Лимони - общи въпроси

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Re: Лимони - общи въпроси

UNREAD_POSTот lufata » 24 Яну 2018, 18:35

Здравейте, колеги! Донесоха ми резников лимон без нито едно листо. Клонките все още са зелени, но не са свежи. Какво да направя за да го спася? Да го оставя при моите на остъклената тераса или да го прибера вътре? Клонките имам чувството, че съхнат, а почвата е влажна. Дали да не го плуверизирам и завия с найлон, за да не губи влага? Моля помагайте! Благодаря предварително!
P.S. Дали да не го пазя от пряка слънчева светлина?
Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Цитрус

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 25 Яну 2018, 04:38

Първо проверяваш корените, подрязваш - ако е нужно, после сменяш и субстрата. Ако няма свежи тънки корени, ще е много трудна работата.
Слагаш го в остъклението, на светло място, но в началото без директно слънце. Щом тръгне развитие, местиш го веднага на слънце и започваш да ториш с половин доза. Много е вероятно да е умрял от силна хлороза и ако няма свежи корени, не знам как ще му дадеш желязо. Когато го извадиш, може да пробваш да го накиснеш цялото в слаб разтвор за 4-5 часа, дано поеме малко желязо.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот lufata » 25 Яну 2018, 10:19

Доколкото разбрах от началото на студените месеци е бил оставен в гараж без почти никаква светлина и много рядко поливан/ако изобщо е поливан/. Когато ми го донесоха преди 3-4 дни, ясно личеше изсъхването по листата, което беше необратимо и до 2 дни изпадаха всичките. Подрязох до здрава тъкан и полях обилно с малко зелен камък и го оставих на топло и слънчево(сгреших). В момента съм го завил с един найлон, като преди това плуверизирах с вода. Днес ще погледна корените и ще го оставя на хладната тераса на сянка. Благодаря, Киро! Когато има резултати, ще споделя.
Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Цитрус

Предишна

Назад към Цитрусови (Citrus)