Въздушни отводи

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София
Been thanked: 0

Re: Въздушни отводи

Непрочетено мнение от marmozana » 20 мар 2014, 12:45

Венета написа:за сфагнум , попитай в насекомоядния сайт........там го имат в количества

Аз не бих дала такъв съвет. Типът който го продава БРАКОНИЕРСТВА <shooting>
Сфагнум се продава по зоомагазините, сух, пресован или не, за постелка на терариуми.
Изображение
От време на време го има и в Бриколаж.
За отводите можеш да опиташ и кокосови фибри, също от зоомагазините.

Код: Избери всички

http://shop.zoomania.org/Teraristika/Substrati/150931-zoomed-kokosovi-fibri.html

Аз съм изключително доволна от тях като субстрат за вкореняване. Рохкави са (задържат въздух), поемат доста вода, а съхнат бавно и най-големия им бонус е, че не гният.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

ХаПе
Регистриран: 19 мар 2014, 18:12
Район:
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от ХаПе » 21 мар 2014, 12:31

Юлита,

С две ръце подкрепям идеята ти против браконерстването. <bravo2> Това бе и едно от съображенията ми да не си купя жив от момчето в София, а също и цената.

Интересен подход с кокосовите стърготини. Изглежда приложимо на пръв поглед. И ще се пробва на 100%.
Две теоретични съображения (Теоретични защото нямам практически наблюдения все още върху този вид субстрат)
1. Не съм сигурен, до колко въздухо пропускливи (задържащи са). Мисля, че като ги стиснеш, за да ги изцедиш ще се сбият много. Уъркарун ми се струва, че могат да бъдат размесени 1:1 с обикновен мъх (предварително стерилизиран в алкохол или 10% белинен разтвор за 30 мин). Така би се увеличила въздухопропускливостта на субстрата, ако е нужно)
2. Това чудо дали е стерилно, или трябва да го изваря в тенджъра под наляване, за да не пренася спори на зелен мухъл и др контаминатори. ... ще го помисля като вариант.

Ъпдейт за аналите: вчера обиколих всички 8 Агроаптеки около Централният кооперативен пазар (Колхозния) във Варна. Вкоренител на Bayer никъде не се предлага, дори и по поръчка не могат да го доставят. Има единствено "Лактофол" - две форми: на прах и течен. За Сфагнум не са и чували, получих няколко странни погледа на въпроса си.

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 21 мар 2014, 12:52

ХаПе написа:С две ръце подкрепям идеята ти против браконерстването.

<hat off>
ХаПе написа:1. Не съм сигурен, до колко въздухо пропускливи (задържащи са). Мисля, че като ги стиснеш, за да ги изцедиш ще се сбият много.

Относно въздухопропускливостта на кокосовите фибри - точно това е големия им плюс, много въздух задържат. Като ги изцедиш, после просто ги разрохкваш, не се сбиват изобщо. После, вкорененото вече растение много лесно се отръсква от тях.
ХаПе написа:2. Това чудо дали е стерилно, или трябва да го изваря в тенджъра под наляване, за да не пренася спори на зелен мухъл и др контаминатори. ... ще го помисля като вариан

Няма нужда да ги стерилизираш, не пише да са стерилизирани, но до сега не съм имала случай да се развият плесени, дори и в плътно затворено парниче.
За вкоренителя, аз лично съм си доволна от този прахообразния на лактофол, работи си. Ползвала съм и Клонекс, по-добри резултати имам като че ли от него, но предвид съотношението цена-качество, българския е за предпочитане.

П.П. Сега видях че си от Варна/София. Ако в момента си в София, можеш да провериш за сфагнум и при "холандците", едни вноситтели на растения от Холандия са - L2, на акад. Георги Бончев. Купувала съм от там есента, не жив, или поне не изцяло жив, но е мокър, не сушен.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 21 мар 2014, 13:18

В Каяуфланд продават чудесен субстрат който става супер за вкореняване!!!8 лева за 20 л,,на базата на бял(лек,планински )торф!!!Стерилизиран с микроелементи,вкоренявам много неща в него...
Фирмата е "Durpeta"... <cheers2> <cheers2>

Изображение

ХаПе
Район:

Непрочетено мнение от ХаПе » 21 мар 2014, 13:37

Зная ги Холандците, но съм във Варна и скоро нямам път към София. Иначе супер информация, че имат. Като идвам по София, ще си взема.

Намерих в нета един магазин във Варна, където продават кокосови стърготини. Мисля, че са 1:1 с тези които ми показа ти. <wine> Супер е, че не нужно да се месят с друго, както си мислих аз! <rock> :) Благодаря за инфото и опита.

Бобсън, ще го видя и този субстракт тези дни, като ходя към Кауфа.

