Лечебни свойства на цитрусите

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Лечебни свойства на цитрусите

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 яну 2017, 22:00

Няма нужда от коментар заглавието.
Искам да споделя, че вече трета зима реално не боледувам истински, освен мимолетни хреми за половин ден.
Много е важно да се подхване навреме - без леност и неинициативност.
В момента, в който усетите, че започва някаква атака и имунната ви система реагира, правите следното: 300-500 милилитра фреш от грейпфрут, лимон и няколко портокала. С него изпивате и половин-един грам витамин ц.
1 или два пъти на ден. Ако нещата се развиват много интензивно - и 3 или 4.
Това, поне при мен, безотказно помага: огромните количества витамин ц под форма на таблетки минават и заминават, но в случая с цитрусовия сок, който съдържа естествени катализатори и собствен вит.Ц, нещата са като да пуснете буустър на имунната си система.
Винаги помага, винаги. Без изключения) Ако стомахът ви е по-чувствителен - вземете мерки с предварително поемане на частично мазна храна, примерно)

ПС:
Грейпфрутът е задължителен. Лимонът - желателен. Портокалите смекчават киселинността и горчивината. <bananas>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Re: Лечебни свойства на цитрусите

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 яну 2017, 22:19

Подкрепям! По принцип всяка сутрин закусвам почти само плодове, но от октомври до май - това са основно цитрусови плодове. Не помня кога съм карал грип за последно вкъщи, но беше преди доста години. Карал съм два пъти по-скоро, но все по време на дълги международни пътувания, когато съм недоспал и организмът ми и без друго е уязвим.
Всяка зима децата носят от училище по няколо пъти грип, но аз обикновено се разминавам с него. Те кашлят и подсмърчат, пият лекарства, а аз си ям Цитрусите.
Тази зима малката дъщеря си прави цитрусови фрешове всяка сутрин. И не е била болна до сега.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Марков
Любител на южните растения
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 13 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Марков » 28 яну 2017, 08:13

ivo_nekitov написа:С него изпивате и половин-един грам витамин ц.

С риск да порутя насадените погрешни представи, както и една промишленост генерираща 250 000 000 $ годишно, но това което се продава в аптеките за витамин С всъщност е аскорбинова киселина /АК/, получена от царевично нишесте /вероятно ГМО/. Факт, обаче е че АК действа за стимулиране на организма. което има своето логично обяснение, но ще изляза извън темата ако трябва да поясня.
Витамин С е биологичен комплекс състоящ се от АК, рутин, фактори К, Р, Джей, биофлавоноиди и т.н. АК е само една от съставките на витамина и служи да брани останалите му компоненти от окисляване.
Единственият начин да набавим този витамин е с храната. Тук може би няма да изненадам някои, но по съдържание на витамин С цитрусите не са м/у първите 10 плода. Например в лимона има само 77мг/100г и е на 20 място. Портокала е с 71мг/100г. Кивито е на 11 място с 93мг/100г, моят любим кейл е с 120мг/100г, черната боровинка е на 4 място с 181мг/100г, а на 1 място е люта зелена чушка с 242мг/100г или 3 пъти повече от лимона. /*данните варират според различните източници/

Аз също съм привърженик на здравословното хранене и консумирам колкото се може повече и по-разнообразни плодове. Тъй като повечето от вас са дългогодишни производители на цитруси ми се иска темата да се развие в посока полезните свойства на всеки един плод.

Засега имам само актинидия делициоза Хейуърд и за нея/него зная, че в 100г има само 60кал, 150% от дневната доза /ДД/ витамин С/истински/, 12% ДД фибри, 50% ДД витамин К....
Плодовете, сокът и ракията помагат с/у преумора, нервно напрежение, простуда, астма. Захарите са само 9г/100г от които 4.5г са фруктоза, което позволява консумирането им от диабетици.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 яну 2017, 11:46

Нищо няма да порутиш, защото всеки човек със средна обща култура или Гугъл е наясно с фактите, че цитрусите са богати на витамин ц, но не са най-богатите. Дори не съм го написал в темата.
Написал съм, че ако преглътнеш няколко хапчета вит. Ц заедно с половин литър или 300 млл цитрусов ФРЕШ, отганизмът няма как да направи разлика между аскорбиновата киселина от фреша, заедно с всички катализатори на действието му и катализатори на катализаторите/ака "промотори"/ и този от хапчетата. Просто това е добре действаща витаминна бомба и това го знам от 7-8 клас, откогато ползвам този метод. Навремето до правех с чай от собственоръчно набрани и изсушени на 60 градуса шипки, но сега наистинямнямам време да ходя из баирите да си бера шипки. А и цитрусовият фреш е съвсем ОК.
Има и друго. Изсушените шипки може да съдържат един порядък повече витамин ц от цитрусите, НО няма как да изпиеш половината им съдържаемо като половината съдържаемо на кило цитруси, при това с удоволствие. Демек палачинката се обръща силно в полза на цитрусите. Дори не вкарвам в сметката допълнителните качества на цитрусовия сок - всякакви флавоноиди и прочее полезни вещества.

Но не ме разбирай погрешно. Виж заглавието. Не е "предимствата на цитрусите пред...." а просто тема за самите цитруси и полезните им качества. Късаш от дървото, пресата, чашата. Ако искаш да подсилиш ефекта със синтетична аскорбинова киселина - пиеш и хапче, ако не - самият цитрусов сок е достатъчен сам по себе си. Моята хитрина може да се ползва, а може и да не се.

