Кафирски лайм, Kaffir Lime (Citrus hystrix)

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
sylay
Любител на южните растения
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Кафирски лайм, Kaffir Lime (Citrus hystrix)

Непрочетено мнение от sylay » 15 авг 2015, 16:15

Нямам такова, но много му се чудя.
Да си взема ли или не?! <hmmm>
Казват, че тук и плода и листата се ползват, а аз съм страстен фен на кулинарията. Освен това много обичам вкъщи да мирише на лимон или на някакъв цитрус, а май някой беше писал, че кафира бил и с доста силен аромат.

Който го има у тях, моля нека напише два-три реда какви са наблюденията му над растението. Пробвал ли е листата. Изобщо всичко, което му е направило впечатление.
Благодаря предварително!

Mvvelev
Регистриран: 02 мар 2014, 16:34
Район: Русе
Любимо растение: Citrus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Кафирски лайм, Kaffir Lime (Citrus hystrix)

Непрочетено мнение от Mvvelev » 27 ное 2017, 18:51

Кафир Лайм/Kaffir Lime (Citrus Hystrix) взет от Палм Център през Април 2015г., още тогава пресаден в по-голяма саксия! Нямам снимка когато го получих, тези тук са от 15.08.2015г.
Изображение
Изображение

16.09.2015г.
Изображение

Много добре се разви през сезона, но не успя да цъфне! Зимата беше прибран в нещо като остъклена тераса(но не със стъкла, а с найлон) заедно с други цитруси и растения, не помня точно кой месец паднаха сериозно температурите(не меря температурата при растенията и нямам представа какви са минималните градуси) и докато се усетя да ги прибера, Кафир Лайма и един Лимон имаха видими сериозни повреди по листата, те бяха и най близо до вратата на терасата, всички други цитруси нямаха никакви следи от измръзване! В последствие Кафир Лайма остана без никакви листа и загуби част от клоните си, но още в края на Март началото на Април започна първият растежен импулс.

29.04.2016г.
Изображение

През тази година след измръзването не успя да цъфне, но се разви доста и въпреки старта от нула направи доста листна маса, за съжаление не мога да намеря други снимки от 2016г.

05.03.2017г.
Изображение
Изображение

Цъфна за първи път <thumbsup> десетки, да не кажа стотици цветове! Същият месец всички цитруси бяха нападнати брутално от акари, като Кафир Лайма беше много зле вижда се на следващите снимки!

21.06.2017г.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Не съм премахвал цветове от растението, оставих го да си прецени колко може да изхрани, но заради акарите хвърли доста според мен! Въпреки това на дръвчето останаха 14 плода(включително и два от втория цъфтеж, непосредствен след първия)!
На 05.11.2017г. намерих първият паднал Кафир Лайм в райграса под саксията му, разбира се беше дегустиран веднага и смея да твърдя, че от към вкус и аромат е в пъти по добър и силен от Лайм закупен от магазина, невероятен плод въпреки наличието на много семки, кората също е много силно ароматна, тя влезе в употреба за един кекс, никога не бях опитвал кекс с такъв аромат на Лайм, убийствен <thumbsup>

21.11.2017г.
Изображение

Тук може да се види разликата в цвета на плодовете, на горната снимка е плод, който е от вторият цъфтеж на Кафир Лайма(от него се задържаха два), видимо по зелен и по набръчкан(според мои наблюдения, когато плодовете започнат да зреят формата им се променя постепенно от доста набръчкана към
по гладка) от плодовете от първия цъфтеж!

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Мисля че зрее като останалите цитруси през зимата, но започнах периодично да намирам Лайм в райграса, нищо им няма на плодовете всички са с невероятен вкус и аромат, но се чудя защо при мен така още през ноември започнаха да зреят, понеже съм чел в интернет за Кафир Лайм и съм виждал и снимки на узрели плодове, жилти като лимони!
В момента има още шест броя на дръвчето, постепенно намаляват, всички до сега паднаха сами, само един Лайм откъснах за да го подаря!
Теглил съм ги всички до момента на кухнеска везна, варират от 52 до 57 гр. - всички!
23.11.2017г. Тук последните два паднали сами, общо тегло 109 гр., левия 56гр. и десния 53гр..
Изображение

Изключително много харесвам Кафир Лайм, с огромного желание си го поръчах от Палм Център и с огромно желание си го гледам, мисля че е не по-малко атрактивен от Citrus Aurantifolia, изключителни вкусови качества и плюс това листата се използват в кулинарията(опитвал съм ги няколко пъти първата и втората година в различни салата, невероятна комбинация и няма нужда да се добавя сок от Лимон или Лайм, тази година не съм понеже листата не са толкова добри след нападението от акари), да не говорим за декоративният вид през по-голямата част от лятото с набръчкани Кафир Лаймове!
Без съмнение Кафир Лайм е един от любимите ми цитруси(въпреки че аз всичките си ги харесвам много) и мисля има място в дома и градината ви! <that's it>

Ще се радвам и някой друг да сподели мнение и опит за Кафир Лайм!

