Бисмаркия, Bismarckia nobilis

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Бисмаркия, Bismarckia nobilis

Непрочетено мнение от achovd » 10 авг 2015, 04:16

Гледам снимките и съм раздвоен - хем е радост и наслада за окото, хем ми се реве, че това място едва ли ще го посетя скоро. То бива красота, ама чак пък толкова. Като се видяхме с Иво и той ми сподели, че ако вашингтониите са толкова студоустойчиви като трахикарпуса, никой няма да гледа трахикарпуси. Същото важи умножено по 10 за бисмаркиите <curtsey> <bravo2>

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от achovd » 22 сеп 2015, 03:57

Изображение
Пак от Фейсбук. Уникално просто. По принцип не съм фен на зимни защити, камо ли на отопление и едва ли бих се занимавал тях. Това обаче не важи за бисмаркията, трябва само да се сдобия с градина и веднага цопвам няколко!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 65 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 ное 2015, 09:14

В последните дни оптимизмът ми относно отглеждането на Бисмаркия на открито в България, неимоверно се повиши.

Миналата зима оставихме в студена оранжерия всички палми от този вид. Не знам - грешка ли беше или искахме да ги пробваме. Пробата обаче е факт. След около -6 до -7 градуса, почти всички палми умряха, а останалите няколко броя все още имат зелен среден неотворен лист, но може би никога няма и да го отворят.

Бях приготвил едно растение за моята градина, но подходих с недоверие при засаждането. Тази палма е по-скоро тропическа, отколкото "средиземноморски тип". Очаквах да има големи изисквания към температурите и смятах да я завивам още към средата на октомври. Както смятах да процедирам и с Плумерията (acutifolia), която засадих пролетта в земята.

Есента отдавна дойде, но на мен все не ми остава време да се захвана със завиване, а и засега не се очертава слана в градината ми. Също както и Плумерията, Бисмаркията си стои свежа. Аз обаче имам лош опит с тропически палми - ако са на твърде студено, дори и да е над нулата, търпят 10-15 дни, след което изведнъж умират и нищо не може да ги спаси. Ето защо всеки ден поглеждах към Бисмаркията от прозореца, в очакване да свие листата.

Представете си изумлението ми вчера, когато видях, че последното неотворено копие е взело да се отваря! Аз очаквам палмата да умира от ниските температури, а тя си стои свежа и дори вади листа! Макар и да не сме падали под нулата, температурите сутрин са доста ниски и не очаквах такова нещо.

Отварянето на нови листа е сигурен признак за наличието на качествена фотосинтеза, а това означава две изключително важни неща:
1. Въпреки вече ледената почва, корените явно функционират добре. Това не е типично за тропическа палма и явно Бисмаркията не е точно такава.
2. Въпреки относително ниските дневни температури (14-18 градуса, все пак е ноември), в листата протича нормална фотосинтеза, която позволява заделянето на ресурси и произвеждане на нови листа. Всъщност, последния добре отворен лист се отвори точно към края на септември, т.е. палмите Бисмаркия явно не изискват много високи температури за растеж.

Ако ще завивам Бисмаркия едва след средата на ноември, тогава тази палма веднага се причислява към любимите ми.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 ное 2015, 11:30

Ето и първата снимка на палмата ми в земята. Живот и здраве, ако расте добре, ще ѝ отворя собствена тема.
Когато минах откъм слънчевата страна, за я снимам, едва тогава видях, че листата са станали червени. Отзад са си все още сребристи. Червеният цвят е сигурен признак, че растението се подготвя за зимуване. Вижда се новото листо, което се отваря през последните дни.
Нищо чудно палмата да си остане открита до декември.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 13 ное 2015, 06:42

Наскоро ми подариха една палма-оказа се Бисмаркия от семена събрани в Бот.Градина във Валенсия:

Изображение

Код: Избери всички

http://public.fotki.com/El-Fakir/jardins-botaniques-1/jardin-botanique-va/bismarckia-nobilis.html#media

Испанското палме обаче ми се вижда малечко за да дава семена??? <head in the wall>

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 дек 2015, 09:59

След като зарязахме на -7 градуса Бисмаркиите в разсадника миналата зима, в крайна сметка повечето оцеляха. Не изглеждат добре, едва се опитват да вадят лист, но фактът си е факт.
Бисмаркия Нобилис не е тропическа палма! От краткия си опит с нея, по студоустойчивост я нареждам между Сиагрус (Романцофиана) и Брахея Едулис. С времето ще мога да дам по-точна характеристика, особено след опитът на открито тази зима.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от chicholyubo » 18 дек 2015, 10:59

Kiril Donov написа:След като зарязахме на -7 градуса Бисмаркиите в разсадника миналата зима, в крайна сметка повечето оцеляха. Не изглеждат добре, едва се опитват да вадят лист, но фактът си е факт.
Бисмаркия Нобилис не е тропическа палма! От краткия си опит с нея, по студоустойчивост я нареждам между Сиагрус (Романцофиана) и Брахея Едулис. С времето ще мога да дам по-точна характеристика, особено след опитът на открито тази зима.

