В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус от семена

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 53 times

В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус от семена

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 дек 2014, 10:56

Много от най-интересните Цитрусови сортове са получени от случайни семеначета. В Америка има грамаден грейпфрут, който расте на доста студен климат и е получен от случайно семе. И ако ценните качества по-лесно се получават чрез насочена хибридизация, никой не знае какво може да излезе от случайни семена. Може би едно семенце от милион би могло да даде начало на едно по-студоустойчиво растение, което да е в състояние да расте и плододава при нашия климат.

Много ли ви се струват милион семена? Аз събирам семената от всички Цитрусови плодове вкъщи и вече съм събрал няколкостотин за последните няколко седмици. До края на зимата ще събера поне 2-3 хиляди. Във всяко семейство се изяждат много килограми цитрусови плодове всяка зима. Ако 500 семейства съберат по 2 хиляди семки, това вече е един милион. Готов съм да се обзаложа, че за максимум 10-15 години, ако залагаме такива количества семена, все някъде из България ще се появи студоустойчивият Цитрус. А може би и повече от един! При това - студоустойчивото растение няма да е трънлив и неядлив хибрид с някой див Цитрусов трънак, а ще е Цитрус с чудесни пазарни качества, с отлични плодове!

Всичко, което трябва да направите е да събирате семената от изядените плодове. Добре е да се държат в плик, за да не изсъхват, защото губят кълняемост. Още по-добре е, да се държат в хладилника.
Избирате място в градината, 1-2 кв.м. са напълно достатъчни. На всеки 2-4 седмици изнасяте събраните семена и ги заравяте на 1 см дълбочина. Нищо работа, нали? Семената се хвърлят нагъсто. Не се притеснявайте, още следващата зима ще убие почти всички растения и ще ги разреди. Тази процедура се повтаря с голяма упоритост всяка година.

След някоя зима ще забележите, че 1-2 от хилядите растения са се запазили малко по-добре от останалите. Някой от всичките опитващи, все някога ще има щастието да види Цитрусче, което е напълно запазено след зимата, докато другите са измръзнали. Ето така се започва ...

Тази процедура няма как да се приложи за тропическите растения. Можем да добавим 4-5 градуса студоустойчивост, но не и 20 градуса. Поне не и в рамките на няколко човешки поколения. Ето защо има смисъл да се пробва с видове, на които не им достига около 1 зона (около 5 градуса), за да оцелеят при нас.
Това означава да се пробват Цитруси в зоните 7b и 8a в България, да се пробват маслини в зоните 7b и 7a, да се пробват Трахикарпуси в зоните 7a и 6b и т.н.

Ако Цитрусите имат някакъв минимален шанс да бъдат приспособени само в по-топлите райони на България, това не означава, че в другите райони няма смисъл от експерименти. Ако едно Цитрусче започне да оцелява в Кнежа, като измръзва само до 10-20 см от земята, това вече означава потенциал и шанс да оцелява безпроблемно в южна България. А в Кнежа може пък да оцелява само с някаква защита, кой знае?

Тъй като ползваме най-обикновени семена от плодове, единственият начин да предизвикаме развитие на някаква по-различна студоустойчивост е като засеем семената възможно най-бързо през зимата, за да имат време да бъдат подложени на студ и замръзване. Предполага се, че когато зародишът е подложен на ниски температури още в семето, поне в някои от зародишите ще се индуцира по-голяма студоустойчивост, която ще се прояви в полученото растение.

Към четящия тези редове:
Кой знае, може би точно ти ще дадеш името си на нов студоустойчив Цитрусов сорт, който хората ще садят по цял свят в следващите десетилетия! Представяш ли си, че може точно за твоите експерименти да се пишат статии в книгите и учебниците!
Ще се включиш ли?

