Мандарини

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Re: Мандарини

UNREAD_POSTот XegouX » 12 Мар 2016, 20:27

Това е моето тардиво капят му плодовете неузрели
Изображение
Изображение
Това са танджелото и портокала на по преден план горе долу откак съм ги купил началото на лятото така си седят непроменени и те имат проблеми с листата.Тъпкал съм ги мнгократно със зелен камък ефект няма.Сега им изгребах горния слой пръст колкото е възможно им сложих угнила кокоша торчица от миналата година мегамикс вътре има и гнил талаш от броилерите , и угнили джибри <smile134> малко яра мила торчица пък ще видим?!
За едно съм сигурен вече както беше написал Кирил варовитата вода създава проблеми със усвояването на микроелементите това комбинация със хлорираната вода от чешмата създава още по големи проблеми.
Отдавна спрях да практикувам да си наливам 1-2 кофи вода и да я оставям да преседи поне един ден преди да полея, грешка!
Възможно е да има недостиг на калий, освен на желязо.Това в което съм почти убеден е че когато жилките на листата са зеленикави а между тях има жълт отенък това не е липса на желязо.Носил съм листа по агро аптеките и всеки първо пита сложи ли зелен камък като им кажа че слагам и няма ефект и почват да цъкат с език ами май е липса на микроелемент ама какъв никой не знае <he-he>
Изчакай пролетното слънце и си шербетирай малко кокоша торчица тя върши чудеса
XegouX
Градинар (Gardener)

Mясто: Каблешково

UNREAD_POSTот gos » 12 Мар 2016, 20:34

Ето една току що направена снимка. Киро можеш ли да кажеш в какви пропорции да направя разтвор със Секверстен ?

Изображение
"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски
Аватар
gos
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 78
Минимум в посл. зима (°C): -10°C
Любимо растение: Цитруси , Маслини...

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Мар 2016, 10:01

За Секвестрена си пише подробно в инструкциите.

Gos, XegouX, присадките са правени на 30 см от почвената повърхност. Как така вашите "потънаха"? (Освен ако растенията не са от нашия разсадник!)
Втората сигурна причина са прекомерно големите размери саксии за размера на растенията. Това са двете причини за вашите неуспехи, които виждам от снимките.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот XegouX » 13 Мар 2016, 11:56

Г-н Донов имам 3 цитруса закупени от вас и Тардивото е първия който имам, май си го имам 4-та година ако не ме лъже паметта.Саксиите са 10-на литра на тардивото даже вече му е тясна като за дръвче 1,50 м.Жалко че не пазя етикета.Присадките са други , сигурно не са от разсадника от който доставяте цитруси днес <hmmm>
Само не знам италианците с каква почва ги пълнят саксиите , отвратителна е все едно гледам глина!
XegouX
Градинар (Gardener)

Mясто: Каблешково

UNREAD_POSTот gos » 13 Мар 2016, 12:14

Сега мерих присадката на 13см е наистина,но не е потънала защото от около сантиметър-два от почвената повърхност надолу започват корените,наистина на другите ми цитруси от Палам Център присадката е на 30см,не знам защо на Тардивото е на 13см. До преди седмица беше в 10 литрова саксия сега е в 14 , другите ми цитруси са също в такива саксии и са с подобни размери за мен лично не е от саксията. Упътването на кутията на Секвестрена не е напечатано добре и не може да се разчете,а не мога да намеря в инернет колко процентен е разтвора за листно пръскане,само един колега от друг форум е писал ,че е 0,2% ,но не ми се доверява само на едно мнение.
"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски
Аватар
gos
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 78
Минимум в посл. зима (°C): -10°C
Любимо растение: Цитруси , Маслини...

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Мар 2016, 23:43

XegouX написа:Само не знам италианците с каква почва ги пълнят саксиите , отвратителна е все едно гледам глина!

