Цитруси - общи

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Place: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Favorite plant: Цитруси+Манго
Favorite climate: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Цитруси - общи

Непрочетено мнение от traiko » 29 окт 2017, 20:58

Тази година минах нарочно само и само да видя как са цитрусите,които бях снимал миналата година,малко
по на юг от Кавала.Останах много изненадан,след като видях,че са не покътнати.В Кавала има доста Канарки които са загинали от минусите, които ги удари и тях.В Кавала повечето плодове вече са в
цветна украса,докато на юг и по островите са зелени.Явно топлото още ги задържа.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
swot
Любител на южните растения
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
Place: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a
Favorite plant: Olea Europea
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от swot » 13 ное 2017, 20:48

Това са моите цитруси, готвещи се за зимата.
Отляво-надясно:
1. Семенак, за ашладисване
2. Клементина, от колекцията на Киро (напролет ще има фризура)
3. БАН-ски лимон
4. Загара Бианка, оцеляла, след мощно боледуване, но вече с клонинги.

Изображение
Последна промяна от swot на 25 ное 2017, 14:17, променено общо 3 пъти.

iliyanpitbul
Регистриран: 24 апр 2014, 09:03
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от iliyanpitbul » 20 ное 2017, 10:41

Привет на всички. Имам нужда от помощ,насоки,съвет.От средата на октомври се наложи да прибера цитрусите на остъклената тераса.Различното тази година е добро остъкление,изолация от което следват по-високи темпертури.Доосветявам с диодна светлина в син и червен спектър при съотношение 1:3.От началото на ноември температурите в помещението денем са между 15 и 20 градуса,а нощем между 8 и 12.Влажноста в Бургас е висока и нуждата от поливки е не по-рано от 20-25 дни.Почвата е дренирана,лека,отцедлива,но просто не съхне бързо зимата.Лятото си съхне и поливам най-много през ден.Торено е март месец с осмокот,внасянето на зелен камък е извършвано през февруари,август и ноември/като всяка година/.Дозата е равна супена лъжица на 4л. почва/също като всяка година/.Пролет при изнасяне и зиме преди внасяне третирам с нуреле.Пролет третирам и с атоник.През лятото 1 път месечно третирам с нийм.Толкова за мястото и грижите,сега проблема. Започнаха от 20-на дни да капят листа.Най-усилено от един маер и кумкуата.Като кумкуата губи и плодчета.Вярно,че е отрупан и сигурно се саморегулира колко плод да изхрани,но пък загубата на листа ме притеснява.

Код: Избери всички

http://prikachi.com/images.php?images/228/9226228C.jpg 

сатсумата и тя от 2-3 дни листата станаха видимо по-груби и твърди.

Код: Избери всички

http://prikachi.com/images.php?images/229/9226229k.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/218/9226218o.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/222/9226222D.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/223/9226223T.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/225/9226225a.jpg

Това което направих е да изключа доосветяването и да повдигна саксиите на 60см от земята. Може да се смеете,но единственото което измислих е,че корените са на студено и не качват ресурс на горе,а листата заради светлината си мислят,че е лято и търсят много вода.В следствие на което въпреки влажната почва листата проявяват симптоми на засушаване.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Place: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Altitude (m): 395
USDA zone: 7b
Absolute minimum (°C): -15.2 since 1995
Last winter's low (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Favorite plant: Кокосова палма, Cocos nucifera
Favorite fruit: Durian - King of the fruits
Favorite climate: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 17 times
Been thanked: 24 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 ное 2017, 13:44

Тази остъклена тераса да не би да е под земята, че се налага доосветяване? С какво изложение е?
Отваряеми прозорци нямате ли? Може просто да поддържате по-ниска температура.

Но най-вероятно сте засушили растенията. Не ми се струва възможно, да изсъхват за 20 дни при максимални температури от двайсетина градуса.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

iliyanpitbul

Непрочетено мнение от iliyanpitbul » 20 ное 2017, 16:05

Не е под земята.На 1 етаж е и е зашумена от високи дървета.Западно изложение.Започнах вече и да отварям прозорците нацяло,а не само "на ножица".Иначе относно влажноста на почвата няма шега.Взимам от горния слой в шепата и на пипане е силно влажна по 2 седмици.

