Лайм от Таити, Лимета, Зелен Лимон, Tahitian lime

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.

Лайм от Таити, Лимета, Зелен Лимон, Tahitian lime

UNREAD_POSTот traiko » 16 Апр 2013, 22:31

Благодарение на Палм Център,и този вид се присъедини към колекцията ми. Даже се надявам и плод да скъсам от него.
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

Re: Лайм от Таити, Лимета, Зелен Лимон, Tahitian lime

UNREAD_POSTот Светльо » 19 Сеп 2013, 16:13

traiko, и аз вече съм с такъв любимец :) като заредя фотото пускам и аз снимки :) отдавна и аз исках лайм :)

Имам малко въпроси към Кирил и останалите лаймовъди :)

Между другото, след като си писахме във форума за сортовете, очаквах Citrus Aurantifolia, а пристигна Citrus Latifolia [Citrus lathifolya - Limetta di Thaiti (Lime)], което май е Персийски лайм / от Таити, което, като чета е малко по-различен сорт.
Обаче, като гледам, този сорт със сигурност повече ми допада :)
Прочетох по разни сайтове, че в сравнение с aurantifolia, персийския е малко по-голям (плодът), без бодли, ... и малко по-издръжлив и по-студоустойчив сорт.
Това последното, за студоустойчивостта, обаче, май не означава нещо смислено за нас - предполагам пак ще държи "само малко под нулата" за краткотрайно застудяване, или? Всъщност, дали зимата не трябва да е на малко по-топло от +5 градуса (+5/+15 за цитрусите), примерно +7/8, понеже лаймът не държи на студ колкото другите?

Имам още два дребни въпроса - малко по-нагоре от присадката по стъблото има цепнатина около 5х1см и изглежда заздравяла (ще го снимам). Предполагам не му е проблем, само че дали не трябва мястото да го намажа/напръскам с нещо против гъби/бактерии (макар че изглежда заздравяла)?
И вторият въпрос - върху пръстта има нещо като вата - предполагам, за да не изпопада пръстта при транспорта, и съответно да я махна? Или е за някаква топлоизолация ?

Трайко как са плодовете :)
Май и Чичо Любо имаше също, ама aurantifolia ?
Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 19 Сеп 2013, 18:44

Светльо написа:Май и Чичо Любо имаше също, ама aurantifolia ?

Имам и вече е засаден в ОГ. Да ти кажа. Почна да цъфти обилно началото на пролетта та до рано лято завързите половината ги обрули вятъра другите окапаха сами. Идея нямам защо. Но пък както всички знаете в какво състояние дойде при мен есента. Си е нормално. За сега има много нови листа и леторасли. Даже се наложи да ги подкастрям ония ден
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -11.8 на 25 Яну 2018
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот traiko » 19 Сеп 2013, 22:30

Да ти кажа, още като го взех си имаше плодове,но и аз не знам защо всичките укапаха.Предполагам,че самото дръвче беше малко и не можа да ги задържи,но така се разви по добре . <cheers2>
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот Светльо » 19 Сеп 2013, 22:53

оф, аз пък ква простотия бях направил...
Пролетта Лунариото ми беше просто една пръчка с 6 листа <he-he> , ама то пуста лакомия и любопитство - бях му оставил 17 завръза <die laughing>
Стояха всичките на него 2 месеца, после почнаха да падат половината и аз се вразумих малко и махнах направо всичките. Сега вече е супер ! <wine>
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 23 Сеп 2013, 21:03

Светльо, това със сортовете е неволна грешка. Честно да си призная, дори не съм забелязал. Едната година питаме италианците, какво могат да ни предложат от конкретния вид цитрус, после поръчваме да ни го произведат за следващата година. Или те са объркали имената, или са смесили два различни лайма. Възможно е да не са им достигали бройки и да са ги допълнили с друг сорт, но понеже са близки, не са сметнали за нужно да ни казват. Факт е, че при тях нещата са много стриктни и всяко растение си отговаря на етикета. Дори и объркан сортът, каквото пише на етикета - това е.

Драскотината по кората, щом е зараснала, значи е стара. Може да е от пренасяне, да е наранена неволно кората. Здравото растение бързо зараства. Щом е минала, не я закачай в никакъв случай!
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Светльо » 23 Сеп 2013, 23:05

Опа :)
Ами, вече споменах, не е никакъв проблем това със сорта - и двата са супер за мен, еднакво привлекателни, просто в началото се бях учудил :)
Прикачвам едни снимки, дето .... не стават много за нещо, не съм свикнал с тоя фотоапарат още.
Установих, че клонът, който е по средата и е право нагоре, май е лакомец. Има бодли по него (само на още едно малко клонче има бодли, които са доста по-дребни и не расте право нагоре, и мисля, че не е). Тезата ми е, че по някое време се е пръкнал и се е спукал да расте (малко по-дебел е от облагородената част на стъблото) и покрай него се е спраскало стъблото. Т'ва, че на снимките не се вижда добре... пак ще снимам утре (чак преди малко се сетих за този сценарий). И, по някое време, някой се е сетил да го види и го е клъцнал малко най-отгоре. Дали е вероятно? Всъщност, ако нещо не е ясно от снимките, може по-нататък коментар :)
Сега се чудя, май най-добрият вариант е догодина рано напролет, да отрежа въпросния клон точно от основата и друго май няма ?