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус

Непрочетено мнение от zack » 18 дек 2014, 11:10

Аз ще се включа, звучи ми разумно и интересно <thumbsup>
Киро, можеш ли все пак, да набележиш с кои цитруси е най-добре да пробваме <wine>

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 дек 2014, 11:12

Ето затова те уважавам, респект! Повтарял съм много пъти тези разсъждения, напълно ги споделям. Вчера накисвах миналогодишшни семки от Емил и една случайно падна в тоалетната чиния. Помислих си: а ако в нея е генът на минус 23-24градусовия Трахикарпус? Бръкнах без никакви скрупули, измих я неколкократно, дезинфекцирах леко с кислородна вода(то си бе чисто вътре, но за всеки случай) и върнах в бурканчето с останалите.
Точно след една година по това време, да сме живи и здрави, към 2-3-4 дузини 1-2 годишни бебета от твои семена в ОГ ще се присъедини голямо неизвестно количество семеначета от тези семки.
Това е начинът и за цитрусите, макар че Трахитатата са доста напред с материала спрямо тях, разбира се.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 дек 2014, 11:15

КОНКРЕТНО по темата, внимателно ще засадя всички семена на онзи Майер моя, който изтърпя десетина дни с минус 6-8 градуса минимуми в саксията цяла зима навън. Тъкмо за Нова година след две седмици слънце от утре-вдругиден ще са съвсем узрели.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 18 дек 2014, 12:01

Аз съм заложил доста семки,даже и много покълнаха,но вътре между цитрусите.
Правил съм опити и съм залагал в градината,но опитите са ми били неуспешни.
Може би трябва да съм по настоятелен.

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 дек 2014, 12:06

Аз събирам семена от всякакви Цитрусови плодове. Нищо не се знае - лимон, мандарина или грейпфут - всеки Цитрус може да крие някакви "заспали" гени за студоустойчивост.
Ако семената не се засеят навън в градината, би било само загуба на време и място. Целта е да се получи естествен отбор през зимата и всички не-студоустойчиви растения да умрат. Ако семената се сеят на топло място, не могат да се ползват за друго, освен за подложки при облагородяване, което не е предмет на тази тема.

Потребителски аватар
Asenov1984
Любител на южните растения
Регистриран: 07 мар 2014, 19:48
Район: с.Джулюница обл.Русе
Любимо растение: Цитруси
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Asenov1984 » 18 дек 2014, 12:27

<cold> Аз имам книга в която са описани експерименти на Мичурин за изменяне на студоустойчивоста при черешите и може да се включа.Интересното е че преди 15 години като бях ученик семка от мандаринка беше паднала в градинката на хазяйката ми и рано на пролет беше покарала .Това се случи в Свищов при пълна случайност без каквито и да е опити и може би само от едно семе а при сериозно количество като например 500 броя винаги е възможно да се проявят качества на устойчивост към студа макар и минимална в повече растения.Също така от личните ми наблюдения върху други дървесни видове забелязвам че върху семето оказва влияние и подложката на майчиното растение ,което ме кара да мисля че е възможно от по-студоустойчивите подложки да се получи предаване към семето на тези качества .Получените растения може да повишат устойчивоста си с присаждане върху трънатия Понцирус и при ворото поколение от семенаци да се наблюдава това което всички искаме и се надяваме .От днес започвам да събирам семена от мандарини тъй като са най -многобройни и ще мога да насъбера бързо солидна бройка пък в понеделник ще ги засея направо в градината на село и на пролет ще чакам резултатите .Ако имах време щях да ги засявам на интервали от 10-15 дни за да се дадът различни шансове за оцеляване на семената и все някое да има шанс при различни условия да запоне развитието си.Като се прибера на село може да прегледам книгата и после да напиша тук за опитите на руснаците за пригаждане на някои растения към техните условия.Може пък да има полза и от товакоето е написано там и някой да се възползва .

Древние римляне говорили:"Время,проведённое за любимым делом,Боги не засчитывают в срок жизни."

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 18 дек 2014, 14:00

Включвам се.

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

NikiStoianov
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Район: Варна

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 18 дек 2014, 15:09

В тая инициатива и аз се включвам.

Само дето след 10тина години може разочарованието да е огромно, ако и като се стигне до плод <hmmm>

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от achovd » 18 дек 2014, 15:57

И аз се включвам.Даже наскоро реших да си събирам семена да видя какво ще се получи.Това ще бъде интересна цитрусова лотария :)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 дек 2014, 22:49

NikiStoianov написа:... Само дето след 10тина години може разочарованието да е огромно, ако и като се стигне до плод.

