Отглеждане на цитруси на открито без отопление

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Отглеждане на цитруси на открито без отопление

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 03 фев 2012, 00:50

Отдавна искам да ви покажа, как отглеждам цитруси навън без никакво отопление.

След като загубих 6-7 години с почти безуспешни опити в полиетиленова оранжерия, се замислих защо на Серафимов му се получава, а при мен не става. Когато сме говорили с него, той твърдеше, че температурите не са никакъв проблем, стига да осигуря много бавно размразяване на замръзналите растения. Ето защо, според него моят неуспех се дължи на това, че найлоновата ми оранжерия се огрява сутрин рано от слънцето и размразява твърде бързо растенията.
Аз също съм агроном, имам представа от нещата. Не намирах разумно научно обяснение на тези теории. Прави впечатление, че въпреки добрата защита от слънцето, която Серафимов прави, след студена зима при него винаги има повреди по цитрусите. Това означава, че факторът температура е най-важен, независимо какво правим за защита от слънцето.
Стигнах до извода, че неговата импровизирана оранжерия е много по-добре защитена от моята открита найлонова оранжерия. Той ползва всякакви подръчни материали за изолация на стените и покрива. Но най-важното е, че отзад има тухлена стена.

Така стигнах и до моя начин, който е напълно в разрез с теорията на Серафимов. Цялата тайна се състои в няколко неща:

1. Най-важното: използвам каменен зид (подпорна стена) зад цитрусите, който винаги отдава топлина - веднъж от самата почва, и допълнително от акумулираната от слънцето топлина.

2. Не по-малко важно: югоизточно изложение! Растенията се огряват още с първите слънчеви лъчи и са на слънце през целия ден. Така се стоплят (или размразяват) много бързо сутрин, а слънцето бързо повишава температурата под найлона, като по този начин нагрява и каменната стена отзад, която акумулира топлина и я отдава през нощта. Явно под найлона става доста комфортно, защото кварталните котки се научиха да влизат и да спят вътре.

3. Подпирам найлона с дълги греди, за да може склонът да е възможно най-полегат. Така задържа по-дълго снега, който е много добър изолатор.

4. Ползвам два слоя найлон. По две причини: за по-добра изолация и за всеки случай, ако горният слой се скъса по някаква причина.

Това е всичко. За четири зими нямам никакви поражения по цитрусите, с изключение на върховете на клонките, където опират в найлона. Всички растения са присадени върху Трилистен портокал (Poncirus trifoliata), което е много важно условие. Имам повечето видове от колекцията в разсадника. Плододават обилно, както подобава на растения, растящи на свобода. Всяка пролет, след развиването изглеждат перфектно и са свежо зелени. Плодовете се задържат добре на дървото дълго след узряването, с изключение на мандарините. Миналото лято обрахме портокалите Навелина (Navelina) чак към края на август, при положение, че бяха узрели още от декември предишната година. Можете да си представите усещането да си хапнеш портокал, месеци след като вече на пазара няма портокали ...

Тъй като под дръвчетата остава място, което е грехота да не се използва, съм засадил по няколко растения от следните видове:
1. Алое вера (Aloe vera)
2. Лимонова трева (Cymbopogon citratus)
3. Палма Хамедорея (Chamaedorea radicalis)
4. Кралски цикас (Cycas revoluta)
5. Бугенвилия (Bugainvillea sanderiana)

Досега съм отчел около -3,5 градуса като минимална температура вътре, но това беше само в началото, в последните две зими вече не се занимавам да слагам термометър. Растенията и в момента са отрупани с плодове, портокали и различни сортове мандарини.
С бугенвилията е малко по-различно. Тъй като тя не издържа никакви понижения под 0 градуса, цялото растение го притискам плътно към каменната стена, като пред него слагам 2 листа фибран - един върху корените и един да пази клонките. Бяха две растения, но това което оставих без допълнителната защита, се спомина още първата зима.

Сега пускам актуални снимки, ще гледам да намеря снимките от лятото и ще ги добавя скоро.

