Грейпфрут - зима

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Грейпфрут - зима

UNREAD_POSTот hristojj » 27 Сеп 2014, 13:21

Здравейте, може ли да ми помогнете и съветвате къде да държа грепфрута през зимата, как да го поливам и други хитринки при отглеждането му през зимата? Разбрах, че е студоустойчив и затова мисля да го сложа на северната тераса, която е затворена и през зимата, температурата е около 2,3 градуса.? Грейпфрута кара 3-та година и е близо 30см висок.
Последна промяна hristojj на 28 Сеп 2014, 22:52, променена общо 1 път
hristojj

Re: Грейпфрут - зима

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 27 Сеп 2014, 13:52

Ето в тая тема е написано доста за тази цитрусова култура. И за грейпрут - зима, и за грейпрут-лято и за грейпфрут - пролет дори. Разбира се, трябва човек да отдели малко време да попрочете....
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот hristojj » 27 Сеп 2014, 17:54

Изясни ми се само, че зимата се гледа при 2-10 градуса, но не си отговорих на въпросите:

1. Защо му се свиват някои от листата, при положение че е полят?
2. В началото на пролетта как да го стимулирам, за да пусне пъпъки, гледах мнения за Атоник, но има и нулеви случаи?
hristojj

UNREAD_POSTот hristojj » 02 Окт 2014, 23:40

Някой може ли да ми каже, защо има свити листа и 3,4 които са светло зелени, отивайки към жълтото? Поливам го през ден, два, вечерта го прибирам от терасата, за да свиква за зимата..? Каква може да е причината?
hristojj

UNREAD_POSTот басиста » 03 Окт 2014, 09:17

Без снимка трудно би могло да ти се даде адекватен и точен отговор!
Може да има железна хлороза от преполиване или от липсата на желязо в почвата, може да е преторено или да не е торено въобще!
Относно свитите листа ако са свежи на вид и при допир са си като останалите то значи всичко е наред, но снимката най-добре би показала какво е състоянието на твоето растение!
Поздрави!
Аватар
басиста
Градинар (Gardener)

Mясто: Пловдив
Любимо растение: Citrus (all types)
Любим климат: субтрипичен

UNREAD_POSTот lufata » 03 Окт 2014, 09:38

Не виждам причина да го прибираш през нощта. Добре е да дадеш снимки на пожълтелите листа, на свитите листа, както и на саксията, в която е засадено растението. Докато ти отговарям, виждам че Басиста вече ти е отговорил и е написал това, което щях да напиша и аз. Както колегата ти е написал, пожълтяването на листата може да се дължи или на преполиване или на хлороза, която се получава в следствие от поливането с варовитата чешмяна вода. Също така ако саксията е твърде голяма, а растението малко, е напълно възможно цитрусчето да не може да "изпива" цялата вода, което води до загниване на корените, както и до пожълтяване и падане на листата. Внимавай с поливките във вече по-студените месеци. Свиването на листата пък може да се дължи на някакви вредители. Затова най-добре дай снимки и изчакай по-опитните от мен да ти дадат съвет.
Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Цитрус

UNREAD_POSTот hristojj » 03 Окт 2014, 10:31

Пускам снимки, не знам поливам го когато видя, че е сухо, и издава при почукване на саксията.. до сега не съм го торил. Четох, че издържа до 4 градуса, затова мисля да го държа все още на терасата. Свитите листа са като останалите, тъмно зеленни.

http://prikachi.com/images.php?images/209/7641209z.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/210/7641210a.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/212/7641212Z.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/213/7641213L.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/214/7641214X.jpg
hristojj

UNREAD_POSTот lufata » 03 Окт 2014, 12:14

Лично моето мнение е, че саксията е много по-голяма от необходимото, което създава предпоставки за преполиване. Зимата, когато поливките трябва да се намалят драстично, с тази голяма саксия ще се задържа много излишна влага и съответно риск от загниване на корените. Не мога да определя дали пожълтяването на листата се дължи на преполиване или хлороза, но мисля че внасянето на зелен камък в почвата в твоя случай е задължително. За повече информация за внасянето на зелен камък, под каква форма и дозировки, прочети тук: viewtopic.php?f=4&t=469
Също така изчакай някой от по-опитните да се изкаже, преди да предприемеш каквото и да е било действие. <cheers2>
Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Цитрус

UNREAD_POSTот Kolibar » 03 Окт 2014, 12:26

Това е хлороза, слагай му зелен камък и ще е пуканка :) <thumbsup> <cheers2>
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот benisat » 03 Окт 2014, 15:15

И го остави на мира ,стига го мести! <head in the wall> Рано е за прибиране <shooting>
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите

UNREAD_POSTот hristojj » 03 Окт 2014, 21:41

Боже и аз мислих пролетта да го местя в един, два размера по-голяма саксия... Ще огранича поливането до 1 път на 3 дни и го оставям на терасата. Почвам да го торя, че от 2 години стои такъв въшкав...
hristojj

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 04 Окт 2014, 00:06

Вероятно преполиването е довело до засоляване на почвата. Железният сулфат временно ще възвърне буферността ѝ, но не трябва да се ползват твърде големи съдове.
Чудех се, дали ще се намери ясновидец и да даде диагноза без факти и снимки, но явно в нашия форум сме само обикновени хора. Една снимка и нещата стават много по-ясни!
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот hristojj » 09 Ное 2014, 14:50

А от 1 седмица започнаха да му капят листата, свежи, зелени, а упадаха, останаха около 10-тина..? Попринцип така ли преживява зимата или при вас стои с листа..?
hristojj

UNREAD_POSTот benisat » 09 Ное 2014, 15:40

При мен си зимува на хладно и светло,и остава с листа! Таз зима го вкарах заради ранния сняг на полутъмно и студено,и ся не ми се вади,че мноо тежък. <head in the wall> Остаям го тъй,кот стане.Не ми се мъкне,над 50 кила е!
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Ное 2014, 19:19

Май и 10 градуса им е много на цитрусите през зимата. Температура между нула и +5 градуса е идеална.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Следваща

Назад към Цитрусови (Citrus)