Не е така.
Ако засяваш семена от хибриди, възможно е да се получи разпад с трагични резултати. Но плодовете от магазините растат в огромни масиви, където на стотици или хиляди метри има един и същи сорт Цитрус. Много е вероятно качествата на сорта да не са съвсем същите, като на родителските дървета. Качествата на сорта са студоустойчивост, хабитус, устойчивост на заболявания, и т.н. А качествата на плода са друго нещо. Вероятността едно оцеляващо растение да даде качествени плодове никак не е малка. Дори да не са съвсем същите, по-скоро бих казал, че вероятноста за напълно непригодни плодове не е голяма.

Потребителски аватар
Asenov1984

Непрочетено мнение от Asenov1984 » 21 дек 2014, 14:21

http://aseno1984.snimka.bg/flowers/opit ... 9.34553368 ето тези покълнали семена от помело прекараха около месец и половина на открито при нощни температури между 0и -5 както и прекараха няколко слани в една мокра салфетка .Загинали семена имаше но само около 3-4 .Тези които засявам ми изглеждат живи но времето ще покаже дали някой мъник е оцелял.

Древние римляне говорили:"Время,проведённое за любимым делом,Боги не засчитывают в срок жизни."

Потребителски аватар
Asenov1984

Непрочетено мнение от Asenov1984 » 21 дек 2014, 16:39

Както обещах разгледах си книгите и намерих как Мичурин е създавал вегетативни хибриди чрез присаждане на незавършили своето равитие семенаци (невстъпили в плододаване )в короните на плододаващи дървета или вегетативно размножени подложки в следствие на което младото растение изменяло същността си и приемало от качествата на подложката.Друго което пише е че е валиден и обратният процес понеже подложката се храни от фотосинтезата на листната маса на калема то следва че и невстъпила в плододаване подложка от семеначе може да се измени в следствие на присадено клонче в короната си .Нямам идея дали това ще е от полза но хората са го писали в далечната 1949 година и си хвалят постиженията.Пиша го това тук защото в книгата пише как по този начин са създали по-студоустойчиви сортове дръвчета а в тази тема нали уж се борим да намерим начин да пригодим цитрусите към нашите условия или поне да ги направим устойчиви до толкова да изкарат зимата с минимална защита .

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 21 дек 2014, 18:52

Тия писания на Мичурин са пълни простотии, ПЪЛ-НИ.
За протокола :) Лисенковщината е отречена и от самите руснаци, при това още по времето на СЪюза :)
Вегетативното хибридизиране.... <453>

Потребителски аватар
Asenov1984

Непрочетено мнение от Asenov1984 » 21 дек 2014, 22:32

е аз само прочетох и преписах пък и затова писах че сами си го хвалят не че разбирам много ама нали уж се търси начин да правим нещо си по темата със студеноустойчивия цитрус.Демек да не си мътя главата сглупости .

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Студоустойчив ядлив банан - Musa 'Rajapuri'
    от Kiril Donov » 21 юли 2015, 04:10 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    34 Отговори
    8044 Преглеждания
    Последно мнение от tisho
    21 сеп 2017, 12:07
  • New post Какъв е този Цитрус
    от kmk » 20 апр 2018, 09:33 » в Цитрусови (Citrus)
    2 Отговори
    308 Преглеждания
    Последно мнение от kmk
    23 апр 2018, 10:11
  • New post Пресаждане на Цитрус от земята (Transplanting Citrus)
    от Kiril Donov » 08 ное 2016, 07:58 » в Цитрусови (Citrus)
    1 Отговори
    785 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    08 ное 2016, 22:32
  • New post Семена от туи
    9 Отговори
    2940 Преглеждания
    Последно мнение от Колев
    19 фев 2018, 21:28
  • New post Семена на Вашингтония
    от achovd » 28 мар 2014, 12:30 » в Вашингтония (Washingtonia)
    22 Отговори
    2684 Преглеждания
    Последно мнение от MaBePuK
    22 мар 2018, 15:35
  • New post Семена за палми
    от roxette88 » 15 мар 2012, 12:15 » в Палми (Palms)
    202 Отговори
    25808 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    13 юни 2018, 00:47

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”