Облагородяване на пъпка и на калем

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
XegouX
Любител на южните растения
Регистриран: 24 апр 2014, 18:50
Район: Каблешково
Been thanked: 0

Re: Облагородяване на пъпка и на калем

Непрочетено мнение от XegouX » 26 яну 2016, 21:29

Изчетох доста по темата за присаждане и според правилата и както е прието калеми трябва да се вземат и да се съхранят зимата с цел облагородяване на пролет изключвам облагородяване на спяща пъпка. Изгледах също доста клипове в тубата и там конкретно за цитрусите гледам как облагородяват цитруси с току що отрязани резци?Въпроса е дали може да се присажда на калем през всички топли месеци на годината с "неконсервирани" резци?

Потребителски аватар
lufata
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Район: София
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от lufata » 27 яну 2016, 11:22

И на мен ми е интересно, въпреки че Киро изрично в други постове е споделил, че калемите се взимат януари когато растенията, от които се взимат са в покой, а облагородяването се извършва след края на март, когато подложките са в активно сокодвижение. Моите калеми са вече в хладилника. В тази възка искам да попитам нещо друго. Дали не може да се вкарат растенията подложки в топли светли стаи, с цел по-скорошно развитие и вместо след края на март, да се опита облагородяване по-рано? Разбирам, че края на февруари примерно, продължителността на деня няма да е съвсем достатъчна за активно сокодвижение както през април - май примерно, но все пак го обмислям. Хич не ми се чака до април, а пък и искам да имам един допълнителен опит при неуспех. Благодаря предварително на изказалите мнение! <coffee>

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 65 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 яну 2016, 12:36

Пробвай, щом си решил. Човек никога не знае.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Georgiev
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от Georgiev » 27 яну 2016, 12:39

Здравейте, г-н Донов е прав, но ще добавя и моето мнение от опита ми, че при цитрусите може и през останалите месеци от годината, защото растенията имат няколко цикъла на развитие.
Поздрави.

XegouX

Непрочетено мнение от XegouX » 27 яну 2016, 12:58

В никакъв случай не се опитвам да оспорвам мнението на г-н Донов все пак на него това му е професията, но мисля че големите производители на цитруси като италианците от който се снабдява палм центъра примерно се ограничават с производството с определени дати за облагородяване(примерно два пъти в годината).И дори и да имат консервирани резци те все пак си имат "срок на годност".lufata определно такива производители имат условия парници, осветление,системи за мъглуване и прочие в които могат да се развиват растенията и през по хладните месеци.

Потребителски аватар
Asenov1984
Регистриран: 07 мар 2014, 19:48
Район: с.Джулюница обл.Русе
Любимо растение: Цитруси

Непрочетено мнение от Asenov1984 » 27 яну 2016, 13:51

Зависи от начина на облагородяване,сокодвижение и разбира се от подложката .Аз на пъпка облагородявах и през декември и вчера а миналата година и пред февруари и март но подложките ми бяха семенаци лимони държани на топло.Калемите ми са съхранени по различен начин ако може да се нарече така защото съм използвал клонки от магазинните плодове мандарини .От тях процента на прихващане е малък но все пак става.Иначе и аз използвам прясно отрязани калеми.Единствено не съм правил през периодите когато има растежни вълни защото не намирам калеми които да не са покарали а мисля че точно за това се режат по-рано самите калеми ,за да се използват добре развити калеми(пъпки)и да се използва и приода на активен растеж.Все пак в периода на активен растеж е по-добре тогава и раните зарастват по -бързо което повишава и процента на успеха.Листопадните форми като понцируса имат ясно изразен период на покой и при тях си е задължително да се изчака събуждането им от покоя .Не претендирам да съм прав но това е моето мнение.

Древние римляне говорили:"Время,проведённое за любимым делом,Боги не засчитывают в срок жизни."

Потребителски аватар
lufata

Непрочетено мнение от lufata » 27 яну 2016, 14:19

За спяща пъпка е нормално да се използват прясно отрязани пъпки. Но нямам опит с пролетното облагородяване, затова ми е интересно. Все пак целим висок процент на прихванати калеми и пъпки, а материала почти винаги ни е ограничен, както на калемите и пъпките, така и на самите подложки. Аз лично ще използвам подложки от лимон. Имам три понцируса, които видимо не вървят добре и смятам да ги бодна на село в земята, та да не ги батисам. Ако дръпнат, ще ги размножа и ще пробвам и на тях.

