Лимон Загара Бианка,Citrus limon Feminello Zagara Bianca

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Лимон Загара Бианка,Citrus limon Feminello Zagara Bianca

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 15 Сеп 2016, 08:47

Породено от дискусията около болното лимонче в общата тема, отварям нова, за да споделя някои свои емпирични наблюдения на лаик в материята, но вече с някакъв минимален опит.
Този сорт до миналата година беше пренебрегван от мен и, признавам, ако не бе останал само той на Понцирус, може би щях да карам все още само с Лунарио и по някой Майер:)
Все пак, ето някои факти: Миналата година се сдобих с първия си ЗБ.
В момента той има няколко лимончета, а купените напролет още няколко растение, потвърдиха работното ми предположение относно този сорт, а то е, че той расте определено по-буйно от другите два, с които разполагам
Червеният не го слагам в сметката, защото е на друга подложка и принципно расте по-буйно).
Както можете да видите и от снимката на суат на неговия, моите са почти идентични, чукам на дърво, без проблемите, разбира се.
С уговорка, че не генерализирам, но все пак ори равни други условия, този сорт има склонност да изстрелва нависоко един пич, от който след това се разклоняват 3 до 4 нови, на височина около 80-110 см, което е просто идеално за оформяне на малка, но красива дървовидна коронка след 1-2 години и поетапно почистване на по-долните клони.
Поне така мисля да направя аз.
Все още нямам поглед върху плододаване, освен на 1-2 бройки, но да сме живи и здрави - догодина.
Снимков материал - до неделя.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Лимон Загара Бианка

UNREAD_POSTот swot » 15 Сеп 2016, 18:25

В потвърждение на Иво, казвам, че моят е на 2 години, закупен от Палм Център и тази година имаше доста плодове (около 5-6, които не е сигурно дали ще ги оставя, заради състоянието му в момента), за възрастта си, както и буен растеж. Като изключим наскорошната акаро-атака, съм доста доволен от представянето му, с оглед на другия ми лимон, който е на същата възраст, но 2 пъти по-малък и тази година завърза едно лимонче...което окапа... <smile134> <smile134> <smile134>
Аватар
swot
Градинар (Gardener)

Mясто: с. Момин Сбор

Re: Лимон Загара Бианка

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 16 Сеп 2016, 17:03

Ето една от Загарките, без плод. В замяна на това, прави пореден растежен импулс и практически е оформило много приятна коронка от 3-4 скелетни клончета, по която догодина ще оформя хубаво мини-дръвче.
Изображение
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Назад към Цитрусови (Citrus)