Може и да ми се смеете, но от миналата година всичките ми саксийни Цитруси са в такава "глина" - най-обикновена кафява горска почва от градината навън. Точно днес ги гледах и си мислех, че никога не съм имал толкова хубави растения, все едно са в земята. Реших да пресадя всичките ми саксийни растения в обикновена почва от градината. Започвам още другата събота, щом се стопли.
Да, знам ... в учебниците пише друго, аз до сега съм казвал друго ... засега не ми обръщайте много внимание и оставете да направя още година-две опити.
Моята почва не е точно глинеста, но също се оттича много бавно от саксията след поливане. На цвят червенее заради зеления камък, иначе е кафява. Дренаж не слагам никакъв. Ползвам само работни саксии с много отвори и сипвам най-обикновена почва, без да я смесвам с нищо. Всичко е против правилата, но резултатите ми са отлични. Саксиите стават доста тежки, но всяко растение е във възможно най-малката саксия, в която едва съм успял да им побера корените.

Секвестрен отдавна не съм ползвал и не помня в каква доза се разтваря.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот КОСТА73 » 27 Мар 2016, 09:39

Г-н Донов знаете ли какъв сорт са били мандарините от опитните насаждения,край Царево.Имам такова дръвче,закупено от местен агроном,но не знам какъв сорт са.Мандарините са едри,лесно се белят и доста сладки.Приличат на сорта Сатсума.
КОСТА73
Градинар (Gardener)

Mясто: гр. Царево
Любимо растение: Цитруси,Цикас и Палми
Любим климат: Субтропичен средиземноморски

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 29 Мар 2016, 08:54

Серафимов ми е казвал, че са били само Сатсума. Той ги нарича просто "Уншиу". Вероятно на времето са ги избрали, защото са най-студоустойчиви и зреят най-рано. При неотопляеми условия тогава, реколтата от средно и късно-зреещите сортове би се унищожавала всяка година.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот КОСТА73 » 29 Мар 2016, 14:41

Благодаря за пояснението.И аз така смятах,защото когато купувах дръвчето опитах плода и останах очарован.Кората е почти отделена от сърцевината и плода има крушовидна форма.Дървото донор,от което е присадено е поне на 25 г. и е засято в градината на мой познат,въпросния агроном.Тои има няколко дървета(2 Портокала,Мандарина,Кумкуат) с внушителни размери около 3 м.височина засяти в метална оранжерия отрупани с плодове.
КОСТА73
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот КОСТА73 » 14 Апр 2016, 22:27

Ще съм много благодарен ако някой знае сорта на мандарините,които продават по коледа,дребни лесно се белят,сладки с много клонки и листа в касетките.От тия клонки ашладисах няколко семеначета и имам прихванати.Мисля че са Гръцки.
КОСТА73
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Апр 2016, 23:18

Клементина. Някой от многобройните ѝ клонове.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот КОСТА73 » 14 Апр 2016, 23:24

Нямам думи. Какъвто и въпрос да зададеш веднага получаваш компетентен отговор.
Благодаря
КОСТА73
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 01 Юни 2016, 22:24

Дръвчето ми мандарина (не знам сорта) е около метър високо, с добре развита корона и много листа. Пчеличките си свършиха работата и всеки цвят е опрашен. Преброих 25 плода, а сигурно съм пропуснала някой, както и цветовете, които още не са опрашени. Въпросът ми е дали да оставя всички завръзи и дървото само да си действа, или да премахна известно количествол И колко?
Дръвчето дойде при мен 2013 с 8 мандарини, които чинно си узряха и си ги хапнахме. 2014 не цъфна, 2015 цъфна, но не направи завръзи. Просто този сезон започнах по-интензивно торене, което даде резултат.
Благодаря предварително.
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот Бобсъна » 01 Юни 2016, 22:59

10-15 листа на плод.... <thumbsup> <thumbsup>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 01 Юни 2016, 23:20

Благодаря, Бобсън. Утре ще я снимам, че днес цял следобед вали като из ведро. Значи предстои най-трудното - да отронвам завръзите. Пък ще падне и едно броене.
А, да, и още нещо. Два пъти за около 1 месец направих листно "торене" с аминокиселини и микроелементи т.е., един вид биостимулатор. Някои бяха скептични, но... до сега имам резултати при цитрусите и при наровете. Миналата година наровете много цъфнаха, но завръзите падаха, а сега - пак много цвят и мнооого плод <thumbsup>
Последна промяна Maria-Joanna на 01 Юни 2016, 23:42, променена общо 1 път
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

ПредишнаСледваща

Назад към Цитрусови (Citrus)