В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус от семена

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Re: В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус от семена

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 16 Яну 2016, 17:41

Кокото трябва, ще се чака бе, Трайко;)))
Какво има за неразбиране?
Цитрус в двора, който няма нужда от зимна защита. А плодовете все някой ще ги дочака. А ако са сто различни оцелели семеначета, някои от тях(2-3-5....) могат да зреят октомври - ноември и да са хубави за ядене.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот traiko » 16 Яну 2016, 18:00

Да прав си,за узряване няма да има проблем.
Може би и аз не се изразих правилно.То голямо чакане ще да е,имайки пред вид годините ми <smile134>
В двора на Серафимов има едно Помело.Казва,че някакъв го е гледал 17 години и не е цъфтяло,след
като му го подарил при него на 19 тата година имаше плодове.
Изображение
Е това е растението,имаше доста и много едри плодове.Аз също имам едно растение такова и не знам вече на колко е години,но са доста.Ще се наложи да поживеем като Серафимов за да дочакаме .<453>
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 16 Яну 2016, 18:02

<bananas> <wine> <thumbsup>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот h2o » 16 Яну 2016, 18:34

Има методи да се накара едно растение да влезе в плододаване по-бързо.Например като се накланят праворастящите клонки под 45градусов ъгъл.И клонки 5-6 порядок вече могат да се излъжат да цъфтят.Разбира се не е задължително това да се случи ,но може да се опита .Знам че при някой дървета действа.
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур
Аватар
h2o
Дипломиран инженер-агроном

Mясто: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -18*С 2010г.
Любимо растение: вашингтония филифера

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 16 Яну 2016, 18:47

При лозата Кондарев още описва метод със суперусилен растеж на семенака още първата година, така че да направи най-малко 16 междувъзлия с дебелина над 10-12 мм. При това положение семенакът залага реси/плодни очи след 16 възел и на втората година още тя плододава.
Та, вероятно има начин и при цитрусите, макар не толкова елементарен, естествено.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот добърски » 16 Яну 2016, 22:34

Някъде от зимата на 2009-2010г. си правя подобни експерименти. Хвърлям есен, или зиме по някое и друго семе от цитруси (и не само) в градината. За семена във фризер не бях се сетил....
Тази година едно тазгодишно семеначе, от лимон, след новогодишните студове остана живо, та живо. После беше под снега. Сега пак. Ще видим напролет. Така, че има надежда<thumbup>
Докато Киро не отвори темата си мислех, че може би това няма да стане, още повече че 5 г. нищо не ми бе поникнало, но.....ето.
Та някой ден, може и да стане. После, кой ще бере плодове, ами син ви или производно (респективо) пак ние. <smile134>
добърски
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Христо Христов » 26 Яну 2016, 00:42

Събирам и аз семена от цитруси, към половин литър са вече.Няма да ги слагам на минусови температури, като се затопли направо ще ги сея.Опасявам се, че студът, както може да отключи ген за студоустойчивост, така и може да убие някое ценно растение.
Христо Христов

UNREAD_POSTот h2o » 03 Фев 2016, 22:13

Киро ,какъв е резултата ? Растенията живи ли са ,след последния студ ?
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур
Аватар
h2o

Mясто: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -18*С 2010г.
Любимо растение: вашингтония филифера

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 03 Фев 2016, 22:54

Ами може и да са живи, само не знам защо се преструват на хербаризирани ... <he-he>

Шегата настрана, но явно с Цитрусите нещата ще са доста по-трудни, отколкото с маслините. Но аз няма да забравя една история за един грейпфрут някъде из щатите Каролина в зона 8а, който е бил засят от семка и един ден е станал страхотно, студоустойчиво и плододаващо дърво. До колко тази история е вярна - не знам, но знам, че няма причина да не се получи при някого. Колкото повече опити се проведат, толкова по-голям е шансът да се прояви студоустойчив ген в някой Цитрус.
Иначе резултатът сега завърши така:
Изображение

Новите семена реших да не ги минавам през фризера, защото остават само няколко живи. Сега ще пробвам без замразяване.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот achovd » 04 Фев 2016, 00:13

При мен листата окапаха всичките, но клонките нямат поражения грам. Напролет ще стане ясно, но засега така смятам. Снимката е от вчера.