Danita
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Place: София / Елин Пелин
Altitude (m): 595
Absolute minimum (°C): -20
Last winter's low (°C): -14.5
Favorite plant: цитруси, смокини, райска ябълка
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Danita » 20 ное 2017, 16:12

И при мен се появява същият проблем. Наложи се да прибера цитрусите в края на октомври. Стаята е с източно изложение и въпреки, че не я отоплявам към момента поддържа около 13-16 градуса. Поливам и проветрявам веднъж в седмицата. При мен също падат доста листа и неузрели плодчета. Обяснавам си го с комбинацията между сравнително висока температура и недостатъчната светлина, въпреки че всичко е наредено до прозореца.
Миналата година презимуваха на същото място, но бяха доста по-малко като количество, а и в стаята цяла зима беше около 10 градуса. Тогава нямах такива проблеми.
Общо взето, чакам да се застуди навън, за да падне и температурата в стаята... <453> Други идеи засега нямам.
Няколко от растенията с плодове, които са на Volkameriana ги преместих в кухнята, която е доста по-светла и топла. При тях няма листопад.

Потребителски аватар
lufata
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Place: София
Favorite plant: Цитрус

Непрочетено мнение от lufata » 20 ное 2017, 16:39

Минали години моите цитруси зимуваха в кунята на отворен прозорец и не падаше по нито едно листо за цялата зима. Сега са на балкон, който остъклих за да не ги влача напред назад. Листа падат като луди. Директно на пода са и според мен/не държа да съм прав/ се получава дисбаланс между температурата на корените и тази на въздуха, което от своя страна винаги води до листопад, физиологично изсъхване на листата/може би Киро за това смята, че растенията на Илиян са засушени/. Минали години бяха директно върху паркета в кухнята, който изолира, но сега върху цимента нещата не стоят така. Поставих стиропор с дебелина около 2см под саксиите и листопада спря внезапно. Може да е съпадение, но може да опитате да изолирате и да видите как ще се държат растенията Ви вбъдеще.

P.S. Днес за пръв път затворих прозорците на терасата. След днешните минуси и тези, които се очакват тази вечер през нощта, отново ще отворя, тъй като температурите в следващите дни се повишават и ако затворя ще стане над 20 градуса, а ние не искаме това да се случва.

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

iliyanpitbul

Непрочетено мнение от iliyanpitbul » 20 ное 2017, 17:39

lufata написа: се получава дисбаланс между температурата на корените и тази на въздуха, което от своя страна винаги води до листопад, физиологично изсъхване на листата/може би Киро за това смята, че растенията на Илиян са засушени/

Ей това ще да е термина който аз не знаех и описах съмненията си с мои думички.Листата дори и за аматьор като мен си изглеждат засушени,грубовати,твърди.Обаче почвата си е не влажна ами мокра до 20 дни.За това и аз си помислих,че студения,леден теракот изстудява корените и вдигнах сега на 60-70см от пода.Относно съмненията на Данита висока температура+малко светлина =листопад при мен не отговаря.Температурата е висока,но светлината е много/беше/.Доосветявах от 18.00 часа до 8.00 часа и каквото си премине през деня. Та и от там идеята ми студени корени,спящи и не даващи храна, и много будни листа търсещи вода като през август.Явно принципа прекалено много треперене/грижи убиват цитруса се доказа за поден път.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Place: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Favorite plant: Цитруси+Манго
Favorite climate: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от traiko » 20 ное 2017, 21:03

Колеги! Ако не може човек да им осигури среда която да се развиват,най
добре е да ги преспи като мечките.Не е нужно да се осветява с разни лампи.
Просто ги дръжте на студено място,около 5-6 градуса и това е всичко.
Естествено с по малко поливки на такава температура.
Моите сега са на около 10-15 градуса,но го правя заради няколко вида Манго и някой други
растения.Всичко е в оранжерия,като на пода е всичко с 5 см.стиропор.
Лимоните си цъфтят и без помощта на пчелички пак си връзват. <wine>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 ное 2017, 06:02

lufata написа:... Поставих стиропор с дебелина около 2см под саксиите и листопада спря внезапно. Може да е съпадение, но може да опитате да изолирате . ...

Това е много интересно! Наблюдавайте тази зима, а по-нататък отворете специална тема, където да опишете опита си, за да не се загуби информацията с времето и да остане незабелязана от повечето хора.
Засега само бих искал да питам, на каква подложка са тези Цитруси?

Потребителски аватар
lufata
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Place: София
Favorite plant: Цитрус

Непрочетено мнение от lufata » 21 ное 2017, 09:21

Киро, не съм забелязал да има някаква зависимост от вида на подложките. Повечето растения, които имам са от Палмцентъра, съответно са на Понцирус Трифолиата. Имам и резникови растения, както и облагородени с подложки обикновени лимони и др. Прав си, че трябва да изчакаме повече време, поне до края на зимата, за да правим по-смели заключения. На този етап е рано да кажа при кои растения се проявява, но за последно се случи при едно помелче от твоята лична колекция/тези, които разпродаде март месец/, което е на Трифолиата.

