Акция - Спасяване на 3 цитруса

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
veso
Любител на южните растения
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Любимо растение: Цитруси
цитруси, тропически плододаващи
Любим плод: Череша
Has thanked: 20 times
Been thanked: 0

Re: Акция - Спасяване на 3 цитруса

Непрочетено мнение от veso » 16 сеп 2018, 21:54

И при мен се случи, с едно помело тази пролет. Полях го обилно, точно преди първомартенския студ, след което му окапаха всички листа и клонките изсънаха, остана видимо жива само подложката. Реших да изчакам, да видя какво ще се случи и не сгреших. Избиха нови филизи, точно на присадката и растението се възстанови.

kgitsov
Регистриран: 11 сеп 2018, 14:25
Район: София, Младост 2
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от kgitsov » 17 сеп 2018, 11:04

Еми остава, най-много да го ползвам за елха другата зима хахаха

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 14 ное 2018, 17:03

Здравейте, продължавам темата.
Значи след като окастрих мандарината, тръгна един сериозен импулс на растеж и короната ѝ е двойна вече. Явно температура, влажност и изложението ѝ харесват.
Останалите цитруси също, като този с издънката от пресадката само стои на същото ниво засега. Направих си експеримент, тъй като пресадката му е на около метър от земята, резнах кората на дивата част на около 10 см от пресадката (отгоре-надолу) около 3 см и намазах обилно с пудра за вкореняване и съм я опаковал в земя с найлон и станиол. Идеята ми е да се опитам да я накарам да се вкорени, за да намаля височината на дървото.

Проблем -> Отделно един приятел ми набута един преполят лимон (Citrina Lisa - Meyer) който беше с около 10 плода (супер дребни), преполят и с почти изгнила коренова система. Премахнах старата земя, заедно с коренчетата, до здраво и го сложих в нова, която е леко влажна. Листата му са много сухи, някакси матирани и много жълтеникави. Надявам се да избие нови и корени и листа, защото тези са пътници, но още не са паднали. Нови корени не видях, но имаше здрави, които не падаха като сополи. Плодовете съм ги премахнал веднага! поддържам висока влажност, с надежда че няма да ги хвърли до следващия растеж. Иначе в земята му сложих пясък и едни едри камъчета, с фракция около 3-4мм, както и азот и фосфор на гранули и калции от лично производство от черупки на яйца, смляни на прах. На прозорец е и получава около 6 часа директна светлина.

Питане -> Каква е препоръчителната минимална осветеност, която трябва да получават цитрусите - измерена в луксове? Също така каква е препоръчителната минимална влажност, която изискват цитрусите? Въпросите ми са главно за зимния сезон.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 14 ное 2018, 23:46

Да споделя тук, докато не съм забравил. За мен понцирусът е крайно неподходящ за помело. Да, имам такъв, имам 4-5, първият на 4 години вече, всеки цпът миражда по 3-4 фо 6 помелота с несравнимо по-добър вкус от магазинните.
Но растенията бянат перспектива. Мисля да положа йански усилия догодина да ди присадя на някоя по-мощна подложка. Просто разликата във физиологиите е огромна. Понциусът е твърде хилав и маломерен за подобни мощни плодове,

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 15 ное 2018, 08:14

Какво му липсва на този лимон според вас? Почнаха да падат и растежа спря.
Изображение

Потребителски аватар
lufata
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Район: София
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от lufata » 15 ное 2018, 09:25

ivo_nekitov написа:
14 ное 2018, 23:46
Да споделя тук, докато не съм забравил. За мен понцирусът е крайно неподходящ за помело. Да, имам такъв, имам 4-5, първият на 4 години вече, всеки цпът миражда по 3-4 фо 6 помелота с несравнимо по-добър вкус от магазинните.
Но растенията бянат перспектива. Мисля да положа йански усилия догодина да ди присадя на някоя по-мощна подложка. Просто разликата във физиологиите е огромна. Понциусът е твърде хилав и маломерен за подобни мощни плодове,
Имам същите наблюдения и лично аз търся семки от помело за подложки, но в тези, които купувам няма! :(

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 21 ное 2018, 13:40

kgitsov написа:
14 ное 2018, 17:03
...

Проблем -> Отделно един приятел ми набута един преполят лимон (Citrina Lisa - Meyer) който беше с около 10 плода (супер дребни), преполят и с почти изгнила коренова система. Премахнах старата земя, заедно с коренчетата, до здраво и го сложих в нова, която е леко влажна. Листата му са много сухи, някакси матирани и много жълтеникави. Надявам се да избие нови и корени и листа, защото тези са пътници, но още не са паднали. Нови корени не видях, но имаше здрави, които не падаха като сополи. Плодовете съм ги премахнал веднага! поддържам висока влажност, с надежда че няма да ги хвърли до следващия растеж. Иначе в земята му сложих пясък и едни едри камъчета, с фракция около 3-4мм, както и азот и фосфор на гранули и калции от лично производство от черупки на яйца, смляни на прах. На прозорец е и получава около 6 часа директна светлина.
малко ъпдейт...
Листата окапака всичките, имаше една клонка от тази година явно и тя взе да изсъхва, но миналогодишните са все още зелени.
Опаковал съм го в една голяма прозрачна туба от 10 литра, в която му държа доста висока влажност. Все още няма издънка, но се вижда, там където окапаха листата, че е все още зелено отвътре. Сухо, но зелено.
Според мен малкото коренчета, които са му останали може да го вдигнат, но се чудя дали мога да направя нещо, за да го засиля? ОК ли е да се тори с течен тор?
При смяната на земята му напудрих корените с вкоренител. не знам дали е било правилно, но още не е почнало да покафенява. Но няма живец, стоят му сгугурчени клонките. <freeze>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 114 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 ное 2018, 13:45

Ако няма листа, защо го държите под похлупак? Така само ускорявате гниенето.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 21 ное 2018, 15:22

Kiril Donov написа:
21 ное 2018, 13:45
Ако няма листа, защо го държите под похлупак? Така само ускорявате гниенето.
Ами защото ми се струва че ако не задържам влагата ще почнат да му съхнат и клоните <icecream> Съветвате ме да го оставя без похлупака?
Иначе земята не е преовлажнена, както беше като ми го донесоха.

vutov
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna

Непрочетено мнение от vutov » 21 ное 2018, 19:09

kgitsov написа:
14 ное 2018, 17:03
Здравейте, продължавам темата.
Значи след като окастрих мандарината, тръгна един сериозен импулс на растеж и короната ѝ е двойна вече. Явно температура, влажност и изложението ѝ харесват.
Останалите цитруси също, като този с издънката от пресадката само стои на същото ниво засега. Направих си експеримент, тъй като пресадката му е на около метър от земята, резнах кората на дивата част на около 10 см от пресадката (отгоре-надолу) около 3 см и намазах обилно с пудра за вкореняване и съм я опаковал в земя с найлон и станиол. Идеята ми е да се опитам да я накарам да се вкорени, за да намаля височината на дървото.

Питане -> Каква е препоръчителната минимална осветеност, която трябва да получават цитрусите - измерена в луксове? Също така каква е препоръчителната минимална влажност, която изискват цитрусите? Въпросите ми са главно за зимния сезон.
И мен ми е интересна темата за осветеността на цитрусови дръвчета през зимата.

Не знам как е из вътрешността на страната ни, но във Варна зимата почти нон-стоп е облачно.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 114 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 ное 2018, 19:09

kgitsov написа:
21 ное 2018, 15:22
... ако не задържам влагата ще почнат да му съхнат и клоните ...
Вероятно ще съхнат, каквото и да направите.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”