Благодаря на всички за споделеният опит и информацията. <hat off>

Значи остава да чакате ъпдейт към средата на лятото до къде сам я докарал. както и за успеваемостта ми с различните субстрати.

Надявам се, че разбирате каква е целта ми: Да направя практическо пручване, с кои хормони и почви се постига най-добра успеваемост. При какви разходи и кои са най-оптималните условия като цяло.
Последна промяна от ХаПе на 21 мар 2014, 16:52, променено общо 1 път.

ХаПе
Район:

Непрочетено мнение от ХаПе » 21 мар 2014, 16:43

Юле,

Да си жива и здрава, че ме открехна. Ще се окажеш много права за кокосовите фибри. <bravo>

Ето какво открих на скромна цена от 19 стотинки. Кокосов фибри - виж големината преди и след напояване с вода на снимката със Смарт картата.

http://1drv.ms/OEDFH2

Оказа се права и за това, че ще задържа добро количество въздух! Напоих го и мисля, че наистина ще свърши перфектна работа за вкореняване на леторасти! Сляпата пъпка на орхидеята го отнесе, защото нямаше къде да го използвам напоения. (Виж същият линк)
Последна промяна от ХаПе на 22 мар 2014, 12:34, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 21 мар 2014, 16:59

Хм, не знаех, че има и таблетки Jiffy с кокосов пълнеж.

ХаПе
Район:

Непрочетено мнение от ХаПе » 21 мар 2014, 17:26

marmozana написа:Хм, не знаех, че има и таблетки Jiffy с кокосов пълнеж.

Тези са торфени според описанието (хъм, което прочетох след твоя коментар). Иначе взех и плочката с кокосовите фибри за която си говорихме...

pinokio
Bonsai Master
Регистриран: 17 мар 2013, 17:08
Район:

Непрочетено мнение от pinokio » 21 мар 2014, 17:36

Здравей,ХаПе!
Корените при въздушни отводи на магнолията се появяват на втората година.Както и на лириодендрона.На тези растения не съм правил въздушни отводи,но така съм чел на всякъде.През първата година ще получиш само етапа на калосо-образуването.Така,че в случая вкоренителя е без значение. По принцип процеса се предприема през м.юни най рано,когато вече имаш достатъчно развити леторасли и листа.Необходими са за да произведат "градивните елементи"от които ще се образуват корените.Преди това клончето просто ще изсъхне.
И още нещо от собствен опит:правят се по много отводи на едно място.Успеваемост от 25 до 50% се счита за значителна.Не си струва да биеш път през ден или два за да поливаш едно клонче,което може и да не стане.След образуването на кореновата система се препоръчва растението да не се пресажда 3 години.
Успех! <cheers>

ХаПе
Район:

Непрочетено мнение от ХаПе » 13 апр 2014, 00:06

Пилците на есен ги брояли възрастните хора.

Ама мераклия, пиян и луд(т.е. "затруднен"), спирачка нямали. :D

http://1drv.ms/Q1NzmE

ХаПе
Район:

Непрочетено мнение от ХаПе » 15 юни 2014, 21:47

Докладвам за успешно вкоренени Смокиня в обикновен мъх (месец) и лимон в таблетка Jiffy (заложена на 1-ви април събрана на 20 юни)

http://1drv.ms/Q1NzmE 

:D <cheers2> На колегите които помагаха с акъл и опит.

Магнолийте за съжаление се предадоха. Заложени бяха 6 броя клонки. 5 изсъхнаха а 6тия беше на път. Когато разрових и отрязох последния видях, че той все пак е започнал да прави калус над нарязаното. Е здраве да е. Следващата пролет пак ше я пробвам магнолиоята.

Мисля, че не е къвно да пробвам с райските ябълки.

На кайсия пробвах също на около 1-ви април на 14-ти Юни имаше вече дебел калус готов да се преобразува в корен. Чакаме ъпдейт.

Kastro
Регистриран: 17 юли 2014, 09:24
Район:

Непрочетено мнение от Kastro » 18 юли 2014, 09:41

Ня бях опитвал този начин за размножаване ,но ще го опитам.Изглежда ми надежден.Дали ще стане за японска мушмула? Благодаря за урока!!!!

pinokio
Bonsai Master
Регистриран: 17 мар 2013, 17:08
Район:

Непрочетено мнение от pinokio » 18 юли 2014, 16:12

Според мен е малко късно вече за въздушни отводи.Лятото напредна и няма време за образуване на коренова система. <cheers2>

Потребителски аватар
lufata
Любител на южните растения
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от lufata » 17 авг 2015, 10:51

Ето резултатите от първия ми опит с въздушни отводи 16 дни след залагането им:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

Отговори

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”