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

iliyanpitbul

Непрочетено мнение от iliyanpitbul » 21 ное 2017, 09:50

И при мен е така.90% са ми от Киро и са на подложки дракон и волкамерия с изключение на един резников лимон подарък от Сарафимов и един неизвестен червен лимон. При всички се проявиха симптомите еднакво. Факт е обаче,че днес е трети ден откакто спрях светлината и вдихнах на 60см от земята и вчера имаше само 2-3 листа,а днес вече намам нито едно на земята.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Place: София, Видин
Altitude (m): 88
USDA zone: 7a
Favorite plant: Vitis Vinifera
Favorite climate: топъл
Pers.Weather St.: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 21 ное 2017, 10:55

Dано Илиян е спрял наистина листопада, защото от личен емпиричен опит знам, че 1. Тръгнат ли да падат листа на цитрус, работата е кофти и в едно 80 на сто от случаите губят по-голямата част от листата си, ако не всички и от това следва 2. Не, обикновено не умират, но на следващата година нямат никакъв плод, дори да цъфнат и вържат нещо.

Личният ми опит сочи, че е по-добре на една идея по-хладно, ако не са в ОГ или парник.
Вече 3 години под поликарбоната едно 30 вида цитруси с и без плод нямат никакви проблеми с листопад, но явно едно целодневно осветление от естественото слънце до голяма степен им осигурява някакъв комфорт и усещане за "естественост".
На балкон амплитудата е твърде голяма, а светлината по правило - малко.

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Place: Белград
Altitude (m): 116
USDA zone: 8a
Favorite plant: Бамбук
Favorite fruit: всички тропически и субтропически
Favorite climate: субтропичен
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 22 ное 2017, 18:14

Вече съм писала за двете фиданки пондероса, които съм захванала от клонче на плододаващо дърво. И двете се развиваха прекрасно до този сезон, когато по необяснима причина им окапаха листата. На по-голямото дръвче (2 - годишни са и двете) останаха 4 листа на върха. По-малкото е с 2 листа. Прибрани са в оранжерията, където температурата не се качва над +15. Днес забелязах, че навсякъде, където трябва да тръгне нов прираст са тръгнали букетчета от цветни пъпки. Ясно ми е, че плод няма да видя, но този феномен ме притеснява. Да отроня ли пъпките или да ги оставя. Има ли шанс от тези цветни клончета да се развият в последствие истински клони? Мисля, че второ е малко вероятно. Останалите цитруси са в съвършен вид. Доосветяването е само в много облачни дни и то не повече от 6-7 часа.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 ное 2017, 23:15

Най-вероятно се развиват само цветоноси, затова е добре да се отстранят веднага! Дори да има някакви листенца, растението ще се изтощи, докато се развият цветовете и се покажат листата. Там, където могат да се оставят някакви евентуални листа - може да се оставят, като се премахнат само цветовете около тях. Но това не е качествен прираст. След цъфтежа, растението ще развие и вегетативен прираст, когато филизите ще са нормални, а цветовете - евентуално по върховете.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Кактуси общи
    от traiko » 03 май 2013, 23:09 » в Семейство Кактуси (Cactaceae)
    186 Отговори
    10343 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    22 юли 2017, 19:11
  • New post Лимони - общи въпроси
    от ivo_nekitov » 20 ное 2012, 10:04 » в Цитрусови (Citrus)
    512 Отговори
    38474 Преглеждания
    Последно мнение от lufata
    25 яну 2018, 09:19
  • New post Засаждане на маслини - общи въпроси
    от zack » 10 мар 2014, 23:29 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    12 Отговори
    3320 Преглеждания
    Последно мнение от ioan
    28 юни 2017, 06:57
  • New post Общи поръчки на растения от чужбина
    112 Отговори
    6605 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    25 фев 2018, 19:06
  • New post Общи въпроси за отглеждане на тропически плодове
    2 Отговори
    351 Преглеждания
    Последно мнение от Maria-Joanna
    24 дек 2016, 02:48
  • New post Поръчки от Палм Център - общи въпроси
    от Монов » 07 фев 2017, 19:20 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    173 Отговори
    16865 Преглеждания
    Последно мнение от veso
    18 май 2018, 17:19

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”