Отглеждане на цитруси на открито без отопление

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Re: Отглеждане на цитруси на открито без отопление

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 ное 2013, 21:51

Кумкват, Каламондин, Мандарини, Портокали, Помело, Грейпфрут, Лимони. Първите са най-компактни и бавнорастящи, последните порастват най-бързо.
Но много зависи и от количеството на плодовете. Ако няма плодове, леторастите са дълги и вегетативни. Ако растението има да храни плодове, има сила едва да пусне къси плодни клонки. После пак цъфти и плододава, поради което пак пуска само къси плодни клонки и т.н.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 01 дек 2013, 13:21

Ето как се развива този лимон,засаден в земята.Явно по ниската температура не му действа за сега.
През деня е около 12 и на горе ако има слънце,но вечер гледам,че най ниската температура вътре е била
+4.2,мисля,че беше нещо такова.Както бях споменал,цяло лято не цъфтя сега яко е тръгнал.
Това го отдавам на ,АТОНИКА.
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 дек 2013, 10:35

traiko написа:... сега яко е тръгнал. Това го отдавам на АТОНИКА.

Аз пък го отдавам на сезона, сега е нормално лимоните да цъфтят. <cheers>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 мар 2014, 00:46

Ако някога съм казал, че с телефон могат да се правят добри снимки - връщам си думите назад! <crazy2>

Днес махнах найлона на цитрусите ми. Всичко е в перфектно състояние, дори Бугенвилеите са в буен растеж. Но за тях ще пиша в отделна тема.
Ето малко гадни телефонни снимки. Не са правени набързо. Просто се свечери и независимо от много снимки, едва тези успях да избера за показване. Ама така е, като ме домързя да ида да си взема фотоапарата.
Някои от плодовете вече са изядени и не е възможно утре да повторя снимките с тях. <he-he>

Винаги съм казвал, че няма по-декоративен цитрус от Каламондина (Calamondin). Това е единственото цитрусово растение, което във всеки един ден от годината изглежда по този начин. Толкова е родовито, че вече взех да умувам, дали да не ползвам плодовете за нещо. Това растенив сигурно дава поне по 50 кила плодове на година! И плододава 365 дни в годината!
Ето, насладете му се! На снимката се виждат и две палми Chamaedorea radicalis.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Хибрид Танджело Нова (Tangelo Nova). В последно време хапнах доста такива от магазина, нали до сега им беше сезона. За пръв път опитах от моите. Изумих се, че са много по-вкусни и много по-сладки. Вероятно са леко презрели и затова са толкова сладки, но са и много сочни.
Изображение

Лимон Лунарио (Lunario Lemon). Още не съм откъснал от тях, но вероятно няма да окапват и затова може да си ги оставя на дървото, за красота. Това е само малка част, цялото дърво е отрупано. Има и стотина малки завръзи, които са образувани в късна есен и през зимата.
Изображение

Това е (беше <he-he> ) най-сладкият и вкусен портокал Навелина, който съм опитвал някога. Сладък и сочен, той е чистото доказателство, защо Вашингтон Навел и Лейн Лейт са толкова сладки и вкусни. Просто зреят много по-дълго. Навелината имаше вкус на Lane Late, а не на Навелина. Всички плодове обаче бяха презрели и окапали по земята. Само този ставаше за ядене. Явно ще трябва да ги бера през януари-февруари.
Изображение

Има и доста други цитруси, а все още отрупани с плодове са Клементината и Сатсумата. Ето снимка на Сатсума Миягава Васе (Satsuma Miyagawa vase). Плодовете вече започват да окапват и ще трябва да ги хапнем набързо. Но и помен не е останал от възкиселият вкус, който имат мандарините Уншиу (Сатсума) през октомври. С няколко думи - страхотен кеф е да хапнеш цитрусови плодове, каквито вече няма никъде в този сезон.
Изображение

Както винаги, Алое вера (Aloe vera) е в перфектна кондиция. Вече имам тонове от тях и е време да се науча, как да приготвям онзи божествен десерт с Алое вера, който сервират в Сингапур.
Изображение

Потребителски аватар
bulgary
Любител на южните растения
Регистриран: 06 юни 2013, 17:20
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от bulgary » 14 мар 2014, 06:49

Нямам думи красота <thumbsup>, от колко време са засадени тия цитруси в градината ви

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 мар 2014, 07:39

Аз извадих всички по-големи растения преди две години, че много бързо пораснаха. Те бяха гръцки, върху подложки с буен растеж. Оставих само Сатсумата и Каламондина. Тях си ги бях произвел аз преди десетина години, те са върху обикновена Трифолиата (Poncirus trifoliata). Останалите растения са садени преди около 3 години и все още са по-малки. Единствено лимонът дръпна повече, защото в началото нямаше плодове. Започна да връзва от миналата година.
Като гледам какви пъпки са се развили навсякъде, тази година по всички растения ще има много плод и нов прираст.