Укритието е готово. Бялата мрежа е сложена накуп в основата на найлона, за да пречи на вятъра да влезе отдолу. Тази зима опитах с вторичен найлон и резултатът е перфектен, на два пъти по-ниска цена.
Изображение

Под снега, декември 2011 г.
Изображение

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
ivo.tr
Любител на южните растения
Регистриран: 06 яну 2011, 10:04
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Отглеждане на цитруси на открито без отопление

Непрочетено мнение от ivo.tr » 03 фев 2012, 10:17

Иглежда супер. Да ти кажа и аз съм си мислил като сем. Серафимови относно замръзването и размразяването. Даже щях да питам естествено не съм чел техни трудове, а сам стигнах до подобен въпрос. Имам някаква неяснотия в начините на завиване и завивам различно даже и с мандарина ще пробвам, само че вместо стена ще я насадя до една шахта, там корените ще се топлят от испаренията(поне аз така си мисля).

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от fenix » 03 фев 2012, 11:56

Много добре, г-н Донов! Друго си е да прочетеш и видиш от първа ръка. До някои от изброените "тайнички" предполагам всеки е стигал. Имам един имот на десетина километра от Благоевград с лице (северно изложение от към пътя) на път 45 метра. Имота е с денивелация около 1.50 м. от пътя. Идеята ми е да изградя двуметрова масивна стена с упоменатите метри и да направя терасиране. По този начин ще се избегнат северните ветрове. Въпросче? На какво разстояние е добре да се засадят дръвчетата между подпорната стена(2м) и втората (0.60м), която ще е на 2 метра от първата? Няма ли зимите да окажат някакво влияние на корените ( близостта им до втората подпорна стена 0.60м)? Става на въпрос за засаждане на цитруси и др. растения. Може ли снимки на растенията под найлона ... <please>

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 03 фев 2012, 17:15

Ето как го прави Antti от Финландия-:

http://forums.gardenweb.com/forums/load/palms/msg0701565319381.html

Изображение

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от fenix » 03 фев 2012, 18:07

Да, Бобсъне ама, ако играе ножицата и дръвчетата са "Бонсай". При мен е за нещо от тоя вид,
211.jpg
но тук е без втора подпорна стена (0.60 м) и в основата към 1.50 - 2 метра ширина.
212.jpg
Може да се направят подобрения. Примерно вместо стъкло да се сложат структурни поликарбонатни плоскости (многослойни) които дигат температурата (повече от стъклото и найлона) с 5 градуса. С годините това вложение се изплаща, но вечното "Нo" всичко опира до възможности. Тези снимки съм ги свалял преди 5-6 години, но не знам от кой сайт. Предполагам, че няма проблем.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 04 фев 2012, 00:16

Аз също имам втора подпорна стеничка, 0,50-0,70 м висока. Но е ниска и влиза под найлона. Ако трябва да е открита, просто се слага фибран (но не стиропор, защото той спира да изолира заради влагата!) между почвата и стената.
Нещо вчера не можах да намеря част от снимките, имам доста над 50 хиляди снимки и ми трябва време да ги намеря. Надявам се утре да успея да ви покажа нещата отвътре.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 04 фев 2012, 08:58

Изображение

Изображение

Изображение

Или така-по метода "Терасирани оранжерии" от Сан-Суси,Потсдам ,Германия ,където се отглеждат лозя и смокини.....от 200 години...

Изображение

traiko123
Регистриран: 18 дек 2011, 17:57
Район:

Непрочетено мнение от traiko123 » 04 фев 2012, 23:14

Да кажа и аз нещо.Отглеждам около 20 цитрусови дръвчета,различни видове,но всички са в саксий
последно си взех кумкват от големите дръвчета,много съм доволен.Благодарение на такива хора като Кирил Донов
имаме възможност да се радваме на толкова видове растения.Та искам да кажа как ги отглеждам аз.
живея в къща и имам доста място .Преди няколко години направих първата грешка като започнах да ги отглеждам вътре на топло,тогава дори няколко дръвчета загинаха.Сега ги държа в гараж с южно изложение през деня е отворено,само до половината от долу има найлон,
вечер пускам осветление .нямам никакви проблеми.само дето малко рано започват да се развиват,даже днеска подрязвах един портокал започва да цъфти .до колкото знам ,Господин Донов сега му е времето за резитба,или зависи от развитието .Вие какво ще кажете като специалист?
Това е голямо удоволствие,минават хората и се радват повече от теб.