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 28 ное 2017, 12:30

Аз го исках просто заради ЛИСТАТА, че се ползвали в тай-кухнята.
Никой не ми отговори тогава и не си го купих, но този коментар ме мотивира.
А този кафирлайм по-кисел ли е от обикновения?
Бързо ли расте? Изобщо какви са ви наблюденията върху самото растение като цяло в сравнение с другите цитруси?

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 ное 2017, 12:42

Внимавайте с този цитрус. Личен опит: при минус 1 закъсва здраво, за разлика от почти всички останали.
Моят едвам оцеля преди 2 зими.
Сега е добре, но внимавам) Уж.

Mvvelev

Непрочетено мнение от Mvvelev » 28 ное 2017, 13:29

sylay, аз нямам от обикновения Лайм (Citrus Aurantifolia), но умишлено си купих от магазина за да ги сравня като вкусови качества, на мен не ми се стори по кисел Кафир Лайма, но много по ароматен и с много повече семки са мойте плодове, докато тези от магазина нямаха семки! Единствено не съм го пробвал да му изцедя сока, но скоро ще го направя и ще ви го снимам срязан през средата!
Моето дръвче загуби всичката си листна маса и част от скелетните клони първата зима, но много бързо се възстанови и удвои размера си, гледам го като всички останали цитруси, на директно слънце, влаголюбив през топлите месеци, торене през две седмици от началото на Март до края на Септември, зелен камък два пъти съм му добавял по по-малко от супена лъжица, нищо различно! Както сподели и ivo_nekitov, моите наблюдения също са че е по-малко студоустойчив от други цитруси, само той и един незнаен сорт Лимон измръзнаха/останаха без никакви листа от всички цитруси, в конкретната зима преди две години!
Също така има и огромни бодли <thumbup>

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 28 ное 2017, 13:34

Благодаря!
Ще го имам в предвид.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 29 ное 2017, 09:34

Растежът му е хубав и буен, при подходящите условия, дори бих казал, по-буен от този на болшинството други цитруси.
Но наистина, много внимателно с нулевите температури!

Потребителски аватар
sylay

Непрочетено мнение от sylay » 29 ное 2017, 10:01

Ние като му "опасем" листата с кулинарни цели то няма да личи големия прираст. ха ха хаааа
<icecream> <453> <icecream>

Mvvelev

Непрочетено мнение от Mvvelev » 29 ное 2017, 18:23

Изображение

След днешната дегустация на Кафир Лайма останах с впечатление, че е доста кисел наистина, нямам обяснение как преди ми се стори по-малко, май ще се окаже по кисел от Citrus Aurantifolia всъщност, има доста семки, но аромата е много силен и неповторим! <icecream>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 апр 2018, 10:48

Подозренията ми за лайма като единствена потенциална жертва на мартенския сняг и студ се потвърдиха.
Има 70-80 на сто поражения по листата (до миналата седмица свежи и кичести).
Радостната за мен изненада е, че има запазена зелена листна маса и няма да мре, макар че едва ли и ще върже повече от 1-2 плода.
Да е жив и здрав. Все пак на минус 1-2 предната зима почти замина, а сега на минус 4 и 8 десети има здрави листа.
От останалите десетина умишлено извадени още в началото на март (след отминаването на февруарския студ първите два дни) навън цитруса, няма съществени поражения, освен едва видимо козметично посивяване на част от листата на Помелото. На портокалите им няма нищо, както и на няколкото мандарини.
Напомням, става дума за минус 4 до почти минус 5 градуса, но със силно слънце и високи дневни, "Солунски" мраз:)
Подозирам, че голяма роля е играл дебелия сняг, за лекото замръзване.
Другото изключение е един голям лимон на Фолкамерикана, но и той е добре, има само 2 големи счупени клона механично от силния вятър.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Мексикански ключов лайм /mexican key lime/
    от dsdimitrov » 05 ное 2015, 15:18 » в Цитрусови (Citrus)
    4 Отговори
    1008 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    06 ное 2015, 08:16
  • New post Лайм от Таити, Лимета, Зелен Лимон, Tahitian lime
    от traiko » 16 апр 2013, 22:31 » в Цитрусови (Citrus)
    32 Отговори
    5806 Преглеждания
    Последно мнение от kukuruzius
    02 апр 2018, 11:48
  • New post Помело, Шедок, Citrus maxima, Citrus grandis
    от Fanton » 09 яну 2011, 17:30 » в Цитрусови (Citrus)
    192 Отговори
    25246 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    05 юни 2018, 22:21
  • New post Е ли е или не е това Rhapidophyllum hystrix ?
    9 Отговори
    2040 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 апр 2013, 20:40
  • New post Рапидофилум, Иглова палма (Rhapidophyllum hystrix)
    65 Отговори
    11539 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    26 май 2017, 23:05
  • New post Citrus 'UGLI'
    от aurelija » 10 яну 2014, 00:07 » в Цитрусови (Citrus)
    2 Отговори
    1004 Преглеждания
    Последно мнение от aurelija
    09 май 2014, 19:34

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”