Съвети за Каламондин и Грейпфрут

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Отговори
NikiStoianov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Съвети за Каламондин и Грейпфрут

Мнение от NikiStoianov » 08 ное 2012, 21:34

Здравейте от мен. Да се отбележа и аз в този форум. <music>

Наскоро ми дойде музата да отглеждам цитруси - пак. Пак, тъй като като бях може би на 12 си боднах няколко семки от портокал в една саксия и взе че изникна, а после и порасна едно прекрасно дръвче. По онея години портокалите бяха рядка атракция, общо взето се появяваха само по коледа. Та стана много красиво дръвче, изправено, разлистено, с големи шипове. Преживя няколко студени зими на балкона, с малко повреди <wink> Занесох го на село при дядо ми да го облагороди, понеже една роднина там имаше към 40 годишен портокал, той го оставил зимата на вън и дръвчето ми се спомина. Беше на 7 годинки

След някоя година пак си боднах, порасна до към метър и пак се спомина - този път моя грешка - оставих го зимата на балкона, а тука в моя квартал зимата е много люта, макар Варна да е на морето.

Вече няколко години не съм се сещал за цитруси, но сега от никъде ми дойде пак музата. Обаче понеже не ми се чака да расте от семка си купих дръвчета края на Октомври.
Един каламондин от вашата градина и един грепфрут от Куклен (тук не открих да се предлага).

Изображение

Каламондина много ми харесва, дойде с пет плодчета, едно скъсах да го опитам - голям киселяк, но това за мен не е важно. За нула време цъфна, в момента има 5-6 цвята, до седмица ще има още 7-8 - голяма радост <thumbsup>
Грейпфрута ми е малко грозничък. Малко листа, пък големи, криво стъбо. Пък взел че вързал един плод на върха на стъблото. Сега съм го вързал с мисина за пантата на прозореца, да не тежи на клончето.
Пресадих ги и двете в по-големи саксии, май даже прекалено големи. Пръст за цитруси от Бриголаж. Поливам често и по малко с минерална вода само, понеже варненската чешмянка е пълен боклук. Не съм торил още.

Та да дойдем до същността. Дайте малко съвети как да стимулирам растежа на листна маса и нови клончета. Включително през зимата - знам че е егоистично, но не ми се ще цяла зима да спинкат. Прозорецът е с южно изложение, топли се с конвекторен радиатор само вечер, до нормална стайна температура. Цъфтежа ме радва, но плодчетата за сега не са от значение за мен.

Ако имате идеи, казвайте. Ако имате въпроси - питайте.

п.п. Цях да забравя, днес гледам в саксията на каламондина сред пръста щъкат 5-6 гадинки, сиви с доста крачка и с черупка на гърба. Приличат на праисторически. По 2-3мм дълги. Опасни ли са, да ги махам ли?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 261 times
Been thanked: 783 times

Re: Съвети за Каламондин и Грейпфрут

Мнение от Kiril Donov » 08 ное 2012, 22:09

Добре дошъл!

Едва ли са опасни гадинките.

А относно грейпфрутите, имаме два сорта, далеч по-добре оформени. Тук е асортиментът цитруси: viewtopic.php?f=4&t=106&p=978#p978
Напролет ще имаме и лайм, както и Вашингтон навел.

Дръвчета с такъв размер се товарят твърде много от изхранването на плодовете. Най-лесно ще ги стимулираш да растат, като им дадеш топлина, много светлина (южно слънце), редовно подхранване и ... най-важното - да премахнеш плодовете, за да може асимилатите да отидат в образуването на нови клонки, вместо да се трупат в плодовете.
След като малко поотраснат дръвчетата, може да им оставиш плодовете, нали за това си ги отглеждаме все пак. Правилото е - около 15 листа изхранват един плод. Ако оставиш повече листа, ще имаш по-буен растеж на клоните. Но трябва да внимаваш за лакомците. Те се отстраняват веднага, щом ги забележиш, като се изрязват от основата им(!). Познават се по това, че имат буен растеж, често излизат от средата на короната и бързо стигат до върха на дървото. Почти винаги имат и шипове. По тях плодове се образуват едва след няколко години, но взимат много от силата на растението, затова се отстраняват.

Ако ви е толкова лоша водата, поливай с изворна вода, но в никакъв случай с минерална!

Надявам се, тези съвети да са ти полезни.

NikiStoianov

Мнение от NikiStoianov » 09 ное 2012, 21:52

Благодаря за съветите.

Ще махна плодовете и ще спра с минералната вода. Варненската чешмянка е страшно твърда и малко хора в града я пият. След 30 минути в чаша има вкус на камък. Но на вилата е мека водата и ще си нося от нея за поливане. Изворна за съжаление няма от къде да си набавя.

На грейпфрута ще му дам шанс, да видим как ще се развие. А напролет задължително ще си взема един лайм. Сета просто нямам повече място до южен прозорец.

Какво точно имаш предивид:
Но трябва да внимаваш за лакомците. Те се отстраняват веднага, щом ги забележиш, като се изрязват от основата им(!). Познават се по това, че имат буен растеж, често излизат от средата на короната и бързо стигат до върха на дървото

Клончета които излизат под мястото на присадката ли? Или излизат от почвата.

Ако имаш някаква снимка, качи моля те, да не резна нещо дето не трябва <he-he>

п.п. Аз почнах да говоря на ти. Така е по-лесно и по-човешко. Надявам се не те обижда.
п.п.п. Айде лека че съм пребит.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 09 ное 2012, 22:26

Тук се стараем да си говорим на "ти".

Относно изворната вода, имах предвид, че ако купуваш минерална, по-добре купувай изворна ("Девин изворна", друга май няма).

А за лакомците, ще се опитам утре да намеря някой забравен лакомец по моите дървета, дано не забравя. Но на снимка едва ли ще се вижда добре.
Цитрусите плододават на късите клонки. Ако разгледаш дръвчето, ще видиш, че плодните клонки са къси и с по-различна форма. Лакомците са винаги много буйни, израстват от ниско и бързо се извисяват право нагоре, най-често без разклонения.
Най-често филизите, избили от подложката, също изглеждат като лакомци. Но лакомци или не - те винаги трябва да се отстраняват.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 11 ное 2012, 23:45

Ето обещаните снимки на лакомците. Странно, че при този студ, Лимоните цъфтят и връзват, буквално ... <bravo> Снимките са от днес, растенията са в цитрусовото ми насаждение в земята.

Плодна клонка на Лимон:
Изображение

Лакомец на Лимон:
Изображение

Плодна клонка на Каламондин:
Изображение

Лакомец на Каламондин:
Изображение

NikiStoianov