018, 19:22)
Rating: 16.67%

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 окт 2018, 16:22

luki2018 написа:
08 окт 2018, 15:04
А с моята какво се случва? Стои в източна стая,температурата е 20градуса,поливам когато изсъхне пръста...
Може да е била повредена още от магазина, а петната да са се показали по-късно. Колко време, след като я купихте се появиха тези петна?
Палмата виждала ли е директно слънце? Тези палми се отглеждат при силно засенчване, за да се източат и пораснат бързо и хората да си мислят, че купуват "огромно" растение за малко пари. Такава палма изгаря веднага, ако види директно слънце без предварителна подготовка.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 08 окт 2018, 17:27

zack написа:
08 окт 2018, 15:28
Честно казано, измъчването на растение, нито е полезно, нито доказва каквото и да било. И да оцелее, и да не оцелее, това няма никаква стойност.
Ама никаква. Какво като е оцеляла 10 дни повече в земята, или се е загинала? Каква е ползата? Може би аз не я виждам, но нека тогава някой даде отговор?

P.S. Звучи ми ката "Имахме едно време магаре. Точно го научихме да не яде и то умря"............... <hmmm>
Зак, ивинявай за негативните емоции, които ти причинява моят експеримент! Съчувствам ти и съм натъжен - 20 г. си по-млад от мен, а имаш такова негативно отношение към експериментите. Да не е нещо лично, или е просто непоносимост към хората с подплътено самочувствие? Пожелавам ти да се случи и на теб! Не ми звучат правдоподобно тревогите за палмата - десетки хиляди загинаха последните десетилетия в България, а точно моята да ти разбие сърцето. А? Замисли се за дълбокия ти подтик да напишеш горното.... и го лекувай! Някога саденето на палми в България се е приемало като безсмислен, садистичен "експеримент". Добре, че не са слушали загрижени за палмите като теб. Всеки експеримент, който протича и завършва по различен от типичния начин е надграждане в разбиранията ни за палмите. Повечето мои експерименти засега се очертават все такива. :-)) За твоя радост ще спомена, че имам и няколко неуспешни! Ако ще те направя щастлив, да ги опиша тук!
Когато приключи експеримента, тогава ще направя обобщение на резултатите, смисъла и изводите от експеримента .. . за "трудно приемащите" новостите.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 11 times

Непрочетено мнение от zack » 08 окт 2018, 19:54

Преиграваш! Експерименти правя преди теб. Сигурно бях първия в България, дето тества Вашингтония само с пасивна защита. Но както и да е. Не ми пречи. Просто няма голям смисъл от някой експерименти. Все едно да хвърляш камък и да се чудиш, дали ще падне на земята.

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

Predator 70
Любител на южните растения
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Predator 70 » 08 окт 2018, 21:36

Аз също смятам че експерименти трябва да се правят,утре ще пиша в съответната тема за експеримент с една 15 годишна Финикова палма сята от костилка на фурма,как изкара първата си зима на открито миналата тодина,без абсолютно никаква защита.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 08 окт 2018, 23:46

Копието на кокоса продължава да расте с по ~1см. на ден, все едно че е лято. Новите 3 листа засега нямат явни признаци на на студови повреди, освен намеци по върховете. Една пречупена част е най-повредена, разбираемо - няма доставка от корените на нужните вещества за качествена фотосинтеза и защита . Вече над 10 дни кокоса е жив при средни t* ~ ~ 10>10>12>13>14>14.....15>15>16*С. Експеримента ще продължи, със снимки разбира се.
These users thanked the author perperikon for the post:
achovd (09 окт 2018, 23:53)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 09 окт 2018, 23:23

Според мен експериментът е задоволяване на любопитство, но резултатът е ясен. НО смятам, че Киро дава твърде ниски температури за издръжливостта на кокосова палма. Моя кокос (зеления) всяка есен или пролет седи няколко дни на гранични условия и зависи кога ще се наканя да го махна. Издържал е няколко дни с едноцифрени минимални и максимални по 12 градуса. Но това не му пречи особено. После го вкарвам в стаята и всичко му е ок.
Като цяло обаче внимавам и досега петна от студ по листата не съм имал. Докато кокосите на Киро от отопляемата оранжерия имаха цели листа, които бяха почернели.
Но като цяло не виждам смисъла от този експеримент в сегашния му вид- какво като изкара до края на октомври? Ако вече целта е записване на данни за първи температури, при които се появяват поражения, или при които спира растежа, тогава би имало смисъл при една бъдеща тропическа оранжерия. Би следвало да се записва и температура на почвата, часове слънцегреене и т.н. След което, да се пресъздадат малко над минималните изискуеми условия.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Кокосова палма от орехи от магазина (Cocos nucifera L.)
    769 Отговори
    57471 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    26 сеп 2018, 14:33
  • New post Кокосова палма, Cocos nucifera
    345 Отговори
    35164 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    28 яну 2018, 00:59
  • 1 Отговори
    525 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    11 фев 2015, 21:50
  • New post Оранжева Кокосова палма - Cocos nucifera 'Malayan Dwarf'
    223 Отговори
    20250 Преглеждания
    Последно мнение от tisho
    02 окт 2018, 08:46
  • New post Хавайска палма, Вулканична палма (Brighamia insignis)
    4 Отговори
    1259 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    06 яну 2018, 12:20
  • New post Разпознаване на палма
    от petuncho » 28 фев 2013, 19:04 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    11 Отговори
    2373 Преглеждания
    Последно мнение от El_Canastero
    13 апр 2015, 11:29

Върни се в “Тропически видове палми (Tropical palm species)”