Потребителски аватар
басиста
Регистриран: 03 апр 2012, 20:23
Район: Пловдив
Любимо растение: Citrus (all types)
Любим климат: субтрипичен

Непрочетено мнение от басиста » 06 окт 2014, 10:29

Здравейте!
Решил съм да се включа и аз в отглеждането на субтропични култури в родопската яка!
Обеката който с който разполагам е в с.Марково, 350м надморка височина!
Климата е мек, по-мек от пловдивския, и смятам да се възползвам от това!
На чертежа който ще видите по-долу съм се опитал да онагледя двора и мястото където смятам да засея някой друг цитрус!
Въпросите са ми най-вече от рода на : Ще стане ли и при мене или да не се захващам" макар че аз съм си го наумил, и ако изгубя нещо то би било само някое растение....което никак не е малко но :)
За защита смятам да пробвам метода на Кирето, с подпорни греди и 2,3 ката найлон, мисля че имам условия за това но...
Кирчо кажи си и ти мението, и дали приложената схема дава достатъчна яснота!
Благодаря ви предварително!
Очаквам въпроси и отговори както и препоръки :)

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 окт 2014, 21:13

Тошко, аз нищо не разбрах от скицата. <head in the wall>

Потребителски аватар
басиста

Непрочетено мнение от басиста » 07 окт 2014, 08:10

Ами.....лошо, опитах се да направя "нещо" ама уви.... Както и да е, ще го обясня, колкото мога!
Имам парцел в Марково който е терасиран, с голям двор, имам и въпросната стена която се опитах да онагледя, висока е около 2 метра като полегато се снижава до нула!
Изложението и е север-юг,има достатъчно светлина и смятам реалния шанс да бъде окичена с цитруси!
Единственото което ме тревожи е този излаз на север, т.е. самата стена не я опича слънцето целодневно, то осветява по-скоро отгоре, още повече че в близост има и други дървета, но пак казвам има добра осветеност!
Смятам да се спра на по-издържливите на студ растения които имам в колекцията си ( Кумкуат, мандаринкуат, червен портокал и каламондин (който нямам, но смятам да имам)
Сега става ли по-ясно от думите ми или да ида до селото за няколко кадъра <he-he>
п.с. Трудно е с бебе по тебе да чертаеш, а и от музикант, толкова <cheers>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 окт 2014, 08:37

Сега разбрах горе-долу.
Струва ми се, че няма да стане точно като при мен. По-скоро ще пробваш начина на Серафимов. И при него не виждат слънце цяла зима, а вместо само найлон, той слага всякакви изолации от пред - каквото има под ръка.
Северното изложение ще промени доста нещата. При мен е югоизток. Губиш нагряването на въздуха, губиш и нагряването на задната стена, която излъчва топлина обратно през нощта. Изложено на северните ветрове, температурите със сигурност ще падат доста под -3 градуса, колкото слизат при мен без отопление.

В общи линии виждам такова начинание по-подходящо за олеандри, от колкото за цитруси. Освен ако не решиш да топлиш поне малко. Или ако забравиш за найлоните и минеш на 5 см фибран, положен върху някаква конструкция.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: botanical-garden-margarita-botanicheska-grad
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от иван » 07 окт 2014, 09:23

басиста написа:Ами.....лошо, опитах се да направя "нещо" ама уви.... Както и да е, ще го обясня, колкото мога!
Имам парцел в Марково който е терасиран, с голям двор, имам и въпросната стена която се опитах да онагледя, висока е около 2 метра като полегато се снижава до нула!
Изложението и е север-юг,има достатъчно светлина и смятам реалния шанс да бъде окичена с цитруси!
Единственото което ме тревожи е този излаз на север, т.е. самата стена не я опича слънцето целодневно, то осветява по-скоро отгоре, още повече че в близост има и други дървета, но пак казвам има добра осветеност!
Смятам да се спра на по-издържливите на студ растения които имам в колекцията си ( Кумкуат, мандаринкуат, червен портокал и каламондин (който нямам, но смятам да имам)
Сега става ли по-ясно от думите ми или да ида до селото за няколко кадъра <he-he>
п.с. Трудно е с бебе по тебе да чертаеш, а и от музикант, толкова <cheers>

Oбръщаш склона, друг начин!!! В мойте постове съм го обяснил, може би не си погледнал аз направих така. Имам 2 насаждения и северен и южен склон, и двете са безпроблемни

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Потребителски аватар
басиста

Непрочетено мнение от басиста » 07 окт 2014, 19:24

Oбръщаш склона, друг начин!!! В мойте постове съм го обяснил, може би не си погледнал аз направих така. Имам 2 насаждения и северен и южен склон, и двете са безпроблемни