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от h2o » 04 фев 2012, 23:35

Въпрос към Кирил Донов.Имаш ли някакъв опит с юзо,каламондин,меранция или други студоустойчиви хибриди без отопление?До колко могат в Родопската яка да издържат?Ако и друг има такъв опит нека го сподели. Аз лично сега експериментирам с кумкват.Сложил съм крушка под двоен найлон.Експеримента е в с.Рогачево близо до Албена и Кранево.Юзо отдавна търся още не съм намерил.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 фев 2012, 00:47

Уф, писах половин час един дълъг отговор и накрая не видях какво натиснах и всичко изчезна. Като пиша на тъмно, така става ...
Вече няма да мога да го повторя, затова накратко:
- идеално време е за резитба на цитрусите;
- от всички, които съм пробвал без защита, само юзу издържа по няколко години без да мръзне, а в студена зима и той заминава до земята. После отначало ...

П.С. Всъщност разбрах какво съм натиснал по погрешка. Лошото е, че се презареди страницата и се загуби написаното. Иначе си има Undo, но сега не върши работа ... <head in the wall> Понеже пиша на QWERTY, клавишите на Ч и ESC са един до друг и често ги обърквам, като пиша на тъмно (жена ми вече спи до мен). Но този път някак си съм натиснал бутона за предишната страница, а при такъв случай няма връщане назад.

traiko123
Район:

Непрочетено мнение от traiko123 » 05 фев 2012, 13:13

http://ukusi.com/2011/05/08/yudzu-yaponskij-limon/ тук може да видиш повече за този плод

traiko123
Район:

Непрочетено мнение от traiko123 » 05 фев 2012, 21:21

Господин Донов да попитам ако е удобно.
Дали да не пресадя в малко по голяма саксия големият кумкват,че ми се вижда доста корените от горе.
днес подрязах всички цитруси,някои присадих в по големи саксии,но не знам дали сега му е времето,дали не избързвам
малко.както казах зимата ги отглеждам в гаража,там нямам прозорец,но през деня почти всеки ден е отворено
вечер пускам осветление.температурата е около10 градуса и се развиват почти постоянно.имам лимони .портокал които цъфтят
в момента.все ми се иска да избегна това но не успявам.заради ранното цъфтене миналата година останаха около 5-6портокала
а беше отрупан със цвят с един лимон се получи същото първите цветове опадаха.после върза късно и сега има 20 лимона,
но са средна големина а са жълти,доколкото знам на пролет би трябвало отново да се развиват,навярно имате някакво обяснение.
ще ви бъда благодарен от някои съвет.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 фев 2012, 23:10

За нищо не сте избързали, както вече казах по-горе, сега е идеален момент и за пресаждане и за подрязване. След две седмици като се стопли и ще започнат развитие, най-добре е тогава да са готови за растеж.
Вашите растение нито са в земята, нито са на открито, защо избрахте тази тема за въпроси? Ако не си харесвате никоя тема, просто си започнете нова. Така цялата информация ще е по-подредена във форума.

Потребителски аватар
ivo.tr
Регистриран: 06 яну 2011, 10:04
Район:

Непрочетено мнение от ivo.tr » 06 фев 2012, 12:45

Относно свтетлината цитрусите нямат проблем с тъмното нали? Може да се покриват плътно без да има светлина.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 фев 2012, 15:49

Не е добре да е напълно тъмно, но ако е студено, може светлината да е по-малко.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Отопление на тропически палми, засадени на открито
    9 Отговори
    1513 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    17 авг 2016, 10:57
  • New post Отглеждане на Musa basjoo в саксия на открито
    от zaphod » 16 юни 2014, 10:32 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    24 Отговори
    6272 Преглеждания
    Последно мнение от zaphod
    05 мар 2016, 13:30
  • New post Отглеждане на цитруси на изкуствено осветление
    от SAIMAN » 03 окт 2013, 18:42 » в Цитрусови (Citrus)
    14 Отговори
    4181 Преглеждания
    Последно мнение от marmozana
    31 яну 2014, 14:36
  • New post Отглеждане на цитруси в неблагоприятен климат
    от achovd » 29 мар 2016, 18:43 » в Цитрусови (Citrus)
    13 Отговори
    3059 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    31 мар 2016, 20:41
  • New post Палми на открито в България
    от Kiril Donov » 09 апр 2011, 08:55 » в Палми (Palms)
    59 Отговори
    18404 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    27 яну 2015, 14:47
  • New post Засаждане на палми на открито
    от Kiril Donov » 14 мар 2011, 23:55 » в Палми (Palms)
    54 Отговори
    15638 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    27 фев 2015, 16:57

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”