Изображение
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот Сиор » 04 Фев 2016, 08:57

Kiril Donov написа:Но аз няма да забравя една история за един грейпфрут някъде из щатите Каролина в зона 8а, който е бил засят от семка и един ден е станал страхотно, студоустойчиво и плододаващо дърво.

Истина е, един на име Макензи. Намерил грейпфрута в един двор в Чарлстън и го размножил. Още гледа цитруси (ако е същата история и същия човек.).Чарлстън обаче не е зона 8а.... а Макензи вече не гледа грейпфрути в каролините, а мандарини, но пък има цели плантации от мандарини - и всичко е тръгнало от този грепфрут. Обаче ги зазимява - мандарините, има си собствен сорт,кото твърди, че издържа до -10 без никакви повреди, дори по листата, но,има още едно но, същите тези грейпфрути и мандарини не се справят добре никъде другаде освен в каролините, като хората си го обясняват с каролинските лета - топлият сезон там е много дълъг -средни т. над + 20 от около 15 май до края на октомври, над 100-120 дни със *средна* т над +30, това са огромни температури за вегетативен растеж,и дърветата са много крепки; при малко по-хладни лета не били издържливи на студ; но да, човекът е успял да адаптира ядливи цитруси за зона 8, макар и със специфични локални условия...след 30 години опити...
Сиор
Градинар (Gardener)

Mясто: Бургас

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 04 Фев 2016, 09:48

Ясно. Суперсъмнителна работа, граничеща с шаманизъм:)
Става, ама само при мен, щото имам специални условия:)
Айде не.
Те и така Сатсумите държат наминус 9.
Дето е минус 9, там е и минус 10 при "специални" условия.
За да бъде нещо доказан факт, то трябва да може да бъда проверено при идентични/подобни условия от други и да бъде потвърдено.
Дотогава за мен подобни случаи са в графа "съмнителни" или чиста измама.
Ето - Кирил. Казва: тоя Трахикарпус държи толкова, тая маслина - толкова.
Всеки, който се интересува, може даси купи, размножи, провери и да се убеди, че отговаря на истината. <thumbup>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Сиор » 04 Фев 2016, 11:00

Нещо такова. Обаче не е мошенник, напротив разбран човек. Продава семена и растения само за няколко щата, извън америка отказва да изнесе категорично, просто се е е убедил че извън каролина растенията му не стават и поради това продава само в топли щати, за да не се самозалъгват хората. Едиствените плантации на цитруси в каролините обаче са негови, или поне аз не знам за други, т.е. дори в каролините растенията му не са успели да се наложат широко. Но в никакъв случа не е мошенник.

По скоро ме тревожи :) това, че да селектира нещо, което да расте горе-долу навън, му е отнело 30 години въпреки че е почнал с летящ старт - т.е. с грейпфруктовото дърво, растящо на открито.
Сиор
Градинар (Gardener)

Mясто: Бургас

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 17 Юни 2016, 09:03

Kiril Donov написа:Ами може и да са живи, само не знам защо се преструват на хербаризирани ... <he-he> ...

Мдааа, явно ще излязат живи тези лимончета. Експериментът продължава, като става все по-интересен.
Забележете, че новото развитие все пак е над нивото на почвата, т.е. пъпката е преживяла -12 градуса. Но важното в случая е, че говорим за лимон, при това на собствен корен, а не присаден върху студоустойчива подложка. Лимонът по принцип е сред най-малко издържливите на студ Цитруси.
Изображение
Изображение

А това са някакви портокали или мандарини, които също са оцелели на това място. Ще ги огледам обаче, дали случайно не са от нови семена.

Изображение
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот achovd » 17 Юни 2016, 12:02

А моята тестова мандарина на тепето я извадили и изхвърлили без да ме предупредят (тя си е тяхна де, но сме говорили по въпроса) и без да я изчакат .Сега мъча едни резници от нея, но едва ли.Жалко, защото е избила през 2012, сигурно щеше и сега. На един съседен блок в Кичука, близо до басейн Нептун в Пловдив бяха засадили лимон в една градинка, увиваха го, но пак измръзна и досега нищо не се е показало, по-назад в темата даже съм го снимал.
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

ПредишнаСледваща

Назад към Цитрусови (Citrus)