Ех, че ме яд как прецаках моята с това засушаване <head in the wall> Щях да я бодна в земята миналата пролет за тест.
С кеф ще следя на Киро експеримента с тази красавица <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 дек 2015, 11:20

Любо, моите и двете заминаха. Не от засушаване, а от ниски среднодневни. Не, не е падало под нулата, където бяха, но имаше период с под 5-6 градуса за седмица или 10 дни на терасата.
Тази година БЕЗ съмнение биха оцелели.
В същото време, за разлика от Финиците, от които се отказах(само от тях!) в моите условия, ако Киро докара подобни на миналогодишните на сравнима цена, пак бих опитал, защото това е прекалено величествена и красива палма;)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 дек 2015, 09:36

Вече знам защо никой не отглежда Бисмаркия извън зона 10. Просто листата се повреждат при температури под нулата и хората са я приели за тропическа палма. Всъщност наистина е тропическа, поне по произход. Местата в Мадагаскар, където тези палми естествено се срещат, имат чист тропичен климат. Ето защо все още не мога да проумея отличната издържливост на Бисмаркия към ниските температури на почвата през зимата. Напомням, че незащитеното ми опитно растение дори извади цял лист през ноември!

На този етап мисля, че ако взема мерки да защитя палмите от температури под нулата, ще им осигуря презимуването. Разбира се, трябва и да взема мерки срещу дълбокото замръзване на почвата, така характерно за нашата страна.

До сега се чудех, как да гарантирам наднулеви температури при отопление със светещ маркуч и БЕЗ фибранова кутия. Фибрановите кутии са практични за малки растения, но са неприложими за по-високи растения. Снощи обаче открих по-лесен начин.
Докато завивах Бисмаркията, нагласих термостата ѝ между +8 и +10 градуса. Вече беше студено и маркучът светеше. Мислех да я завия с няколко слоя найлон, но изведнъж се сетих за един стар найлон с въздушни мехурчета, който отдавна се канех да изхвърля. Беше ми останал от някаква опаковка. Като се разрових, намерих 5-6 големи парчета, всяко достатъчно за завиване на палмата. Едното парче беше с малки мехурчета, а другите бяха с големи - около 2 х 2 см и около 2 см дебели. По-малко от минута след слагането на първото парче найлон (от по-големите), маркучът изгасна. Прегледах термостата, като очаквах да съм разместил нещо. Но просто се оказа, че найлонът веднага е повишил температурата и термостатът е изключил. Идеята ми хареса и опаковах палмата с няколко парчета найлон, общо към 6-7 слоя от дебелия. Нищо чудно, че маркучът повече почти не се включи през нощта. В 6 ч. сутринта също не светеше, явно се включва съвсем за малко.

Със същия найлон опаковах и един сиагрус. Напълно оптимистично съм настроен и ако до пролетта нещо не се промени, ще пробвам по същия начин и Кенция и Архонтофеникс. Всъщност с Архонтофеникс имах частичен успех при предишни опити - успя да презимува една зима, но с обикновен найлон и по-малко грижи от моя страна.

Ето последната снимка на историческата палма Бисмаркия, минути преди завиването ѝ. Тази палма ще влезе в историята ако презимува успешно, защото май ще е първата Бисмаркия, живееща на открито в земята при подобен климат.
Изображение

В последните десетина дни бях метнал един найлон върху Бругманзията отзад, като с него бях покрил и самата палма. Така стигнахме до Нова Година.
На тази снимка се вижда пораженията по листата, където са се опирали в найлона.
Изображение

Ето как изглежда палмата, след като вече е завита. Засега в основата мулчирах почвата само с няколко шепи сухи маслинови листа. Днес ще помисля за нещо по-сериозно.
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 03 мар 2016, 14:40

При еднакво завиване, Сиагрусът се справи много по-добре от Бисмаркията.

Изображение Изображение

Тези снимки са преди 2-3 седмици. Сега и средното листо на Бисмаркията изсъхна и май няма да я бъде. Виждам две възможни причини, които може да са довели до този резултат - да е сварена от прекалено завиване или да е измръзнала, докато нямаше ток по време на втория студ. По-вероятно ми се вижда измръзването, иначе щеше да е спарен и Сиагрусът, а пък той е почти непокътнат.
При всяко положение, сега ще опитам отново с нова, но много по-голяма палма.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 03 мар 2016, 14:48

Жалко!!Импозантна палма!!

Изображение

Белана
Регистриран: 31 яну 2016, 12:34
Район: Шабла
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Белана » 27 мар 2016, 02:23

<hmmm> Извинете, но тези палми Бисмаркия ли са,,,

Потребителски аватар
Kenar_UK
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2016, 21:57
Район: London
Абсолютна минимална t° (°C): -7С°
Любимо растение: цитруси/палми/олеандър
Любим плод: Праскова
Любим климат: Субтропичен
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Kenar_UK » 27 мар 2016, 13:09

Това повече на вашингтония ми прилича, но и съдиите трябва да се изкажат <rules>

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 07 май 2016, 06:51

Ето как се харчат Бисмаркиите в немските разсадници:

Изображение

Изображение

5 000 еврака....какво и плащаш... <cheers2> <cheers2>

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 22 сеп 2016, 23:22

Хахаха, Бобсъне, туй как съм го изтървал дега...:)))

Иначе моята след 3 седмици във временната поливинилхлоридна афиф оранжерия видимо е много добре - вади едновременно две много дебели копия, ще гледам да я снимам утре:))) Каквото и да си говорим си обичат жега.
Може би засега няма да рискувам с ОГ догодина. По-скоро ще и укрепя и пригодя с големи колелца една 300-литрова стара бъчва.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Проблем с Bismarckia nobilis
    8 Отговори
    1354 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    27 дек 2014, 21:16
  • New post Wollemia nobilis
    8 Отговори
    1978 Преглеждания
    Последно мнение от plamen
    21 апр 2011, 23:46
  • New post Лаврово дърво (Дафин), Laurus nobilis
    от Betur » 08 яну 2011, 23:06 » в Листно-декоративни видове
    510 Отговори
    46296 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    25 май 2018, 22:25

Върни се в “Други "средиземноморски тип" палми (Other "Mediterranean type" palms)”