Цитрусови подложки - предимства и недостатъци

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Цитрусови подложки - предимства и недостатъци

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 апр 2015, 23:45

Вчера махнах зимната защита на моите Цитруси. Първото нещо, което ми се наби на очи, бяха подложките им.

В началото имах някои растения, които бях купувал от Гърция и бяха на различни подложки - Бигарадия или citrange. Те обаче растяха твърде буйно за моите цели и затова след 3 години ги подмених с малки растения от нашия разсадник, всички присадени върху Летящ Дракон (Poncirus trifoliata var. monstruosa ''Flying Dragon'). Тази прекрасна подложка има всички качества на обикновената Трифолиата, но предизвиква по-бавен и по-компактен растеж, нещо наистина важно за нашите условия, където не можем да си позволим да имаме много големи дървета.

След 15 години опит с тази подложка, виждам в нея само един недостатък - самите растения-подложки са много криви като малки. След облагородяването, основата на новото растение също е крива. Поне в началото.
Кривините, заради които някои хора се оплакват, всъщност напълно се скриват само за 3 години. Ето снимка, на която ясно се вижда, как кривините са се изравнили при растежа и надебеляването на стъблото. За 3 години кривото стъбло е станало напълно право. Това е станало при всичките ми видове и сортове Цитруси, без изключения.

Забележете, как ивиците по стъблото все още показват, къде са били кривините в междувъзлията.

Изображение

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Христо Христов
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 22 фев 2012, 20:36
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Цитрусови подложки - предимства и недостатъци

Непрочетено мнение от Христо Христов » 16 апр 2015, 01:18

Знам, че е относително и зависещо от ред условия, но какъв е годишният прираст при растения на различни подложки, когато са отглеждани на вън?

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 16 апр 2015, 09:56

И аз стигнах тази година до същият извод. Но не се сетих да направя снимки <head in the wall>
Довечера ще направя за да ви ги покажа <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 апр 2015, 02:20

В Гърция всички Цитруси се произвеждат в на юг, основно в Пелопонес. Основно се ползват две подложки - за по-топлите райони продават само върху Бигарадия (Севилски портокал, Citrus aurantium), а за северна Гърция продават освен върху Бигарадия, също и на Цитрандж (citrange). Преди години съм купувал доста Цитруси от Гърция, като мислех, че подложката им е Трифолията. Но когато избиха филизи от нея, а и след няколко мразовити зими, разбрах каква е.

Ето нещо интересно, което забелязах вчера в ботаническата ни градина. Имаме два Цитруса, които се опаковат с найлон и се топлят със светещи маркучи, също като палмите.

На първите снимки е гръцка Клементина, която е на Цитрандж подложка. Тя след всяка зима изглежда така и за повече от 10 години, не е пораснала изобщо. Дори помня, че бяха две, но едната умря в някоя от мразовитите зими, независимо от отоплението. Има 2-3 живи клонки, от които пак ще тръгне, но почти всичко е мъртво и сухо.
Изображение Изображение

Това е Сатсума, която аз съм присадил преди 7-8 години върху Трифолията. Това растение порасна значително за тези години, дори вече всяка година цъфти и плододава, а под найлона цяла зима прозираха няколко мандаринки.
Изображение Изображение

Идеята с този начин на отглеждане е да пазим и топлим само надземната част, като подложката и земята не ни интересуват и остават незащитени - нали коренът е студоустойчив!
В резултат, растенията върху всяка друга подложка страдат много и в крайна сметка умират. Върху подложката от Трифолията обаче, дръвчетата нямат никакви сериозни проблеми, дори при мразовития инверсионен климат в нашия разсадник.

Докато пишех това ми хрумнаха две неща:
1. Ще засадим още няколко Цитруса от малките ни, понеже те са присадени на 30 см и ще е още по-удобно за зимна защита.
2. Моите Цитруси от насаждението ми вкъщи, които сега ще местя, не е нужно да ги садя до стена. По-лесно ще ги топля с маркуч, а и ще станат по-големи дървета. Вместо тях, покрай стените мога да засаждам Манго, например ...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 апр 2015, 03:49

Поиграх си да направя тази таблица с основните характеристики на най-популярните цитрусови подложки в България:

Изображение

Христо Христов
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 22 фев 2012, 20:36
Район:

Непрочетено мнение от Христо Христов » 18 апр 2015, 01:12

Киро, много полезна и интересна информация! <hat off>
Мислех поне първата зима да отоплявам с маркучи, но явно няма да се получи при дръвчетата на волкамериана.
п.п.Пуснах багера в действие, ще отворя нова тема когато имам повече време.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 18 апр 2015, 10:49

Обещаните снимки на по старите ми засадени цитрусови.:

Изображение Изображение
Изображение Изображение

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

NikiStoianov
Любител на южните растения
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Район: Варна

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 18 апр 2015, 18:57

Ма аз си ги харесвам начупени - шо ше ми се изправят :(

Жалко!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 апр 2015, 20:08

Репликата на Ники ми напомни, че и аз никак не ги харесвах така криволичещи. По друга причина: МНОго ми напомнят едно проявление за вирусно заболяване по лозята, наречено закържавялост, нищо общо, разбира се, само визуално. Т.е напомняха ми кържави лози <453>
Но тази пролет открих, че и на мен ми харесват такива.
Все пак, не е болка за умиране - все има по някое малко, чиято подложка е такава :)

