Цитруси - общи

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Re: Цитруси - общи

UNREAD_POSTот achovd » 18 Сеп 2017, 11:01

Тогава горещо ти препоръчвам Трахикарпус България и Сабал Минор. Втората издържа тази зима във Видинското село Арчар <bananas>
Можеш спокойно да ги засадиш една до друга, защото трахикарпусът ще расте на височина, а Сабалът ще е под него в храстовиден вид и пак ще ти заемат място като за едно дръвче.
<happy dance>
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 18 Сеп 2017, 15:50

vutov написа:Добре де, Помелото и Портокала да им махам ли плода?
Аз така ги купих.

Вие си решавате. Но ако наближават зреене, аз бих ги оставил.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот iliyanpitbul » 20 Сеп 2017, 15:55

Има темичка за саксии,но там по-скоро се дискутира избора на качество и цена. Аз се замислих можем ли да контролираме растежа и обема на корените. Идеята е,че все по-големите саксии водят до все по-малко саксии поради ограниченото място за зимен покой. Преди години практиката ми с един лимон беше на пролет да се сади на двора,а късна есен се засяваше в 30-40л. буре като едната година се окастряха едната половина от корените,а на другата другата половина. По този начин поддържаше един и същ обем саксия над 20год. И при мен възникна въпроса ако на 3-4 год. вадим растението и окастряме едната половина на корените......?
iliyanpitbul
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 20 Сеп 2017, 22:42

Това сме коментирали вече, конкретно за Цитруси - да, може да се практикува и се прави от много десетилетия.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот traiko » 29 Сеп 2017, 21:33

Това е портокал Taroco Meli.От начало като видях плодовете ми заприличаха на Мандаринкуат,но
след като реших да разрежа един плод стана ясно,че е портокал.
Изображение
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот sylay » 09 Окт 2017, 12:53

Да се похваля:
НЕ знам на какво се дължи, но за ПЪРВА ГОДИНА цитрусите ми не завъдиха акари. Други години ми акарясваха и то жестоко. Поне няколко препарата имам срещу акари и с какво ли не ги пръсках, но безуспешно.
Тази година не помня дали ги пръсках дори веднъж или не.

За сметка на това пък тази година ми е много богата на гъсеници. Едни такива зелени и маскирани като клонче. Не пълзи като обикновена гъсеница, а се набира. Търся ги една по една. Убивам ги. Вече 5-6 пъти пръскам с някакъв препарат завършващ на ...кар. Ефекта е кратковременен и ми опасоха най-красивите мушката, а покрай тях и листата само на червената клементина. Другите цитруси са ми незасегнати.

Явно е въпрос на някаква цикличност: бум на едни гадини и спад на други, но за първа година нямам никакви проблеми с акарите.
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Mясто: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Окт 2017, 15:12

sylay написа:... за първа година нямам никакви проблеми с акарите.

Има още много време, зимата тепърва започва. Аз не бих избързвал да се радвам преди месец март. Акарите са упорити гадини и е малко вероятно да изчезнат без наша помощ.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот lufata » 23 Окт 2017, 11:25

Здравейте, колеги. Някакви идеи какви са тези ясно изразени симптоми?
Изображение

Изображение

Впоследствие листата стават напълно жълти и окапват. Прилича на азотен глад, но не е. По-скоро мисля за гниене на корени поради някаква причина. И двете растения НЕ са на Понцирус Трифолиата/тя е по-устойчива на гниене по корените/.
Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Цитрус

UNREAD_POSTот benisat » 23 Окт 2017, 11:33

И мойте двете мандарини са така - Клементината и червената. Мисля си , да не е от поливането . Поливам ги всеки ден. <head in the wall>
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите

UNREAD_POSTот lufata » 23 Окт 2017, 12:32

Румка, и при мен е така. Едната снимка е на Такле-то. Аз също го отдавам на преполиване или по-скоро прекомерна влажност и от там гниене по корените. Може пък да не сме прави, нека Киро каже. И при двете ми растения с тези симптоми бях сложил "доволно" количество мулч под формата на борови иглички. Ужким допускат кислород до корените, но задържат влагата с няколко дни повече. Като ги махна и аз поливам всеки ден, просто нямам друг избор, при което пък тръгват други проблеми. За мен е гниене, което не се забелязва по растенията на Трифолиата, на които им се отразява супер мулчът.

P.S. Румба, ако имаш оборски тор отгоре върху почвата и той ще играе ролята на мулч и от там и мойте проблеми/просто предположение/. Повечето ти други растения са на Трифолиата и ето защо, помоему там нямаш проблеми. Трифолиатите просто са по-устойчиви на всякакви несгоди.

P.S.2 Първата година когато взехме Таклетата имах същите симптоми. Отдавам го на това, че листата паднали по каквато и да е причина от дърветата ги поставях в саксията на Такле-то. Получи се един доста дебел пласт листа върху почвата и симптомите от по-горе не закъсняха.
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Danita » 23 Окт 2017, 14:20

При мен също се появиха няколко такива листа на един Загара Бианка /на Трифолиата/- след като сложих мулч под формата на борови иглички.
Явно наистина се получава преовлажняване на корените. Лично аз ще махна мулча, поне за зимния период. Не само заради пожълтяването, а и защото така ми е трудно да преценя кога изсъхва пръстта в саксиите и кога да поливам.
Danita
Градинар (Gardener)

Mясто: София / Елин Пелин
Надморска височина (m): 595
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Окт 2017, 03:53

Не знам дали е гниене, но всяка година се разправяме със стотици такива растения в разсадника. Лекуваме ги много лесно - комбиниран тор и зелен камък, след което тръгва буен и тъмно зелен прираст. Листата, които вече са започнали да жълтеят, в повечето случаи позеленяват отново като с магическа пръчка. Е, не става за миг, отнема около 7-15 дни.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот lufata » 24 Окт 2017, 09:20

Да изчакаме пролетта ли за да процедираме, Киро?
Аватар
lufata
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот gugun4u » 24 Окт 2017, 09:55

Същата дивотия и при мен, при 3 от 4 цитруса, за сефте тази година чак такива драми. Обикновенно с 2-3 торенета с течен тор за цитруси се оправят. Сега от края на август проблема бавно но сигурно се задълбочава. И моята дилема е, да продължавам ли да торя и в момента, предвид, че до броени дни ще трябва да прибирам цитрусите, все пак съм в София.
gugun4u
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Окт 2017, 15:38

Който ще ги прибира при оранжерийни условия или остъклени тераси (където няма да пада под нулата) - няма защо да чака до пролетта. Който ще ги прибира на закрито, може да даде тор в съвсем малки количества, колкото да спре растението да се "самоизяжда". Основното торене да остане за пролетта.
Ние в разсадника не отопляваме Цитрусите и затова ги торим чак в края на февруари, макар да са при добри оранжерийни условия.
Аватар
Kiril Donov

ПредишнаСледваща

Назад към Цитрусови (Citrus)