А, между другото, от вкоренен лакомец (което, от лайм май не е особено вероятно), дали става читаво растение, всъщност, изобщо става ли растение <he-he> ? Пък сега за отвод е доста късно?

А, и също забелязах, че нещо листата и клоните нямат особена еластичност, както другите ми цитруси. И сега, като ги брули вятъра, другите си се мятат, а от лайма пада по някое друго листо. Вече паднаха 7-8, хах. Това да не е, ако примерно е бил в оранжерия последния месец и не е свикнал, или пък от студа да се е стегнал нещо ?

Изображение Изображение Изображение
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Сеп 2013, 09:17

Лакомецът можеш да го оставиш, като от него ще се развият още разклонения. Те обаче дават плод по-късно от плодните клонки. Затова би могъл и да го премахнеш напълно в края на зимата. Аз може би, бих направил точно това.
Растенията ги държим в оранжерии. Навън много побеляват от варовика във водата, когато ги духа вятърът. При цитрусите това никак не е естетично, затова ги оставяме цяло лято в оранжерията, поне повечето.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот Светльо » 24 Сеп 2013, 10:23

Едвам направих малко по-читави снимки <he-he>
Грешка - клонът не е по-дебел от стъблото под него. Значи, и вие мислите, че е лакомец?

Между другото, много ме радва! <thumbsup> И короната е започнала да се оформя като на истинско дърво - горе-долу равномерно от всички страни :)

На последната снимка се вижда ватата върху пръстта - май е за изолация ? Дали да не направя нещо такова и на останалите, плюс, може би някаква изолация отстрани на контейнерите, и отдолу (не директно по саксията)?
А пък, не че ще имам много опции, но има ли значение, дали ще стои с останалите цитруси на продължителна темп. +5 градуса зимата, или е хубаво да е малко по-топло - примерно 7-8-9?

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Имам и един малко глупав въпрос <he-he> И по 2 от другите ми растения е нещо такова - на някои места листата са 2-3 пъти по-големи от останалите. Кое е от значение за това ? :)
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Сеп 2013, 11:01

"Ватата" е диск от кокосови фибри. Би трябвало да е свален, но колегите явно са го забравили. Ползваме ги срещу плевели.
Стига да не пада под нулата, съхраняването през зимата е както за всички останали цитруси.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Светльо » 01 Окт 2013, 17:01

Преди малко разглеждах швейцарския разсадник Eisenhut и едно нещо доста ме учуди.
Някои от цитрусите ги водят като тропически - Каламондин, Мексикански лайм, Персийски лайм, лимона ?!? и още няколко. Там го пишат, че не бивало да зимуват на по-малко от +10 градуса, а най-добре в стая при 14-16.
Ето линк:
http://www.eisenhut.ch/download-catalog ... callis-etc
при Citrus - Availability list Big Plants

"Die erste Gruppe sind die Tropischen, die nicht unter 10°C überwintern dürfen; hierzu zählt Calamondin, Mex. Limette, Kaffir Limette, Zitronatzitrone, Zitronen und die Persische Limette."
Шантава работа
?

ПС: Да не са ги написали тия цифри заради техния климат и любопитните да не експериментират много-много с ниски Т? <he-he>
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 02 Окт 2013, 00:10

Да, точно затова са го написали. Каламондинът изобщо не е тропически. Дори имам растение от 10 години в земята, което никога не е защитавано. Всяка зима измръзва до дълбоко под земята, а на следващата година става 15-20 см. Не е нищо, но все пак е експеримент. По същия начин пробвах всякакви други от популярните цитруси, но всички се провалиха и умряха напълно за 1-4 години.

Иначе Айзенхут е свестен пич. Бил съм при него. Разбира си от работата и има голяма цитрусова колекция. Но цените му са доста високи. Преди 10 години си купих от него над 40 сорта цитруси. Всички бяха присадени на летящ дракон и аз ги засадих навън. За това време има оцелели само три - Юзу и още два хибридни портокала, на които в момента не се сещам имената. Но всяка зима са на косъм от окончателното умиране. Само Юзу се държи малко по-добре.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Светльо » 02 Окт 2013, 01:54

Ясно :) <that's it>
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Светльо » 16 Окт 2013, 18:43

Като минавам последните пъти покрай щандовете с лайм по хранителните магазини, и забележа цената и ужасния им вид от застояване, злорада усмивка започва да се прокрадва по лицето ми <dude>
Oh, bathroom
Оh, Joy
Аватар
Светльо
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот benisat » 16 Окт 2013, 18:54

Що ве Свтльо,злорада усмивка? <head in the wall>
Пари им тряват на хората. <rock band>
„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба
Аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите

Следваща

Назад към Цитрусови (Citrus)