Мексикански ключов лайм /mexican key lime/

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
dsdimitrov
Регистриран: 04 ное 2015, 21:55
Район: Пловдив
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мексикански ключов лайм /mexican key lime/

Непрочетено мнение от dsdimitrov » 05 ное 2015, 15:18

Темата е доста комплексна и обширна. Преди две години си купих семена от САЩ за да си посадя лайм. От 6 семена тръгна само едно и стана голямо растение. 2,7 метра, но го подрязах до 1,7 метра за да го прибера вътре в стаята. Освен това искам да го размножа като отрязвам част от клончетата и ги поставям в нови саксии за да тръгнат нови растения. Засега новите растения не са изсъхнали, но и не порастват. Другото, което ме притеснява е че растението досега не е дало никакъв плод, нито пъпки, цъфтежи,цветове или каквото и да е. Само клончета и листа. Растението е доста трънливо и се чудя дали да не отрежа тръните с ножицата, защото искам лайма да е без тръни. Част от листата пожълтяха и изпадаха, аз ги събирам и ги слагам обратно в саксията за да се разлагат в почвата и да я наторяват допълнително. Старая се да поливам равномерно, нито да е много сухо, нито прекалено влажно.
Растението издържа на стайна температура две зими безпроблемно. Най-накрая обаче дори не съм сигурен дали растението е лайм,какъв вид точно,защото може да се окаже че отглеждам някакво съвсем друго декоративно растение.
Затова искам да се консултирам с вас като експерти в тази област и качвам снимките на растението, за да познаете какво е.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
lufata
Любител на южните растения
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Район: София
Has thanked: 1 time

Re: Мексикански ключов лайм /mexican key lime/

Непрочетено мнение от lufata » 05 ное 2015, 15:49

Колега, добре дошъл във форума! Защо не си си направил труда да попрочетеш нещо из форума? На всеки му е най-лесно да му бъде предоставена информация без да положи никакви усилия. В тази секция на форума има подробна информация за отглеждането на цитрусовите растения и ако си беше направил труда да прочетеш, щеше да знаеш, че няма как да очакваш да посадиш семка и да имаш питомно растение. Дори и при перфектно отглеждане на това диво растение, ще са необходими най-малко 7-8 та дори и 15 години преди да започне да плододава и гаранция, че плодовете ще са като на майчиното растение - няма. Още повече, че ти дори не знаеш какво е майчиното растение и дали си заслужава да отглеждаш дори питомно такова! Ако беше се разровил, щеше да знаеш, че всяка пролет цитрусите се подразват, а това растение от снимката има огромни лакомци и е подрязвано не повече от един път и то не с друга цел, ами за да го вкараш в стаята. Също така ако се беше поинтересувал, щеше да знаеш, че толкова жълти листа са в следствие от някакви неблагоприятни условия, като причините могат да са много, но най-вероятно е хлороза. Ако беше попрочел, щеше да знаеш и как се лекува тази хлороза. Резниците също не се залагат така, но в твоя случай няма смисъл да го размножаваш, при положение, че растението е диво. Ако за вбъдеще решиш да размножаваш питомни растения, чрез резници - ще помагаме! Също така щеше да знаеш. че е рано да се прибират цитрусите.
Много неща щеше да знаеш ако беше прочел поне мъничко! Аз лично съм почерпил над 90% от знанията си именно от този форум, но преди да задавам въпроси съм чел, чел и пак чел!
Съвет №1 - Преди да се захванеш с цитруси, се поинтересувай как се отглеждат - изчети секцията "цитрусови".
Съвет №2 - Купи си от Палм центъра хубави цитрусови видове.

P.S. Иначе растението наистина прилича на лайм, но е диво!
Ай наздраве <cheers>

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

dsdimitrov
Регистриран: 04 ное 2015, 21:55
Район: Пловдив
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от dsdimitrov » 05 ное 2015, 17:13

Благодаря за отговора. Прочетох доколкото мога информацията във форума, но все пак реших да питам. Цитруси не ме интересуват като цяло, проявявам интерес само към лайм. В палм центъра ще отида при първа възможност да взема лаймова заготовка. Мексикански ключов лайм в палм центъра не видях, но има два други сорта, които ми хващат окото. Според хората, които познавам и отглеждат лаймове може да се очакват плодове до 4-тата година ако е от семка, значи още 2 години тр да чакам. 15 години? Това да не ти е орех. Пък и само декоративно да стои без плодове ме устройва. Според клиповете, които видях в ютуб точно така поставят резниците - режат 15 см клонче, махат всички листа без най горните две, ръгат клончето в центъра на саксията и поливат. Коефициент на успеваемост 17-19 %, тоест от 10 засадени ряза се хваща 1-2 растения.

Потребителски аватар
lufata
Любител на южните растения
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Район: София
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от lufata » 05 ное 2015, 20:15

Ореха дава по-рано плод от дивите цитруси. А относно резниците, листата се режат наполовина или на 2/3. За повишаване % на вкореняване се ползва вкоренител, не е задължително, но помага. Също така виждам, че са на слънце. Трябва да са на светло и топло, но не на пряко слънце. Желателно е да им се осигури среда с висока влажност, като за целта може да се захлупят с буркан или увият в найлон. Субстратът също е от голямо значение. С резници от лайм аз лично нямам опит, но при лимоните, вкореняването е около 90%. <wine>

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 40 times
Been thanked: 63 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 ное 2015, 08:16

Както правилно ми отговори наскоро един нов член на форума, темите вече са станали толкова обширни, че наистина е трудно човек да намери важната информация, особено в тези забързани времена. Колкото и да ни се иска, никой форум не може да поддържа академично ниво и няма как вечно да очакваме, че хората ще са изчели всичко, преди да зададат въпросите си. Затова предлагам да не ги пращаме веднага в първи клас, а който желае - просто да им отговаря по същество.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Кафирски лайм, Kaffir Lime (Citrus hystrix)
    от sylay » 15 авг 2015, 16:15 » в Цитрусови (Citrus)
    9 Отговори
    1385 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    02 апр 2018, 10:48
  • New post Лайм от Таити, Лимета, Зелен Лимон, Tahitian lime
    от traiko » 16 апр 2013, 22:31 » в Цитрусови (Citrus)
    32 Отговори
    6120 Преглеждания
    Последно мнение от kukuruzius
    02 апр 2018, 11:48
  • New post Washingtonia robusta, Mexican Fan Palm
    от Kiril Donov » 05 авг 2013, 13:44 » в Вашингтония (Washingtonia)
    27 Отговори
    3282 Преглеждания
    Последно мнение от tisho
    28 ное 2017, 10:13
  • New post Choisya x dewitteana "Aztec Pearl", Мексикански портокал
    от Kiril Donov » 15 юни 2016, 08:14 » в Цъфтящи видове
    32 Отговори
    2280 Преглеждания
    Последно мнение от слав
    30 юни 2018, 19:37

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”