XegouX

Непрочетено мнение от XegouX » 27 яну 2016, 21:32

Рекламно клипче......проследяват процеса на развитие на цитрусите от семка до крайния клиент,както и да е. След 41 секунда може да видите как подготвят понцирусчета за присаждане ,след още няколко секунди калемосани и привързани със парафилм следва и по една капка битумна овощарска замаска(предполагам).Това което ми прави впечатление е че подложките са все още със зеленикави стебла, все още няма изразена кора като за зряла дървесина и не толкова дебели(като молив както е прието).Дали това не е част от успешното присаждане на калем <hmmm>

XegouX

Непрочетено мнение от XegouX » 01 фев 2016, 20:46

Изображение
Тренировка за келемосване?! Дали ще проработи?Малко мнения...... <serenade>

Потребителски аватар
Asenov1984
Регистриран: 07 мар 2014, 19:48
Район: с.Джулюница обл.Русе
Любимо растение: Цитруси

Непрочетено мнение от Asenov1984 » 02 фев 2016, 20:08

Според мен техниката е добре ама трябва да с наместят малко калема и подложката за да съвпаднат камбиалните им слоеве.

Древние римляне говорили:"Время,проведённое за любимым делом,Боги не засчитывают в срок жизни."

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 юни 2016, 10:27

ИзображениеВчера присадихме с един приятел неприхванатите подложки от миналата година,дано да има по добър успех от миналата година,когато успеваемоста беше на 50 процента.тогава ги присаждахме когато бяха в земята и на място,след което трябваше да ги вадя и контейнирам за да са прибрани през зимата,и това преместване може да е помогнало за по лошият резултат.преди месец се пробвах на същите подложки на будна пъпка ,като отрязах над присадката,след няколко дена им паднаха дръжчиците на щитчетата и се държаха до скоро зелени,и накрая едно по едно взеха да покафеняват .Сега на това присаждане не сме рязали зелената част над присадката,демек ако тръгнат до есента ,да го наречем на будна пъпка,ако не тръгнат и се прихванат ,ще ги чакаме пак на пролет.Подложките половината са понцироси,а другата семенаци от лимон и грейпфрут.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
lufata

Непрочетено мнение от lufata » 29 юни 2016, 10:52

reimbrant написа:Изображениепреди месец се пробвах на същите подложки на будна пъпка ,като отрязах над присадката

Реже се не по-рано от две седмици след облагородяването и само ако е било успешно. Лесно се разбира дали пъпките са се хванали. Аз лично не оставям щитчета, а след около две седмици като развия присадките, ясно си личи кои са се хванали и кои не. Хванататите са си направили все още лек калус и са свежо зелени. Чак след това може да се предприеме рязане и то не трябва да е ниско. Успех! <sun>

PeterP
Регистриран: 29 мар 2015, 12:23
Район: Свищов

Непрочетено мнение от PeterP » 14 юли 2016, 19:44

Ето и тазгодишния ми опит за облагородяване. Трябва да отбележа, че пробвах и пролетта но без успех. Всичките ми успешни опити и миналата и тази година са били края на май началто на юни. На снимките съм показал двата начина, които аз ползвам с успех - на "Т" разрез и другия се вижда на снимката там малко ми се плъзна ножката и обелих повече от кората, но както се вижда е започнала да калцира. Семенак лимон - облагороден с лимон.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 30 юли 2016, 22:28

ИзображениеИзображениеТочно преди месец бяха направени присадките на тези подложки шарени/понцируси и семенаци лимонови и грейпфрутови/.Преди 2 дена ги развързах и резултатът е 25 прихванати ,срещу 15 неуспешни.Петнадесетя се пресадиха наново и дано грешките да намалеят до минимум.Реших да не им режа филизите над присадката,демек да се получи нещо като за спяща пъпка,мисля си че по добре ще презимуват по този начин и на пролет да си тръгват на воля.Така направих миналата година и сега вече от присадката някои са с по 50 сантиметра литорасли,направо готови растения,а до зимата има още доста време да се проявят още повече.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Georgiev
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения

Непрочетено мнение от Georgiev » 08 сеп 2016, 12:27

Здравейте, един от факторите, които никъде не се споменава и не бях прочел до сега, а се оказва много важен, е температурата на околната среда. Оказва се, че най-подходящата температура за получаване на калус, между калема/пъпката и основата, е в порядъка 21 - 29 С. Имах възможност да го пробвам и резултата е положителен.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Облагородяване на Цитруси на "спяща" пъпка
    от lufata » 02 авг 2014, 14:47 » в Цитрусови (Citrus)
    74 Отговори
    10948 Преглеждания
    Последно мнение от Georgiev
    07 дек 2015, 14:59
  • New post Облагородяване на цитруси на "будна" пъпка
    от Tsonny Naydenov » 24 фев 2015, 22:46 » в Цитрусови (Citrus)
    46 Отговори
    7732 Преглеждания
    Последно мнение от vladi
    25 юни 2017, 13:48
  • New post Облагородяване на орех
    5 Отговори
    3059 Преглеждания
    Последно мнение от kircho.marinov
    18 окт 2014, 15:55
  • New post Въпрос за облагородяване на мандарина
    от sparklet » 26 мар 2011, 10:34 » в Цитрусови (Citrus)
    10 Отговори
    5882 Преглеждания
    Последно мнение от sparklet
    29 мар 2011, 08:00
  • New post Облагородяване на Авокадо, Persea americana
    29 Отговори
    4965 Преглеждания
    Последно мнение от Asenov1984
    24 авг 2014, 18:54

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”