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 28 яну 2017, 21:16

ivo_nekitov написа:... защото всеки човек със средна обща култура или Гугъл е наясно с фактите, че цитрусите са богати на витамин ц, но не са най-богатите. ..

Да, но голям процент от лекарите са вероятно с хх процента под общата култура. Продължавам да водя борба с всеки "доктор" който ми сервира, че лимонът прави киселини (а знаем, че лимона е базов!), че вит. С разяжда лигавицата, че е достатъчно 1 чаша лимонада (половин лимон с вода), за защита...
Прав сте, най-голям процент вит С има в зелените чушки и лютите (там добавяме капсатина, който има други здравословни плюсове). Има хора, които не могат да ядат люто, затова нека кажем - зелени чушки. червените са обогатени и с естествен каротин.

Ще дам няколко данни за аскорбиновата киселина (не са от Гугъл, нито от форуми и женски списания, а от научно доказаното постижение на 13. откривател на България, признат в Европа и САЩ, по случаност на съдбата - моя майка). За здрав организъм до 30 години е достатъчен вносът на вит.С от естествени източници - плодове, зарзават. Над 30 години се внася 1 гр вит С дневно но разпределен на две еднакви части. Да не се взима еднократно повече от 500 мг, защото организмът го изхвърля! С напредването на възрастта количеството се увеличава като дозите се разпределят до 4-6 дневно.
При инфлуенца, т.е., хрема, грип, настинка, количеството се увеличава до 3 гр вит.С., Както и при пушачите. При тях е задължително поне 2 гр дневно. Важно е, че този витамин, когато насити организма се изхвърля чрез урината. Вит С влияе не само на имунитета, а и на съединителната тъкан, на еластичността на кръвоносните съдове, в комбинация с други витамини директно заздравява костите и няма остеопороза.
Нека също така не забравяме, че за да поемем 1 гр вит С ни е необходим поне 1 кг лимони (други цитруси). Затова предложението на Иво фреш + вит С е печеливша комбинация!
Фрешове могат да се правят с база цитруси и да се добавят ананас, банани, ябълки, ако на някой му е прекалено кисело. Или комбинация цитруси с живи зелени пълни с хлорофил зеленчуци. Вкусно е! Само ако е възможно да се избягва фабричната захар, не е страшно, но е за предпочитане ако я няма. Подсладете с мед.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 яну 2017, 21:37

Мария, <thumbup> <bravo2>
Моят респект!
И се кефя не толкова, че съм прав, а че умозрително, на база четене*през осемдесетте нямаше Гугъл и квазиобразованост на негова база) съм стигнал до абсолютно верни и работещи изводи.
Между другото, за шипките мога да говоря мнооого много, но е офтопик за тази тема. а и изисква време. Все пак, тя е за цитруси. А тази насока е една от причините да съм фен и луд по тези растения, особено, когато мога да си ги гледам сам.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 яну 2017, 21:39

И за МЕДА - сто процента и мой опит!
За да стане бързо разтварянето му с студена/хладка вода. фреш. го обработвам с миксер или пасатор предварително с малко вода и после се разтваря лесно в самия фреш.

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 28 яну 2017, 23:44

И аз докато пишех се отплеснах, но навреме се усетих и изтрих ненужното. Все пак, да се придържаме към темата.
Вече правя списък за нови цитруси, така че абсолютно ви разбирам.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 яну 2017, 23:48

Мани, че съм се заслушал в баладите на Балашевич и...знаеш, в събота вечер не бива, това също е офтопик.

Това обсъждах с дъщерята, че ако свръхразукмни извънземни дойдат, има някои неща, заради които ще пощадят Земята.
Не, ние, недоеволюиралите маймуни не сме сред тях)
Домати, цитруси, някои палми, със сигурност оправдават тия 1-2 милиарда години еволюция. <off topic>

green_home
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от green_home » 29 яну 2017, 03:19

Моята рецепта против грип е един лимон изцеден, 4 капки-масло от риган и доливам с вода в 200 мл чаша.Пресича го веднага понеже и двете съставки са антибактериални и антивирусни.Също съм чел ,че звездовидния анасон е много ефикасен против грип.За грейпфрута има много противоречиви мнения ,лично на мен не ми допада ,но обичам Помело ,който не е хибрид,а грейпфрута е кръстоска между помело и цитрус и затова горчи.Но Мандарината ми е фаворит ,особено Сатсумата <thumbsup>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Болести по Цитрусите
    37 Отговори
    5474 Преглеждания
    Последно мнение от Kraska_C
    10 юни 2018, 10:45
  • New post Резитба на цитрусите
    от traiko » 26 яну 2013, 00:32 » в Цитрусови (Citrus)
    9 Отговори
    5138 Преглеждания
    Последно мнение от oceans0104
    02 мар 2013, 10:40
  • New post Цитрусите на Коста
    2 Отговори
    1241 Преглеждания
    Последно мнение от КОСТА73
    29 апр 2016, 13:36
  • New post Цитрусите на Perperikon
    от perperikon » 31 окт 2017, 09:24 » в Цитрусови (Citrus)
    22 Отговори
    3734 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    07 ное 2018, 18:57
  • New post Интересни факти за цитрусите
    от Бобсъна » 04 мар 2011, 09:17 » в Цитрусови (Citrus)
    20 Отговори
    6812 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    20 дек 2011, 23:49
  • New post Пензиране, прищипване при цитрусите
    от lufata » 21 юни 2015, 14:12 » в Цитрусови (Citrus)
    9 Отговори
    2806 Преглеждания
    Последно мнение от lufata
    13 юли 2015, 20:59

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”