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Цитруси - общи

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 12 авг 2015, 10:04

Колко малко трябва на човек, за да бъде щастлив. Благодаря! Всичко пристигна невредимо. И за да няма <off topic> въпрос към господин Донов:
И трите цитруса са присадени на Poncirus Flyng Dragon. Според господин Серафимов растения, които а предвидени за съдово отглеждане би трябвало да се присаждат на семенаци от съответния вид. Причината е, че присадката и стъблото(корена) по различен начин встъпват в зимен сън, поради което могат да се появят проблеми при отглегждането и по-конкретно, в чувствителния пролетен период.
Какъв е вашия опит? Експерименти със зимоустойчивостта няма да правя и ще ги отглеждам в саксии. Питам за опит, защото е по-ценен от всички теории на куп.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 авг 2015, 10:31

Тардиво, Майер и Лунарио нямат никакви проблеми с Драгъна.
Зреят чинно в уречените времена.
Напролет ще ти пиша за още десетина вида(със зелени плодове в момента), а по-догодина - за всички 30 :)

Аз много уважавам приказката за старите хора, оная в която мъдрият старец посъветвал младите селски стопани да вземат посадъчен мат'рял от мравуняците.
Само че в съвременността младите арендатори си имат модерни силози и приказката е безнадеждно остаряла. Да се изразя така по-диопломатично относно мъдростта на старците.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 авг 2015, 10:39

Имах един семанак-лимон, подарен ми от една клубарка преди години. Две зими стоя в топла и неособено светла стая - едно листо не му падна.
Моето скромно мнение е, че да, ако са на съответната подложка, може по-спокойно да презимува на топло, отколкото на заспиваща зимен сън подложка, над която присадникът заради сухото и топло време иска вода и минерали от корените, а последните спят.
Т.е щом ще са ти в саксии, зимата - задължително на хладно(както пише на всеки цитрусов Вид при поръчките).
Единственият проблем би могъл да е по тая линия. За зреенето - писах, не съм видял проблеми, което обаче не изключва и да има такива.

Добавям: такива все пак имаше при Помелото, но то върза септември и нямаше време да наедрее. Тази година по Коледа ще има отговор дали и там става проблем.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 авг 2015, 11:10

И още един нюанс(с ЯСНА и подчертана уговорка, че важи за МОЯ климат или по-точно светлинен режим зиме!) и ПОЧВА!):

Заспиването на подложката не е чак толкова сериозен проблем.
При топло и светло време последният мерак за импулс затихва ноември при мен и то по-скоро заради падналите въздушни температури. На ЛД подложка.
Първото събуждане е още в началото на февруари, ако се стопли достатъчно. СИРЕЧ <406> -думата не ми е в речника, но става- покоят е максимум 2 месеца, във всеки случай толкова му стигат. Ако не началото, около 10-15 февруари на южна, неотопляема тераса, остъклена, все по-мощното завръщащо се слънце, буди всичките ми цитруси на Летящ Дракон. Дотам, че да се налага да измислям някакви мерки за забавянето им до март, когато прогнозите станат достатъчно сигурни за изваждане навън: всички мои цитруси никога не са имали проблеми с минус 3-4, НО свежите леторасти скоропостижно заминават на нула градуса, а това са 1-2 загубени месеци растеж.
В края на краищата този покой е нужен и на културната присадена част на повечето цитруси)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 12 авг 2015, 13:56

За мен няма по-добра и по-лесна подложка от Понцирус. Няма да е пресилено ако кажа, че опитът ми с Цитруси при нашите условия вече задминава този на Серафимов, още повече, че той никога не е имал достъп до толкова богат видов и сортов асортимент (той самият ми го е споделял). Толкова относно различните ни мнения.
Аз отглеждам растенията си вкъщи, а и тези в разсадника, като се старая да им осигуря нормалния естествен цикъл на развитие, който е характерен за всяко растение. Повече от ясно е, че ако се опитвам да държа Кокосова палма навън през ноември или се опитвам да предизвикам усилен растеж и цъфтеж при Цитрус при стайни условия през зимата, ще срещна сериозни трудности
При мен Цитрусите зимуват на студено (около 0 до 10 градуса) и нямам проблеми. Само заради теста, миналата зима вкарах вътре растения на подложки от Волкамериана и Бигарадия (Севилски портокал). Започна страшен листопад и едва не умряха. Така се убедих, че комбинацията от топло и стайна осветеност няма как да доведе до нищо добро, независимо от подложката. Цитрусите си искат хладни условия през зимата. Това е всичко.

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 12 авг 2015, 16:17

Благодаря за конкретните и изчерпателни отговори. Условията ми за презимуване са светло и прохладно т.е., в оранжерията, където подържам температура между +7/+10. Останалите ми цитруси - мандарина, 2 лимона, кумкуат, помело и неизвестен за мен вид лайм, тази пролет се събудиха в началото на март.Всички са присадени на Poncirus trifoliata. За сезона имат сериозен прираст. Най-много избуяха лайма и мандарината. Живот и здраве да е, предполагам, че догодина ще имам достатйчно плодове. Когато се прибера ще снимам всичко поотделно.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Студоустойчивост на Цитрусовите подложки
    от иван » 23 мар 2015, 10:44 » в Цитрусови (Citrus)
    0 Отговори
    992 Преглеждания
    Последно мнение от иван
    23 мар 2015, 10:44
  • New post 5. Цитрусови видове
    0 Отговори
    947 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    13 фев 2013, 02:19
  • New post Саксии за Цитрусови растения
    от sylay » 28 юли 2015, 14:36 » в Цитрусови (Citrus)
    28 Отговори
    4245 Преглеждания
    Последно мнение от traiko
    14 фев 2018, 22:58
  • New post Цитрусови дръвчета засадени в ОГ - Горни Лозен, до София
    от chicholyubo » 02 авг 2013, 11:37 » в Цитрусови (Citrus)
    160 Отговори
    23390 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    01 ное 2017, 17:42

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”