Мандарини

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Мандарини

UNREAD_POSTот popov.dinko » 26 Фев 2011, 23:00

Да отворим колеги малко приказка и за вечните представители на цитрусите: портокалите и мандарините - тези обичани от всички ароматни плодове. Те заслужават това !
Моето хоби да се занимавам с тропически растения започна от далечната 1977 година, като ученик с първата покълнала семка от фурма и оттогава растения всякакви. И по средата през годините на моето хоби се появиха и цитрусите. За да не стана скучен като описвам отглеждането им, направо ще постна снимка на мандарината, която сигурен съм ще ви покаже, че имам и добри резултати... :mrgreen:

http://media.snimka.bg/8142/022540351.jpg?r=0
Последна промяна popov.dinko на 27 Фев 2011, 18:15, променена общо 2 пъти
popov.dinko
Специалист овощар

Re: Цитруси - портокали, мандарини, лимони

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 26 Фев 2011, 23:08

Ваша е честта да започнете темата, но мисля, че цитрусите са доста различни, имат много сортове и понеже коментарите постепенно ще се намножават, предлагам да създадете още няколко нови теми:

Цитруси - портокали
Цитруси - лимони
Цитруси - мандарини
Цитруси - грейпфрут, цитрон, лайм и др.

Така ще коментираме по-подробно всеки вид.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.5 (Dec 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Re: Цитруси - мандарини

UNREAD_POSTот Бобсъна » 27 Фев 2011, 10:40

Всъщност по добре ще е да се създаде подфорум -"Цитруси"...мен ако питате де....
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

Re: Мандарини

UNREAD_POSTот sparklet » 26 Мар 2011, 11:44

popov.dinko прекрасно дръвче аз преди да видя твоята тема пуснах отделна (май на грешното място) предполагам,че за да роди си го ашладисал ще съм ти много благодарна ако ми кажеш как точно става и от къде си взел калем.
Благодаря предварително!!!
Изображение
Аватар
sparklet
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот sparklet » 02 Апр 2011, 10:28

Ордонез написа:Ако държиш да са клементини по нататък като ми се отвори път до Превеза, ще ти донеса. Обещавам.

Ако го направиш ще съм ти благодарна, но не искам да те притеснявам :?
Изображение
Аватар
sparklet
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот alexander » 22 Ное 2011, 11:33

Колеги, подариха ми една мандаринка, добре пораснала, сигурно е на 2-3 години, с мини-плодчета, но тъй като живея в Холандия, тук чукна 0/-2 и реших да я прибера в стаята, но почнаха да й окапват листата сериозно. Някой има ли идея каква може да е причината? Чувал съм за други растения, че по-добре навън да останат, отколкото на топло. Как е при мандаринката? Благодаря! (за съжаление, нямаше инструкции, нито сорт, с подаръка - просто мандаринка с плодчета)
alexander
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот popov.dinko » 22 Ное 2011, 18:03

Мандарините вече е време да почиват зимен сън. Сигурно си вкарал мандарината в топла стая, а това й вреди. Трябвало да я сложиш в неотопляемо помещение. Когато мандарините и лимоните ги лъхне топъл въздух посред зима се събуждат и изхвърлят част от листата. През пролетта вече тръгва възстановявянето им с нови листа, но при липса на стари не цъфтят добре и не завръзват. При декоративните мандарини може нещата да са малко по-различни, та затова други колеги, които са запознати по-добре с този вид мандарини да кажат някоя и друга думичка ще е добре ... Флирт
popov.dinko
Специалист овощар

UNREAD_POSTот alexander » 22 Ное 2011, 20:17

Динко, благодаря; наистина - в сравнително топла стая е мандарината в момента. Какво да я правя сега - да я оставям ли в тази стая или да я сложа в неотопляемо помещение, или навън да я сложа - каква е долу-горе студоустойчивостта на мандарините? Тук в Холандия температурите рядко падат под -5 градуса долу-горе.
alexander
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот popov.dinko » 23 Ное 2011, 00:23

alexander написа:Динко, благодаря; наистина - в сравнително топла стая е мандарината в момента. Какво да я правя сега - да я оставям ли в тази стая или да я сложа в неотопляемо помещение, или навън да я сложа - каква е долу-горе студоустойчивостта на мандарините? Тук в Холандия температурите рядко падат под -5 градуса долу-горе.

Веднага сложи мандарината в неотопляемо помещение за да отпочне зимния покой и повече не се притеснявай за бъдещи проблеми. През пролетта вече ще я сложиш където е била преди. Тя ще се възстанови напълно. Мандарините имат завидна студоустойчивост в сравнение с портокалите, дори с лимоните. Моята мандарина и сега е навън при -7-8 градуса, просто нямам време да я прибера. Плодовете вече ги обрах, иначе ще замръзнат.
popov.dinko
Специалист овощар

UNREAD_POSTот ivo.tr » 23 Ное 2011, 16:23

При мен също има навън портокал, и грейпфрут. Портокала го бях издокарал в подобна ситуация, но се въстанови даже се разклони доста по-добре. Иначе вън имам малки трахита, маслини още някакви дето не съм ги прибрал още. Дано изкарат още малко че им мисля подслон ама трудна работа, кото няма вече място.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот diqnlubenov » 08 Яну 2012, 12:57

Имам една мандарина и един портокал на които листата са вече почват леко да пожълтяват.Държа ги на тераса която само през деня се отваря да се проветрява температурата не пада под 3 градуса.От как се дължи пожълтяването и как може да се спре?
Последна промяна diqnlubenov на 08 Яну 2012, 19:01, променена общо 1 път
Зона 7b/8a
diqnlubenov
Градинар (Gardener)

Mясто: Бургас\Крущевец - надморска височина - 144 метра

UNREAD_POSTот Мирослав » 08 Яну 2012, 15:31

Най-вероятно ще е от липса на желязо и ще иска поливане с зелен камък но при тази температура ще е по добре май да изчакаш до март.
Аватар
Мирослав
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Яну 2012, 18:55

Не, няма нужда да чакаш, слагай по една равна супена лъжица зелен камък. След 2 месеца отоново.
Отделно си продължаваш торенето с комбиниран тор.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот traiko123 » 13 Яну 2012, 17:32

Здравейте Аз съм нов във форума,но се занимавам отдавна с цитрусови дръвчета
Искам да споделя моя опит.имам 4 лимона различни сортове.3 вида портокал,помело,
ръката на Буда,3 Кинкана .2 вида грейпфрут.имам и фейхоа ,
гуава.почти всички плододават.От палмцентър съм купувалдоста даже и на приятели.
тази година купих буда,имаше плод но го махнах.червен портокал има 2 плода и вече са червени
кумкватите са винаги утрупани.тях съм ги купил преди 3 или 4 години по 42 лева.
Икам да попитам Киро дали е възможно с някои от моите сортове дали може да се опраши
мандарина нова,купих я от вас тази година имаше много цвят върза но още много малки окапаха
общо от вас съм купил около 15 дръвчета за мен и за приятели палми и други
аз съм от Свети Влас и те моля ако имаш възможност да ми отговориш
Желая на всички успешно отглеждане на цитросите.
traiko123

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Яну 2012, 10:44

Здравей,
мандарина "Nova" може да се опраши сама, а също може да се опраши и от някой от другите видове цитруси. Най-вероятно обаче ми се вижда, да се опраши сама.
Аватар
Kiril Donov

Следваща

Назад към Цитрусови (Citrus)