Няма как да се получи, трябва да изкопая целия път....невъзможно е, дядото го е градил с камъни, правил е первази итн.
Кире въпреки всичко смятам да опитам, ще пробвам номера с временно укритие от пдч и фибран, а за покрив може да ползвам ламарина или каквото има под ръка!
Само се чудя с какво да отоплявам, крушки по 60-70 вата (два броя) дали ще са достатъчни?!? това за най-студените дни или?
Трябва да уточня че това е само проект който смятам да реализирам най-рано напролет, но съм длъжен да събера менията от Вас, които вече гледате свободно растенията си!
Наистина съм си го наумил, оказа се че има пряко слънцегреене по обяд за около 2-3 часа, а лятото е 4-5, имам впредвид че стената се огрява от слънцето,а изгледа е северозапад, което пак не е добре но поне не е север!
Очаквам и други предложения! Благодаря ви предварително!

Потребителски аватар
басиста

Непрочетено мнение от басиста » 17 окт 2014, 14:15

Здравейте! Реших да ви споделя последната си идея!
Относно варианта със стената която да осигури на растенията благоприятна среда през зимния период няма да мога да го реализирам! Този северн изглед ме притеснява, а и непостоянното слънцегреене си е проблем за южни култури като цитрусите!
Спирам се на идеята на оранжерия от поликарбонат, поне засега, мисля да купя вариант който да ми осигури спокойно да влизам вътре и да следя отблизо всичко случващо се вътре! Имам място което е с южен изглед, подходящо е а и е по-закътано, зад себе си има постройки които осигуряват някаква защита...каквто и да е тя!
Засега само събирам идеи, проекта си остава за догодина! На пролет ще подготвя мястото, ще го залеся с цитруси а на есен вече с оранжерия!
Моля ви ако имате опит с такъв тип оранжерии дайте ми съвет или препоръка относно вариант/тип който според вас е по-оптимален и добър за цитруси!
Поздрави!

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 17 окт 2014, 16:02

басиста написа:Здравейте! Реших да ви споделя последната си идея!
Относно варианта със стената която да осигури на растенията благоприятна среда през зимния период няма да мога да го реализирам! Този северн изглед ме притеснява, а и непостоянното слънцегреене си е проблем за южни култури като цитрусите!
Спирам се на идеята на оранжерия от поликарбонат, поне засега, мисля да купя вариант който да ми осигури спокойно да влизам вътре и да следя отблизо всичко случващо се вътре! Имам място което е с южен изглед, подходящо е а и е по-закътано, зад себе си има постройки които осигуряват някаква защита...каквто и да е тя!
Засега само събирам идеи, проекта си остава за догодина! На пролет ще подготвя мястото, ще го залеся с цитруси а на есен вече с оранжерия!
Моля ви ако имате опит с такъв тип оранжерии дайте ми съвет или препоръка относно вариант/тип който според вас е по-оптимален и добър за цитруси!
Поздрави!

Мисля, че за целта трябва да предвидиш и някакво отопление, ако случайно недай си Боже студа е по-голям.....

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 32 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 17 окт 2014, 20:59

+1))
Моята опърпана оранжерия само от найлон, недолепена до нищо, вдигна зоната с една половинка(от границата на 7/8 до 8б(вместо минус 12.8 навън, минимумът в нея бе минус 8 и много). Но това съвсем не е задължително да се случи, ако става дума за поредица ледени дни без слънце. Спасението е или отопление или да е долепена до скат като при Иван или голямо помещение(което си е пак отопление, като се сетя:) ).

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Отопление на тропически палми, засадени на открито
    9 Отговори
    1255 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    17 авг 2016, 10:57
  • New post Отглеждане на Musa basjoo в саксия на открито
    от zaphod » 16 юни 2014, 10:32 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    24 Отговори
    5680 Преглеждания
    Последно мнение от zaphod
    05 мар 2016, 13:30
  • New post Отглеждане на цитруси на изкуствено осветление
    от SAIMAN » 03 окт 2013, 18:42 » в Цитрусови (Citrus)
    14 Отговори
    3896 Преглеждания
    Последно мнение от marmozana
    31 яну 2014, 14:36
  • New post Отглеждане на цитруси в неблагоприятен климат
    от achovd » 29 мар 2016, 18:43 » в Цитрусови (Citrus)
    13 Отговори
    2763 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    31 мар 2016, 20:41
  • New post Палми на открито в България
    от Kiril Donov » 09 апр 2011, 08:55 » в Палми (Palms)
    59 Отговори
    17235 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    27 яну 2015, 14:47
  • New post Засаждане на палми на открито
    от Kiril Donov » 14 мар 2011, 23:55 » в Палми (Palms)
    54 Отговори
    14566 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    27 фев 2015, 16:57

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”